Současní vrcholoví kulturisté jsou do jisté míry masochisty

Jindřich Michálek, foto: www.svetkulturistiky.cz

ČR bude chtít na nadcházejícím ostravském MS v kulturistice navázat na skvělé vystoupení z ME, odkud si přivezla 13 cenných kovů z toho 4 nejcennější hodnoty. V kategorii do 85 kg vybojoval stříbrnou medaili Jindřich Michálek, který nám v následujících minutách přiblíží, jaká je vrcholová kulturistika řehole.

Od dob populárních akčních filmů sní většina adeptů tohoto sportu o tom, jak se jednoho dne stanou dalším Arnoldem Schwarzenegerem. Michálek však upozorňuje na to, že ani ten nejbrutálnější trénink na to nemusí stačit, neboť rozhodují i faktory, které člověk ani při nejlepší vůli nemůže ovlivnit.

"Aby byl člověk Arnold Schwarzeneger, k tomu je potřeba výjimečná genetika. Jen hrstka vyvolených může soutěžit mezi profesionály. Další důležitou otázkou jsou finance a zdravotní stav. No a pak je to zhruba 10 let tréninku."

Ve vrcholovém tréninku záleží daleko více na kvalitě, než na kvantitě.

"Cvičit co nejvíce může být na škodu, protože tělo potřebuje regenerovat. Hodinka na trénink 5x týdně stačí. V závěrečné přípravě se intenzita zvyšuje a trénuje se dvoufázově, kdy se do normálního tréninku zapojí i aerobní příprava, aby se odstranil tuk."

Kulturistika - to není řehole pouze v tréninku, ale vyžaduje také velkou stravovací disciplínu.

"Nestravuji se ve fast foodech, ale jídlo si dělám doma sám. Když se kulturista dostane do fáze závodní diety, která začíná zhruba 5 měsíců před akcí, tak už musí mít přesný přehled o složení stravy - objemu sacharidů, proteinů a hlavně strava musí být bez tuku."

Jak jsme slyšeli, závěrečná příprava mnohdy trvá téměř půl roku a tak dieta klade velké nároky na psychickou odolnost jednotlivých borců.

"Je to opravdu drsné. Člověk, který na to není psychicky uzpůsobený, tak to nemusí ustát a většinou je nepříjemný jak pro sebe, tak pro okolí. To už se jí jenom rýže a maso, hamburgery vůbec nepřichází v úvahu. Nesmí se vůbec solit, protože sůl zadržuje vodu a aby svalstvo na pódiu vyniklo, tak se strava přibližně týden před závody musí kompletně odsolovat. Vaří se pouze v čisté vodě."

Kulturistika patří spolu s cyklistikou ke sportům nejvíce zasaženým dopinkem. Mnohdy se však nepovolené látky objeví i ve volně přístupných přípravcích doplňkové výživy. Vzhledem k tomu, že Michálek závodí jako amatér, nemá finanční prostředky na to, aby si platil osobu, která by mu tyto záležitosti hlídala, jako je tomu u profesionálních sportovců.

"Jdu na hranici rizika, protože důvěřuji, že ty přípravky nepovolené látky neobsahují."

Právě amatérské soutěže, speciálně MS, jsou vstupenkou mezi profesionály. Výkonnostně zeje mezi těmito dvěma světy poměrně velká díra.

"Když vyhrajete titul mistra světa v amatérech, tak dostanete automaticky profesionální licenci. Je to samozřejmě individuální, ale nejlepší desítka je na Mr. Olympia tak našlapaná, že je to otázka nějakého času, kdy se člověk vyzávodí a dostane se tam. Musí to pochopit, protože profesionálové dělají jinou přípravu."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio