Schwarzeneger na ostravské MS v kulturistice nepřijede

Foto: www.svetkulturistiky.cz

O víkendu proběhne v Ostravě MS v kulturistice mužů. Po oba dny by se mělo představit zhruba 300 závodníků ze 70 zemí včetně 30 našich reprezentantů.

Organizátoři pozvali jako čestného hosta i nejslavnější postavu tohoto sportu - rakouského rodáka Arnolda Schwarzenegera. Přes obrovskou snahu však nakonec kulturistická legenda účast zrušila, což smutně potvrdil i prezident ČSK Stanislav Pešát.

"S Arnoldem Schwarzenegerem se dlouho znám a tak jsem mu napsal několik dopisů. Bylo milé, když odepsal. Držel nás do poslední chvíle, i prezidentu Klausovi odpověděl, že se rozhodne až měsíc před šampionátem. Bohužel napsal mi, že má takové starosti s volbami, že nemůže přijet. Nebyl ani na Mr. Olympia, což je jeho srdeční záležitost."

I tak se však musí Ostrava připravit na přísná bezpečnostní opatření.

"Bezpečnostní opatření jsou výrazné, významné a finančně náročné. Irák, Írán, Sýrie, Izrael, do toho Američané - toto dává policii jasný signál, že může dojít k problémům. Obáváme se toho všichni, proto budou z hlediska bezpečnosti všichni spát v jednom hermeticky uzavřeném hotelu a my musíme znát jejich pohyb po městě."

Naše reprezentace si před sebe klade vysoké cíle. V celkové klasifikaci národů by chtěla skončit na stupních vítězů.

"Dlouhodobě se umísťujeme mezi nejlepší desítkou států světa. Proto si myslím, že doma bychom mohli být do 3. místa. Obrovská příležitost se otevírá pro rodinné známé a kamarády reprezentantů vidět je na vlastní oči, protože když je šampionát např. v Koreji, tak je to hodně složité. Z těchto důvodů si myslím, že bychom medaili mohli získat."

Kulturistika je neměřitelným a tudíž subjektivním sportem. Prezident svazu však v této souvislosti podobné skandály, které zasáhly např. krasobruslení kategoricky vylučuje.

"Jakýkoliv náznak by byl okamžitě trestám celoživotním zákazem rozhodování. Tím, že je to subjektivní sport a někomu se líbí spíše štíhlejší, jinému rozložitější postavy, tak se můžete někoho upřednostňovat. To se stává běžně, rozdíly mezi sportovci jsou minimální, že i výraz obličeje při stejné kvalitě může rozhodovat. Pochopitelně i známost sportovce. Jestliže nastoupí sedminásobný mistr světa, kterého všichni známe deset let, tak vím, že patří k favoritům - to je logické."

Největším současným problémem tohoto sportu je bezesporu doping. Stanislav Pešát poukazuje na nedostatečně propracovaný systém.

"Špatně je nastavený systém. My děláme represi, celosvětově honíme sportovci. Samozřejmě, když chytneme někoho, kdo podvádí, tak ho potrestáme - to je v naprosto pořádku. Problémem je, že neřešíme postih prodejců anabolických steroidů. K tomu směřuje náš cíl v legislativě. Aby to bylo jako v drogách - jsi dealer, tak tě zavřeme. My sportovce potrestáme, ale on chce pouze vyhrát a tak pro to udělá všechno. Já mu to nevyčítám, to je pro mě naprosto logická věc. Problém je to, že se k tomu může lehce dostat. Člověka, který bere drogy nepotrestáme, tomu dáme možnost, aby se uzdravil. Sportovci takovou možnost nedáme, tomu vezmeme celé jeho žití. A ten co to prodává se nám směje do očí, to je celá sranda."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio