V Chicagu našli film o lodním neštěstí, v němž zahynulo 220 Čechů

Potopení parníku Eastland v Chicagu

Nečekaný nález objevil náhodou v chicagských archivech student místní univerzity Jeff Nichols. Ve starých filmových záznamech z let první světové války našel obrázky tragického lodního neštěstí na Michiganském jezeře z roku 1915, při němž přišlo o život 844 lidí. Víc než čtvrtina z nich byli Češi. V Česku se o tragédii příliš neví.

Firma Western Electric připravila v létě roku 1915 pro své zaměstnance piknik. Chtěla své pracovníky dopravit na druhý břeh jezera do Michigan City v Indianě s pomocí přistavených parníků. Na jeden z nich, SS Eastland, se nalodilo 2500 lidí. Některé zdroje hovoří až o třech tisících.

Loď se převrátila za pár minut

Plavba ztroskotala krátce po startu. Ještě v přístavišti se pod tíhou výletníků převrátila na bok a nabrala vodu. Pumpy nefungovaly a výsledkem bylo 844 mrtvých, z toho kolem 220 české národnosti. U Western Electric tehdy pracovaly tisíce Čechů. V Chicagu byla jejich kolonie druhá nejpočetnější ve světě. Smrt tehdy našli jen pár metrů od břehu celé české rodiny.

Potopení parníku Eastland v Chicagu | foto: Europeana 1914-1918

Jak píše na serveru xman.cz Max Brett, byl mezi nimi například krajan Vincenc Dubek s manželkou Kateřinou a třemi dětmi: "Vykřikl jsem skočte do vody, a už jsem byl ve vodě. Když jsem se dostal na povrch, byla již loď ve vodě. Spatřil jsem nejprve mladšího hocha a ploval jsem k němu. V tom mne podruhé voda zalila, ale chlapce jsem už držel a dostal jsem se s ním až na člun po řece plující, na kterém jsme se zachránili. Díval jsem se na všechny strany, uvidím-li někoho ze svých drahých, ale nespatřil jsem nikoho. Voda náš člun unášela dolů k jiné lodi, kde nás vytáhli po žebříku nahoru. Manželky, dcery ni syna jsem již více živých nespatřil."

Spisovatel Jack Woodford popsal katastrofu takto: "Parník velký jako oceánská loď se pomalu převrátil, jako kdyby to byla velryba, která si chce zdřímnout. Nechtěl jsem věřit, že tak velké plavidlo mohlo něco takového udělat přímo před mýma očima, přestože bylo před chvílí připoutáno k přístavišti a voda byla nádherně klidná, aniž se cokoliv stalo: žádná exploze, požár, nic."

Podle historiků někde filmové záběry být musely

Jeff Nichols objevil unikátní záběry v nizozemském válečném zpravodajském týdeníku. Na prvním záběru jsou dobrovolníci a záchranáři, kteří se na lodi snaží zachránit, co se dál. Druhý záběr zachycuje pokus o vyzdvižení plavidla zhruba týden po katastrofě. Agentura AP se spojila s nizozemským filmovým archivem. Jeho zaměstnanci potvrdili, že týdeník ve svých fondech mají.

Potopení parníku Eastland v Chicagu | foto: Europeana 1914-1918

O tom, že filmové záběry neštěstí v Chicagu musí existovat, byli historici přesvědčeni už delší dobu. Na fotografiích jsou totiž vidět filmařské stativy.

O příčinách tragédie se dlouho diskutovalo. Vyšetřování mimo jiné ukázalo, že loď Eastland nebyla postavená na výletní plavby, původně měla převážet ovoce. Navíc v důsledku potopení Titaniku byl zvýšen počet záchranných člunů, což udělalo parník ještě méně stabilní.

Na unikátní záběry z nizozemského válečného zpravodajského týdeníku se můžete podívat na webu České televize