V několika městech lidé demonstrovali proti vládním opatřením

V Praze, Ostravě nebo Olomouci lidé protestovali proti vládním koronavirovým opatřením. V hlavním městě se podle policie demonstrace zúčastnilo několik desítek lidí. Shromáždění na Václavském náměstí ze všech míst trvalo nejdéle, demonstranti se přes výzvy policie odmítali rozejít. Policisté zajistili tři lidi, při zákroku se nestala žádná zranění. Od 21:00 platí v ČR zákaz vycházení. Demonstrace začaly kolem 19:00. V Praze se na horní části Václavského náměstí sešlo několik desítek lidí, policie jejich počet po asi půlhodině konání akce odhadla na zhruba 80. Policisté nedlouho po zahájení demonstrace podle policejní mluvčí Violety Siřišťové zasáhli proti dvěma účastníkům, kteří neuposlechli výzvy policistů a byli na ně vulgární, řekla ČTK.

V Brně na náměstí Svobody bylo podle zpravodaje ČTK v době začátku demonstrace, tedy kolem 19:00, minimum lidí. Městská část Brno-střed podle její mluvčí Kateřiny Dobešové žádnou demonstraci neměla nahlášenou. Protestující se svolávali přes sociální sítě. Na náměstí ale byl klid, stejně jako v širším centru Brna. Další protesty se konaly třeba v Ostravě, kde policie asi 30 minut po začátku demonstrace hlásila dvě desítky účastníků, stejně jako v Olomouci. V Jihlavě bylo na náměstí setkání odpůrců opatření, které začalo v 19:00, bylo do 100 občanů, kteří se zhruba po hodině pokojně rozešli. Lidé se chovali ukázněně, nedopouštěli se žádného protiprávního jednání," uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Právo demonstrací vláda kvůli šíření koronaviru svým nařízením omezila. Na protestech nesmí být více než 100 lidí a musí být ve skupinkách maximálně po 20 účastnících. Mezi skupinkami se musí udržovat rozestupy alespoň dva metry a všichni účastníci demonstrace musí mít roušku.