V New Yorku se jednalo o české vědě

Konference “Hodnocení a financování vědy”

V závěru letošního června proběhla v Bohemian National Hall v New Yorku první konference Komeniova akademického klubu. Věnovala se hodnocení české a západní vědy a zúčastnila se jí řada špičkových českých i zahraničních vědců. Obdobná konference proběhne v příštím roce i v České republice.

Konference “Hodnocení a financování vědy” se zabývala srovnáním nově přijaté metodologie České republiky o hodnocení a financování vědy v Čechách. Poněvadž šlo o první konferenci klubu, byla zahájena sympoziem o Janu Amosi Komenském, u příležitosti 390. výročí vydání jeho Labyrintu světa a ráje srdce. Sympozium bylo připraveno českými historiky J. Pankem, E. Semotánovou a P. Vorlem. Hlavni náplní konference byla diskuze o hodnocení a financování vědy. Současnou metodiku hodnocení v ČR představil člen Rady vlády profesor Jiří Málek, který shrnul nově přijatý vládní program. Jeho přednášku pak doplnil z jiného úhlu profesor Tomáš Zíma z 1. Lékařské fakulty UK. O srovnání postavení české vědy a výzkumu se zbytkem Evropy promluvil doc. Slavoj Czesany z Vysoké školy ekonomické. Po těchto příspěvcích z ČR následovaly podrobné referáty o hodnoceni a podpore vědy ve Spojených státech, které přednesli profesoři Michael Prystowski (New York) a John Lehman (North Carolina). O britském způsobu hodnocení vědy promluvil profesor Juraj Ivanyi z Londýna. Přednášky těchto tří expertů byly vynikající kvality a byly dokumentovány nejen oficiálními materiály, ale mnohaletou osobní zkušeností těchto vědců. Bylo zřejmé, ze metodologie v Čechách je značně odlišná od amerického či britského systému.

Konference byla ukončena panelovou diskuzí účastníků, kterou moderoval profesor Karel Raška, Jr. z Rutgers University. Profesor Málek přesvědčivě poukázal na příčiny rozdílů a zdůvodnil komplexní metodologii v Čechách, která je zaměřena na co nejobjektivnější a efektivní srovnání kvality aplikací přes celé spektrum české vědy, tj. jak v humanitních, tak v exaktních oborech. Z diskuze také vyplynul poměrně značný rozdíl produktivity mezi českou a slovenskou vědou v současné době.

Konference proběhla ve velmi aktivním duchu a všichni účastníci vyjádřili spokojenost. Přislíbili také účast na konferenci, která se bude konat v roce 2014 v České republice. Profesor Raška v krátkém shrnuti popřál úspěch novému “kafemlejnku” hodnocení české vědy a vyjádřil přesvědčení, že jeho efektivita bude v Komenského klubu zhodnocena v budoucnosti.

Jednání se zúčastnil také generální konzul ČR v New Yorku pan Martin Dvořák, ředitelka Českého centra Pavla Niklová a pracovník Úřadu vlády ČR ing. Matějka. Konference se zúčastnilo přes 30 dobře známých vědců z ČR, UK a USA.

klíčové slovo:
spustit audio