V Plasích zazní vzácné zrestaurované varhany

r_2100x1400_radio_praha.png

Restaurátoři zachránili před zkázou unikátní barokní varhany z kláštera v Plasích. Opravy se vlekly 5 let, stály před 10 milionů korun a umožnily je soukromé kulturní nadace a donátoři. Zrestaurovaný nástroj zazní 29. září na slavnostním koncertě v chrámu Nanebevzetí Panny Marie.

Do rozsáhlého areálu plaského kláštera, který je od 90. let národní kulturní památkou, patří i kostel Nanebevzetí Panny Marie, v němž donedávna chátraly vzácné varhany. Čím jsou tyto varhany unikátní? Hovoří varhanář Vladimír Šlajch, který nástroj restauroval:

"Vzácné jsou zejména datem svého vzniku 1688, varhan ze 17. století není moc. Za druhé patří mezi největší nástroje u nás, spolu s varhanami Týnského chrámu, mají 27 znějících rejstříků. Za třetí patří mezi díla snad největšího mistra českého klasického varhanářství, kterým byl Abraham Stark z Lokte.

Tady se jednalo o naprosto totální rekonstrukci. Varhany jsem získal v podstatě v krabicích a pytlích, rozložené na nejmenší myslitelné části. Navíc ty varhany ležely v pytli už dva tři roky ve velmi těžkých podmínkách, takže ještě došlo k dalšímu poškození vlivy počasí atd. Takže se tu vlastně jednalo o dvě věci: restaurování jako takové stroje, který už byl za zenitem životnosti, a potom ještě toto zásadní poškození neodborným rozložením a skladováním."

A jaký je výsledek? Do jakého stavu se vám varhany podařilo dostat?

"Rekonstuovány jsou do původní podoby, protože ony byly už koncem 18,. století dost zásadním způsobem přestavěny, takže tady se podařilo je rekonstruovat do té původní podoby z roku 1688 a ten výsledek myslím je velmi dobrý. Prověří to teď sada koncertů, které tam proběhnou, i nahrávka dvou cédéček, které natočí profesor Tůma,"

říká Vladimír Šlajch. Čím jsou varhany unikátní z historického hlediska, už víme. Čím jsou důležité pro obec Plasy? To je otázka pro starostu Miloslava Hurta:

"Varhany zapadají do kláštěrního komplexu, takže je to nedílná součást bohatství města. A protože to je hudební nástroj, je možno ho využít nejen na církevní, ale i na světské věci a vytváří prostor pro kontakt s lidmi a pro povyšování kultury té oblasti. Ve spojení s varhaníkem panem Tůmou se podařilo vytvořit skupinu, která těm varhanám dá práci. To znamená že se budou prezentovat na koncertech, na seminářích a dokonce se uvažuje o tom, že by zde vznikla škola pro varhaníky, kterou bychom mohli zajistit určitým projektem."

Podle varhanáře Vladimíra Šlajcha by se nástroj nepodařilo restaurovat nebýt podpory zahraničního soukromého donátora, výrobce výpočetní techniky, který si nepřeje být uváděn.