V Praze se lidé mohou osvěžit u mlžítek, v ulicích je jich 47
Pražané a návštěvníci metropole se mohou v horkých dnech ochladit u takzvaných mlžítek, která rozprašováním vody dokážou snížit teplotu v okolí, zvýšit vlhkost a snížit prašnost. Společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) jich v ulicích sputila 47, což je o tři více než v loňské sezoně. ČTK to řekl mluvčí firmy Tomáš Mrázek. Společnost nainstalovala dva typy zařízení. První z nich mlží nepřetržitě a druhý, takzvané osvěžítko, je samoobslužný a nabízí i možnost se napít. Podle Mrázka se mlžítka nacházejí například na Staroměstském náměstí, Újezdu, Ovocném trhu, Pohořelci, Mariánském náměstí, Karlínském náměstí, v Řepích či v Čakovicích. Loni firma mlžítko umístila i do Zlaté uličky a podle mluvčího si ho lidé oblíbili. "Letos proto přibyla další dvě stanoviště — u Prašného mostu a na druhém nádvoří. Právě tam dostalo mlžítko speciální podobu, aby citlivě navázalo na původní prvorepublikový poklop od Jože Plečnika," uvedl. Mlžítka se zapínají automaticky v předem stanoveném časovém intervalu za předpokladu, že okolní teplota přesáhne 23 stupňů Celsia. Provoz a monitoring zajišťuje digitální řídicí jednotka ovládaná prostřednictvím radiové sítě PVK.