V Praze začaly Letní slavnosti staré hudby

Hudba starých italských a francouzských mistrů, ale i díla Wolfganga Amadea Mozarta nebo Johanna Sebastiana Bacha zaznějí v těchto dnech v Praze. V sobotu tu totiž začaly Letní slavnosti staré hudby. Jejich osmý ročník je věnován hlavně hudbě francouzské. Více se už dozvíte od Mileny Štráfeldové:

Letní slavnosti staré hudby jsou jednou z hlavních kulturních událostí pražského léta. Každoročně tu představují špičkové interprety hudby 17. a 18. století. Barokní díla přitom znějí díky dobovým nástrojům v autentické podobě, tedy tak, jak je mohli slyšet například současníci Antonia Vivaldiho. Podle dramaturgyně festivalu Jany Semerádové je i letos pro posluchače připraveno několik programových řad. Těmi hlavními jsou francouzská hudba a divadlo a spojení hudby a tance.

"Volba padla na francouzskou hudbu, poněvadž celkově se orientujeme v posledních letech na Francii a máme výbornou spolupráci s festivalem v Sablé, který vysílá špičkové interprety do Čech. Takže v minulých letech jsme měli možnost slyšet umělce, jako byl Jaroussky, a letos máme hvězdu Gérarda Lesne."

Trojský zámek v Praze
Tento světoznámý francouzský kontratenor uvede v úterý v Trojském zámečku díla italských a francouzských skladatelů, která zněla na dvoře Ludvíka XIV. Kontratenor jako vysoký mužský hlas se užíval v hudbě už ve středověku a v současné operní produkci nahrazuje kastráty. Podle Gérarda Lesne jsou však vysoké hlasy běžné i v moderní populární hudbě:

"Ten, kdo poslouchá populární hudbu, například Justina Timberlaka nebo Prince, to zná. Já zpívám přesně v tomtéž hlasovém rozpětí."

K vrcholům letošního festivalu patří Moliérova Scapinova šibalství, která budou uvedena 8. srpna v Divadle ABC:

"Tři francouzští herci, specializovaní na baroko, provedou ve své vlastní interpretaci se třemi českými hudebníky unikátní představení, které bude novodobou interpretací tohoto jedinečného díla."

Další představení v Městských divadlech pražských je podle Jany Semerádové inspirováno známým Leonardovým obrazem Dáma s hranostajem:

"Jedná se o představení renesanční, na kterém uvidíme deset tanečníků, muzikanty a zpěváky v nádherných kostýmech. Toto představení je takovou vzpomínkou na představení Il Paradiso, které v 15. století pořádal Lodovico Sforza. Toto představení se jmenuje vlastně stejně jako obraz, který je uložen v Krakově. A soubor, který nám přijede toto představení zatančit, je z Krakova."

Festival chce podle pořadatelů publiku nejen představit starou hudbu, ale chce ji také propojit s architekturou. Koncerty probíhají v Břevnovském klášteře, Trojském zámku, v historickém Kongresovém sále České národní banky či na zámku v Dobříši. Akce potrvá do 8. srpna.