V silách rychlé reakce NATO budou mít Češi zatím 80 vojáků
Severoatlantická aliance ve středu v nizozemském Brunssumu poprvé představila zárodek sil rychlé reakce, jak by se dal přeložit anglický termín NATO Response Force (NRF), a začala psát novou kapitolu svých dějin. Jedenáct měsíců po pražském summitu NATO předvedlo první hmatatelný důkaz, jak vážně to myslí se svou transformací, jejíž vizi načrtlo v české metropoli.
NRF nyní tvoří přibližně 9000 mužů a žen ze 14 zemí. Nejvíce vojáků vyslalo Španělsko (2200), Francie (1700) a Německo (1100), nejméně ČR (80) a Polsko (20). Nejsilnější člen aliance, Spojené státy, se zatím podílejí třemi stovkami vojáků. Plné bojeschopnosti a stavu 20.000 příslušníků mají NRF dosáhnout v říjnu 2006.
Česká republika zatím pro NRF vyčlenila dvě čety z liberecké chemické brigády, plus další tucet českých vojáků z brunssumského velitelství je také připraven vyrazit do případné akce, jak ČTK ujistil brigádní generál František Maleninský z velitelství severního křídla aliance. Čeští chemici, kteří se na úkol chystali již od loňského prosince, by podle Gajdoše měli při nasazení působit v sestavě turecké či francouzské brigády. Od příštího července se má český příspěvek zvětšit na sílu praporu.