V srpnu bylo v Česku nejméně nezaměstnaných za posledních 19 let

Foto: ČT24

Nezaměstnanost v Česku byla v srpnu nejnižší za posledních devatenáct let. Oproti červenci klesla o desetinu na rovná čtyři procenta.

Foto: Vladan Dokoupil,  archiv ČRo
Nezaměstnanost v Česku byla v srpnu nejnižší za posledních devatenáct let. Oproti červenci klesla o desetinu na rovná čtyři procenta. Informoval o tom Úřad práce. Zaměstnání hledalo v srpnu necelých 297 tisíc lidí - nejvíc z toho v Moravskoslezském kraji. Nejmenší nezaměstnanost je v Plzeňském kraji, kde práci hledá 2,6 procenta ekonomicky aktivních lidí. Počet volných míst se naopak zvýšil.

Školské odbory jsou ve stávkové pohotovosti

Školské odbory vstoupily kvůli platům do stávkové pohotovosti. Postupně se k nim připojily i odbory úřednické, zdravotnické, hasičské či policejní. Trvají na zvýšení platových tarifů učitelům o 15 procent a ostatním o deset procent od listopadu. Po jednání předáků to novinářům řekl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požadavek odborů podpořil.

Začala druhá vlna Dešťovky

Ilustrační foto: Center for Neighborhood Technology via Foter.com / CC BY-SA
Stát rozdělí dalších 240 milionů korun v dotačním programu Dešťovka. Peníze půjdou na využití srážkové a odpadní vody v domácnostech a na zahradách. Příjem žádostí začal ve čtvrtek. Polovina částky je tentokrát určená pro oblasti postižené suchem. Stát navíc rozšířil definici suchých lokalit, kde lidé budou moci žádat o dotaci na systémy na zalévání zahrad. V prvním kole stát rozdělil 110 milionů korun. Největší zájem byl o dotace na systémy na dešťovou vodu určenou pro splachování a současně zalévání zahrad.

Mzdy rostou nejrychleji za 10 let

Mzdy v Česku rostou nejrychleji za posledních deset let. Ve druhém čtvrtletí dosáhla průměrná mzda 29 tisíc 346 korun, uvedl to Český statistický úřad. Po odečtení inflace se tak mzda zvýšila o více než pět procent.

Rekonstrukce D1 je zhruba v polovině

Foto: Petr Jansa,  archiv ČRo
Práce na rekonstrukci dálnice D1 mezi Prahou a Brnem jsou zhruba v polovině. Dokončených je sedm úseků, které stát vyšly na čtyři miliardy korun. Dalších šest úseků za necelých pět miliard Kč je v současnosti nadále rozestavěných. Celkem se má na D1 opravit 21 úseků, zbylých osm úseků se však bude opravovat až v letech 2018 až 2020. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem stavby.

Průzkum: Mladí raději volí zaměstnání než podnikání

Čím dál více mladých lidí dává přednost jistějšímu zaměstnání před nejistotou vlastního podnikání. Důvodem jsou zajímavé nabídky zaměstnavatelů v důsledku nedostatku pracovníků na trhu práce, mladé ale odrazuje i byrokracie v podnikání. Vyplývá to z průzkumu Asociace malých a středních podniků mezi 600 studenty.

Češi se příliš nechtějí stěhovat za prací do zahraničí

Ilustrační foto: Evropská komise
Ochota Čechů trvale nebo dočasně se odstěhovat za prací do zahraničí patří mezi nejnižší na světě. Češi také nejsou příliš nakloněni lákání zahraničních pracovníků pro obsazení volných pracovních míst v tuzemsku. Vyplývá to z globálního průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad v několika desítkách zemí světa. Na otázku ochoty odstěhovat se za prací se v pravidelném čtvrtletním průzkumu v ČR vyjádřilo kladně 35 procent dotázaných, což je druhá nejnižší míra vůbec. Menší mělo pouze Dánsko s 34 procenty, následovaly Rakousko a Nizozemsko s 36 procenty.