V zoo letos vyrábějí sloní papír a očekávají mláďata

Foto: ČTK

ZOO Praha zahajuje svou 85. sezónu. Mezi její letošní lákadla nepatří jen její zvířecí obyvatelé. Co všechno na návštěvníky čeká, se dozvíte v pořadu Panorama.

Rámečky s ručním papírem,  foto: ČTK
"Toto je pracoviště, kde vzniká vlastní arch papíru, tady je zúročená celá ta předešlá práce. Papírovinu musíme rozmíchat ve vodní lázni. Máme síto, které se skládá z rámečku a vlastního síta. Rámeček dělá formát archu vlastního síta. Zanořením, rozmělněním a odvodněním nám vznikne arch papíru."

Vyprávění o výrobě papíru a šplouchání sítem v kádi, by člověk očekával spíše na jiném místě, než v zoo, třeba právě ve Velkých Losinách, odkud je Petr Fouček, provozní ředitel tamní ruční papírny. Nicméně i do pražské zoo nově výroba papíru, právě za spolupráce s Losinami, patří. A ne tak ledajakého papíru...

"Cesta od toho záměru umožnit lidem vytvořit sloní papír v zoologické zahradě je docela dlouhá. Je za ní mnoho pokusů a jedna z věcí byla také najít správný technologický řetězec."

Lis používaný při výrobě ručního papíru ze sloního trusu,  foto: ČTK
Ten se nakonec našel a vše se může bez obav rozběhnout. Ujasněme si ale, že to, co Jiří Malina z pražské zoo diskrétně nazývá sloním papírem, je výrobek ze sloního trusu. Bát se ale návštěvníci vůbec nemusejí, vše je hygienické, zajímavé a ve výsledku i hezké.

Pro výrobu papíru vznikla dolní části zoo nedaleko Vltavy speciální stavba, materiál dodávají obyvatelé z Údolí slonů, samotná práce je pak i na návštěvnících, zahrada nabízí programy pro jednotlivce i skupiny. Ale pojďme ke klasickým zážitkům, které zoo přináší.

Slona neutajíš!

Ruční papír ze sloního trusu,  foto: ČTK
Sloní papír není jediným lákadlem letošní sezóny, pro ty, kteří si jeho výrobu raději odpustí, připravila pražská zoo několik záležitostí. Proběhl křest mláděte mravenečníka, byla odhalena busta zakladatele zahrady Jiřího Jandy a zoo by se měla dočkat několika přírůstků. O nich, i když ne moc rád, promluvil kurátor Petr Velenský:

"My od zvířat jsme trošku pověrčiví a domníváme se, že by se nemělo příliš prozrazovat o nadcházejících chovatelských záležitostech, narozeních apod., abychom to zkrátka nezakřikli."

Miroslav Bobek,  foto: ČTK
"Slona ale neutajíte," konstatuje ředitel zoo Miroslav Bobek.

"Tady musím udělat výjimku, slona opravdu neutajím," pokyvuje Petr Velenský, "gravidita slona se také utajit nedá. V nastávající sezóně by měl proběhnout porod dvou slonic. Slonice Janity a slonice Tamary, čili těch svou slonic, které k nám přišly ze Srí Lanky."

Zoo nabízí i trochu exotičtější velikonoční zvířata - místo kuřat malé pruhované pštrosy - emu hnědé, místo ovce domácí - paovce a jejich mláďata.

Vizualizace pavilonu goril,  zdroj: archiv Zoo Praha
V zoologické zahradě se také čile staví, připomíná její ředitel Miroslav Bobek:

"Za prvé stavíme Rákosův pavilon, pavilon exotického ptactva. Stavebně by měl být hotový do konce letošního roku. Druhým významným projektem bude přestavba restaurace Gaston a třetí je pak pavilon goril, který bychom měli začít stavět také v letošním roce."

Odchycený ibis skalní,  foto: Miroslav Bobek,  archiv Zoo Praha
Pražská zoo se v posledních dnech v médiích objevovala především v souvislosti i ibisy skalními, kteří uletěli ze sněhem poškozené voliéry. Všech 18 ibisů se podařilo dostat zpátky do zoo, jeden z nich později uhynul. Z do té doby téměř neznámých ptáků se staly zvířecí celebrity, které dnes v Česku pozná snad každý. A kdyby ne, může si je jít do zoo prohlédnout.