Václav Klaus pověřil Petra Nečase jednáním o sestavení vlády

Prezident Václav Klaus pověřil lídra ODS Petra Nečase jednáním o sestavení většinové vlády. Učinil tak poté, co ho Nečas seznámil s plánem ODS, TOP 09 a Věcí veřejných vytvořit většinový kabinet. Nečas má Klause do dvou týdnů informovat o výsledcích. Vítězná ČSSD nemá nyní v podstatě šanci sestavit životaschopnou vládu. O dalším ústavním postupu se prý prezident rozhodne za dva týdny, kdy ho má Nečas seznámit s výsledky rozhovorů o budoucí koalici. "Budeme pracovat velmi tvrdě, velmi usilovně a soustavně na tom, abychom České republice co nejdříve přinesli životaschopný vládní projekt, který bude ku prospěchu naší země a zaměří se na klíčové problémy jako je zastavení zadlužování, boj proti korupci a podporu ekonomiky a posilování právního státu," řekl Petr Nečas.

Předseda VV Radek John ocenil, že prezidentův postup není tlakem na vyjednavače. Podle něj je již nyní jasné, že v některých otázkách bude mezi partnery shoda - mělo by to být prý například v zahraniční politice. Podle Johna se totiž například TOP 09 a ODS staví vstřícně k požadavkům zrušit funkci ministra pro EU. Třecí plochy by nicméně mohly nastat v jednání o návrzích k protikorupčním opatřením, usoudil John.

Na Hrad po Nečasovi zamířil i místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Klaus ale nakonec své rozhodnutí, koho pověří sestavením vlády oznámil ještě před jednáním s ním. Bohuslav Sobotka je zklamaný tím, že prezident pověřil jednáním o vládě Nečase .Sociální demokraté podle něj jako vítězná strana měli dostat první šanci jednat o vládě. Podle odcházejícího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka se nyní sociální demokraté musí připravit na opoziční roli.