Václav Klaus se v BBC označil za optimistického eurorealistu
Evropská integrace vyvolává určité obavy, ale Česká republika ráda vstoupí, řekl český prezident Václav Klaus v rozhovoru, který v pondělí vysílala britská televizní stanice BBC. Klaus se přitom označil za optimistického eurorealistu. Češi museli v minulosti vyvinout velké úsilí k dosažení samostatnosti. Nyní na cestě do integrační organizace, jakou je Evropská unie, musí dávat pozor, aby se nerozpustili jako cukr v šálku kávy nebo čaje, řekl Klaus. Možným nebezpečím podle něj je, že se bude na jedné straně zvyšovat mezinárodní význam kontinentu a regionů, ale že se celkově sníží vliv národních států. ČR však chce být normální zemí, což dnes znamená být součástí EU. Praha se proto chce integrovat, odpověděl prezident na otázku, zda vidí v očekávaném vstupu své země výhodu nebo nevýhodu. Podobné rozlišení označil za zjednodušující.
Některé nároky EU na adresu ČR jsou podle Klause velmi přísné. Jako příklad uvedl životní prostředí, které podle něj bylo velmi poškozeno za komunistické éry. Klaus řekl, že ví nejméně o dvou členských zemích, které nedodržují všechna kritéria v této oblasti; tyto země odmítl jmenovat. Nepřípustný je podle českého prezidenta záměr, aby všechny členské země unie neměly stejné zastoupení v Evropské komisi. Existuje podle něj také nebezpečí větší byrokracie v Bruselu. Klaus přitom odmítl pesimismus a označil se za velkého optimistu. Také vyjádřil naději, že v EU Češi potkají mnoho dalších svobodomilných lidí, se kterými bude možné pozitivně utvářet unii zevnitř.
Romská otázka, otázka vztahů mezi Čechy a Němci a mezi Čechy a Rakušany a rovněž otázka vývozu zbraní byly kromě tématu evropské integrace předmětem rozhovoru BBC s českým prezidentem Václavem Klausem. V debatě s moderátorem Timem Sebastianem prezident řekl, že romská otázka je ve střední a východní Evropě obecným problémem. Trh a svoboda, které jsou důsledkem změn po roce 1989, změnily situaci Romů. Jejich migrace, kterou pocítila v minulých letech například také Británie, byla způsobena mimo jiné tím, že do ČR přicházejí dělníci z některých okolních zemí a že tak ubývá pracovních příležitostí pro Romy; před rokem 1989 Romové emigrovat nemohli, podotkl Klaus.
Prezident je přesvědčen, že mezi Čechy a Němci a mezi Čechy a Rakušany nepanuje politická nenávist. Míní, že otázka nenávisti je uměle vytvářena a že je dílem ambicí některých politiků.
Export zbraní z ČR se v současnosti řídí naprosto jinými pravidly než před rokem 1989, řekl Klaus a prohlásil, že to může věrohodně tvrdit, neboť byl několik let premiérem. Kontrola vývozu je sofistikována, poznamenal. Mezinárodní organizaci obránců lidských práv Amnesty International, která vývoz zbraní z ČR kritizovala, nepovažuje za důvěryhodnou.