Ve věku 95 zemřel Limonádový Joe, herec a zpěvák Karel Fiala

Ve věku 95 zemřel podle iRozhlasu herec a zpěvák Karel Fiala,někdejší hvězda karlínské operety. Lidé ho mají spojeného s rolí Limonádového Joea. Radiožurnálu to v sobotu potvrdil Blahoslav Mikolášek z léčebny dlouhodobě nemocných v pražských Vršovicích. Tam Fiala trávil poslední roky života. Největší úspěchy herec slavil od 50. let minulého století na jevišti Hudebního divadla v Karlíně. V roce 2013 získal Karel Fiala cenu Thálie za celoživotní přínos v oboru muzikál. Karel Fiala byl třicet osm let členem Hudebního divadla v Karlíně. Byl tenor, skvěle zpíval, výborně hrál a navíc dobře vypadal, a tak jeho operetní hvězda stoupala. Zazpíval si všechno, po čem toužil, celý světový repertoár operetních špiček. V karlínském divadle během čtyř dekád snad nebyl muzikál, v němž by Fiala neměl jednu z hlavních rolí. Po roce 2000 si ještě zahrál ve velkolepém muzikálu Hrabě Monte Christo.

Pistolníka Limonádového Joea přebral Jiřímu Kodetovi, jako hvězda karlínské operety byl ale právě on pro Oldřicha Lipského a Jiřího Brdečku tím pravým typem milovníka se sladkým operetním úsměvem. "Dodnes nevím, jestli byla lepší jediná superrole, nebo hodně průměrných. Beru to jako osud," svěřil se ostravský rodák. Nejraději měl prý Tonyho z muzikálu West Side Story. "To představení mělo takovou atmosféru, že lidi skoro nedýchali," vzpomínal herec, který "celá ta léta vyznával lásku nějaké ženské na jevišti". Vášnivý polibek představitelce titulní role Rose Marie ostatně přinesl Karlu Fialovi i lásku jeho třetí ženy - Věry Vlkové, se kterou tvořil pár půl století.

Na svět přišel v rodině kominického mistra. Když za okupace nemohl dokončit gymnázium, začal se věnovat otcovu řemeslu. Střechy ale krátce po válce vyměnil za pražskou konzervatoř, talentovaného mladíka si totiž všiml profesor Ševčík z ostravské hudební školy, který jej připravil na přijímací zkoušky. "Nebýt jeho, nezpívám," svěřil se Fiala. Už na konzervatoři, kterou dokončil v roce 1952, začal Fiala působit v Národním divadle, kariéru v operním souboru mu ale zhatila tréma. Fiasko v opeře ale ani trochu nevadilo Oldřichu Novému, který v té době působil v karlínském divadle a mladého pěvce přijal. "Byl to nesmírně noblesní pán a ihned jsme si padli do oka. Do měsíce jsem zpíval Cikánského barona," přiblížil počátky úspěšného působení Fiala, který z Karlína odešel až počátkem 90. let.