Vědci z VUT vyvinuli náramek, který dokáže rozeznat Parkinsonovu nemoc

Odhalit první příznaky Parkinsonovy nemoci, které přicházejí i několik let před jejím plným propuknutím, umí speciální náramek vyvinutý vědci z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně (FEKT VUT). Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.

Vědci na vývoji náramku pracovali v evropském projektu niCE-life, jehož cílem je vyvinout strategie a digitální nástroje zlepšující zdravotní péči o seniory. "Jedním z úplně prvotních příznaků jsou poruchy spánku - neklid, otáčení, pohyb či časté probouzení," uvedl vedoucí výzkumného projektu Radim Burget z FEKT VUT. Náramek je vybaven chytrými senzory včetně akcelerometru, který v průběhu noci vyhodnocuje pohyb a natáčení pacientovy ruky. Dokáže ale i změřit tep a odhadne i emoční stav člověka. Získaná data vědci porovnávali s daty ze spánkových laboratoří. „Přesnost náramku je ve srovnání se spánkovou laboratoří velmi dobrá - dosáhli jsme na 87 procent," dodal Burget.

Zařízení už otestovali pacienti ve FN u svaté Anny v Brně, ve FN Olomouc a v sociálním zařízení v Rakousku. "Člověk dostane zapůjčený náramek, který nosí během noci po celý týden. Pak jej zanese zpět k lékaři a ten získaná data nahraje do systému. Námi vytvořená umělá inteligence se pokusí v křivkách odhalit potenciálně rizikové faktory,“ uvedl Burget. Parkinsonovu nemoc zatím lékaři neumí vyléčit, jsou ale k dispozici léky, které při včasném odhalení nemoci mohou zpomalit její průběh, a pacientům tak prodloužit život.