Vláda nerozhodla o účasti v Libanonu, chce vyjasnění mandátu

Vláda nerozhodla o definitivním českém postoji k případné účasti v mezinárodních jednotkách v Libanonu. Na páteční mimořádné radě ministrů zahraničí EU doporučuje české diplomacii vést debatu k vyjasnění mandátu mezinárodní mise. Poté je možné rozhodnutí, řekl ve středu dosluhující ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Na této radě se musí vyjasnit otázka mandátu. To je totiž klíčová otázka pro rozhodnutí všech členských států EU o zapojení do případné mise na území Libanonu," uvedl šéf diplomacie, který má k české účasti opatrnější přístup než odstupující premiér Jiří Paroubek. Podle Svobody je nutné upřesnit, zda budou jednotky jen v roli pozorovatelů, nebo zda ponesou odpovědnost i za odzbrojení radikálního islámského hnutí Hizballáh.

Česká vláda bude muset brát v úvahu i finanční aspekt mise, která bude dlouholetá. Armáda na ní v současnosti nemá peníze. "Vláda by k návrhu musela připojit i přesný návrh financování takové mise z jiných zdrojů," tvrdí mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Svoboda soudí, že o misi v Libanonu je nutné jednat napříč stranami. Nesmí podle něj ohrozit současné české vojenské závazky v Afghánistánu, Iráku, Kosovu a Bosně a Hercegovině. Podle ministra je jasné, že i když OSN slíbila placení libanonské operace, velká zátěž bude na státech samotných.

Velení jednotek v Libanonu se ujme Itálie. Je zatím jedinou evropskou zemí, která je připravena do Libanonu vypravit větší kontingent. Do operace UNIFIL má v plánu vyslat asi třetinu z předpokládaného počtu 6000 až 8000 příslušníků evropských jednotek. Řím ale nechce dát vojáky v případě, že Izrael nebude dodržovat podmínky příměří s Hizballáhem a neukončí útoky na libanonském území.