Pomoc oběma stranám konfliktu

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Česká republika zřejmě nabídne pomoc oběma stranám izraelsko-libanonského konfliktu. Vláda totiž ve středu souhlasila se dvěma příspěvky Česka k uklidnění situace na Blízkém východě - jeden je určen libanonským dětem, druhý postiženým oblastem Izraele.

Foto: ČTK
Pomoc boji zmítanému Libanonu bude mít podobu léčby dětí, která v této zemi v současnosti není možná. Měl by se kvůli tomu rozšířit projekt Medevac na Blízkém východě. V minulých letech se v Česku léčily děti například z Bosny, Kosova, Pákistánu, Afghánistánu a Iráku. Celkem tak zatím léčbou v českých nemocnicích prošlo 93 dětí. Pro většinu z nich byla léčba otázkou života. Podle ministra vnitra Františka Bublana, pod jehož resort projekt spadá, jde o příspěvek Česka k uklidnění situace na Blízkém Východě:

"Předložil jsem takovou určitou novelu tohoto projektu, která by umožnila uvolnění dalších prostředků na tento projekt, ty prostředky jsou ve výši deseti milionů, a potom rozšíření tohoto projektu na oblasti, které budou v budoucnu zapotřebí."

Foto: ČTK

Jak už bylo řečeno, pomoc český stát poskytne i druhé straně sporu. Potvrdil to ministr obrany Karel Kühnl:

"Vláda souhlasila s použitím letadla Armády České republiky k dopravě humanitární pomoci do Izraele. Tam se jedná o protipožární zařízení, zejména hadice pro různé odlehlé vesnice, proudnice a další hasičský materiál v rozměru asi dvou milionů korun. V této humanitární pomoci té postižené oblasti bude samozřejmě vláda pokračovat."

Nejen česká vláda posílá pomoc na Blízký východ. Nezisková společnost Člověk v tísni vypsala humanitární sbírku ve prospěch civilistů v Libanonu. Současně sdělila, že uvolnila půl milionu korun na pomoc této zemi, stejně jako předtím Český červený kříž. Stejnou částku uvolnila též organizace Adra, která připravila humanitární projekt za 1,5 milionu korun spolu s kyperskými kolegy.

Vedle zasílání pomoci se v Praze také demonstrovalo proti válečnému konfliktu mezi Izraelem a Libanonem. Na Náměstí Míru se sešli odpůrci Izraele a v nedaleké Jugoslávské ulici pak s izraelskými vlajkami protestovali příznivci židovského státu. Co chtějí příznivci Libanonu, nám řekl jeden z organizátorů demonstrace Petr Jahjá Moravec:

Demonstrace 26.7. v Praze, foto: ČTK

"Zastavení útoků Izraele proti civilistům a civilním cílům, zabránění použití zbraní hromadného ničení pro civilní obyvatelstvo, zastavení zločinů proti lidskosti, porušování ženevských konvencí, například bombardování nemocnic, bránění přísunu humanitární pomoci, a tak dále."

Zastánci Izraele chtěli upozornit hlavně na to, že vina není jen na straně židovského státu - vysvětluje jeden z demonstrujících David Navara:

"Oni tvrdí, že vlastně za všechno může Izrael a že Izrael je ten stát-terorista. My tvrdíme, že terorista je Hizballáh a Hamás."

V Praze však ke konfliktu mezi oběma skupinami nedošlo.