Turisté i trvale žijící Češi se evakuují z Libanonu

Foto: ČTK

Napjatá situace na Blízkém Východě přiměla Evropu k urychlené evakuaci svých občanů z Libanonu, který se v posledních dnech stal terčem izraelského bombardování. Prvních 11 Čechů opustilo Libanon o víkendu, v jejich stopách jde dalších asi 8 desítek našich občanů.

Blanka Matragi, foto: ČTK
Před eskalací krize se na území Libanonu zdržovalo asi 200 Čechů. Čtvrtina z nich jsou turisté, ostatních asi 150 v Libanonu žije trvale. Patří mezi ně i světoznámá módní návrhářka českého původu Blanka Matragi. Telefonicky popisuje, jaký je momentálně po 6 dnech izraelských útoků život běžného obyvatele Bejrútu:

"Mobilní telefony fungují, když si je dobijete, ale nefunguje elektřina, ta vypadává, protože je samozřejmě hodně elektráren rozbombardovaných a i vnitřní zásoby paliva tady ve státě se odhadují tak na tři týdny. Normálně u benzinové pumpy si benzín už koupit nemůžete a každý bude žít z toho, co má v cisternách. My máme svůj agragát a v té cisterně je toho taky tak na dva týdny, kdybychom jeli naplno. Ale to se všechno vyřeší. Teď všichni hlavně doufají, že se svět do toho nějak zapojí a bude se to řešit. Všichni si přejí, aby Hisbollah skončil, nikdo z normálních lidí a inteligence v Libanonu s tím nesouhlasí, ani vláda, ale taky odsuzují, že Izrael ničí nepatřičná místa v té situaci, která se vyhrotila."

Neuvažuje i Blanka Matragi o odjezdu ze země?

"Ti kdo jsou svázaní rodinou nebo nějakými povinnostmi, neuvažují, že by odešli, a já zrovna tady taky mám takovou povinnost. Dělám v září obrovskou akci v Čechách, mám 25. výročí a takže teď jsme poprvé, když jsme uslyšeli ty bomby, začali opravdu věci skládat do kufrů a možná budeme uvažovat, že odjedeme. Ale doposavad, byla jsem tady 25 let a nikdy nebylo důvodu, aby člověk... Nebo bylo důvodu, ale už se umíme v té situaci tak pohybovat, že jsme nikdy neodcházeli,"

říká česko-libanonská návrhářka. Slovenské velvyslanectví v Damašku a české velvyslanectví v Bejrútu zorganizovaly autobusový konvoj pro Slováky a Čechy do Sýrie, odkud je české letadlo dopraví do Prahy. MZV důrazně vyzvalo všechny české občany, kteří pobývají na území Libanonu a hodlají Libanon opustit, aby se přihlásili zastupitelskému úřadu ČR v Bejrútu. Telefon do mise v Bejrútu je 00961 5929010 nebo mimo pracovní dobu 00961 5929010.