Vládní koalice vyhrála parlamentní bitvu o Evropskou unii

Vládní koalice znovu ve středu vyhrála parlamentní bitvu o podmínky vstupu Česka do Evropské unie. Poslanecká sněmovna přivítala úspěšné ukončení přístupových jednání na summitu unie v Kodani. Dolní komora naopak neschválila návrh opoziční ODS, který označoval podmínky přijetí za neuspokojivé a neodpovídající postavení ČR mezi ostatními kandidátskými zeměmi. Sněmovna také v souvislosti se vstupem do unie poděkovala prezidentu Václavu Havlovi a všem dosavadním českým premiérům a ministrům zahraničí, tedy Václavu Klausovi, Josefu Tošovskému, Miloši Zemanovi, Vladimíru Špidlovi, Josefu Zieleniecovi, Jaroslavu Šedivému, Janu Kavanovi a Cyrilu Svobodovi. Ocenila rovněž přínos českého vyjednavače Pavla Teličky a celého jeho týmu.

Podmínky vstupu musela vládní koalice hájit ve sněmovně více než pět hodin. Podobně je musela bránit už při tříhodinové sněmovní debatě před týdnem. I tehdy nedovolila přijetí návrhu ODS, která podmínky vstupu země do EU považuje za špatné a nevýhodné. Poslanci ODS obviňují současnou a minulou vládu z toho, že za jejich vyjednání nesou odpovědnost. "Žádná jiná státní reprezentace jakékoliv jiné evropské země vstupující do Evropské unie nedojednala horší podmínky pro vstup, než jste je od roku 1998 do dneška dojednali vy," vmetl do tváře vládních politiků šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Podle místopředsedy ODS Petra Nečase "tato země měla nejméně schopné vyjednávače, kteří dosáhli nejhorších a nejslabších výsledků ze všech kandidátských zemí". "Podmínky, za kterých vstupujeme, jsou nejhorší ve srovnání se všemi kandidátskými zeměmi. Za tyto výsledky jsou odpovědní pánové Zeman a Špidla," dodal Hynek Fajmon z ODS.

"Mně se zdá, že kdyby se - a Bůh tomu nedopřej - jednou ujala moci v této zemi ODS, byli bychom Kubou v Severní Americe, tak bychom byli ostrůvkem izolacionismu, bez jakýchkoli přátel," oponoval Libor Rouček (ČSSD). "Jsem přesvědčen, že Česká republika je státem, který má co nabídnout, že máme svou sílu, abychom mohli mít v Evropě vliv podílet se na formování jejích hodnot a jejího zaměření," řekl premiér Vladimír Špidla (ČSSD). Přidal se k němu ministr zahraničí a šéf lidovců Cyril Svoboda (KDU-ČSL). "Závěr vyjednávání v Kodani nemá vítěze nebo poraženého. Má ale něco, co nás kvalifikuje ještě víc - všeobecně přijatelnou shodu, shodu, která nám zajistí plnoprávné členství v Evropské unii a která nám umožní, abychom mohli plnohodnotně a s veškerou silou, kterou máme, prosazovat další rozvoj Evropské unie," řekl poslancům.

Jediní komunisté, kteří v rozpravě příliš nevystupovali, neměli jednotný názor. Místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf řekl, že je třeba debatovat o tom, jak pomoci zemi integrovat se do evropského rámce a jak pomoci občanům, aby tento proces zvládli. Další místopředseda KSČM Václav Exner přiznal, že patří "k těm zhruba 80 procentům členů a řady sympatizantů, kteří nesouhlasí se vstupem České republiky do Evropské unie".

Autor: Eva Petržílková