Volby ČSSD prohrála, protože neměla dost osobností, soudí Zeman

Nedostatek osobností, ústup od původního programu či špatná předvolební kampaň. To jsou podle někdejšího premiéra a předsedy ČSSD Miloše Zemana důvody porážky sociální demokracie v červnových volbách do Evropského parlamentu i nedávných krajských a senátních volbách. Zeman v nedělním pořadu televize Prima Nedělní partie také řekl, že současný premiér a šéf strany Stanislav Gross sociální demokracii v čele ČSSD neprospívá. On sám prý ale o žádné funkce neusiluje, ve volbách předsedy strany by asi podpořil Zdeňka Škromacha.

"Musím objektivně přiznat, že ODS má množství skutečně výrazných osobností na komunální i regionální úrovni," řekl Zeman. O vysoké preference ODS se ale podle něj nejvíce zasloužila sama ČSSD, jejíž současné vedení prý neumí využít slabých míst soupeřů. "Já si dovedu představit, jak bych rozcupoval naprosto imbecilní program, který se jmenuje Modrá šance," prohlásil Zeman na adresu programu ODS.

V pořadu také kritizoval premiéra Stanislava Grosse i jeho předchůdce Vladimíra Špidlu například kvůli přílišným ústupkům ČSSD vůči partnerům v koaliční vládě. "Myslím, že menšinová vláda by byla lepším řešením," zopakoval své dlouhodobé přesvědčení.

V souvislosti s volbami do EP kritizoval i fakt, že někteří "skuteční odborníci na zahraniční politiku" byli zařazeni na nevolitelná místa. Jako příklad uvedl bývalého předsedu Valného shromáždění OSN Jana Kavana a předsedu zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Vladimíra Laštůvku. ČSSD se prý také špatně s neúspěchem vypořádává. Zatím je to podle něj "strkání hlavy do písku", i když by to mohla být šance pro očistu. Jestliže strana opravdu nepůjde do sebe, tak by podle Zemana hrozilo, že jí vytlačí "zcela reformovaná KSČM".