Jednání o nové vládě pokračují, ČSSD však přestává věřit v dohodu

Jan Hamáček, foto: ČTK

I tento týden pokračují jednání o nové vládě mezi hnutím ANO a sociálními demokraty. ANO se k nim vrátilo v pondělí, přestože přechozí jednání zkrachovala. O jejich obnově rozhodlo vedení ANO minulý čtvrtek poté, co odmítlo doporučení prezidenta Miloše Zemana. Ten chtěl, aby předseda ANO a premiér v demisi Andrej Babiš o vládě nadále jednal s SPD Tomia Okamury a komunisty. Vyjednávání s ČSSD se však protahuje a podle středečního vyjádření šéfa sociálních demokratů Jana Hamáčka přestává ČSSD na dohodu věřit.

Andrej Babiš,  foto: ČTK
Během původních rozhovorů se ČSSD a ANO shodly na programu příští vlády, sociální demokraté však opakovaně odmítali, aby v čele kabinetu stál trestně stíhaný politik. ANO také nechtělo dát ČSSD ministerstvo vnitra. Sociální demokraté proto jednání původně ukončili. K jejich obnově se obě strany vrátily toto pondělí. O den dříve o stavu vyjednávání o nové vládě informoval premiér v demisi Andrej Babiš prezidenta Miloše Zemana. Po schůzce uvedl, že věří, že předběžná dohoda o vládě vznikne ještě tento týden.

"Potřebujeme už do příštího pátku mít předběžnou dohodu. Všichni, tedy hlaně já, máme zájem to už ukončit a požádat o důvěru. Tak není důvod, proč bychom se neměli za týden domluvit na resortech."

Miloš Zeman,  foto: Filip Jandourek,  ČRo
Prezident Miloš Zeman si je jistý, že nová vláda vznikne do léta. V neděli však na rozhlasové stanici Frekvenci 1 v předtočeném rozhovoru řekl, že nevylučuje ani možnost úřednické vlády.

"Přiznávám, že i tuto variantu jsme s Andrejem Babišem okrajově probírali. A to v případě, že by nevyšly žádné jiné varianty."

V pondělí si sociální demokraté vyslechli nové návrhy hnutí ANO a podmínky, za jakých by se mohlo v rozhovorech o vládě pokračovat. Předseda ČSSD Jan Hamáček však jednání nechtěl komentovat.

Jan Hamáček,  foto: ČTK
"Hnutí ANO nám sdělilo svou představu, za jakých podmínek by mohlo pokračovat jednání o případné další spolupráci. Tuto informaci však jako první uslyší členové politického grémia a poté členové předsednictva, které se sejde v pátek. Předsednictvo se rozhodne, zda tuto nabídku akceptujeme či nikoli."

Obě strany o návrhu ANO stále mlčí. Podle serveru echo24.cz hnutí ANO nabídlo ČSSD pět křesel ve vládě: obranu, zahraničí, školství, kulturu a sociální věci nebo zemědělství. Ministrem vnitra by měl být nestraník, na kterém se shodnou oba partneři. Ani jedna ze stran tuto nabídku ale nepotvrdila. Ve středu server Seznam.cz uvedl, že sociální demokracie přestává v dohodu s ANO věřit. Jednání by měla pokračovat tento pátek.