Z krajanského tisku

Český kulturní den
0:00
/
0:00

O nízkém přílivu mladých lidí mluví v krátkém rozhovoru pro Nový domov podnikatel a člen ředitelské rady Masarykova ústavu v Torontu Milan Kroupa.

O nízkém přílivu mladých lidí mluví v krátkém rozhovoru pro Nový domov podnikatel a člen ředitelské rady Masarykova ústavu v Torontu Milan Kroupa.

„Musíme si přiznat, že naše tradiční organizace postupně odcházejí, také přirozenou cestou se snižuje počet jejich členů. Ať si to chceme nebo nechceme připustit, naše děti už jsou Kanaďané,“říká Kroupa. A nově příchozí se na rozdíl od například Poláků nebo Slováků podle něj už nebudou angažovat, což si vysvětluje tím, že Češi jsou individualisté, kteří chtějí něčeho dosáhnout a velice rychle se sžijí s novým prostředím. Přesto dodává, že by se mělo něco změnit a udělat něco zásadního, aby třeba na Masaryktownu bylo opět živěji.


„Ptám se vás, soudruzi v Praze, kolik voličů z Ostravy, Zlína, Břeclavi, Hluboké, Tachova, České Lípy, Poličky, by bylo ochotno cestovat do Prahy, aby se zapsali do listiny voličů a pak, v den voleb, jet do Prahy podruhé a odvolit?“ I těmito slovy se Josef Dvořáček ve Zpravodaji Čechů a Slováků ve Švýcarsku domáhá zavedení korespondenční volby, když naráží na možnost českých občanů v zahraničí volit pouze na velvyslanectvích a konzulátech, navíc po nutné předchozí registraci, přičemž vzdálenosti z jejich bydlišť bývají leckdy obrovské. Podle autora mu za ta léta bylo dopřáno hovořit s mnoha poslanci i senátory, politiky různých stran, ale i dalšími občany České republiky, a nesetkal se s jediným, který by byl proti možnosti korespondenční formy volby Čechů žijících v zahraničí. A v době, kdy byl velvyslancem v Bernu Jaroslav Šedivý, obdržely vládnoucí kruhy v Praze například kompletní popis švýcarské organizace korespondenčních voleb, dodává ve Zpravodaji Josef Dvořáček.


Ve velmi podobném duchu se nese také glosa Miloše Ondráška v zářijovém vydání časopisu Čechoaustralan. Připomíná vzdálenosti, které dělí od velvyslanectví v Canbeře nebo generálního konzulátu v Sydney dělí krajany žijící v Melbourne, nemluvě o Perthu, Darwinu nebo Port Moresby. Podle krajanské komise při Senátu jsme zde všichni milionáři, dodává ironicky autor.


Vídeňské svobodné listy podrobně a optimisticky informují o začátku nového školního roku ve školách Školského spolku Komenský, kde se pedagogický sbor opět rozrostl s tím, jak se zvýšil počet žáků. Jejich součet v obecné škole, na druhém stupni a gymnáziu se tak nyní blíží ke tři sta třiceti.


Úřední používání českého jazyka a českých menšinových symbolů bylo po šestnácti letech zavedeno i na území města Daruvaru, informuje týdeník chorvatských Čechů Jednota. Podle něj jde o přelom v životě české menšiny o to víc, že zároveň bylo schváleno vytvoření jeselní skupiny v české mateřské škole.


První počin sbírky na vybudování památníku obětem komunizmu přinesl 3800 dolarů, informuje z kanadského Toronta Nový domov. Připomíná, že iniciativa postavit monument obětem komunizmu započala v létě 2007 jako nápad tehdejšího českého velvyslance v Kanadě Pavla Vošalíka. Zuzana Hahnová pak na jeho žádost převzala nad iniciativou záštitu se svou nevýdělečnou organizací Hearts Open Toronto a v partnerství se Sokolem Kanada.

Autor: Peter Gabaľ
klíčové slovo:
spustit audio