Začal 54. ročník Letní školy slovanských studií

V pražském Karolinu v sobotu koncertem začal 54. ročník Letní školy slovanských studií, na kterou do Prahy přijelo 202 cizinců. Češtinu jako cizí jazyk se tu budou učit lidé z 38 zemí do 26. srpna. Škola zaznamenává mezi zahraničními studenty velký zájem o český jazyk, který stoupá od roku 1989, řekl ČTK ředitel školy Jiří Hasil. Kromě výuky čeká studenty kulturní program, například filmové projekce a výlety po celé ČR. Školu organizuje Ústav bohemistických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Zahraniční účastníci budou studovat češtinu ve čtyřech úrovních od začátečníků po pokročilé. Někteří z nich se budou učit česky přímo, méně zdatní češtináři prostřednictvím angličtiny, němčiny, francouzštiny, ruštiny a španělštiny.

Podle Hasila se zájem o letní školu v průběhu takřka 55 let jejího fungování měnil. "Velkým zlomem byl rok 1989, kdy zájem o češtinu a českou kulturu ve světě výrazně vzrostl," řekl ČTK. Podle dlouhodobých statistik, které si škola dělá, prý mezi studenty slovanských jazyků zaujímá pochopitelně první místo ruština. "Čeština svádí čestný boj o druhé místo s polštinou," řekl Hasil. Podle něj se mění i zájem studentů. "Zatímco dřív to byli převážně čistě lingvisté nebo literáti, dnes to jsou studenti nebo pracovníci jiných oborů - technici, právníci, ekonomové," doplnil Hasil.

Se svými přednáškami se účastníkům představí i spisovatelé Arnošt Lustig a Ivan Klíma. Připomenou se jim také letošní významná výročí, například 65. výročí konce druhé světové války nebo jubilea Karla Hynka Máchy, Karla Čapka, Tomáše Garrigua Masaryka, Gustava Mahlera, Emy Destinnové, Františka Hrubína či Josefa Svobody. Studenty také čekají večerní videoprojekce českých filmů, poslechové pořady české hudby i večery věnované zpěvu českých písní.

Autor: Peter Gabaľ