Na Letních školách slovanských studií se učí česky studenti z desítek zemí světa
Pronikat do složitostí českého jazyka, seznámit se s českou literaturou, ale i s kulturou, památkami či přírodou, přijely do Česka opět stovky studentů z desítek zemí celého světa. Účastní se kurzů Letních škol slovanských studií v Brně, Praze, Olomouci či v Plzni.
„Jsou to vysokoškolští studenti, kteří studují bohemistiku, na druhé straně jsou to například krajané, kteří hledají své české kořeny a jazyk svých předků. Dále jsou to třeba lidé, kteří potřebují český jazyk ke své profesi, jako například právníci, kněží a tak dále,“ vysvětlila Českému rozhlasu, co účastníky motivuje ke studiu, vedoucí Kabinetu češtiny pro cizince Masarykovy univerzity v Brně Eva Rusinová.
Na Masarykově univerzitě začal 55. ročník Mezinárodní Letní školy slovanských studií v pondělí 25. července. Letos se ho účastní 112 zájemců z 38 zemí světa.
V prostorách pražského Karolina odstartoval 65. ročník Letní školy slovanských studií minulý týden. Na čtyřtýdenní kurz českého jazyka, kultury a historie, který organizuje Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, přijelo téměř 140 účastníků z 36 zemí světa.
„Pro všechny je důležitá čeština nebo česká kultura. Nechci říct čeština, protože v mnohém k nám přijíždějí lidé, kteří jsou navázáni na českou kulturu takovým způsobem, že například četli Milana Kunderu a rozhodli se, že kvůli němu budou studovat češtinu. Velmi často se setkávám s tím, že tím impulsem je Antonín Dvořák, například jeho symfonie Z Nového světa a podobně. Často přijíždějí studenti, kteří slyšeli klasickou českou hudbu, a rozhodli se, že se naučí česky,“ popsala nedávno v rozhovoru pro Český rozhlas Svatava Škodová, ředitelka Letní školy slovanských studií FF UK.
Letos pro účastníky Letní školy připravila několik novinek. Poprvé mají studenti plně k dispozici aplikaci ProCzeFor, která slouží k nácviku výslovnosti češtiny u nerodilých mluvčích. Vyučující z Filozofické fakulty také pro Letní školu vytvořili dvě učebnice. Online učebnici ‚Klikni na to!‘, která patří mezi unikátní učební materiály využívající Český národní korpus a ‚Léto s češtinou‘, která je napsaná pro úplné začátečníky.
Ukrajinští studenti
V Olomouci začala Letní škola slovanských studií už 16. července. Přijelo na ni 120 studentů. Podle organizátorů školy je počet zájemců rekordní.
„Zájem o měsíční intenzivní studium češtiny na filozofické fakultě olomoucké univerzity trvá již řadu let a někteří posluchači se k nám hlásí i opakovaně. Svou roli v tom sehrává nejen kvalita naší výuky, jedinečnost místa, samotné město Olomouc, ale i další doprovodný program," uvedla ředitelka letní školy Pavla Poláchová.
Na lekcích je rekordní počet účastníků i díky tomu, že z Ukrajiny na školu zamířila čtyřicetičlenná skupina, která se tam do 14. srpna bude češtinu učit společně s dalšími zájemci. „Ukrajinští studenti, kteří se přihlásili ke studiu od září na filozofické fakultě, mají od vedení fakulty na letní školu stipendium,“ doplnila Poláchová.
Nejmladším studentům olomoucké letní školy je 17 let, nejstaršími jsou devětašedesátiletí pánové z Velké Británie a Nizozemí. Přijeli ale i studenti z USA, Tchaj-wanu, Japonska, Číny či Mexika.
Letní školu slovanských studií organizuje také Západočeská univerzita v Plzni a na přelomu srpna a září ji pořádá i Ústav bohemistiky Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Všechny letní školy doprovází řada akcí, jako například různé workshopy, kulturní představení, filmové kluby, celodenní výlety za památkami či do přírody.