Začíná jubilejní Strážnice 2005

Strážnice 2005, foto: www.nukl.cz
0:00
/
0:00

Mezinárodní folklórní festival ve Strážnici vznikl v poválečných měsících jako projevradosti a vůle k obnovi zničené země. Ve svém oboru patří k nejstarším v Evropě. Během třídenní přehlídky se letos ve Strážnici představí přes osm desítek souborů a skupin. Tajemnice festivalu Ludmila Horehleďová odpovídala na otázky kolegy Viléma Faltýnka.

Bude se nějak zásadně ten letošní 60. ročník obsahově nebo koncepcí lišit od předcházejících ročníků?

"Celý ročník bude věnován výročí. Už ten zahajovací pořad, Nevěsta Strážnice, to bude zdravice strážnických souborů. Další pořad se jmenuje Vinšovníci ze světa, to budou soubory, které jednak ve Strážnici vystupovaly nejčastěji a také byly jedny z prvních - soubory z Bulharska, Srbska a Ukrajiny. A ze Slovenska samozřejmě, protože my to Slovensko do dneška bereme jako jeden stát, ty slovenské soubory máme zastoupeny každý rok ve velkém počtu. Strážnické legendy, to je pořad, který tu už má tradici, bývá v dopoledne v neděli a bude věnován muzikantům, zpěvákům a tanečníkům, kteří v těch 60 letech nejčastěji vystupovali. Samozřejmě ti, kteří tady byli na začátku, už mezi námi nejsou, ale alespoň některé kapely, ktere nesou dodneška v názvu jejich jména, tady vystoupí."

To pokud se týče obsahu. Mění se nějak ta základní koncepce festivalu?

"Ne, ne, ne, ta koncepce je dána, jak se dlouholetou praxí osvědčila. Samozřejmě každý rok se snažíme, abychom měli nějaké nové pořady, aby to nebylo nějak zkostnatělé, takže vždycky se objeví alespoň menší nový pořad, ale ty základní typy pořadů u nás zůstávají stejné."

A to jsou jaké? V programu nejčastěji nacházíme označení: pořad. Co si ale pod tím máme představit? Třeba člověk, který nikdy ve Strážnici nebyl... Jsou to koncerty? Klasické koncerty?

"Ne, u nás klasické koncerty ne. My máme komponované pořady, s nějakou ideou, aby to nebyla jenom prostá skládačka. My dokonce jsme jeden z festivalů, který se snaží i zahraniční pořady nějak koncepčně zpracovávat."

Jaký je vlastně význam takového festivalu? Je to připomínání, udržování tradice?

"To je jeden ze záměrů. Víte, ono byly takové názory, že ten folklór je záležitostí jenom starších lidí, což není pravda. Třeba ve Strážnici je to konkrétně vidět. To gros těch návštěvníků jsou lidi mladí, mezi dvaceti pěti, třiceti lety. Dokonce když jsme si dělali sociologický výzkum, jsou to hodně lidi středoškolského a vysokoškolského vzdělání, jsou to lidé zaměření třeba na určitý typ těch pořadů. Někdo se sem chodí podívat na regionální pořady, někdo má rád zahraniční, někdo chodí vyloženě na hudební pořady."

Já tady v programu vidím i takový trochu ironicky vztažený název: Diagnóza folklór. Jak tomu rozumět?

"To bude pořad folklórního sdružení České republiky a a bude to také zdravice, těch souborů, které se v FS ČR sdružují. Mělo by to naznačovat, že pro ty lidi, kteří v těch folklórních souborech jsou, že je to jistý druh posedlosti. Že ten folklór berou jako součást svého života, že to pro ně není jen okrajová záležitost."