Žbirka a Ďurovčík stvořili Atlantidu

muzikal_atlantida_plakat.jpg

V Česku vzniká nový muzikál. Jmenuje se Atlantida a je tvořen písněmi Mira Žbirky. Premiéru v pražském divadle Kalich na září chystá známý režisér a choreograf Ján Ďurovčík. Muzikál je příběhem skupiny lidí, kteří se vydají hledat bájný kontinent. Každý jedinec výpravy se však vydává hledat něco jiného. Postupem času najdou místo bájné civilizace jejich pečlivě střežená tajemství. Autory libreta jsou Ján Ďurovčík a slovenský dramatik Peter Pavlac.

Ján Ďurovčík (druhý zleva) a Miro Žbirka (třetí zleva) na tiskové konferenci k připravovanému muzikálu Atlantida, foto: Charlotte Tomešová
Ďurovčík získal od Mira Žbirky při tvorbě muzikálu absolutní důvěru. A to díky úspěšnému muzikálu Osmý světadíl, ve kterém dominují písně skupiny Elán. Žbirka dostal nabídku vzájemné spolupráce a poskytnutí jeho písní v muzikálu Atlantida od producenta Pavla Kocourka.

"Nejdřív jsme se setkali na nějaké párty. Bral jsem to tak, že se jen bavíme o nějaké možnosti. Pan Kocourek byl však velmi důsledný a průběžně mě kontaktoval. Dokonce mě pozval na jedno z představení divadla Kalich, abych se na muzikál podíval. Všichni samozřejmě známe muzikály typu Jesus Christ Superstar nebo West Side Story. Nemůžu však říct, že bych znal každý muzikál, a hlavně jsem se nechystal žádný napsat. Když to došlo tak daleko, že mě spojil i s Jánem Ďurovčíkem, a zjistil jsem, že se orientuje v mém repertoáru, tak jsem začal věřit, že to myslí vážně. Shodli jsme se v tom, že každý přispěje svým dílem. Já jsem přispěl svými písněmi. Neměl jsem ambice psát libreto nebo vymýšlet, o čem by měl muzikál být. Pozoroval jsem nápady tvůrců, objevil se nápad Atlantida. Zjistil jsem, že to má Janko vymyšlené, dokonce i jaké písničky by tam měly být. Pro mě je to příjemné dobrodružství, zpovzdálí sleduju jak vzniká muzikál. Jsme domluveni, že v té pravé chvíli mně sem zavolají a představí mi to. A já budu moci mít připomínky. Jinak to nechávám plně na tvůrcích."

Jsou již vybrané některé z vašich písní?

"Je tam Atlantida. Všiml jsem si i další známé skladby jako Múr našich lások, apod. Objeví se i méně známé písně, což potvrzuje, že se Janko orientuje v mém repertoáru. Minimálně přispěji jednou novinkou."

Miro Žbirka představí své nové album v tomto roce, které nyní dokončuje ve studiu v Londýně. Z něho uslyšíme minimálně jednu novou píseň v muzikálu. Bude vytvořena tak, aby se tam co nejvíce hodila.

Muzikál dává šanci novým tvářím

Herci a tvůrci muzikálu Atlantida, foto: Charlotte Tomešová
Konkurz na muzikál již proběhl a bylo vybráno osm herců. Mezi ně patří Jan Kříž, Tomáš Savka, Michaela Doubravová, Markéta Procházková, Tomáš Löbl, Alžbeta Bartošová. Vydají se hledat Atlantidu, a tedy i sebe sama. O obsazování hereckých rolí řekl režisér Ján Ďurovčík: "Nejde o uzavřenou skupinu. Při obsazování postupujeme ve spirále. Vždy si na každou roli vybereme jednu jistotu - herce, kterého znám. A k němu do alternace hledám stejně kvalitního představitele, ale pro mě novou tvář, které dáváme šanci."

Česká herečka Michaela Doubravová prozradila, jakou roli v muzikálu ztvární, a jak probíhal konkurz.

Michaela Doubravová, foto: oficiální facebook M. Doubravové
"Budu hrát roli Sofie. Prozatím nevím konkrétnější informace. Ale mám představovat princeznovský typ a doufám, že kladný. Scénář se ještě dopisuje, snad se ho brzy dozvím. Konkurz byl letos pohodový. Zatančili jsme si a s Betkou Bartošovou, se kterou se budeme alternovat, jsme dostaly herecko-pěvecký úkol. Musely jsme jednu písničku zazpívat jako muž na rockovém koncertě. Pořádně jsme to rozjely, byla tu krásná atmosféra, tím pádem jsem nebyla ani trochu nervózní."

Co nám k tomu pověděla Betka Bartošová, která bude alternovat s Míšou Doubravovou?

"Taky jsem se hlásila na roli Sofie, kterou jsem získala. V kritériích jsem se dozvěděla, že má být něžná a má umět zpívat, tančit i hrát."

Na premiéru muzikálu Atlantida se můžete těšit 10. září 2015 v divadle Kalich, kde se hrály i další úspěšné Ďurovčíkovy muzikály jako Robin Hood, Osmý světadíl, Pomáda a Horečka sobotní noci.