Zemědělci bouřlivě demonstrovali proti podmínkám vstupu do EU

Dosud největší demonstraci proti podmínkám vstupu do Evropské unie uspořádali ve středu v Praze čeští zemědělci. Nespokojení farmáři z celé republiky již potřetí během letošního podzimu přišli vyjádřit nespokojenost s návrhy EU a zároveň si vybojovat větší pomoc státu při řešení letošní finanční krize. Zvlášť bouřlivé protesty se odehrály před ministerstvem zemědělství, které demonstranti zasypali vejci. "Scházíme se tady, protože se domníváme, že pokud se zemědělstvím něco nestane, tak do půl roku nemá místo na trhu ve světě," řekl Jaroslav Vojtěch ze zemědělského podniku Agro Jaroměř. "Přivádí nás bída, bída zemědělců, skoro hrobní bída," připojil se soukromý zemědělec Miroslav Binder. Poté však dodal, že od akce neočekává nic, protože tato vláda stejně nic nesvede.

Představitelé pořádajících agrárních organizací se krátce sešli v budově ministerstva s ministrem zemědělství Jaroslavem Palasem. Setkání však bylo předčasně ukončeno poté, co protestující začali do oken úřadu házet velké množství vajec a rozbili i okno v místnosti, kde se jednající nacházeli. Kromě toho zemědělci před vchod do ministerstva vysypali hromady produktů, především slámy, jablek a brambor. Útoky doprovázel zvuk sirén a ohlušující pískot davu.

Poté se nespokojení farmáři po magistrále vydali na Václavské náměstí. Podle policejních odhadů jich po jedné z nejdůležitějších pražských tepen pochovalo téměř deset, podle demonstrujících až dvacet tisíc. Policie musela kvůli jejich přesunu krátce odklonit dopravu směrem do centra. Vzhledem k tomu, že organizátoři pochod po magistrále nenahlásili, bude mít tato část protestu zřejmě dohru na obvodním úřadu.

Na Václavském náměstí k demonstrujícím promluvil prezident Agrární komory Václav Hlaváček. Řekl, že současný postup jednání mezi Českou republikou a Evropskou unií nepřesvědčuje zemědělce o rovnoprávných podmínkách pro jejich vstup do EU. Dodal, že se zemědělci s tímto stavem nesmíří. Poté zemědělci před polednem protest ukončili. Protesty se obešly bez vážnějších incidentů, dohlíželo na ně 80 mužů z dopravní a pořádkové policie. Nicméně na Václavském náměstí stejně jako před budovou ministerstva zemědělství zůstalo po farmářích plno rozbitých vajec, navíc několik zapálených hromad slámy, chmele a obilí.

Počtem demonstrantů byl středeční protest největším vystoupením zemědělců proti podmínkám vstupu do Evropské unie. Zemědělcům se v nabídce unie nelíbí zejména omezené přímé platby. Ty mají podle návrhu EU v prvním roce po vstupu v kandidátských zemích začínat na 25 procentech úrovně v nynějších členských státech a na plnou výši růst postupně do roku 2013. Se všemi požadavky, které chtějí protestující prosadit, ale nesouhlasí soukromí zemědělci, kteří demonstraci nepodpořili. Protesty a blokády považují navíc za kontraproduktivní. "Při vyjednávání s Evropskou unií nepomohou a zemědělci kvůli nim mohou ztratit podporu širší veřejnosti," řekl místopředseda republikové Asociace soukromých zemědělců Jan Votava a dodal, že správným postupem je jednání. Asociace ale shodně s protestujícími považuje situaci v zemědělství za kritickou a kvůli letošnímu propadu farmářských cen a nepříznivému počasí také od vlády požaduje kompenzační platbu.