Zemřel Jiří Reinsberg, legendární kněz z pražského chrámu Matky Boží před Týnem

Zemřel kněz Jiří Reinsberg, foto: ČTK

V úterý 6. ledna zemřel legendární katolický kněz Jiří Reinsberg ve věku nedožitých 86 let. V pražském chrámu Matky Boží před Týnem se mu podle pamětníků podařilo během komunistického režimu zachovat fungující katolické společenství, které bylo i v době represí magnetem intelektuálů, disidentů a studentů.

Zemřel kněz Jiří Reinsberg,  foto: ČTK
Jiří Reinsberg nastoupil v roce 1946 jako kaplan v Berouně, ale už po půl roce odešel do Týnského chrámu, kde působil více než padesát let. Reinsberg, velký nadšenec do skautství, svými často vtipnými kázáními, kterými dokázal nadchnout, potěšit, někdy i přísně pokárat, vybudoval v chrámu Matky Boží před Týnem jednu z nejživějších a nejpozoruhodnějších farností v zemi, a to i v době komunistického režimu.

"Pro nás církev a kněžství bylo a asi navždy zůstane zosobněno především tímto mužem, který uprostřed Prahy v dobách tvrdého pronásledování téměř zázračně, aniž by se sklonil před komunistickou mocí, obhájil určitý prostor naplněný moudrostí, humorem, laskavostí, inspirací, a tak vlastně vychoval a velice výrazně ovlivnil více než dvě generace českých křesťanů."

Vzpomíná na otce Jiřího Reinsberga katolický kněz Tomáš Halík. Humor byl pro Reinsberga "osmou svátostí", největším tajemstvím člověka. Reinsberg, který se stal nezapomenutelným kazatelem a především člověkem, měl na život prostý návod: uznávat hodnoty, které tu byly a jsou.