Zlatý olympijský medailista Valenta se vrátil ze Salt Lake City

Aleš Valenta, Foto: ČTK

Hlavní část naší olympijské výpravy se v úterý dopoledne vrátila ze zimních her v Salt Lake City. S ní na ruzyňském letišti přistál i zlatý Aleš Valenta, vítěz soutěže v akrobatických skocích. Další informace má Vilém Faltýnek.

Aleš Valenta,  Foto: ČTK
Při vítání rodinných příslušníků a přátel dostal devětadvacetiletý olympijský vítěz dres národního hokejového týmu s číslem jedna a svým jménem. "Jeden už si vezu ze Salt Lake City,"řekl. "Tento byl nápad přátel a mám z něho velkou radost," poděkoval Valenta, stále se zlatou medailí na krku. "Cestou jsem ji měl pořád v kapse,"řekl o svém olympijském ocenění. Šéf českého olympijského výboru Milan Jirásek letošní zimní olympijské hry zhodnotil slovy:

"Ty hry byly překvapením pro mě v tom, že se podařilo za tři roky tomu organizačnímu výboru povstat úplně z popele - povstat z trosek po té korupční aféře, která tam byla kolem kandidatury. Myslím si, že udělali perfektní hry, získali důvěru vlastně obyvatelstva, měli obrovský štěstí na ty volontýry. Tam se jich hlásilo, když poprvé řekli, že budou shánět lidi, 30 tisíc se okamžitě. To všechno tam bylo znát.

Ta atmosféra byla opravdu bezvadná. Byla to vlastně taková trošku odpověď na 11. září, na to všechno, co bylo potom. Takže po této stránce se to opravdu povedlo. Skvrnou na těch hrách jsou aféry, jednak teda dopingové aféry a vůbec takový postoj, k tomu problému, jestli umíme prohrávat a jestli umíme zachovávat nejen olympijského ducha ale vůbec sportovního ducha."

Šéf organizačního výboru olympijských her prohlásil, že olympijský duch inspiroval Aleše Valentu tak, že předvedl nový skok. Je to tak docela pravda?

Aleš Valenta,  Foto: ČTK
"Já si myslím, že to hlavně není tím, že by mě inspiroval olympijský duch. Samozřejmě je olympiáda krásná, ten celý nápad, celých těch 14 dní nebo tři týdny jsou opravdu krásný zážitek. Ale já jsem hlavně chtěl ten skok skočit tak jako tak a prostě to, že to zrovna vyšlo na olympiádu, tak to nebylo tím, že by to byla olympiáda."

A co chystá akrobat do budoucna?

"Tak určitě je v těch skocích, které dělám, spousta věcí na zlepšení. Už jsme se dívali, kde bychom mohli přidat další vrut, to je ale budoucnost. Teď ještě neskončila moje sezóna, pořád mám nějaké akce a zima ještě pořád není pryč, takže teď se soustředím na to, co je."

Pošta ve Valentově rodném Šumperku se tento týden ocitla v obležení jeho fanoušků. Motiv akrobatického lyžování se totiž před pár dny dostal na poštovní známky a skalní fanoušci společně s filatelisty si je na poštu přicházejí označit speciálním razítkem, vyrobeným právě na Valentovu počest.

"Ani jsem nevěděl, že můžu být na známce. Každopádně je to pro mě velká pocta, ale nejsem typ člověka, který by to vyhledával, který by chtěl někde mít bustu. To si myslím je spíš pro vědce a pro lidi, kteří něco dali lidstvu."

Neobává se Valenta náhlé popularity?

"Já jenom doufám osobně, že mě to nijak nezmění. Samozřejmě počítám s tím, že se asi změní můj život, ale do jaké míry, to bude záležet i na mně. Já sám se doufám nezměním."

Tolik Aleš Valenta, který se v úterý ráno vrátil se zlatou medailí do České republiky.