Zlínský Památník Tomáše Bati připravil výstavu o baťovských studijních ústavech
Zlínský Památník Tomáše Bati připravil výstavu Studijní ústav I. Přiblíží roli studijních ústavů v baťovském vzdělávacím systému. Výstava bude volně přístupná od 8. dubna v infopointu památníku. ČTK to řekla vedoucí památníku Magdaléna Hladká. "Památník Tomáše Bati a dvě velké budovy někdejších studijních ústavů tvoří typickou siluetu urbanisticky a pohledově významné části města. Jakou roli sehrávaly tyto instituce se svými učebnami, laboratořemi a speciálně upravenými výstavními sály v originálním baťovském systému vzdělávání? Odpověď nabídne nová výstava v infopointu památníku," uvedla Hladká. Výstavu tvoří informační panely s dobovými fotografiemi a textem v češtině i angličtině. Návštěvníci si v infopointu v sousedství památníku kupují vstupenky na komentované prohlídky památníku. "Prostřednictvím výstavy chceme návštěvníkům nabídnout možnost kvalitního trávení volného času před zahájením prohlídky a přitom je současně upozornit na skutečnost, že i prostor infopointu má zajímavou baťovskou historii. Ne každý například ví, že si vstupenky do památníku kupuje ve stavbě od architekta F. L. Gahury, která je stejně jako památník kulturní památkou. Koncept těchto menších ročních výstav plánujeme v infopointu držet i v následujících letech. Vždy by měly korespondovat s tématem, kterému se bude ten rok věnovat náš přednáškový cyklus," uvedla Hladká. Výstava vznikla u příležitosti 90 let od otevření Studijního ústavu I firmy Baťa, což bylo v dubnu 1936.