Zprávy

Senát zamítl zákon o Benešových zásluhách o stát

Senát ve čtvrtek podle očekávání zamítl zákon o tom, že se druhý československý prezident Edvard Beneš zasloužil o stát. Jeho odmítnutí může zvrátit Poslanecká sněmovna, které se zákon vrátí k novému projednání. První reakce poslanců naznačily, že by mohla Senát přehlasovat. K tomu bude zapotřebí nejméně 101 hlasů. Poprvé zákon schválila 118 hlasy.

Prezident Václav Klaus uvedl, že mu rozhodnutí Senátu usnadňuje situaci, aby nemusel být tím posledním, který bude tuto věc rozhodovat. Přehlasuje-li však sněmovna nesouhlas Senátu, Klaus zákon k podpisu dostane.

Podle senátorů nelze uzákonit výklad dějin a větu o Benešových zásluhách o stát učinit právně závaznou i pro ty, kteří s tímto historickým hodnocením nesouhlasí. Bylo by to podle nich v rozporu s Listinou základních práv a svobod.

Senátoři v hodinové rozpravě nad zákonem Benešovi neodpírali zásluhy o vznik Československa. Mnozí ovšem poukázali i na Benešovu spornou roli v dobách mnichovské krize v roce 1938 a při převzetí moci komunisty v roce 1948. Někteří poukazovali také na to, že zákon prosazují komunističtí zákonodárci, kteří v minulých dobách vedli proti Benešovi nenávistnou kampaň.

Senátor a místopředseda US-DEU Jan Hadrava připomněl, že zákon spolu se dvěma sociálními demokraty navrhla poslankyně za KSČM Jitka Gruntová, jejíž straničtí kolegové zákon pomohli ve sněmovně prosadit. Hadrava to označil za "nestoudný cynismus".

Předseda senátorů ČSSD Petr Smutný přiznal, že zákon o Benešovi je nadbytečný, přesto jej navrhl schválit. Jeho návrh ale podpořilo jen 12 ze 65 přítomných senátorů, především z řad ČSSD, KSČM a ODS. Právě zástupci těchto stran zákon prosadili před měsícem ve sněmovně.

Unionistka Táňa Fischerová, která zákon nepodporuje, však dnes předpověděla, že zastánci zákona mají dost hlasů na to, aby ho znovu prosadili.

Spoluautor zákona Radko Martínek (ČSSD) šance na přehlasování Senátu nechtěl odhadovat, doufá ale, že poslanci předlohu znovu schválí. K odmítnutí normy vyzval senátory i Klause předseda sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt. Toto sdružení požaduje zrušení Benešových dekretů, které jsou spojeny s poválečným vysídlením Němců z českého pohraničí. Odpůrci zákona v parlamentu dali najevo, že jejich postoj s Posseltovou výzvou nesouvisí. Německý Svaz vyhnanců (BdV) dnes konstatoval, že Senát prokázal odvahu a prozíravost.

Mokrý sníh lámal stromy, problémy měla doprava i energetici

Na mnoha místech České republiky, především ve vyšších polohách, padal ve čtvrtek mokrý sníh. Stromy zlomené pod jeho vahou přerušily na několika místech silniční a železniční dopravu. Vozovky byly s opatrností sjízdné, řidiči museli dávat pozor zejména na vrstvu rozbředlého sněhu v místech, kde ji silničáři ještě nestihli odstranit.

Na Vysočině od nočních hodin sněžilo. Silnice byly kluzké, někde se tvořily i sněhové jazyky. Na Jihlavsku ráno havarovaly tři linkové autobusy. Nejvážnější nehoda se stala mezi Řehořovem a Kamenicí. Řidič při jízdě z mírného kopce nezvládl na kluzké vozovce řízení a autobus, v kterém jely převážně děti do školy, se převrátil na pravý bok. Dvanáct školáků a řidič zůstali se zraněními v nemocnici. Další školák byl po ošetření propuštěn.

V Jihočeském kraji místy napadlo i přes 20 centimetrů sněhu. Na celém území padaly stromy zatěžkané mokrým sněhem. Některé silnice byly krátkodobě uzavřené. Stejná situace byla i v západočeské části Šumavy, kde byla neprůjezdná například silnice mezi Nýrskem a Železnou Rudou. Řidiči se dnes měli raději vyhnout cestování na Sušicku v oblasti Kašperských Hor. Hasičům při likvidaci polomů pomáhali lesníci s těžkou technikou.

Stromy, které nevydržely příval těžkého sněhu, zpřetrhaly v několika menších obcích příhraničních oblastech na jihu Čech elektrické vedení. Bez proudu byli také lidé ve dvou oblastech v okolí Nýrska, a to mezi Zelenou Lhotou a Hamry a mezi Pláněmi a Chudenínem. Výpadky mají být odstraněny nejpozději v pátek ráno.

Spadlé stromy a větve v kolejišti omezovaly od nočních hodin provoz na železničních tratích v jižních a západních Čechách. Provoz byl na několik hodin omezen na tratích Volary - Vimperk a Volary - Prachatice a obdobná situace byla i na trati Nýrsko - Špičák (ve směru na Železnou Rudu). Vlaky také nejezdily u Trocnova na trati České Budějovice - České Velenice.

Sníh komplikoval jízdu řidičům i v Krušných horách a Krkonoších. V Libereckém kraji se kvůli silnému větru ve vyšších polohách a otevřených úsecích vytvářely sněhové jazyky. Na jejich likvidaci museli nasadit silničáři sněhovou frézu i v úseku Temný důl a Pomezní boudy na Trutnovsku.

V Olomouckém a Zlínském kraji sníh na silicích již dopoledne pomalu tál. S břečkou a sněhovými jazyky se potýkali řidiči pouze ve vyšších polohách. Teploty se místy pohybovaly lehce pod bodem mrazu; silničáři nevylučovali možnost namrzání vozovek.

Přeháňky výrazně neovlivnily stav hladin na českých řekách. Druhého stupně povodňové aktivity dosáhla dnes Rožnovská Bečva u Valašského Meziříčí a Morava u Kroměříže a Spytihněvi. Na mnoha dalších místech v republice platila bdělost, tedy stupeň první.

Prezident Klaus se z Portugalska vrátil náhradním strojem

Český prezident Václav Klaus ve čtvrtek večer ukončil třídenní oficiální návštěvu Portugalska. Ze severoportugalského přístavu Porto odletěl do České republiky náhradním letadlem TU-154 M. České ministerstvo obrany tento stroj vyslalo poté, když se v Lisabonu vyskytla závada u letounu Challenger, kterým Klaus původně cestoval.

Zvláštní letoun se ráno krátce po odletu hlavy státu do Porta vrátil na letiště v portugalské metropoli kvůli poruše podvozku. Situace však podle prezidenta nebyla dramatická.

Klaus nakonec dorazil do Porta náhradním spojem portugalských aerolinií. Ve druhém největším městě v zemi obdržel na místní univerzitě čestný doktorát. Posléze na radnici přijal členství v Bratrstvu portského vína.

Letoun TU-154 M mezitím přivezl do Portugalska náhradní díly pro Challenger, který se odpoledne vrátil do Česka.

Ve středu Klaus hovořil na lisabonské univerzitě o problematice jednotné evropské měny euro a s premiérem Josém Barrosem mluvil o otázkách spjatých s EU, její budoucností a o možnostech další spolupráce. O podobných tématech jednal první den své návštěvy s prezidentem Jorgem Sampaiem.

První střídaní vojenských policistů v Iráku skončí ve středu

Čeští vojenští policisté, kteří působí v Iráku, se v těchto dnech poprvé střídají. Po tříměsíčním pobytu se ve středu ráno do republiky vrátí poslední část vojáků, kteří na jihu země působili od loňského prosince. Mezitím již do základny nedaleko Basry dorazili jejich nástupci. Češi mají zůstat ve válkou zničené zemi do konce letošního roku.

Více než 80 českých armádních policistů pomáhá při výcviku iráckých policistů, udržování pořádku a kázně, vyšetřování trestných činů a válečných zločinů a při pátrání po zbraních, výbušninách a drogách. Zabezpečují také jednu mnohonárodní divizi.

"První etapa působení českých vojenských policistů byla formálně ukončena slavnostním nástupem na základně Šaíba už 21. března," sdělil ve čtvrtek Miroslav Šindelář z ministerstva obrany.

Vojenští policisté v jižním Iráku vystřídali českou polní nemocnici, která v oblasti Basry působila od dubna do prosince loňského roku. Lékaři v Basře ošetřili přes 10.000 lidí, většinou místní civilisty. Česká republika ukončila činnost lazaretu kvůli nedostatku personálu.

Náklady na působení jednotky vojenských policistů v Iráku pro tento rok vyčíslila armáda na celkem 252 milionů korun. Novinkou je, že vojáci se v Iráku střídají už po třech měsících, jak je obvyklé u spojeneckých jednotek. Dosud armáda své lidi v zahraničních misích měnila po půl roce.

Po havárii autobusu na Jihlavsku zůstalo 12 školáků v nemocnici

Dvanáct školáků a řidič, kteří byli zraněni při havárii linkového autobusu u Kamenice na Jihlavsku, zůstalo po vyšetření v nemocnici. Řidič s těžkým zraněním skončil na úrazové chirurgii. Tři děti s lehkým zraněním jsou na traumatologii a dalších devět školáků s lehkým zraněním je na dětském oddělení. Jedno dítě bylo po ošetření v ambulanci propuštěno, řekl primář chirurgie jihlavské nemocnice Jan Procházka. Celkem bylo při nehodě zraněno 14 osob.

Přesnější kvalifikaci zranění odmítl lékař uvést. Řidič má podle záchranářů poranění nohou a otřes mozku. Linkový autobus společnosti ICOM havaroval ráno na silnici mezi Řehořovem a Kamenicí. Řidič při jízdě z mírného kopce do obce dostal na zasněžené vozovce smyk. Autobus levým bokem narazil do svahu a převrátil se na pravý bok.

Vládní koalice znovu usiluje o veřejnou volbu prezidenta NKÚ

Vládní koalice znovu usiluje o veřejnou volbu prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Při tajném hlasování totiž straničtí lídři nemohou kontrolovat, zda jejich členové dodržují stranické dohody a hlasují pro kandidáty svých stran. V minulosti na to několikrát doplatila právě vládní koalice.

Předseda sněmovní volební komise Pavel Hojda (KSČM) ve čtvrtek uvedl, že volba prezidenta NKÚ by se měla konat 6. dubna. Koaliční poslanci při dnešním jednání volební komise podle dostupných informací prosadili návrh, aby volba byla veřejná. S konečnou platností o tom rozhodne až dolní komora 6. dubna před volbou. Nebude-li koalici nikdo chybět, měla by mít více hlasů než opozice a veřejnou volbu prosadit.

O křeslo prezidenta NKÚ budou 6. dubna usilovat tři kandidáti - nynější viceprezident NKÚ Dušan Tešnar, jehož prosazuje ČSSD, a poslanci Miroslav Beneš (ODS) a Karel Vymětal (KSČM). Pokud by se spoléhali jen na hlasy stran, jež je navrhly, ani jeden nemá šanci být zvolen. ČSSD má ve dvousetčlenné sněmovně 70, ODS včetně Beneše 57 a KSČM i s Vymětalem 41 poslanců. Pokud by volilo všech 200 členů sněmovny, musel by vítěz dostat nadpoloviční většinu hlasů.

Sněmovna se od loňského podzimu pokusila zvolit prezidenta NKÚ již čtyřikrát. Nejdříve to zkoušela v tajných volbách, naposledy v únoru pak při volbě veřejné. Ani jednou ale nového šéfa kontrolního úřadu nezvolila. Únorovou veřejnou volbu prosadila koalice. Vysloužila si tím kritiku opozice, která vládu obvinila z nátlaku na vlastní poslance.

Křeslo prezidenta NKÚ se uvolnilo loni v červnu, kdy na služební cestě v Dánsku nečekaně zemřel Lubomír Voleník. Od té doby úřad prozatímně vede jeho viceprezident a bývalý poslanec ČSSD Tešnar. Dosud nejblíže byla ke zvolení šéfem NKÚ nynější místopředsedkyně sněmovny Jitka Kupčová (ČSSD), jíž loni v říjnu chyběly ke zvolení pouhé čtyři hlasy.

Kraje v ČR zaostávají se svou finanční autonomií za situací v EU

Mezi hlavní problémy samosprávy v České republice patří malá finanční autonomie krajů, které na rozdíl od obcí v tomto ohledu výrazně zaostávají za situací v EU, uvedl ve čtvrtek náměstek ministra vnitra pro reformu veřejné správy Josef Postránecký. Posílení jejich finanční autonomie by měla přinést novela o rozpočtovém určení daní, kterou nyní připravuje vláda.

Malá finanční nezávislost krajů zůstává podle náměstka jedním z problémů spojených s procesem decentralizace veřejné správy v Česku. Její reforma se uskutečnila formou twinningového projektu, který od od října 2002 do dnešního dne financoval evropský program Phare a na němž spolu s českým ministerstvem vnitra spolupracovaly Francie a Švédsko.

"Program měl přinést doporučení a návrhy, jak u nás veřejnou správu zkvalitnit," upřesnil dnes Postránecký na slavnostním zakončení projektu v Praze. Proces přerozdělení kompetencí mezi státem a samosprávami, který podle něj například ve Francii trval deset až 20 let, se v Česku podařilo zvládnout ve velice krátké době, upozornil.

Návrhy a doporučení manažerů projektu jsou rozděleny do několika oblastí. Za prvé je v nich zdůrazněna potřeba silnější koordinace státní správy a samosprávy v důsledku provedené decentralizace, dále se zdůrazňuje větší úloha kontroly zákonnosti u územních samosprávných celků a v neposlední řadě je projekt zaměřen i na otázku komunikace mezi jednotlivými úrovněmi veřejné správy s občany, kde se zdůrazňuje potřeba dalšího rozvoje elektronické správy, takzvaného e-governmentu.

Rozpočet projektu byl 1,3 milionu eur (40,3 milionu korun). Celkově bylo od roku 1990 České republice v rámci programu Phare poskytnuto téměř 1,1 miliardy eur (34,3 miliard korun). Do letošního roku se ČR účastnila 110 twinningových projektů v hodnotě přes 75 milionů eur (2,3 miliardy korun).

Čermák: Ke konci loňska nenastoupilo do vězení 4520 odsouzených

Ke konci loňského roku nenastoupilo do věznic v České republice 4520 odsouzených. Skoro 3000 z nich podalo žádost o odklad výkonu trestu, u ostatních bylo důvodem neznámé místo jejich pobytu. Při parlamentních interpelacích o tom informoval ministr spravedlnosti Karel Čermák.

"Nemyslím si, že se jednorázově podaří donutit k výkonu trestu všech 4520 lidí," řekl. Tento počet chce snížit. Lidé, kteří se trestu vyhýbají a místo jejich pobytu není známo, mohou být v cizině. K jejich dopadení by podle Čermáka mohl pomoci evropský zatykač. Česko ho zatím nepřijalo. Poslanecká sněmovna o něm má jednat na své nynější schůzi.

Pomoci má podle ministra také chystaná novela trestního řádu, která má odsouzeným ztížit možnost podávat opakovaně žádosti o odklad trestu. Předloha má umožnit například to, aby odsouzený, který je ve vazbě, putoval rovnou do vězení. Nebude od soudu propuštěn a pak dodatečně vyzýván, aby si trest přišel odpykat. Odklad výkonu trestu má být možný jen tehdy, když odsouzený předloží lékařskou zprávu o hospitalizaci.

Čermák uvedl, že před dvěma roky bylo ve věznicích 22.000 lidí a ke konci loňského roku přes 17.000.

ČSA chtějí v létě přepravit o pětinu více cestujících než loni

České aerolinie chtějí v letní sezoně, která začne v neděli, přepravit 2,9 milionu cestujících. Proti loňskému létu by to byl růst o 22 procent. Letadla ČSA budou nově létat do sedmi měst v Evropě i Asii, na mapě aerolinií tak bude již 75 měst v celkem 44 zemích.

Nárůst počtu přepravených cestujících umožní také plánované rozšíření flotily ČSA. Aerolinie chtějí letos pořídit sedm strojů a zvýšit tak přepravní kapacitu o 23 procent.

Ve středu prezident ČSA Jaroslav Tvrdík oznámil, že společnost zlevní některé letenky. Například zpáteční letenky bez letištních poplatků do Amsterodamu, Bruselu, Birminghamu, Edinburghu, Göteborgu, Oslo, Stuttgartu, Madridu a na londýnské letiště Heathrow budou stát 2990 korun. Ceny se tak v některých případech sníží až o 4000 korun.

Od dubna do června ČSA postupně zahájí provoz na nových linkách do německého Dortmundu, polského Krakova, ruského Jekatěrinburgu a Samary. Nově budou ČSA létat také do Baku v Ázerbajdžánu, hlavního města Lucemburska a francouzské Marseille.

U některých destinací, které ČSA létají již nyní, se zvýší frekvence nabízeného spojení. Podle ředitelky komunikace ČSA Dany Dvořákové půjde například o Varšavu, Tallin, Rigu, Birmingham, Dublin, Barcelonu a další.

Vstup ČR do EU znamená i pro ČSA nové obchodní příležitosti. Národní dopravce tak poprvé ve své historii nabídne spojení mezi dvěma evropskými městy ležícími mimo Českou republiku. Otevře totiž linku mezi Marseille ve Francii a španělskou Barcelonou.

V období platnosti letního letového řádu, tedy od této neděle do konce října, plánují ČSA celkem 20.200 letů. To je o 20 procent více než v loňské letní sezoně. Aerolinie tak budou z pražského letiště startovat v průměru 100krát denně. Kromě Prahy budou v ČR letadla ČSA startovat a přistávat na pravidelných linkách také z letišť v Ostravě a v Karlových Varech.

Za celý rok 2003 ČSA přepravily rekordních téměř 3,6 milionu lidí, zatímco v roce 2002 to byly tři miliony osob. Letos by se mohl počet cestujících zvýšit na 4,3 milionu. Hranici 5,5 milionu cestujících chtějí ČSA překročit v roce 2006.

V době platnosti letního letového řádu začne z Ruzyně nově létat 17 aerolinií. Celkem tak Prahu do svých map zařazuje již 52 leteckých firem. Cestující se z pražského letiště Ruzyně dostanou přímo do 98 míst na světě. Počet přímých spojení se tak zvýší o více než čtvrtinu.

Prvním Mistrem kávy se stal student z plzeňského učiliště

První ročník národní soutěže Mistr kávy 2003 zná svého vítěze. Ve čtvrtek odpoledne se jím v pražském hotelu Olympik stal student gastronomického učiliště v Plzni Petr Reithmaier, který společně s dalšími pěti kolegy postoupil ze středečního semifinále.

"Tento mládenec suverénně převálcoval všechny profesionály," uvedla ihned po vyhlášení Štěpánka Havrlíková z pořádající společnosti SCAE. Vítězstvím si navíc zajistil účast na dubnovém mistrovství světa ve vaření kávy v Itálii.

Soutěž Mistr kávy dospěla do šestnáctičlenného finále po celoročním výběru nejlepších barmanů ze všech koutů České republiky. Účastníci museli předvést své umění při výrobě espresa, cappuccina a vlastního speciálního nápoje na bázi kávy. Jejich výkony sledovala mezinárodní porota, v níž bylo i několik odborníků z kávové velmoci, Itálie.

Dvoudenní akce v kongresovém centru hotelu Olympik se konala v rámci výstavy Coffee Fest, na které prezentovalo své produkty třináct světových výrobců kávy.

Sport:

Okresní státní zastupitelství v Pardubicích uzavřelo ve čtvrtek případ Dominika Haška opět s tím, že slavný hokejový brankář nespáchal trestný čin. Rozhodnutí ještě musí přezkoumat nejvyšší státní zástupkyně. Zruší-li je, bude trestní řízení proti Haškovi pokračovat, v opačném případě dostane spis k projednání úřad městského obvodu. Hašek loni v květnu napadl při soutěžním utkání v in-line hokeji protihráče a za útok byl stíhán pro ublížení na zdraví. Okresní státní zástupkyně Lenka Strnadová však v srpnu ohodnotila případ maximálně jako přestupek, nejvyšší státní zástupkyně nicméně v říjnu zrušila rozhodnutí své podřízené a případ vrátila k došetření. Za těžké ublížení na zdraví hrozilo Haškovi až osmileté vězení. V přestupkovým řízení může dostat pokutu. Loni v červnu jej za incident potrestala disciplinární komise České asociace in-line hokeje, která mu vyměřila dvoutisícovou pokutu a na rok zakázala činnost. Pardubický rodák se letos pokusil o návrat do NHL v brance Detroitu, ale potíže s třísly ho donutily předčasně ukončit sezonu.

Počasí:

V noci ze čtvrtak na pátek bude v Čechách oblačno s ojedinělými sněhovými přeháňkami, na Moravě a ve Slezsku zataženo se sněžením. Teploty klesnou na -1 až -5 stupňů Celsia. V pátek by mělo být oblačno až zataženo, místy, zejména na horách, sněžení nebo sněhové přeháňky, v nížinách déšť se sněhem. Teploty 1 až 5 stupňů, na horách kolem -6 stupňů Celsia.