Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Telička si vybral do čela kabinetu Nizozemce Italianera

Nominovaný první český člen Evropské komise (EK) Pavel Telička v pondělí sdělil, že si do čela svého kabinetu vybral vysokého úředníka EK Alexandera Italianera z Nizozemska. Považuje ho za nejlepšího ze všech kandidátů, jejichž jména v posledních týdnech a dnech zvažoval. "Je to člověk, který má v komisi vynikající pověst a značný kredit; bude tedy mít i odpovídající vliv. Jsem přesvědčen, že se hodí pro týmovou práci a bude myslím mít vysokou autoritu při jednání mezi šéfy kabinetů. Domnívám se, že se budeme vzájemně dobře doplňovat," řekl Telička ČTK. Osmačtyřicetiletý Italianer, vzděláním ekonom, přišel do EK v roce 1985 z výzkumu. Podílel se na zrodu Maastrichtské smlouvy za začátku 90. let, připravoval v týmu EK všechny následné mutace Smlouvy o EU a pomáhal vymýšlet rozpočtový výhled Agenda 2000, který končí v roce 2006. Byl členem kabinetu předsedy EK Jacquese Santera, kde měl na starosti jednotnou měnu. Známou osobou se stal jako šéf kabinetu komisaře pro rozšíření Güntera Verheugena. Vydržel tam tři roky; od roku 2002 řídí zahraniční vztahy na generálním ředitelství pro ekonomiku a finance. Hospodářský vývoj vstupujících zemí ovládá do detailů.

Odbory odpoví na rozhodnutí vlády o 13. platech hodinovou stávkou

Odbory odpoví na nedělní rozhodnutí vlády vyplatit pracovníkům veřejného sektoru jen desetinu 13. platů hodinovou stávkou. Předáci odborů veřejné správy v pondělí vyzvali své členy a státní zaměstnance ke stávce, která by se měla uskutečnit po Velikonocích. Protesty podpoří obě odborové centrály. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach řekl, že vládu před radikalizací odborů varoval. "Vláda s tímto vědomím rozhodla," dodal. Protestní akce by se podle předsedkyně odborů státních orgánů a organizací Aleny Vondrové měla uskutečnit po Velikonocích, přesný termín odbory zveřejní do deseti dnů. Vondrová upřesnila, že o tom, zda se stávka uskuteční, rozhodnou zaměstnanci. Podle ní by si však měli uvědomit, že pokud budou mlčet, "vláda podle toho může zaujmout svůj přístup i ke 14. platům". Řadoví odboráři a pracovníci veřejného sektoru v pondělí zatím většinou nevěděli, kdy by měli do stávky vstoupit a zda se jí vůbec zúčastní. "Budeme postupovat v součinnosti s vedením našeho svazu," řekla ČTK lékařka z Fakultní nemocnice Bulovka Alena Cypriánová, která je ve vedení tamní odborové organizace. Přesné informace neměli ani další oslovení úředníci a jiní pracovníci veřejného sektoru, většinou se ale klonili ke stávce. Hodinovou stávku jsou připraveny podpořit Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) i Asociace samostatných odborů (ASO), které sdružují zhruba milion členů. Předseda ASO Bohumír Dufek ČTK sdělil, že asociace požádá vládu, aby okamžitě přehodnotila své rozhodnutí a našla peníze nejméně na polovinu 13. a 14. mzdy. Odborová centrála je podle něj připravena podpořit "jakékoliv aktivity, které povedou ke změně postojů vlády".

Buzková a Sobotka vypracují návrh rozpočtového opatření

Ministryně školství Petra Buzková a ministr financí Bohuslav Sobotka společně vypracují návrh opatření, aby mohl být rozpočet ministerstva školství posílen o 450 milionů korun. Tuto částku Buzková potřebuje na vyplacení 13. platu v desetiprocentní výši pro pracovníky ve školství, řekla v pondělí ČTK mluvčí ministerstva Lubomíra Černá. Ministři hledají řešení, kde peníze na platy vzít. Podle Černé není stanoven termín, do kdy musí návrh vládě předložit. V zájmu úřadu ale je připravit návrh co nejdřív, podotkla. Materiálem se bude zabývat vláda a musí ho schválit rozpočtový výbor sněmovny. Ministerstvo dostalo na platy méně peněz, než potřebovalo. Pedagogové totiž v rámci nové šestnáctitřídní platové tabulky postoupili až o tři třídy výš a navíc mnoho z nich má dlouholetou praxi, tedy i vyšší plat. Ministerstvo ale dostalo peníze na platy podle republikového průměru, který je nižší než ve školství. Proto použilo částku určenou na 13. a 14. platy na tarify. Teď mu na ně chybí miliarda.

Špidla: Finsko bude příkladem pro země EU v jaderné energetice

Finsko se v budoucnu s největší pravděpodobností stane příkladem pro ostatní evropské země v jaderné energetice. Naznačil to v pondělí premiér Vladimír Špidla v souvislosti s návštěvou nejstarší finské jaderné elektrárny Loviisa. Finsko je jedinou zemí EU, která v současnosti pokračuje v budování jaderných elektráren. "Já osobně jsem si takřka jist, že teď je Finsko jedinou zemí, ale že zanedlouho to budou skoro všechny," řekl Špidla. Helsinky prosazují myšlenku, že každý stát má právo si zvolit, jakým způsobem bude energii vyrábět. V minulosti také podpořily Českou republiku ve sporech o jadernou elektrárnu Temelín. Pro šéfa české vlády byla podle jeho slov návštěva jaderné elektrárny u města Loviisa příležitostí seznámit se s finskými projekty, s odůvodněním finských postupů a se zkušenostmi, které Finsko má. Špidla v pondělí zahájil dvoudenní návštěvu Finska. Na úvod jednal v Helsinkách s prezidentkou Tarjou Halonenovou.

Odboráři Leteckých závodů Kunovice jdou do stávkové pohotovosti

Zaměstnanci Leteckých závodů Kunovice vstoupí v úterý do stávkové pohotovosti. Vedení nesplnilo jejich požadavek na vyplacení dlužných mezd za leden. ČTK to v pondělí po jednání odborářského výboru řekl předseda podnikových odborů Milan Blažek. Vyjádření vedení společnosti ČTK zjišťuje. Odboráři dali vedení ultimátum na středeční demonstraci, které se zúčastnila většina ze zhruba 500 zaměstnanců Leteckých závodů. Dlužné mzdy za leden měly být vyplaceny do pátku, jinak pohrozili vyhlášením stávkové pohotovosti. "Management společnosti náš požadavek nesplnil, od úterý proto vstupujeme do stávkové pohotovosti," vysvětlil Blažek s tím, že výbor se rozhodl neakceptovat nabídku vedení uhradit dlužné mzdy do středy.

Fitch: Veřejné finance ve světě se stabilizují, výjimkou je ČR

Vládní deficity a dluhy v poměru k hrubému domácímu produktu se ve světě budou letos a příští rok téměř všude stabilizovat. Platit to bude pro většinu ratingových kategorií kromě nejvyšší kategorie AAA, avšak s výjimkou České republiky, Turecka a Libanonu, uvedla v pondělí v pololetním přehledu veřejných financí 87 zemí světa ratingová agentura Fitch. Ve třech zmíněných zemí včetně Česka Fitch předpokládá i v příštích dvou letech rozpočtové deficity nad deseti procenty HDP. Český deficit veřejných financí dosáhl loni podle metodiky Evropské unie 12,9 procenta HDP. Z hlediska celkového veřejného dluhu je na tom Česko zatím mnohem lépe. Tento poměr byl na konci loňského roku na necelých 38 procentech HDP, tedy značně pod 60procentním limitem EU.

Velvyslanectví USA začne již brzy snímat otisky žadatelům o víza

Českým občanům, kteří budou žádat o vízum do Spojených států, začne americké velvyslanectví v Praze zřejmě již v dubnu snímat otisky prstů. Vyplývá to z informací ČTK. Avizovaný nový systém, který Američané zavedli na začátku roku na jiných zastupitelských úřadech ve světě, kritizovala v lednu česká diplomacie. Podle dřívějších údajů bude digitální scanner snímat otisky z ukazováků pravé a levé ruky a porovnávat je s databází osob, jež jsou na seznamu teroristů, a dalších lidí, kteří jsou pro USA nebezpeční. Velvyslanectví v pondělí uvedlo, že otisky prstů zavede v "nejbližší době". Všechny americké zastupitelské úřady musí být vybaveny scannerem na otisky do 26. října. Washington opatření zdůvodňuje rizikem teroristických útoků. Získávání otisků na americkém velvyslanectví v ČR nebude podléhat českým zákonům, neboť jeho prostory jsou výsostným územím USA. "Z hlediska Úřadu na ochranu osobních údajů je třeba říci, že není v jeho pravomoci zasahovat proti získávání osobních údajů na cizím státním území," podotkla v lednu mluvčí Hana Štěpánková.

Prezident Václav Klaus na návštěvě Ústeckého kraje

Prezident Václav Klaus zatím neví, kde stráví noc na 1. května, kdy Česká republika vstoupí do Evropské unie. Klub českých turistů ho prý pozval na Sněžku. Jiní mu zase doporučili, aby si vybral místo, které je více spojeno s českou minulostí, například Říp nebo Blaník. Klaus to v pondělí řekl novinářům v Ústí nad Labem. Prezidentský pár druhým dnem pokračoval v třídenní návštěvě Ústeckého kraje. Dopoledne si Klaus prohlédl ústecký Spolek pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie), kde se zajímal především o novou výrobnu umělých pryskyřic. Majoritní podíl akcií Spolchemie nyní prodává Česká finanční. Vedení chemičky informovalo Klause o podmínkách prodeje. V ústecké Masarykově nemocnici, která je největším zdravotnickým zařízením v Ústeckém kraji, si prezidentský pár prohlédl radiologické oddělení. Na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně besedoval prezident se studenty. Odpoledne se setkal s Ústečany a podepisoval svou knihu Rok první. Klaus před ústeckými zastupiteli ocenil výrazné zlepšení životního prostředí v městě. Ústí nad Labem podle něj v porovnání se stavem v polovině 90. let, kdy ve městě také byl, zřetelně pokročilo v ekologii.

Plénum Ústavního soudu přeruší od úterý činnost, soudců je málo

Plénum Ústavního soudu přeruší od úterý 30. března kvůli malému počtu soudců svou činnost. V pondělí zaniká mandát ústavního soudce Pavla Varvařovského a počet soudců klesne na jedenáct z předpokládaných patnácti. Kvůli korektnosti a spravedlnosti budou řízení v plenárních věcech přerušeny, oznámil v pondělí ČTK předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Senát navzdory tomu asi odmítne podpořit nominaci Milana Galvase, který by mohl Varvařovského nahradit. Prezident Václav Klaus v pondělí v Ústí nad Labem na dotaz ČTK navíc uvedl, že za pár dní zašle Senátu dalšího kandidáta. "Další jméno bychom mohli předat Senátu koncem tohoto nebo začátkem příštího týdne," uvedl.

Marvanová se o Senátu zatím nerozhodla

Bývalá předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová se ještě stále nerozhodla, zda bude na podzim bojovat o senátorské křeslo v Praze. Jednání se stále vedou a ještě nebyla uzavřena, řekla v pondělí ČTK politička, která je nyní na mateřské dovolené se třetím synem. S kandidaturou Marvanové do horní parlamentní komory předběžně počítají unionisté a další strany sdružené v takzvané koordinační radě - tam patří ODA, Cesta změny, Sdružení nezávislých (SNK), Volba pro město, Liberálně reformní strana (LiRA) a další subjekty. Zatímco Marvanová - pokud nabídku přijme - bude zřejmě usilovat o přízeň voličů v Praze 6, v desátém pražském obvodě by měl být společným senátním favoritem liberálních stran bývalý prezidentský kancléř Karel Schwarzenberg (za ODA), řekl ČTK místopředseda unionistů Jan Hadrava. Potomek šlechtického rodu kandiduje i do Evropského parlamentu na společné kandidátce US- DEU, ODA, Cesty změny a LiRA, ale až na 11. místě.

Za pád vánočního smrku nebude nikdo stíhán, na vině špatné dřevo

Za loňské zřícení víc než pětadvacetimetrového vánočního stromu na Staroměstském náměstí v centru Prahy nebude nikdo stíhán. Komisař v pondělí vyšetřování skandálu odložil, protože se nestal trestný čin. "Pád stromu zavinila špatná kvalita dřeva," sdělila ČTK mluvčí pražské policie Iva Knolová. Vyšetřování podle ní ukázalo, že pracovníci, kteří vánoční smrk instalovali, nespáchali trestný čin obecného ohrožení ani žádný jiný. Primátor Pavel Bém (ODS) znal předběžné výsledky průzkumu stromu už delší dobu. Domníval se proto, že vyšetřování přinese závěr, že strom byl přeschlý a hlavním viníkem neštěstí je příroda. Verdikt policie ho nepřekvapil, ač prý Bém uvažoval o tom, že strom musel někdo vybrat a přezkoumat, zda vztyčení na Staroměstském náměstí unese. "Nezbývá mi než závěr respektovat. Přiznám se, že jsem si přál, aby ta zpráva už z morálního hlediska na někoho ukázala. To se nestalo," řekl primátor.

Strom loni 6. prosince způsobil materiální škody a zranil pět lidí, u jednoho z nich lze podle Knolové hovořit o těžké újmě na zdraví. Jde o britského turistu Malcolma Tuffina, který skončil se zlomeninami stehenních kostí a bederní a hrudní páteře v nemocnici. Cizinec se vrátil do Velké Británie a údajně se hodlá soudit o odškodnění. Od úrazu je upoután na vozíček a na lůžko. Nemůže chodit do práce, takže se mu výrazně snížil příjem.

Stanice metra se dočkají lepší ochrany proti povodni vesměs letos

Většina stanic pražského metra, které leží v oblastech ohrožených velkou vodou, by měla být chráněna do konce roku nad výšku hladiny katastrofální povodně ze srpna 2002. Výjimkami budou Florenc a Invalidovna, u nichž je to podle ředitele dopravního podniku Milana Houfka technicky složité. Nyní je metro chráněno na úroveň stoleté povodně. Na jeho lepší zabezpečení město letos vyčlenilo stamiliony korun. "Každá stanice má své zvláštnosti, jinak bude vypadat ochránění Palmovky, jinak Vltavské," řekl ČTK Houfek. Například kolem stanice Křižíkova budou betonové zdi a skla odolná tlaku. U Staroměstské a Malostranské budou kromě přenosných hrazení studny, jejichž čerpáním by se snižovala hladina spodní vody. Ochránit stanici Invalidovna je složité, v případě Florence je to údajně téměř nemožné. Při velké povodni by hrozilo, že by s ní mohl tlak podzemní vody pohnout. Stanice se bude muset buď lépe upevnit, nebo by se záměrně zaplavovala. Rozhodnuto o tom podle Houfka není. Soukromý investor chystá nad stanicí výstavbu nového domu, kterým by se mohla zatížit, řekl. Podnik už má nový povodňový plán. Podle něj by se v případě velké povodně metro uzavíralo dříve, než tomu bylo v roce 2002. Začalo by se s tím při průtoku 2500 metrů krychlových za vteřinu. Úplně by metro přestalo v ohrožených úsecích jezdit tehdy, když by průtok přesáhl 3000 metrů krychlových, uvedl Houfek.

Telecom se kvůli odpisům propadl do téměř dvoumiliardové ztráty

Hospodaření Českého Telecomu se loni propadlo do ztráty 1,8 miliardy korun proti předchozímu zisku 4,3 miliardy. Důvodem záporného výsledku, který již potvrdil audit, byl jednorázový účetní odpis části investic do telekomunikační sítě za 9,9 miliardy Kč. Pokud by firma k odpisu nepřistoupila, mohl se čistý zisk hypoteticky pohybovat kolem pěti miliard Kč, řekl novinářům generální ředitel Gabriel Berdár. Konsolidované výnosy firmy klesly o tři procenta na 51,5 miliardy korun. Telecom se potýká se sílící konkurencí mobilních operátorů i alternativních provozovatelů pevných sítí. Výnosy z hovorného firmě loni klesly o 14 procent na 20,2 miliardy korun. Zatímco počet mobilních telefonů loni v ČR vzrostl o více než milion na 9,7 milionu, počet linek v síti Telecomu klesl o 72.000 na 3,59 milionu. Pokles příjmů z hovorného v pevné síti se zatím firmě nepodařilo nahradit příjmy z datových služeb a internetu.

ÚOHS dal Karlovarským minerálním vodám pokutu 10 milionů korun

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dal v uplynulých dnech pokutu deset milionů korun firmě Karlovarské minerální vody (KMV). Současně úřad podniku uložil, že musí převést svůj 51procentní akciový podíl v Poděbradce na takového nabyvatele, který je na KMV vlastnicky, finančně a také personálně nezávislý. ČTK to v pondělí řekl Kristián Chalupa z odboru tisku a informací antimonopolního úřadu. Porušení soutěžního zákona ze strany KMV konstatoval úřad podle Chalupy na základě řady přímých důkazů a týká se spojení KMV a Poděbradky. Fúzi zamítl pravomocným rozhodnutím předseda antimonopolního úřadu Josef Bednář 7. března 2002. KMV proti němu podaly žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu, kde případ dosud leží.

Poslanci míní, že zprávy o Kostelkově odchodu mohly být cílené

Cíleným vzkazem ministrovi obrany Miroslavu Kostelkovi mohly být podle některých poslanců páteční informace o jeho odchodu z funkce. Kostelka ještě týž den popřel spekulace, že o tom uvažoval, a podpořili jej i další členové vlády. Stínový ministr obrany ODS Petr Nečas se domnívá, že to mohlo souviset s vnitrostranickou situací v ČSSD a snahou pronajmout 14 švédských stíhaček Jas-39 Gripen. Poslanec Nečas v pondělí ČTK řekl, že nestraníkovi Kostelkovi byl podle jeho informací z vládní ČSSD vyslán vzkaz, že smlouvu se Švédskem o gripenech je nutné uzavřít. "Nebude-li smlouva, tak on nemusí být ministrem," interpretoval vše Nečas. Upozornil také na to, že Kostelka není žádným nadšeným zastáncem gripenů a pokud by se vyskytly problémy s uzavíráním smluv, začal by jednat s Belgií. Její nabídka použitých F-16 skončila na druhém místě. Zprávy o tom, že Kostelka zvažuje rezignaci, protože je znechucen poměry v rozhádané vládní koalici, přinesl v pátek Český rozhlas. Kostelka ale reagoval slovy, že nemíní "utíkat od rozdělané práce". Zprávy o jeho chystaném odchodu popřeli i premiér Vladimír Špidla a ministr vnitra Stanislav Gross.

Hanykovics se odvolal proti verdiktu potvrzujícímu thajský trest

Jeden ze dvou českých pašeráků heroinu, jimž Obvodní soud pro Prahu 6 na začátku března potvrdil vysoké tresty vynesené thajskými soudy, se v pondělí proti jeho rozhodnutí odvolal. "Odvolávám se proti všem výrokům napadeného rozsudku," napsal pětatřicetiletý Radek Hanykovics soudu. Druhý pašerák, Emil Novotný, zatím odvolání nepodal, řekla ČTK soudkyně Zuzana Barochová. Řízení u pražského soudu nerozhodovalo o výši trestu; podle česko-thajské dohody byl pouze potvrzen verdikt vynesený v Thajsku. Soud tak jen určil, v jakém druhu věznice si muži své tresty odpykají. Hanykovics má ve vězení s ostrahou strávit ještě 17 let, Novotný 34 let.

Primáři jihlavské nemocnice protestují proti plánu rušení lůžek

Dvaadvacet primářů jihlavské nemocnice v pondělí demonstrativně opustilo poradu vedení na protest proti plánovanému slučování oddělení a snížení lůžek. Krizový manager nemocnice Pavel Hrala, jehož do funkce jmenoval krajský úřad, se k situaci odmítl vyjádřit. "Tyto zásadní kroky s námi nikdo nekonzultoval a podle nás povedou ke zhoršení dostupnosti poskytované péče o nemocné a k zúžení spektra specializovaných zdravotních výkonů v nemocnici," řekl novinářům primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Pavel Jiránek. Primáři už počátkem měsíce vyzvali písemně vedení nemocnice a kraje Vysočina ke svolání pracovního jednání, na kterém by se připravované kroky přehodnotili. Na dopis dosud nikdo nereagoval. "Je to volání o pomoc ve prospěch obyvatel," uvedl primář onkologie Jiří Stejskal s tím, že primáři zvažují i hromadnou demisi. Řada lékařů specialistů už podala výpovědi.

Malé obce Jihlavska se chystají na vytápění biomasou

Několik malých obcí Jihlavska se do dvou let chystá zavést vytápění biomasou. Obce s několika desítkami obyvatel nejsou plynofikované. Za zavedení plynu by zaplatily více než za zařízení pro spalování biomasy, na které by navíc mohly získat dotace od státu nebo z evropských strukturálních fondů. ČTK to v pondělí řekl Zbyněk Bouda, ředitel Energetické agentury Vysočiny, která projekt zpracovala. "Topení je komfortem srovnatelné s plynem, cenou je asi mezi spalováním hnědého a černého uhlí," uvedl Bouda. Podle něj je ale topení biomasou šetrnější k životnímu prostředí. Zemědělci v regionu budou na poli pěstovat speciální odrůdu šťovíku, který dorůstá až tří metrů. Hektarový výnos má činit nejméně deset tun, za tunu mají rolníci dostat kolem 1000 korun. Zúčastněné obce vybudují zařízení na zpracování šťovíku do pelet nebo malých briket, které má stát kolem deseti milionů. Region se 400 obyvateli by ročně spotřeboval produkci asi z 200 hektarů, peletárna by ale měla mít podstatně vyšší kapacitu. Nadprodukci by obce mohly prodávat. Biomasu budou obyvatelé spalovat lokálně ve speciálních kotlích. Jeden z nich stojí 80.000 korun; pořízení by ale měly zlevnit dotace. Uzavřený cyklus výroby a spotřeby biomasy má vytvořit několik pracovních míst. Peníze za teplo navíc zůstanou v regionu.

Rakousko opět zachytilo desítky ilegálních migrantů u hranic s ČR

Rakouská policie zaznamenává v okolí dolnorakouského Gmündu u hranic s Českou republikou neustávající příliv migrantů, kteří se pokoušejí nelegálně dostat do alpské republiky. Bezpečnostní složky od pátku do neděle zadržely v oblasti 127 běženců, z nichž jsou téměř všichni občany Ruska, informovala v pondělí dolnorakouská policie. Na jiných místech ve východní části Rakouska skončilo o víkendu v rukou policie dalších 25 migrantů, původem především z Bangladéše. Okolí Gmündu se stalo oblíbenou oblastí, kterou využívají běženci při pokusu dostat se do alpské republiky. Minulý týden policisté informovali, že během několika dnů zadrželi v tomto prostoru téměř 200 nelegálních migrantů.

Měsíc bláznovství má přiblížit veřejnosti svět duševně nemocných

Měsíc bláznovství, který symbolicky začíná aprílem a končí čarodějnicemi, by měl přiblížit veřejnosti svět duševně nemocných a přispět k odstranění předsudků, jež se pojí se schizofrenií. Novinářům to v pondělí řekl prezident České asociace pro psychické zdraví primář Martin Jarolímek. Podle něj jsou již lidé zvykli na vozíčkáře a vytvářejí jim bezbariérové prostředí. Snad i rozumějí mentálně postiženým. Duševně nemocné však stále většina společnosti vyděluje, lidé jim nerozumějí a bojí se jich. "Filmy až na výjimky zobrazují schizofreniky jako nebezpečné šílence a vrahy. Budí tak hrůzu z těch, kteří potřebují pochopení a pomoc," poznamenal primář. Schizofrenií trpí přibližně jeden člověk ze sta a může postihnout v podstatě každého. V Česku má toto onemocnění 100.000 lidí. Třetina se uzdraví a vrátí se do běžného života. Ostatní potřebují pomoc společnosti a jsou obvykle schopni pracovat jen v chráněných podmínkách.

V Českých Budějovicích začaly deváté Dny francouzské kultury

Den otevřených dveří ve Francouzsko-českém klubu na náměstí Přemysla Otakara II. v pondělí odpoledne fakticky zahájil již deváté Dny francouzské kultury v Českých Budějovicích. Jejich program, zahrnující výstavy, divadelní a filmová představení, koncerty, besedy a další akce, pokračuje do 10. dubna. V pozadí tradiční akce je dlouholetá spolupráce Českých Budějovic s bretaňským přístavním městem Lorient, která má od roku 1997 základ ve smlouvě o partnerství. "Na své si přijdou milovníci výtvarného umění, kvalitního filmu, zajímavých divadelních představení, koncertů, tance, současné francouzské literatury, ale i gurmáni," charakterizoval program českobudějovický primátor Miroslav Tetter (KDU-ČSL). "Stojíme na prahu vstupu do společné Evropy, jejímž státům rádi otevíráme dveře s vědomím, že České Budějovice jsou dobrou adresou," dodal.

Straka dostal v Teplicích zelenou k odchodu do Sparty

František Straka v pondělí vedl teplické fotbalisty naposledy. Vedení klubu o přestávce ligového zápasu v Liberci oznámilo, že kouč dostal souhlas k odchodu ze Stínadel. V úterý převezme letenské mužstvo po odvolaném Jiřím Kotrbovi. ČTK to potvrdila mluvčí Sparty Lenka Raková.

Štěpánek vystvořil světový rekord v potápění

Nový světový rekord ve volném potápění vytvořil na Kajmanských ostrovech Čech Martin Štěpánek. V disciplíně free immersion, při níž potápěč bez ploutví ručkuje po laně pod hladinu i zpět, se ponořil do hloubky 102 metrů. O jeden metr tak vylepšil dosavadní maximum Venezuelana Carlose Costeho, když během pokusu strávil v hlubinách na jediný nádech tři a půl minuty. Štěpánek v Karibském moři útočil také na světový rekord v královské disciplíně volného potápění - konstantní zátěži. Se šnorchlem a ploutvemi bez pomoci lana se chtěl jako první ponořit sto metrů pod hladinu, magická hranice mu však odolala. Při návratu se necítil dobře a raději se chytil lana. "Nechtěl jsem, aby mě museli oživovat. Byl jsem krapet přetrénovaný, v posledních dnech jsem dělal velké hloubky. Dostal jsem se i do 102 metrů, ale při pokusu to nevyšlo," litoval v rozhovoru pro ČTK rodák z Náchoda.

Profesionální boxer Konečný má šanci představit se v Americe

Pravděpodobně životní zápas se rýsuje před nejlepším českým profesionálním boxerem současnosti Lukášem Konečným. V srpnu by se totiž mohl poprvé po odchodu z amatérského ringu představit v Americe a jeho soupeřem by byl doposud neporažený Matt Vanda. "Vše vzniklo díky pomoci jednoho Čecha žijícího v Americe, který mi dal několik kontaktů," uvedl Konečný pro ČTK. Ve spolupráci s tímto boxerským nadšencem se mu podařilo předjednat duel s Vandou, který by se uskutečnil v jednom ze zatím neupřesněných kasin v Jižní Dakotě. "Navíc vše by měl přenášet největší celostátní sportovní kanál ESPN2, protože profivečer by se uskutečnil během místní motocyklové soutěže," vysvětlil Konečný. Pokud se zápas uskuteční, což je nyní podle českého boxera velmi reálné, byl by to nejtěžší duel v jeho kariéře.

Policie nemá žádné důkazy o korupci plzeňských fotbalistů

Policie nemá žádné důkazy, že by plzeňští fotbalisté po prohraném ligovém utkání s Baníkem Ostrava převzali nějaké peníze. Předseda disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu Alexander Károlyi informoval ČTK o odpovědi na jeho žádost, která v pondělí přišla z Policejního prezidia. Z dopisu, který podepsal náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák, vyplývá, že policie zprávy z médií prošetřila, ale žádné důkazy, že výsledek utkání byl zmanipulován, nenašla. Aféru rozpoutal ve čtvrtek Plzeňský deník, který s odvoláním na důvěryhodný zdroj přinesl informace, že policie má videokazetu, usvědčující plzeňské fotbalisty, že v kavárně U Maxima převzali po prohraném utkání s Ostravou tři čtvrtě milionu korun. Podezření nahrávalo i to, že plzeňský klub vyřadil hráče Milana Bartesku a Martina Švejnohu z ligového kádru. Sám Barteska prozradil, že mu vedení jako důvod uvedlo, že úmyslně vypustil zápas s Baníkem. Policie však existenci videokazety nikdy nepotvrdila a v pondělí výslovně uvedla, že videozáznam ani žádný jiný důkaz nemá.

Tenistka Böhmová v Aténách otestovala centrální dvorec

Nádherný areál je podle Kateřiny Böhmové nachystaný v Aténách pro olympijský tenisový turnaj. Sedmnáctiletá hráčka I. ČLTK Praha hrála v neděli v řecké metropoli finále akce ITF s dotací 25.000 dolarů a vyzkoušela nově vybudovaný centrální dvorec pro osm tisíc fanoušků. "Je to moc pěkné, ale není vše dostavěné. V zázemí chyběly omítky a podlahy. Bude to hezké, až to dokončí, ale mají co dělat," řekla ČTK Böhmová, která postoupila z kvalifikace a účast ve finále je jejím dosavadním nejlepším výsledkem seniorské kariéry. Levou rukou hrající loňská vítězka Pardubické juniorky v duelu o titul podlehla Virginii Pichetové z Francie. Tenisový areál je v Aténách v hlavním olympijském komplexu, kde roste atletický stadion a budou zde sportoviště pro plavecké sporty, basketbal, dráhovou cyklistiku a obě gymnastiky. Tenisté mají k dispozici šestnáct dvorců, jedničku a centrkurt. "Dvorce jsou vyvedené v modré, ale prý na ně mají přijít ještě další čtyři nátěry. Povrch je podobný Rebound Ace z Australian Open v Melbourne, akorát to víc skákalo," zjistila Böhmová.

Nedvěda trápí bolesti zad, ale u zápasu v Irsku nechtěl chybět

Nechybělo mnoho a fotbalová reprezentace mohla pro středeční přípravný zápas v Irsku hledat nového kapitána. Vůdce národního týmu Pavla Nedvěda trápí bolesti zad a podle svých slov zvažoval, zda vůbec má na reprezentační sraz přijet. Nakonec neodmítl. "Včera jsem hrál zase pod injekcemi, záda mě bolí dost," řekl Nedvěd novinářům na pondělním srazu v hotelu Praha. "Ale v reprezentaci bych na druhou stranu těžko odmítal, nechtěl bych v ní chybět. Musíme udržet tu dobrou atmosféru, kterou jsme tady společně udělali," vysvětloval a pohodlně se usadil do hlubokého koženého křesla.

Zdraví reprezentačního gólmana úzkostlivě sledovali i v Londýně

Brankář Petr Čech oslavil návrat na fotbalové trávníky po zranění ruky sobotním výtečným výkonem ve Štrasburku. Najednou tak potěšil zástupce hned tří týmů: radost z něj měli v klubu Stade Rennes, reprezentační kouč Karel Brückner i funkcionáři Chelsea Londýn. Čechův budoucí klub totiž úzkostlivě sledoval, jak rychle se mladý gólman vyléčí. Důvody byly nasnadě. Již před časem se totiž domluvil na letním Čechově přestupu, a tak existovala obava, aby tučná investice nepřišla vniveč. O Čechově zranění se i proto Angličané dozvěděli velmi rychle a podnikali okamžité kroky, aby o jeho uzdravování věděli totéž co současný zaměstnavatel. Do Londýna během měsíční léčby putovaly postupně čtyři podrobné rozbory včetně všech speciálních vyšetření. "Absolvoval jsem absolvoval řadu prohlídek, které vlastně byly jen kvůli tomu, aby v Chelsea věděli, jak rychle se to hojí," popisoval v pondělí v Praze brankář, že si užil zvýšené lékařské péče.

Hokejisté Slavie budou hrát domácí finále zřejmě v Sazka Areně

Hokejová extraliga bude zřejmě vrcholit v nejmodernější hale v České republice. Vedení pražské Slavie totiž jedná se společností Sazka, která stojí za realizací nové pražské arény pro potřeby mistrovství světa, o podmínkách pronájmu. "Je to na devadesát procent jisté," uvedl podle internetového serveru hokej.cz po pondělním tréninku v pražském Edenu trenér a generální manažer Slavie Vladimír Růžička. Až dosud přitom vedení úřadujícího mistra na všechny dotazy ohledně možného přesunutí domovského prostředí pro vrchol sezony z Vršovic do Sazka Areny odpovídalo záporně. "Myslel jsem si, že to není možné. Ale po rozhovoru s prezidentem klubu Miroslavem Tvrdým jsem zjistil, že to půjde," vysvětlil Růžička.

Počasí

Noc na úterý bude jasná, na severu a severovýchodě polojasná až oblačná. K ránu se ojediněle vytvoří mlhy. Teploty klesnou na 2 až -2, na sněhu až na 4 stupně pod nulou. Foukat má mírný vítr od jihovýchodu. Zítra slunečno, ráno s možností mlh. Odpolední teploty 11 až 15 stupňů, na horách kolem sedmi. Jihovýchodní vítr povane místy v nárazech až 50tikilometrovou rychlostí.