Zprávy

Visegrád se v nové EU zaměří na posílení regionálních vztahů

Další spolupráce zemí takzvané visegrádské čtyřky v rozšířené Evropské unii se zaměří především na posílení a zvýraznění regionálních vztahů mezi středoevropskými státy a na evropský integrační proces. Na středeční schůzce v Kroměříži se na tom dohodli předsedové české, polské, slovenské a maďarské vlády Vladimír Špidla, Marek Belka, Mikuláš Dzurinda a Péter Medgyessy.

"Výsledkem jednání je především jistota, že uskupení je prospěšné pro země, které se jej účastní, a že je správné, abychom ve spolupráci dále pokračovali," řekl po skončení jednání Špidla.

Účastníci schůzky podle něj hovořili i o tom, že země visegrádské čtyřky mají takovou ekonomickou a kulturní sílu, že jsou schopny mít vliv uvnitř EU. "A je správné, abychom jednotlivé iniciativy konzultovali," dodal český premiér.

Kubinyi čelil opoziční kritice, ODS chce koncepci zdravotnictví

Tvrdé kritice opozičních poslanců čelil ve středu ve sněmovně ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi (ČSSD). Občanští demokraté trvají na tom, aby vláda sněmovně okamžitě předložila koncepci zdravotnictví. Do té doby by se podle nich měl Kubinyi vyhnout dalším radikálním krokům.

"Je zarážející, že je ministrem opakovaně jmenován někdo, kdo v okamžiku nástupu do funkce žádnou koncepci nemá," řekl také komunistický místopředseda zdravotního výboru Jiří Maštálka.

Kubinyi odstartoval debatu o zdravotnictví už v pátek, kdy obvinil Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) ze špatného hospodaření. Už od svého nástupu volá po odchodu ředitelky VZP Jiřiny Musílkové, která již dříve jeho výzvu odmítla a dnes se proti kritice VZP ohradila přímo ve sněmovně. Některé odborníky a opoziční poslance Kubinyi popudil také pátečním odvoláním šéfa Institutu klinické a experimentální medicíny Karla Filipa.

Ministr si vyslechl kritiku i od Musílkové. Tím, kdo v českém zdravotnictví selhává, není podle ní VZP, ale ministerstvo zdravotnictví. Úřad podle ní nemá představu, jak zdravotnictví řídit. Kubinyi poté v nadsázce prohlásil, že z jejího projevu nabyl dojmu, jako by pojišťovna byla skvělá, zatímco on se ve všem mýlí, je nezkušený, manipulovatelný a víceméně lže nebo se předvádí. Někteří poslanci si to ale možná myslí. "Vůbec nehájím VZP, aby bylo jasno. Jen se ohrazuji proti věcně správně nedoloženým obviněním pana ministra. Tady určitě platí aforismus - kdo nerozumí, měl by se ptát, nikoli protestovat"," vzkázal Kubinyimu Maštálka.

Kontroly: Část krajů používala některé státní dotace špatně

Některé kraje používaly určité státní dotace neoprávněně. Ministerstvo financí ve zprávě o vyhodnocení kontrol z uplynulých dvou let uvedlo, že nezjistilo chyby jen na úřadech Karlovarského a Zlínského kraje. Ministerstvo financí například zjistilo, že Jihomoravský kraj použil v roce 2001 přes 450.000 korun z dotace na provoz úřadu na výstavbu místní sítě a na montáž žaluzií. Krajští úředníci kontrolní závěry nezpochybňují. Hájí se ale tím, že pořízení věcí bylo nezbytné a kraj jiné prostředky neměl. Bez počítačové sítě by nemohl fungovat školský odbor, žaluzie byly nutné vzhledem k tomu, jak je budova situovaná, řekla vedoucí ekonomického odboru Ludmila Skotáková.

Pražský magistrát měl největší problémy se žádostmi o osvojení dětí a o pěstounskou péči. Do evidence například zařadil žadatele z ciziny, kteří pobývali v republice na základě víza platného necelý rok, a ženu, u níž to nedoporučoval zdravotní posudek.

Kontroly v krajích se konaly podle nyní platného systému v letech 2002 a 2003 poprvé. Část ministerstev jejich plán nesplnila. Kontroly mají v tomto a následujícím roce pokračovat. Ministerstvo vnitra uvedlo, že pro účinné prověrky krajů a obcí bude potřeba změnit některé zákony.

NKÚ:Lesy ČR nevýhodně prodávaly dříví a špatně nakládaly s penězi

Státní podnik Lesy ČR prodával dříví za nevýhodných podmínek a přišel tak o několik desítek milionů korun. Podnik také neoprávněně nakládal s finančními prostředky a uzavíral dodavatelské smlouvy bez výběrových řízení, vyplývá z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Lesy ČR proto již například zřídily odbor vnitřní kontroly a připravují úpravu obchodních vztahů, informoval ve středu mluvčí státního podniku Lubomír Šálek.

Prověrka Nejvyššího kontrolního úřadu se zaměřila na roky 2001, 2002 a část roku 2003. Na tiskové konferenci to řekl člen NKÚ Jiří Kalivoda, který kontrolní akci řídil.

Ztrátu z prodeje dříví prostřednictvím Hradecké lesní a dřevařské společnosti (HLDS) kontroloři vyčíslili na 34,6 milionu korun v roce 2001 a na 47,5 milionu korun v roce 2002. O další prostředky státní podnik podle úřadu přišel, když prodával dříví "nastojato", tedy neporažené v lese, jiným firmám. Tržní způsob prodeje používal podnik podle NKÚ pouze doplňkově, přestože byl efektivnější. Lesy ČR podle Šálka zvažují úpravu smluvního vztahu s HLDS. Ještě v době prověrky loni v září ministr zemědělství Jaroslav Palas odvolal z funkce generálního ředitele Lesy ČR Jiřího Olivu a poté i dva členy dozorčí rady. Oliva již dříve vyjádřil s prezentovanými nálezy NKÚ nesouhlas. Podnik podle něj postupoval správně.

"Lze přijmout jen některá zjištění účetních chyb, které ovšem svým rozsahem nemohly ovlivnit ekonomickou bilanci podniku," řekl Oliva. Posuzování výhodnosti či nevýhodnosti obchodních vztahů je podle něj provedeno amatérsky a s množstvím zásadních ekonomických chyb. "Jediným vysvětlením je buď odborná nekompetentnost hodnotitele, nebo podjatost," uvedl Oliva. Pokud by NKÚ nechal výpočty prověřit odborné ekonomické instituci, musel by podle Olivy vyvodit personální důsledky.

Lesy ČR podle kontrolorů také ohrozily investici do cenných papírů. V roce 1999 koupil podnik cenné papíry zahraniční investiční firmy za 201,43 milionu korun. U stejné společnosti pak v letech 2001 a 2002 koupil cenné papíry za dalších 264,34 milionu korun. Investici celkem za 465,77 milionu korun podle zjištění NKÚ státní podnik ohrozil, protože zahraniční společnost poskytovala nižší míru ochrany. Lesy ČR již podle Šálka zadaly příkaz k prodeji těchto cenných papírů.

Výtka NKÚ směřuje i na ministerstvo zemědělství. To v letech 2001 až 2003 neprovedlo žádnou kontrolu, která by prověřila uzavírání obchodních smluv nebo nakládání s volnými finančními prostředky v podniku Lesy ČR. Nedostatečná byla také spolupráce ministerstva a dozorčí rady Lesů ČR, uvedl Kalivoda.

Motejl kritizoval úřady, které vyplácejí sociální dávky

Ombudsmanovi Otakarovi Motejlovi se nelíbí postup některých správních úřadů rozhodujících o vyplácení sociálních dávek. Z podnětů občanů Motejl zjistil, že úřady v řadě případů místo toho, aby občanovi v nouzi pomohly, jeho situaci ještě zhoršují. O problému již téměř před čtvrt rokem informoval ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha. Vyzval jej k jednání, ale ministr se k připomínkám dosud nevyjádřil.

"Problémů v této oblasti je více. Ministrovi jsme udělali jejich soupis a jej k setkání. Dosud neodpověděl," uvedla ve středu zástupkyně vyzvali veřejného ochránce Anna Šabatová.

Právníci ombudsmanovy kanceláře například opakovaně řešili případy, kdy úředníci podmiňovali přiznání dávky občanovi tím, že si musí zrušit penzijní připojištění a stavební spoření. Úřady zcela zapomněly na to, že občan by pak musel státu vrátit všechny příspěvky, které dostal, což by jeho krizi prohloubilo. Tím by se pro občana uzavřela možnost sociálně se zajistit na stáří. "Navíc úřady jednají i v rozporu se zájmy nezletilých dětí, protože nutí rodiče zrušit také stavební spoření svých potomků," zdůraznila Šabatová. Podle ní by přitom stačilo, aby si občan jen domluvil přerušení plateb na dobu překlenutí finančních problémů.

Podle současné podoby zákona by se žadatel o dávku měl snažit zvýšit své příjmy prodejem nebo jiným využitím svého majetku. V současnosti ale neexistuje jednotný názor, co lze považovat za obvyklé vybavení domácnosti, které nelze prodat a úřady tak nutí lidi k prodeji potřebných věcí. "Tak například prodejem starého auta může občan vydělat třeba 20.000 korun. Své problémy tím ale nevyřeší. Zároveň si tak odřízne možnost, v regionu se špatnou obslužností, dojíždět za prací," vysvětlila Šabatová.

Šabatová kritizuje také postup úřadů, které podmiňují přiznání sociální dávky mladým matkám tím, že zveřejní otce novorozeněte. Úřady přitom zapomínají, že neuvedení otce v dokladech není výrazem libovůle matek, ale jejich reakcí na "problematickou osobnost otce". Sociální pracovníci by jistě měli s maminkami o věci jednat, pokud se ale žena jednou rozhodne, měli by to plně respektovat, zdůraznila zástupkyně Motejla.

Odborník: Poznání totality je důležité i pro budoucnost

Kritické zhodnocení a srovnání různých forem totalitních hnutí v historických a kulturních souvislostech pomůže vyrovnat se nejen s minulostí, ale posílí i schopnost čelit novým civilizačním výzvám. Tvrdí to autor grantového projektu Ideologické zdroje moderního totalitarismu Ivo Budil z Fakulty humanitních studií Západočeské univerzity.

Zhroucení sovětského impéria a rozklad jeho marxistické ideologie podle něj mohou být chápány jako závěrečné dějství osudového zápasu mezi demokratickým a liberálním světem a totalitními silami, které hrozily uvěznit lidstvo do tyranského bezčasí "zcela jiné reality". Budil hovoří o "zlatém věku" totalitarismu, který považuje největší ohrožení moderní demokratické politické kultury. Ohraničuje ho rokem 1922, kdy se v Itálii chopil moci fašistický diktátor Benito Mussolini, a smrtí sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina.

Jiným grantovým projektem, který nepřímo s totalitou souvisí, je Literární život českého exilu 1948 až 1968, jehož předkladatelem je Michal Přibáň z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd v Brně. Zaměřuje se na exilovou Českou kulturní radu a na knižní edici Sklizeň svobodné tvorby.

Za těmito aktivitami stáli veřejnosti málo známí Antonín a Robert Vlachové. Pro exilovou literaturu měli ale podle Přibáně význam o to větší. Založili mimo jiné také kulturní měsíčník Sklizeň.

Sport:

Vladimír Růžička definitivně odmítl nabídku staronového trenéra české hokejové reprezentace Ivana Hlinky, aby se stal jeho asistentem. Kouč a generální manažer pražské Slavie v jedné osobě to oznámil poté, co se s Hlinkou sešel na golfové partii v Karlových Varech a znovu o možnosti spolupráce jednali. Čtyřiapadesátiletý Hlinka se stal v pondělí nástupcem Slavomíra Lenera, který u mužstva skončil po světovém šampionátu v Praze a v Ostravě a bude trénovat pražskou Spartu. Asistenta, případně asistenty, si tedy Hlinka bude muset vybrat mezi dalšími kandidáty. Kdo povede reprezentaci společně s Hlinkou, by mělo být údajně známo již ve čtvrtek.

Hlavičková trefa obránce Petráše vynesla fotbalistům Sparty postup do finále Poháru ČMFS, které se bude hrát v úterý 18. května v Praze na Strahově. Sparťané ve vyrovnaném semifinálovém duelu porazili Slovan Liberec 1:0 také proto, že minutu před koncem hlavičku útočícího gólmana Hauzra vyrazil domácí Jun z odkryté branky.

Soupeři české hokejové reprezentace v základní skupině příštího mistrovství světa budou týmy Německa, Švýcarska a Kazachstánu. Rozhodl o tom dnešní los šampionátu v Innsbrucku, kterého se zhostila bývalá rakouská atletka Stephanie Grafová. Český tým odehraje svoji základní skupinu D ve Vídni. Právě v rakouské metropoli získali čeští hokejisté v roce 1996 titul mistrů světa. Mistrovství světa se uskuteční od 30. dubna do 15. května 2005 v Innsbrucku a ve Vídni. Čeští hokejisté se na letošním MS utkali se všemi třemi budoucími soupeři a všechny porazili. V základní skupině zvítězili nad Německem 5:1 a nad Kazachstánem 7:0, v osmifinále pak nad Švýcarskem 3:1.

Počasí:

V noci ze středu na čtvrtek bude oblačno, místy přeháňky a doznívat budou i bouřky. teploty 9 až 5 stupňů Celsia. Foukat bude mírný severní vítr. Ve čtvrtek čekáme oblačno s přeháňkami, ojediněle i bouřkami. teploty 14 až 18 stupňů Celsia.