Zprávy
Podle nepotvrzených zpráv je mezi oběťmi v Paříži jeden Čech
Podle nepotvrzených informací je mezi oběťmi neštěstí na pařížském letišti Roissy/Charles de Gaulle také jeden český občan. Na dotaz ČTK to sdělil český konzulát v Paříži. Při zřícení části střechy na letišti zahynulo šest lidí, jejichž státní příslušnost zatím nebyla oficiálně oznámena.
Václav Klaus: Kritika Beneše je účelová ve snaze přepisovat dějiny
Neustálá kritika druhého československého prezidenta Edvarda Beneše je účelová a slouží lidem, kteří se snaží přepisovat dějiny, řekl na pietním aktu ke 120. výročí narození Beneše v Sezimově Ústí prezident Václav Klaus. Beneš, za jehož vlády byla podepsána mnichovská dohoda v roce 1938 a stal se i komunistický puč o deset let později, doplatil na přílišnou důvěru svým západním spojencům a později Sovětskému svazu, míní prezident. Přesto na něj nelze svalovat vinu za selhání, která v jeho době hýbala celou Evropou. Podle Klause Beneš nedokázal dobře odhadnout rizika a hrozby, které se pro nový stát skrývaly v nevyřešené národnostní otázce první republiky a nedokázal ani dobře předpovědět nebezpečí skryté v agresivním socialismu. Klaus se Beneše zastal a upozornil, že kritika, která se na jeho hlavu dlouhodobě snáší, je nespravedlivá. "Až příliš je v tom cítit účelovost ze strany těch, kteří se pomocí jeho hanobení snaží vytvořit prostor k přepisování dějin, či účelovost těch, kteří na jeho hlavu házejí selhání, která v oné době zasáhla celou naši společnost," uvedl. Proti kritikům, k nimž patří například německé a rakouské skupiny sudetských Němců, se postavil i premiér Vladimír Špidla.
V sérii proslovů se jako nejkonfliktnější jevilo vystoupení poslance Jana Mládka (ČSSD), který před davem hostů a diváků připomněl, že to byl právě Václav Klaus, který zákon o Eduardovi Benešovi nepodepsal. Zákon obsahuje jednu větu o tom, že se Beneš zasloužil o stát. Kritikou počastoval také Senát, který zákon rovněž vrátil, aby jej musela sněmovna přehlasovat. Přes hodinu trvající ceremoniál navštívilo odhadem několik set lidí. Byli mezi nimi váleční letci, představitelé poválečného odboje, Benešovi potomci i politici různých stran.
Na Těšnově byl odhalen pomník obětem násilné kolektivizace
Před budovou ministerstva zemědělství na pražském Těšnově byl slavnostně odhalen šest metrů vysoký pomník obětem kolektivizace. Ocelová skulptura zpodobňuje rašící osení spoutané ostnatým drátem. Má připomenout nejen utrpení, ale i nezlomnost sedláků, které zasáhla násilná komunistická kolektivizace v 50. letech minulého století. Vznik pomníku iniciovala před dvěma lety Asociace soukromých zemědělců. Tragickou kapitolu z dějin zemědělců, která poznamenala tisíce velkých i malých sedláků a měla soukromé zemědělství zcela vymýtit, nepřipomíná v České republice zatím žádný památník. Zvláště první fázi kolektivizace v letech 1949 až 1953 označují historici za nejkrutější období poválečné historie československého venkova.
Pomník, jehož autorem je výtvarník Jiří Plieštik, vznikl díky veřejné sbírce. Shromáždilo se v ní 1,1 milionu korun. Odhalení pomníku se zúčastnili mimo jiné představitelé obou komor parlamentu, zástupci hlavního města a Konfederace politických vězňů.
Nové sdružení chce hájit jazykové zájmy národnostních menšin
V Českém Těšíně na Karvinsku bylo založeno Sdružení pro zachování menšinových jazyků v České republice. Stejná sdružení fungují i v dalších zemích Evropské unie a centrálu má organizace v Bruselu, řekl ČTK předseda Kongresu Poláků v ČR Józef Szymeczek. Sdružení chce pořádat například kulturní a vzdělávací akce, které pomohou v zemi zachovat menšinové jazyky. Podle Szymeczka je v České republice státem uznáváno celkem 12 národnostních menšin, a to polská, bulharská, chorvatská, maďarská, německá, romská, rusínská, ruská, řecká, slovenská, srbská a ukrajinská. Nejpočetnější menšinou v Česku je slovenská; podle sčítání v roce 2001 se k ní přihlásilo na 184.000 lidí. Druhou nejpočetnější menšinu tvoří Poláci, které v roce 2001 následovali Němci.
Analytici: Ropa v dubnu prohloubila schodek obchodu na 5 miliard korun
Schodek obchodní bilance se v dubnu prohloubil na pět miliard korun z březnových 4,6 miliardy korun, odhadují v průměru analytici oslovení ČTK. Za zhoršením salda podle nich stojí především drahá ropa. "Dubnový schodek bude především záležitostí dovozu ropy a jejích produktů," řekl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Po očištění o tento vliv by celková platební bilance mohla za duben skončit dokonce v mírném přebytku, dodal.
Český vývoz do zemí EU meziročně stoupl o 11,8 procenta
Ve vyspělých ekonomikách se uplatňuje stále více českého zboží. Jen v zemích EU skončily v letošním 1. čtvrtletí dodávky v rekordním objemu 265,1 miliardy korun, což bylo meziročně více o 11,8 procenta. Podíl členských států unie na tuzemském exportu překročil 70 procent. Vyplývá to z informací státní organizace na podporu obchodu CzechTrade. Více než dvě třetiny meziročního růstu vývozu do EU obsáhl nejdůležitější obchodní partner Německo, který do března odebral výrobky za 140,7 miliardy Kč, meziročně o 15,4 procenta více.
Úspěchy sklízely tuzemské produkty i v dalších regionech, ale tyto země měly na celkovém vývozu nízký podíl. Významně třeba vzrostl vývoz na Ukrajinu, stupňoval se export i do některých asijských států. Jen zvolna zatím přes nová zastoupení sílily dodávky do Ruska, kdysi významného odběratele. Ne všude se ale dařilo prodávat stále více a více. Meziročně horší výsledky měla ČR z významnějších obchodních partnerů například s Nizozemskem, USA, Švýcarskem či Norskem.
Rögnerová s Falbrem jsou pro zmínku o křesťanství v euroústavě
V návrhu ústavy Evropské unie by měl být odkaz na křesťanské kořeny, soudí jednička kandidátky Unie liberálních demokratů do eurovoleb Helena Rögnerová a kandidát sociální demokracie Richard Falbr. Rögnerová v televizi Nova řekla, že se tím však nesmí zároveň vymezovat hranice Evropy vůči Turecku. Sedm členských zemí včetně Česka vyjádřilo ve společném dopise přání, aby v chystané ústavní smlouvě byla právě zmínka o křesťanských kořenech Evropy. Také Falbr s návrhem o křesťanství souhlasí a předpokládá i podporu případné zmínce o židovství. Možná zmínka o muslimské víře mu ale připadá už jako problematická a nepodpořil by ji. To však na druhou stranu souvisí s tím, jaké bude postavení Turecka, bude-li do EU přijato, uvedl.
Evropští federalisté chtějí shodu na euroústavě do června
Evropští federalisté chtějí, aby se členské země EU shodly na znění euroústavy v červnu, řekl novinářům generální sekretář Unie evropských federalistů (UEF) Bruno Boissiere. Politici z 20 zemí EU probírali připravovanou evropskou ústavu už od pátku. Českou sekci na akci zastupoval senátor Daniel Kroupa, a s ním Ivo Kaplán. Upozorňovali na nebezpečí vzniku dvourychlostní Evropy, která by mohla vzniknout po odmítnutí ústavy. Irsko, které nyní předsedá EU, doufá, že členské země unie se na kompromisním znění ústavy shodnou na červnovém summitu EU.
Předseda Unie evropských federalistů Jo Leinen již v pátek uvedl, že nadějí pro budoucí Evropskou unii je její federální uspořádání podle švýcarského modelu, unie podle něj potřebuje kromě existujícího společného trhu a měny také společnou ekonomickou a sociální politiku a v určité míře i daňovou politiku.
Zvýšení DPH u pozemků zvedne cenu domků i bytů o několik procent
Zvýšení daně z přidané hodnoty u stavebních pozemků z nuly na 19 procent zvedne ceny bytů a rodinných domků o několik procent. Rodinné domky mohou podražit prý až o pětinu. Dražší ale bude zřejmě jen koupě rozestavěných staveb, u bytů a domků po kolaudaci se totiž DPH z pozemku neplatí. Vyplývá to z odpovědí developerských firem pro ČTK. Zvednutí cen o několik desítek procent čeká šéf realitní kanceláře Palladium Reality Petr Wimmer. Příští rok se podle něj mohou ceny nových bytů v atraktivních lokalitách Prahy a okolí zvednout o pět až deset procent. Největší zájem stále přetrvává o malé byty. Většina lidí prý poptává byty kolem 50 metrů čtverečních, maximálně 70 metrů čtverečních. Zájem o ně mají lidé zejména z finančních důvodů, na větší byty totiž každý zájemce nemá. Například byt o velikosti 50 metrů čtverečních přijde i zhruba na dva miliony korun.
Povinné ručení příští rok podraží, podle odhadů o sedm procent
Povinné ručení od příštího roku podraží, podle odhadů České kanceláře pojistitelů to bude o sedm procent. Uvedla to Česká televize, podle níž zdražení potvrdili zástupci tří největších pojišťoven. Ceny zvedne novela občanského zákoníku, podle níž pojišťovny musejí platit příbuzným obětí autonehod jednorázové odškodné až 240.000 korun.
Poslanec ODS Miroslav Beneš havaroval u Třeboně
Poslanec ODS Miroslav Beneš dnes v noci havaroval u Třeboně. Služební vůz řídil jeho syn. Poslanci se nic nestalo, jeho manželka a syn utrpěli podle dostupných informací lehká zranění. Mluvčí jindřichohradecké policie Jaroslav Beran ČTK řekl, že se Benešovi vraceli z Třeboně do Českých Budějovic a dostali smyk. Parlamentní octavia se poté převrátila na střechu.
Po čtyřech letech se bude opět klepat na kámen nového úseku metra
Po necelých čtyřech letech se bude v Praze opět poklepávat základní kámen nového úseku metra. V pondělí tato tradiční slavnost oficiálně zahájí výstavbu další části trasy C, která povede z Ládví do Letňan. Naváže na právě dokončovaný úsek, spojující Ládví s holešovickým nádražím. Jeho základní kámen byl položen v září 2000, cestujícím začne sloužit zhruba za měsíc. Úsek podzemní dráhy do Letňan bude dlouhý asi 4,6 kilometru a bude mít dvě stanice na Proseku. Jeho stavba bude stát zhruba deset miliard korun. Další více než tři miliardy korun zaplatí dopravní podnik za technologická zařízení.
Na rozdíl od právě dokončované části metra nečekají firmy na novém úseku žádné technické rarity, jako byly způsob výstavby tunelů pod Vltavou a stanice Kobylisy, kterou tvoří vyražený prostor bez podpěr. "Vltavu tam nemáme, všechny tři stanice jsou hloubené. Tunely jsou klasické dvoukolejné, takže nějaká technická finesa tam není," řekl již dříve mluvčí Metrostavu František Polák. První cestující by se měli dostat metrem až do Letňan někdy na přelomu let 2007 a 2008.
Dodávku elektřiny na Děčínsku se podařilo rychle obnovit
Ještě v noci ze soboty na neděli se pracovníkům Severočeské energetiky (SČE) podařilo obnovit dodávku elektřiny na Děčínsku. Výpadek, který v sobotu v podvečer způsobila porucha na vysokém napětí, postihl tisíce lidí, také stanice hasičů a policie v oblasti. Přerušení dodávky elektřiny si vcelku pochvalovali policisté. "Tak klidnou noc jsme dlouho neměli," řekl ČTK operační důstojník děčínské policie.
V Mělníku připravují alternativní program pro mladistvé pachatele
Mělnická radnice ve spolupráci s okresním soudem, státním zastupitelstvím a nevládními organizacemi připravuje alternativní program pro mladistvé pachatele. Měl by pomoci při jejich převýchově. Dosud okresní soud nemohl podobné tresty ukládat, protože žádný takový program neexistoval. ČTK to řekla vedoucí odboru sociálních věcí mělnické radnice Drahomíra Pavlíková.
Ve městě vznikne skupina školitelů, která bude působit na mladistvé pachatele a snažit se rozvinout jejich osobnost a sociální dovednosti. Tuto skupinu proškolí nevládní organizace Partners Czech, která má na příslušný program akreditaci ministerstva školství.
Cestovní kanceláře už prodaly asi třetinu letošních zájezdů, zatím vede Bulharsko
Cestovní kanceláře už prodaly asi třetinu letošních letních zájezdů. Podle ředitele analytické firmy Mag Consulting Jaromíra Beránka si letní zahraniční pobyty se slevami za včasný nákup dosud koupilo téměř 300 tisíc občanů. Nejvíce z nich přitom dost překvapivě zvolilo cesty do Bulharska. Zhruba třetina zákazníků však údajně čeká na zájezdy na poslední chvíli, v nichž tradičně povede prodej pobytů do Chorvatska. I letos tak většina Čechů stráví zahraniční dovolenou u Jadranu. Bulharsko se několik let postupně vrací mezi nejoblíbenější destinace pro letní dovolené Čechů. Velká část zákazníků má však stále nedůvěru ke kvalitě tamních hotelů a služeb, i když podle Beránka neodůvodněnou. Celkem letos do ciziny pojede podle odhadu Mag Consultingu 3,7 milionu Čechů, z toho zhruba 1,2 milionu přes cestovní kanceláře.
Obnova pražského Karlova mostu začne v říjnu a má trvat dva roky
Obnova Karlova mostu začne v říjnu opravou několika pilířů poblíž malostranské strany. Další práce mají pokračovat příští rok. Most by měl být opraven do dvou let a po celou dobu bude přístupný veřejnosti. Rozhodla o tom komise složená z odborníků a zástupců hlavního města, řekl ČTK náměstek primátora Jan Bürgermeister, který komisi předsedal. "V říjnu a v listopadu se tryskovou injektáží stabilizuje dno řeky okolo dvou pilířů, které nebyly opravovány po povodni 1890. Vyspraví se také zdivo podvodních částí všech pilířů," uvedl. Náklady na opravu mostu se pohybují kolem 150 milionů korun, což je o 100 milionů méně než předpokládal původní projekt. Město počítá s tím, že je uhradí. "Na tohle peníze být musí," řekl náměstek.
Pražská zoo kvůli povodním investovala nejvíc v historii
Povodně, jež zničily areál pražské zoologické zahrady před dvěma lety, udělaly z areálu nejlépe dotovanou zahradu v Čechách. Loni zoo investovala do nových pavilonů 120 milionů korun, se stejnou částkou počítá na výstavbu i letos. "Můžeme zoo postavit jako zahradu 21. století. Tolik se v areálu nestavělo v historii nikdy. Letošní rok je rekordní, ale v tomto pohledu i poslední," řekl ČTK ředitel zahrady Petr Fejk. Koncem roku podle něj návštěvníci zoo nenarazí v areálu na jediný pozůstatek katastrofy. Už na jaře otevřela zahrada opravený pavilon ptactva podhůří Himalájí Sečuán, v nových expozicích žijí také jeřábi a gepardi.
Na koncert do Lična přijelo 150 skinheadů
Na 150 příznivců hnutí skinheads se sjelo v sobotu večer do restaurace v Ličně na Rychnovsku na koncert, který byl ohlášen jako soukromá akce. Sraz, údajně oslava narozenin, se podle operačního důstojníka policie obešel bez incidentů. Lidé z vesnice se zhruba 500 obyvateli podobnou akci nepamatují. Do východních Čech zamířili příznivci hnutí skinheads letos již počtvrté. Policisté, kteří tyto akce monitorují, nezasahují, pokud nedojde k nezákonnému jednání, například vykřikování rasistických hesel, hajlování nebo výtržnosti či rvačce.
Tradiční hudba i jazz, semináře a výstavy vyplní festival Khamoro
Tradiční romská hudba a romský jazz, pestrý průvod muzikantů a tanečníků i výstavy a odborné semináře vyplní letošní festival Khamoro, v překladu Slunce. Šestý ročník přehlídky romské kultury začne v Praze v pondělí a potrvá do soboty. Podle předsedkyně pořádajícího sdružení Slovo 21 Jeleny Silajdžičové není akce uzavřený podnik pro Romy, je určena všem. Průvod účinkujících mohou Pražané i návštěvníci hlavního města potkat ve čtvrtek.
Kulturní program doplní mezinárodní semináře. V pondělí se zájemci dozvědí to, jak by mohl romské komunitě pomoci Evropský sociální fond. V úterý chtějí své představy o začleňování Romů do společnosti prezentovat veřejnosti mladí romští intelektuálové, aktivisté a politici. Středeční akce nabídne informace o tom, jak se mladší romská generace v různých zemích staví k dodržování tradic. Poslední seminář se zaměří na otázku, zda romství znevýhodňuje či nikoliv.
V Tachově soutěžili evropští potápěči o nejlepší podvodní snímky
Povětšinou zahraniční autoři si odnesli hlavní ceny - kovové mořské panny Čochtanky - v 11 kategoriích čtyřdenního 26. ročníku mezinárodního potápěčského festivalu v Tachově. Druhá největší akce svého druhu v Evropě po francouzském festivalu v Antibe skončila promítnutím vítězných snímků. Soutěže o nejlepší podvodní film, fotografii či video se zúčastnilo 107 autorů ze 17 zemí - kromě Česka nejvíce z Itálie a letos také z Ruska, dále z Turecka, Austrálie a Thajska. Porota hodnotila 199 fotografií, 32 videosnímků a 25 sérií diapozitivů. Nejúspěšnějším účastníkem byl Němec Joachim Schneider, který získal zlatou, stříbrnou i bronzovou Čochtanku. Grand Prix bez ohledu na kategorii získal Belgičan Danny van Belle za film Svět plžů.
Zvláštní cenu za video udělila porota Miroslavu Hrdému z Prahy za snímek Cesta pod mrazivou hladinu Antarktidy. Film nemohl být zařazen do soutěže, neboť nesplňoval minimálně 40 procent záběrů pod vodou. Festival vznikl v roce 1979 z iniciativy tachovských potápěčů v čele s Františkem Soukupem. Letos ho každý den navštívilo 200 lidí.
Sdružení Nesehnutí pořádalo pro děti z uprchlického tábora stopovací výlet
Občanské sdružení Nesehnutí uspořádalo v okolí Zastávky u Brna stopovací výlet a hry pro děti uprchlíků, kteří žijí v místním pobytovém středisku a žádají v České republice o azyl. Podle Jiřího Koželouha děti nakonec v lese nalezly poklad, kterým byly sladkosti a hračky. Podle názoru aktivistů z Nesehnutí zajišťuje základní potřeby uprchlíků sice český stát, ale 12 korun na osobu a den již nestačí téměř na žádné kulturní či sportovní aktivity. V budoucnu připravuje sdružení celodenní výlet rodičů a dětí z tábora na Brněnskou přehradu, který doplní jízda parníkem. Plánuje i návštěvu divadelního představení v Brně.
V čele Jízdy králů v Kunovicích jel jedenáctiletý Martin Pěcha
Hlavní postavou Jízdy králů v Kunovicích na Uherskohradišťsku byl jedenáctiletý Martin Pěcha, který byl vybrán za krále. Oblečen v ženském kroji, po celý den mlčenlivý s růží v ústech, se vydal společně se svou slavnostně nazdobenou družinou na objížďku městem v koňském sedle. Přípravy na slavnostní událost, která je významná pro celé město, začaly už v šest hodin ráno, kdy se zdobily koně. "Na jednom koni je asi 1700 papírových růží a další drobné ozdoby," řekla ČTK folkloristka Romana Habartová. Družina přitom čítá 22 koní.
Jízda králů má v Kunovicích dlouhou tradici, která byla ale v roce 1972 přerušena. Obnovena byla až v roce 1996, odkdy se koná ve dvouletých cyklech. Ve Zlínském kraji pořádají Jízdu králů také v Hluku či ve Vlčnově na Uherskohradišťsku. Slavnost má původ v době pohanské, kdy mladí chlapci mezi sebou soutěžili při vyhánění dobytka. Ten nejsilnější a nejlepší byl korunován za krále. Druhý původ tradice vidí folkloristé v útěku uherského krále Matyáše Korvína před českým králem Jiřím z Poděbrad. Matyáš, aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, se oblékl do ženského kroje a do úst si vložil růži.
Róbert Štefko skončil třetí na Pražském mezinárodním maratonu
Róbert Štefko se jako první český muž v historii postavil na stupně vítězů na Pražském mezinárodním maratonu. Někdejší slovenský vytrvalec, který české občanství obdržel letos v březnu, obsadil v času 2:12:35 hodiny třetí místo a zároveň tak splnil přísnější limit na olympijské hry do Atén. Na start se dnes postavilo 4472 vytrvalců. Poosmé v desetileté historii vyhrál Keňan - nejrychlejší byl Barnabas Koech. V závodu, jenž byl poznamenán chladným a deštivým počasím, dosáhl času dvě hodiny, 12 minut a 15 sekund. Mezi ženami byla nejlepší při svém prvním maratonu v životě Leila Ammanová z Etiopie (2:31:49). Mistryní republiky se stala Radka Churáňová. Pražský maraton je součástí seriálu osmi světových mezinárodní maratonů.
Štefkovi chladné počasí sedělo, jen dvakrát v kariéře běžel rychleji. "Počasí mi nevadilo. Naopak Keňané běželi pomaleji a mohl jsem se jich držet," řekl po závodu vytrvalec, který se nedávno v Domažlicích stal mistrem republiky také v půlmaratonu. Pokud dostane souhlas Slovenského atletického svazu a Slovenského olympijského výboru, jeho startu v Aténách nic nebrání.
Čeští vodáci slavili řadu úspěchů
Česká kajakářská hlídka ve složení Robert Knebel, Kamil Mrůzek, David Knebel získala světový titul ve sjezdu na divoké vodě. V německém Garmisch-Partenkirchenu téměř o tři vteřiny porazila druhé Francouze, třetí skončila hlídka Itálie.
Čtyřkanoe Petr Netušil, Petr Fuksa, Jan Břečka a Karel Kožíšek získala na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Poznani pro Českou republiku druhé zlato. V neolympijském sprintu na 200 metrů porazili Češi o čtyři desetiny sekundy ruské kvarteto, bronz získala maďarská posádka. Netušil s Fuksou tak mají z Poznaně druhé zlato. Titul předtím vybojovali i ve sprinterském klání deblkanoí.
V Poznani získal druhý bronz i český reprezentant Martin Doktor. Po třetím místě v sobotním kilometrovém závodu obsadil stejnou pozici i na dvoustovce. Na neolympijské trati si pro zlato dopádloval Rus Maxim Opalev s vteřinovým náskokem před Andreasem Dittmerem z Německa.
Druhé místo obsadila Irena Pavelková v druhém závodu Světového poháru ve vodním slalomu na bývalém olympijském kanálu v Seu d'Urgell ve Španělsku. Česká kajakářka si tak zopakovala umístění na stupních vítězů z úvodního dílu v Aténách, kde si zajistila účast na olympiádě.
Oštěpařka Brejchová je zpět, házela po dvou letech a má limit OH
Téměř dva roky nepocítila, jaké to je závodit. A přesto to oštěpařka Nikola Brejchová, známější pod dívčím jménem Tomečková, nezapomněla. Hned při svém prvním startu od předloňského mistrovství Evropy v Mnichově hodila čtvrtá žena ze světového šampionátu v Edmontonu 2001 při extralize v Kladně limit na olympijské hry a pojede do Atén. Rozlet v její kariéře zbrzdilo zdraví. "Chodila jsem od operace k operaci," řekla Brejchová. Nechala si pod skalpelem spravit koleno, rameno i loket.
Čeští florbalisté podlehli ve finále MS Švédsku a mají stříbro
Čeští florbalisté podlehli ve finále mistrovství světa v Curychu favorizovanému Švédsku 4:6 a skončili druzí. První seniorská medaile v historii českého florbalu je tak ze stříbra. Švédové potvrdili svou suverenitu a triumfovali i na pátém světovém šampionátu. Na MS dosud vyhráli všech 29 utkání.
Počasí
Do bílého zasněženého rána se v neděli probudili návštěvníci východočeských hor. Dva až pět centimetrů vysoká vrstva sněhu překvapila návštěvníky jarních Krkonoš i Orlických hor. Podle meteorologů za to může studená fronta, která v noci přešla přes území východních Čech a přinesla sněhové přeháňky do míst ležících výše než 500 metrů nad mořem. Hustě sněžilo také na Českomoravské vrchovině, ale vrstva sněhu okamžitě tála. Citelné ochlazení přišlo i do jižních Čech. Na mnoha místech kraje sněžilo a teploty klesly pod bod mrazu. Pro tuto roční dobu jsou přitom běžné teploty kolem 20 stupňů, výjimkou nejsou ani tropické třicítky. A jaké počasí očekáváme? Bude oblačno, teploty 8 až 12 stupňů Celsia.