Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Staronová koalice je po dalším jednání pravděpodobnější

Vznik staronové vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU je po čtvrtku opět o něco pravděpodobnější. Ve sněmovně se totiž po odchodu Mariana Bielesze znovu zformovala těsná většina 101 z 200 hlasů, o kterou by se případná vláda sociálních demokratů, lidovců a unie mohla opřít. Jednání úřadujícího šéfa ČSSD Stanislava Grosse s lídry opozice navíc zatím k většímu sblížení stanovisek nevedla. ODS dál volá po předčasných volbách. O komunisty se Gross, který jednání o sestavení kabinetu vede, opírat nechce. Předpokládá se, že Gross se nyní setká s předáky KDU-ČSL a unie. Už minulé dny naznačily, že nejpravděpodobnější je zřejmě vznik vlády na půdorysu nynější koalice. Dosud jí však chyběla parlamentní většina. Bývalý unionista Bielesz ale ve čtvrtek podle očekávání složil mandát a jeho nástupce Zdeněk Kořistka už dal najevo, že je ochoten pokračování kabinetu ČSSD, US-DEU a KDU-ČSL podpořit, pokud bude pokračovat v reformě veřejných financí. Koaliční politici zdůrazňují, že byť by vláda byla složená ze stejných stran jako kabinet odstupujícího premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD), měla by nové programové prohlášení. Někteří opoziční politici vidí situaci trochu jinak, občanští demokraté hovoří o tom, že Gross dává dohromady "Špidlovu vládu bez Špidly". Takový kabinet ale podle ODS republice neprospěje.

Předseda ODS Mirek Topolánek si myslí, že Gross vládu sestavit nedokáže. V takovém případě považuje "za samozřejmé", že příležitost dostane ODS. V kuloárech se už přesto spekuluje o tom, kdo by se mohl v novém kabinetu ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU objevit. Například předseda lidovců Miroslav Kalousek by se podle některých názorů mohl stát ministrem průmyslu a obchodu, tisk ale Kalouska zmiňuje i jako možného vicepremiéra pro ekonomiku a ministra obrany.

Poslanecký klub US-DEU po čtvrtku zřejmě definitivně odvrátil hrozbu zániku. Příchod Kořistky totiž znamená i to, že klub má spolu s bývalým poslancem ODS Petrem Kottem opět deset členů, což je minimální počet, aby mohla sněmovní frakce existovat. Bielesz již dříve ohlásil, že klub opouští, nakonec se tedy rozhodl, že složí i poslanecký mandát. Ve čtvrtek se ohradil proti spekulacím, podle nichž odchází výměnou za úplatek či příslib funkcí. Z jeho vyjádření rovněž vyplynulo, že mandát skládá i proto, aby zabránil posilování vlivu KSČM na vládu. Již před několika dny oznámil, že nepodpoří pokračování kabinetu ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Pokud by se ale současná koalice rozpadla, byla by podle Bielesze ČSSD tlačena do větší spolupráce s komunisty. "Větší vliv KSČM by pro tuto zemi byl mnohem větší katastrofou než pokračování stávající koalice," řekl Bielesz.

Komunisté nebudou podporovat koalici ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU

Opoziční komunisté nebudou ani nadále podporovat koalici sociálních demokratů, lidovců a unionistů. Sociální demokraté by s podporou komunistů mohli počítat jen tehdy, kdyby se ČSSD posunula zpět ke svému volebnímu programu. Po čtvrteční schůzce s vedením ČSSD to novinářům řekl předseda KSČM Miroslav Grebeníček. Obnovení dosavadní koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU patří podle dosavadních informací k prioritám úřadujícího šéfa ČSSD Stanislava Grosse. Grebeníček ve čtvrtek stručně poznamenal, že Gross "oživuje dosavadní sestavu".

Gross po čtvrteční schůzce novinářům řekl, že zástupci ČSSD hovořili s představiteli KSČM o kultivaci vztahů mezi vládou a opozicí včetně možného posílení kontrolních nástrojů opozice. O konkrétních postech, jež by v tomto rámci mohly opozici, a konkrétně KSČM, připadnout, ale podle Grosse nemluvili. Potvrdil to Grebeníček, když řekl, že "žádné nabídky na koryta nezazněly". Jediné, co mu prý při schůzce nabídli, byla podle Grebeníčka minerální voda. Schůzka vedení ČSSD a KSČM trvala zhruba hodinu, tedy stejně jako středeční jednání sociálních demokratů s ODS. I ve čtvrtek se ho zúčastnili šéfové stran, po jednom místopředsedovi za každou a předsedové jejich poslaneckých klubů, tedy celkem šest lidí. Po jednání mezi nimi panovala dobrá nálada a oba tábory nešetřily bonmoty.

Racocha: Vláda vedená ODS by zřejmě s přijetím eura nespěchala

O přijetí eura bude rozhodovat až vláda vzešlá z příštích voleb; pokud to bude vláda vedená ODS, nebude zřejmě se vstupem do eurozóny spěchat, míní člen bankovní rady České národní banky Pavel Racocha. Česká republika sice podle něj s největší pravděpodobností splní všechny podmínky a bude schopná přijmout euro v letech 2009 až 2010, jak předpokládá strategie nynějšího kabinetu, do eurozóny ale zřejmě vstoupí později, tedy až po roce 2010. "Můj osobní názor je, že Česká republika přijme euro až po roce 2010," řekl Racocha na čtvrteční konferenci o platebních systémech v centrální a východní Evropě. "O přijetí eura bude rozhodovat až vláda vzešlá z příštích voleb. Ta posoudí výhody a nevýhody vstupu. Osobně si myslím, že pokud to bude vláda, kterou by vedla ODS, tak bude k přijetí eura přistupovat více skepticky, než dosavadní kabinet, který se oznámkoval jako proevropský," dodal. ČTK zjišťuje vyjádření ekonomických expertů ODS. Česko podle něj v podstatě plní všechna kritéria kromě tříprocentního limitu pro podíl deficitu veřejných financí na HDP. Bankéř ale věří, že země nakonec splní všechny podmínky vstupu do eurozóny včas.

Češi jsou skeptičtí vůči evropským institucím, ale důvěřují euru

Češi nedůvěřují evropským institucím a pouze dvě pětiny obyvatel dnes podporují členství ČR v Evropské unii, což je historicky nejnižší údaj. V kontrastu s tím si zavedení jednotné měny stále přeje více než polovina, přesněji 56 procent obyvatel. Vyplývá to z českého Eurobarometru, což je průzkum Evropské komise, který sleduje postoje k evropským otázkám. Jak ukázal průzkum, Češi vnímají EU jako záruku ekonomické prosperity, ale vidí v ní také symbol byrokracie a nezaměstnanosti. O její politice jsou málo informováni, institucím nerozumějí a jsou k nim skeptičtí. Polovina Čechů nechápe princip fungování EU a stejná část obyvatel se domnívá, že rozsah práva veta by měl zůstat nezměněn, protože zaručuje ochranu národních zájmů. ČR také patří s Dánskem, Tureckem a Velkou Británií mezi země s nejnižší podporou evropské ústavy. Co se týká výhod členství, jsou Češi spolu s Poláky, Litevci a Estonci nejméně skeptičtí v očekáváních. Slibují si ekonomické výhody a brání se dalšímu rozšiřování. Společnou obrannou a zahraniční politiku podporují více než tři čtvrtiny obyvatel. S dalším rozšířením unie souhlasí méně než polovina dotázaných. S nízkou důvěryhodností souvisí podle respondentů také malá informovanost o institucích EU. O Evropském parlamentu si 38 procent obyvatel myslí, že nemá na jejich život žádný vliv. O existenci Rady EU ví 54 procent lidí, nejméně známými institucemi jsou Evropský účetní dvůr a Výbor regionů (o obou slyšelo 21 procent lidí).

Státní dluh stoupl na 600 miliard Kč

Státní dluh v letošním 2. čtvrtletí stoupl na 599,8 miliardy korun, což je o 61,8 miliardy Kč více než na konci 1. čtvrtletí. Oznámilo to ve čtvrtek ministerstvo financí. V přepočtu na jednoho obyvatele se tak dluh přiblížil 60.000 Kč. Na růstu dluhu se nejvíce podílelo vydání dluhopisů v zahraničí za 1,5 miliardy eur, tedy přibližně 47 miliard korun. Vydání historicky prvních eurobondů bylo podle ministerstva i odborníků úspěšné a rozpočtu by mělo ušetřit asi 1,5 miliardy korun. Takzvaný obchodovatelný státní dluh činil ke konci prvního pololetí 583,9 miliardy korun. Podíl státních pokladničních poukázek přitom poklesl z jedné třetiny na 26,4 procenta, zbytek tvoří střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy. Podíl státního dluhu se zbytkovou splatností do jednoho roku postupně klesá a nově činil 35,3 procenta. Cílem vlády bylo využít rekordně nízkých úrokových sazeb a přejít na dluhopisy s delší splatností, čímž stát ušetří na úrocích.

Jednání bankovní rady ČNB skončilo, sazby zůstaly beze změny

Čtvrteční jednání bankovní rady České národní banky skončilo bez měnových rozhodnutí, sdělila ČTK mluvčí centrální banky Pavlína Bolfová. Změnu úrokových sazeb neměla rada na programu. Centrální banka naposledy změnila sazby před dvěma týdny, kdy je zvýšila o čtvrt procentního bodu. Základní repo sazba tak činí 2,25 procenta, diskontní sazba je 1,25 procenta a lombardní 3,25 procenta. Na růst úrokových sazeb ČNB již zareagovaly některé komerční banky a zvýšily úročení hypotečních úvěrů a vkladů. Podle viceguvernéra ČNB Luďka Niedermayer naznačí další načasování růstu sazeb a jeho rozsah červencová inflační prognóza.

Žalobce zrušil Srbovi obvinění z podvodu při opravách ve Štiříně

Obvinění někdejšího generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby a tří dalších lidí z podvodu při opravách v Konferenčním centru Štiřín bylo předčasné. Žalobce proto květnové usnesení policie o zahájení jejich trestního stíhání koncem června zrušil. "Do usnesení byla podána stížnost a té stížnosti bylo vyhověno," řekl ve čtvrtek ČTK mluvčí pražského městského státního zastupitelství Martin Omelka. Protikorupční služba se v souvislosti s rozsáhlou rekonstrukcí Štiřína, příspěvkové organizace ministerstva zahraničí, zabývá třemi samostatnými případy. Spadají do éry ředitele Jiřího Zoufala a jde v nich o porušování povinnosti při správě cizího majetku, podvod i korupci. Dvě z kauz zůstávají bez obviněných. Není ale vyloučeno, že za podvod při opravách ve Štiříně padnou časem obvinění znovu. "V okamžiku, kdy se usnesení rušilo, jevilo se obvinění jako předčasné, takže byly dány pokyny k dalšímu šetření," uvedl Omelka. Podle zrušeného obvinění se vedle Srby dopustili trestné činnosti i jeho bývalá rodinná přítelkyně Eva Tomšovicová, Zoufal a jednatel stavební firmy Petr Langer. Jsou podezřelí z toho, že stát připravili o desítky milionů korun, když uzavřeli smlouvy na provedení stavebních prací za ceny mnohonásobně vyšší, než bylo obvyklé. Podle některých informací údajně dostal Srba po uzavření smluv a dodatků s vítězi veřejné soutěže pět milionů korun.

Personální agentura Solvus hodlá expandovat v ČR a Nizozemsku

Belgická personální agentura Solvus hodlá expandovat v České republice a Nizozemsku. Oznámila to ve čtvrtek firma, která tak přikročila k prvním investicím do zahraničí od zahájení programu Masterplan na snížení nákladů v loňském únoru. Generální ředitel Alain Dehaze řekl agentuře Reuters, že by firma ráda začala působit v České republice. "Pokud budeme mít příležitost, začneme během jednoho roku. Je to na našem pořadu jednání," řekl. Dehaze dále prohlásil, že v Nizozemsku začíná působit náborová agentura pro sektor finančních služeb Financial Forces, kterou společnost založila loni v září v Belgii. Upozornil však, že jeho hlavní prioritou zůstává Masterplan, jehož cílem je snížit dluh po evropské expanzi prostřednictvím akvizicí na konci devadesátých let. Dodal, že firma je na cestě k dosažení svých cílů v oblasti zadlužení, nákladů i zisku pro letošní rok, napsala agentura Reuters.

KPMG: Turisty lákají Praha a lázně, ostatní regiony zaostávají

Zahraniční turisty lákají do České republiky především Praha a lázeňská města, ostatní regiony však zaostávají. Nabídka služeb prý neodpovídá požadavkům a je příliš jednotvárná. Stát i místní samospráva by měly málo známé oblasti více propagovat, uvádí analýza, kterou společnost KPMG Advisory zpracovala pro ministerstvo pro místní rozvoj. Například lázně se specializují na starší generace a hosty, jejichž pobyt hradí zdravotní pojišťovna. Opomíjejí však nabídku služeb v oblasti zdravého životního stylu, což by přilákalo i mladší věkové kategorie. Venkovská turistika se zase zaměřuje pouze na ubytovací služby a nenabízí takřka žádné doplňkové programy. Pivovary by měly využít popularity českého piva a zakládat návštěvnická centra a muzea, ale to se také neděje. U pracovníků v cestovním ruchu chybí tradiční pohostinnost a jazykové znalosti, stále přetrvává nešvar používání dvojích cen. Daň z přidané hodnoty u stravovacích služeb ve výši 19 procent navíc patří k nejvyšším v celé EU. Od příštího roku vzroste také DPH u ubytovacích služeb.

Ústecký kraj nemůže kvůli dluhu nakládat se svým majetkem

Ústecký kraj nemůže kvůli dluhu teplické lékárenské služby nakládat se svým majetkem. Obce nedostanou slíbené dotace, převody majetků musel kraj zastavit. Lounská nemocnice tak nadále patří kraji, ačkoliv ten za ni dostal zaplaceno a od začátku července ji spravuje pražská Nemocnice svaté Alžběty. "Hospodařit s majetkem budeme moci až po ukončení exekuce," řekl ve čtvrtek ČTK ředitel krajského úřadu Jiří Kubricht. Exekuční příkaz vydal na konci dubna Okresní soud v Ústí nad Labem, proti jeho rozhodnutí se kraj odvolal. O odvolání soud ještě nerozhodl. Zákaz používání majetku vydal soud kvůli lékárenské službě, která údajně dluží firmě Alliance Uni Chem CZ zhruba půl milionu korun za léky. Lékárenská služba Teplice je příspěvkovou organizací, kterou kraj získal společně se zadluženými nemocnicemi v lednu 2003. Dluh vznikl podle radních v době, kdy služba patřila státu. Částku chtěl kraj zaplatit z peněz na oddlužení zdravotnických zařízení. Nedostal však souhlas od ministerstva financí.

Členové PTP ve čtvrtek slavili 50. výročí zrušení táborů nucených prací

Spolu ve čtvrtek oslavili 50. výročí ukončení činnosti vojenských táborů nucených prací členové Pomocných technických praporů (PTP), kteří v letech 1951 až 1954 pracovali na dole Ludvík v Ostravě-Radvanicích. "Pro nás to znamenalo konec otrocké práce a života ve velké nejistotě," řekl ČTK jeden z bývalých pracovníků dolu Ludvík Bohuslav Strauch, který se sešel se 60 kolegy na brněnské vojenské akademii. Na dole Ludvík pracovali příslušníci roty R a Z čtvrtého praporu PTP. Prací v podzemí si splnilo v Radvanicích základní vojenskou službu bezmála 450 mužů. V kádrových materiálech měli uvedeno písmeno E, což znamenalo, že jsou politicky nespolehliví. Proto místo zbraně dostali na vojně do rukou lopaty a krumpáče. V táborech nucených prací končili zejména synové bývalých živnostníků a kulaků. Mnozí z nich byli na vojně tři až čtyři roky. "Museli jsme fárat každý den. Část mzdy nám pak strhávali za výdaje na naši stravu a ubytování. Nikdo nevěděl, kdy jej z vojny pustí domů. Neustále nám bylo dáváno najevo, že jsme političtí škůdci komunistického Československa," dodal Strauch.

Česká expedice v Mongolsku zaznamenala první čapí úspěch

Expedici českých zoologů se podařilo odchytit a označit tzv. batůžkem s monitorovacím zařízením prvního mongolského čápa černého, pravděpodobně samečka. Úspěšný odchyt se podařil ve stepi u řeky Túl asi 50 kilometrů jihozápadně od mongolské metropole Ulánbátaru. Cílem české expedice, která v Mongolsku působí v rámci projektu Nová odysea, je označit satelitními a pozemními vysílači dva čápy černé, uvedla produkční projektu Nová odysea Magdaléna Dittlová. "Odchyt prvního čápa tady v Mongolsku se nám podařil překvapivě rychle, asi dvacet hodin poté, co jsme sem v kompletní sestavě a s veškerým vybavením přijeli," řekl vedoucí projektu Miroslav Bobek. Hlavními organizátory projektu Nová odysea je Český rozhlas a Unie českých a slovenských zoologických zahrad, nově se na něm podílí také české ministerstvo životního prostředí. Všeobecně má projekt Nová odysea postupně zmapovat tahové cesty čápů černých v Asii a odhalit nebezpečí, která jim hrozí jak během migrace, tak na zimovištích. Dosud byli sledováni čápi od Obu, kteří do indických zimovišť směřovali buď po velkém, k západu vyklenutém oblouku (a vyhnuli se tak Ťan-šanu, Pamíru a dalším pohořím), nebo přímo přes Karákóram.

Policisté v Ostravě zatkli skupinu dealerů heroinu a pervitinu

Dobře organizovanou skupinu devíti dealerů heroinu a pervitinu rozbili policisté v Ostravě. Šest členů gangu zatkli minulý týden v rámci akce Španěl. Zbývající tři muži, kteří se na prodeji narkotik podíleli dříve, jsou už delší dobu ve vězení pro podobné zločiny. ČTK to řekla tisková mluvčí Policejního prezidia Blanka Kosinová. Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Národní protidrogové centrály skupinu složenou převážně z rusky hovořících cizinců sledovali šest měsíců. Šest dealerů zatkli během několika hodin ve spolupráci se zásahovou jednotkou na různých místech Ostravy. "Při třech domovních prohlídkách policisté zajistili heroin, váhy na vážení drogy a další věci sloužící k trestné činnosti. Kolik si vydělali trestnou činností se nyní vyšetřuje," řekla mluvčí. Podle kriminalistů si skupina drogy nechala vozit do Ostravy z Brna a Prahy. Časem jim ale začala vadit konkurence. "Na ulici proto přepadli konkurenčního dealera, spoutali ho, hodili do kufru auta a odvezli do garáže, kde ho pod pohrůžkou užití násilí nutili, aby přislíbil, že nebude heroin nadále v Ostravě prodávat a že jim finančně nahradí ušlý zisk. Poté ho propustili," uvedla Kosinová.

Některé české lesy jsou plné hub, rostou i pravé hřiby

V některých oblastech České republiky si mohou houbaři z lesa odnést plné košíky hub. Masově rostou i pravé hřiby. ČTK to řekl jednatel České mykologické společnosti Miroslav Smotlacha. "Máme zprávy z několika míst, zejména z Krkonoš a z Podkrkonoší, že tam rostou houby masově, řekl Smotlacha. Podle mykologa se houbaři v této oblasti mohou setkat ve větší míře především s hřibovitými houbami, dokonce i s hřibem pravým. "Je to pro mě trochu překvapivé," dodal Smotlacha. Na území celé republiky pak také hodně rostou jedlé muchomůrky růžovky. Tato houba, které se lidově říká masák, je mezi houbaři hodnocena jako jedna z nejchutnějších. Dále rostou všechny druhy letních hub - klouzky, kozáky, křemenáče a další. Smotlacha také upozornil na hojný výskyt mírně jedovaté pečárky zápašné, kterou si lidé mohou splést s jedlými druhy žampionů. Podle mykologa bude víkend pro houbaře příznivý, zejména tam, kde zapršelo. "Máme dojem, že si letos houbaři přijdou na své," zhodnotil letošní sezonu Smotlacha.

Brněnský Špilberk bude opět hostit shakespearovské slavnosti

Romantické nádvoří hradu Špilberk, který se tyčí nad Brnem, bude od poloviny července opět hostit Letní shakespearovské slavnosti. Milovníci divadla se mohou těšit na šest představení slavného dramatu Romeo a Julie, který je novinkou letošního ročníku slavností, a také na pět repríz Hamleta s Jiří Langmajerem v hlavní roli. "Kapacita nádvoří je tisíc míst. Loni bylo každé představení vyprodáno. Již nyní je 60 procent lístků prodáno, takže milovníci Shakespeara by s jejich koupí neměli otálet," řekla ve čtvrtek ČTK Eva Pánková z brněnského kulturního a informačního centra. Letošní ročník shakespearovských slavností tradičně začal v červnu na nádvoří Nejvyššího purkrabství Pražského hradu. Loni se na Špilberku konalo 12 představení. Hrad byl i dějištěm derniéry Krále Leara, jedno vystoupení se přidávalo. Zda tomu bude i letos, Pánková zatím neví.

Festival Literární Vysočina nabídne knihy, divadlo i hudbu

Čeští spisovatelé o víkendu zavítají do Chotěboře na Havlíčkobrodsku. Na festivalu Literární Vysočina budou předčítat ze svých děl a zúčastní se i autorské tvůrčí dílny. Od pátečního večera do neděle se v prostorách staré radnice představí tři desítky účinkujících; kromě literátů i divadelníci nebo muzikanti. "Festival je v první řadě zaměřen na kvalitní literaturu," řekl ve čtvrtek ČTK prezident festivalu Petr Musílek. Díky setkání se podle něj autoři navzájem poznají a navíc si mohou ověřit působení svých prací na diváky. Součástí festivalu bude vyhodnocení soutěže Literární Vysočina, které se zúčastnila téměř stovka příspěvků od autorů z celé republiky. V pátek představí svoji knihu Lucie Seifertová, letošní nositelka ceny Magnesia Litera za leporelo o českých dějinách. Ukázky ze svých prací přečte například Radek Fridrich nebo Miroslav Koupil. Později vystoupí písničkář a kouzelník Paul Merild. O den později se čtenáři setkají třeba s Ivanem Binarem, předsedou Obce spisovatelů, s kritikem a publicistou Pavlem Janáčkem nebo si poslechnou koncert písničkářky Zdenky Lorencové. Vrcholem bude večerní vyhlášení výsledků literární soutěže. Písničkář Pavel Dobeš zahraje v neděli dopoledne, představí také svoji knihu Něco o Americe.

Cyklisté Dukly Praha získali na MČR na dráze další dvě zlata

Další dvě zlaté medaile vybojovali na domácím šampionátu v dráhové cyklistice v Praze Na Třebešíně jezdci Dukly Praha. Na nejvyšší stupeň vystoupili Michal Moureček ve scratchi a Stanislav Kouzubek v bodovacím závodě na 40 kilometrů. Poslední titul získal na betonové dráze olympionik Ivan Vrba z Dukly Brno, jenž nenašel přemožitele v keirinu, v kterém byl letos třetí na mistrovství světa. Druhý v keirinu skončil Alois Kaňkovský, který se tak stal se ziskem tří zlatých a jedné stříbrné medaile nejúspěšnějším jezdcem šampionátu. Ve scratchi nepustili jezdci Dukly nikoho dalšího do první šestice a trio Moureček, Kozubek a Kesl si medailové umístění zopakovalo, ovšem v jiném pořadí, i v bodovacím závodě. Kozubek a Kesl získali pět kol náskoku a v Kozubkův prospěch rozhodlo šest bodů navíc z bodovaných spurtů.

Liverpool prý s Realem o Barošovi nejednal, zájem hlásí i Barca

Vedení fotbalového klubu FC Liverpool prý neví nic o možných námluvách českého útočníka Milana Baroše s Realem Madrid. Očekává, že se Baroš 19. července bude hlásit na začátku letní přípravy a s novým koučem Rafaelem Benítezem si promluví o své budoucnosti v Liverpoolu. Ve čtvrtek svůj zájem o Barošovy služby podle serveru skysports.com ohlásil i další španělský velkoklub FC Barcelona. O možném spojení Baroše s Realem Madrid se hovoří od začátku týdne. Bývalý šéf královského klubu Lorenzo Sanz se totiž nechal slyšet, že do Realu přivede nejlepšího střelce evropského šampionátu a s ním i dalšího českého reprezentanta Tomáše Rosického, pokud po nedělních volbách znovu stane v čele slavného celku. Ale v Liverpoolu nic nevědí. "Mezi kluby k žádnému kontaktu nedošlo. Čekáme, že se Milan normálně zapojí 19. července do přípravy, stejně jako ostatní reprezentanti, kteří hráli na Euru," uvedl na klubové internetové stránce mluvčí Ian Cotton. Dodal, že pokud by se dvaadvacetiletý Baroš rozhodl odejít, budou "Reds" za autora pěti branek na mistrovství Evropy požadovat "obrovské" odstupné. Baroš má v Liverpoolu smlouvu do roku 2007, třiadvacetiletý ofenzivní záložník Rosický v Dortmundu ještě o rok déle.

České posily mají doněckému Šachťoru pomoci prosadit se v Evropě

Natrvalo vystoupit ze stínu slavnějšího Dynama Kyjev a prosadit se v pohárové Evropě - to jsou hlavní cíle ukrajinského fotbalového klubu Šachťor Doněck, v jehož čele stojí možná nejbohatší podnikatel země Rinat Achmetov. Ten před novou sezonou nakoupil do kádru několik zahraničních posil, mezi něž patří i čeští hráči Jan Laštůvka a Tomáš Hübschman. Brankář Baníku Ostrava Laštůvka a obránce Sparty Hübschman budou prvními českými zástupci v ukrajinské nejvyšší soutěži. Z postsovětských republik působí nejvíce Čechů v ruské lize, svého zástupce má český fotbal i v Litvě a Kazachstánu. Nový zaměstnavatel dvojice talentovaných fotbalistů se do povědomí českých fanoušků výrazně zapsal před čtyřmi lety, kdy Šachťor nejprve v předkole Ligy mistrů vyřadil pražskou Slavii a o pár měsíců později odsunul z třetího místa v hlavní fázi milionářské soutěže Spartu.

Hilgertové se pomalu začíná olympijská trať v Aténách líbit

Když přijela kajakářka Štěpánka Hilgertová v únoru na olympijský kanál v Aténách, byla se spíš přesvědčit, jestli stojí. Od té doby tam zavítala ještě třikrát a už mu pomalu přichází na chuť, třebaže jím protéká slaná voda. Dvojnásobná olympijská vítězka bude zkoušet formu při víkendovém Světovém poháru Praze, jejím předposledním závodu před Aténami. Před čtyřmi lety, rovněž v olympijském roce, pražský závod vyhrála a posléze v Sydney obhájila titul z Atlanty. "To ale nic neznamená. Sice každá výhra potěší a zvedne i sebevědomí, výsledek ze závodu pět týdnů před olympiádou však nemusí vůbec nic napovědět, ať už se jedná o pokaženou jízdu, nebo triumf," odmítla paralelu Hilgertová. Naposledy se z desetidenního tréninku na olympijském kanálu vrátila minulý týden ve středu. "Tam skončila plná příprava, snad ten čas na odpočinek před závody bude stačit, neboť jsme přijeli hodně unaveni. Ale stejné podmínky máme všichni, protože v těch Aténách byla celá světová špička," upozornila kajakářka. "Ale moc se těším, bude to závod bez nervů," hlásila s úsměvem.

Cyklistka Kozlíková je na Giru těsně za elitní desítkou

Výborné třinácté místo patří české cyklistce Ladě Kozlíkové po páté etapě ženského Gira d'Italia. Čtyřiadvacetiletá olympionička obsadila v časovce družstev na 28 kilometrů s kolegyněmi z italského týmu Nobili Rubiniterrie-Guerciotti čtvrtou pozici a v průběžném pořadí vyletěla o 17 příček nahoru. Do čela celkového pořadí se dostala Švýcarka Priska Doppmannová z vítězného celku Let's Go Finland. Kozlíková na ni ztrácí dvě minuty.

Počasí

V noci na pátek oblačno až zataženo s deštěm nebo přeháňkami, místy s bouřkami. Ojediněle kroupy, na východě i přívalové srážky a silné nárazy větru. Na Moravě a ve Slezsku přeháňky a bouřky jen místy. Teploty 21 až 17, v Čechách 13 stupňů. Mírný západní vítr, v nárazech v bouřce až kolem 110 km za hodinu.

V pátek oblačno, přeháňky, místy ještě, zejména na východě bouřky. Teploty 19 až 23, na Moravě a ve Slezsku až 27 stupňů. Mírný západní vítr.