Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Strany začaly mluvit o smlouvě, Kalousek zatím do vlády nemíří

ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU v pátek zahájily konkrétní rozhovory o tom, jak by měly spolupracovat v rekonstruované vládě, již se snaží zformovat úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross. Lidovci a unionisté by chtěli mít v koaliční smlouvě jasný výčet toho, co by koaliční strany musely jednotně prosazovat a co by některá z nich nesměla schválit s pomocí opozice a přes odpor vládních stran. Sociální demokraté jsou k výčtu rezervovaní a nechtějí si nechat svazovat ruce.

Rozhovory ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU budou pokračovat příští týden. Kromě nich v pátek politickou hladinu rozčeřila informace Hospodářských novin (HN), podle nichž je Gross ochoten vyjít vstříc šéfovi KDU-ČSL Miroslav Kalouskovi a dát mu křeslo ministra financí. Kalousek ale popřel, že by tuto nabídku dostal, nicméně obecně dal najevo, že by ji neodmítl. Zatímco úvahy o Kalouskovi neopustily rovinu spekulací, příprava koaliční dohody v pátek získala první obrysy. Vyjednávat o ní začali místopředsedové ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU Zdeněk Škromach, Jan Kasal a Karel Kühnl.

Lidovci chtějí, aby obsahovala výčet oblastí, kde by musela být koalice jednotná. Žádná z vládních stran by se nemohla spojit s opozicí a prosazovat tyto zákony přes odpor koaličních partnerů. Mezi tyto předlohy zařadili lidovci státní rozpočty na příští a přespříští rok, změny daní, zákony týkající se reformy veřejné správy a boje proti šedé ekonomice a případně i zákon o nájemném. Právě při prosazování posledně jmenované předlohy se ČSSD loni spojila s KSČM a prosazovala ji přes odpor lidovců a unionistů. Škromach byl k páteční představě KDU-ČSL rezolutní: "V žádném případě nepřistoupíme na nějaké protikomunistické pojistky." I v pátek se spekulovalo o tom, kdo v nové vládě zasedne. V centru pozornosti byla zpráva, že Kalousek by mohl zamířit na ministerstvo financí. Kalousek trvá na tom, že na svých místech mají zůstat nynější tři lidovečtí ministři.

Koruna posunula historické maximum k dolaru až na 25,01 Kč/USD

Česká měna v pátek se v pátek vůči dolaru dostala na nejsilnější úroveň v historii. Dosavadní maximum 25,27 Kč/USD posunula až na 25,01 Kč/USD. V závěru mírně ztratila na 25,10 Kč/USD. Důvodem byl propad dolaru vůči euru způsobený sérií špatných ekonomických čísel o ekonomice USA, uvedli v pátek analytici oslovení ČTK. Slabý dolar má podle nich na domácí ekonomiku spíše pozitivní vliv. Vůči euru koruna také výrazně posílila až na 31,13 Kč/EUR, poté však deset haléřů ztratila. Ekonomové odhadují, že by koruna již v pondělí mohla prorazit psychologickou hranici 25 korun za dolar. Americké měna vůči euru ztrácí a v pátek její propad umocnila nižší než očekávaná inflace v USA, která tak snížila pravděpodobnost brzkého zvýšení tamních úrokových sazeb. "Úrokové sazby v USA tak asi ještě dlouho zůstanou na nižší úrovni než v Evropě. Dolar proto není v tuto chvíli pro spekulanty atraktivní," řekl Vladimír Pikora z Volksbank. Kromě nízkých úrokových sazeb ale americké měně neprospívá ani hluboký schodek běžného účtu USA. Silný kurz koruny vůči dolaru sice způsobuje ztráty některým tuzemským exportérům do dolarových oblastí, přesto má na domácí ekonomiku spíše pozitivní vliv, shodují se experti.

Klaus zdůraznil, že europoslanci mají zastupovat hlavně ČR

Čeští europoslanci by měli mít na mysli, že zastupují v Evropském parlamentu (EP) především svoji zemi, soudí prezident Václav Klaus. Při páteční schůzce s evropskými poslanci vyslovil také přání, aby zůstali součástí domácí politické scény. Ze 24 se jich v pátek na Hrad dostavilo 21. "Jako prezident jsem apeloval, aby nezapomínali na to, že jsou primárně poslanci zvolení v České republice," prohlásil Klaus. Uvedl, že podle toho by v Evropském parlamentu také měli jednat a chovat se. Podle něho by měli mít na paměti to, že v zahraničí měli Češi své poslance naposledy ve Vídni před 90 lety za císařské monarchie. Jistá historická zkušenost tu je, neměla by být zapomínána, míní Klaus. Poslanec ze Sdružení nezávislých spolu a Evropských demokratů Josef Zieleniec (SNK/ED) nabyl dojmu, že klíčovým momentem debaty s prezidentem byla skutečně rovnováha mezi národními zájmy a v pohledu na dění v EU.

Gross pro účinnější výměnu policejních dat a rozšíření Schengenu

Pro efektivnější výměnu policejních informací a co nejrychlejší zapojení nových členských zemí Evropské unie do schengenského prostoru se v pátek na setkání šéfů resortů vnitra šesti středoevropských států v Rakousku vyslovil český ministr vnitra Stanislav Gross, který schůzce předsedá. "V první řadě bych chtěl, abychom se věnovali zefektivnění výměny policejních a zpravodajských informací," řekl Gross během jednání se svými kolegy ze států takzvané salcburské skupiny, jejímiž členy jsou kromě Česka také Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Polsko a Maďarsko. Propojení příslušných informačních databází s cílem ulehčit vyhledávaní údajů sice považuje Gross za náročný úkol, je však přesvědčen, že jej jednotlivé země musejí zvládnout v zájmu zajištění větší bezpečnosti obyvatel. Do tohoto procesu by se měl zapojit také koordinátor Evropské unie pro boj s terorismem Gijs de Vries, dodal. Obhajoval protiteroristická bezpečnostní opatření, jež jsou přijímána členskými zeměmi Evropské unie. "Cílem (opatření) je zabránit a předcházet útokům, které ohrožují lidská práva včetně demokratických systémů," zdůraznil ministr, jenž se po demisi premiéra Vladimíra Špidly snaží sestavit nový vládní kabinet.

Chovatelé: O prázdninách lze zřejmě očekávat nárůst cen hovězího

Čeští spotřebitelé mohou očekávat o prázdninách nárůst cen hovězího masa. Chovatelé totiž od začátku července zvýšili farmářské ceny u jatečných býků o tři až čtyři koruny na 45 Kč za kilogram živé hmotnosti. Ceny se tak nyní dostaly na úroveň roku 2000, tedy před vypuknutím aféry BSE, která snížila poptávku a srazila cenu až na 30 korun za kilogram. Novinářům to v pátek řekl ředitel Odbytového družstva Centrum Tábor Miroslav Ušatý. Zemědělci obdobně zvedli cenu jatečných jalovic o šest až sedm korun za kilogram na 40 Kč a jatečných krav o pětikorunu na 35 Kč za kilogram v živém. "Celá Evropa nyní poptává zástavový skot a jeho cena se odvíjí od jatečných zvířat," vysvětlil Ušatý důvod nárůstu farmářských cen. Chovatelé se tím snaží zabránit i počínajícímu výprodeji telat do ciziny a likvidaci chovů. Předseda Českého svazu zpracovatelů masa Ladislav Steinhauser ČTK řekl, že vyrovnaná situace mezi nabídkou a poptávkou se velmi rychle změnila po vstupu do EU. Do Německa se vyvezla řada kusů živého dobytka a v západní Evropě se cena hovězího dostala asi o třetinu výše a čeští farmáři si nyní o ni řekli. "Pokud chceme (řezníci) hovězí, musíme si prostě připlatit," upozornil. Cena hovězího na pultech však podle jeho odhadu zůstane asi o deset procent níže než v Německu, protože český zákazník by je nebyl schopen zaplatit.

ČTÚ rozdělil třem firmám kmitočty pro digitální televizi

Český telekomunikační úřad přidělil Českému Telecomu a Českým radiokomunikacím kmitočty pro komerční šíření pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T. Třetím majitelem frekvencí by měla být společnost Czech digital group. Oznámily to v pátek firmy a ČTÚ na svých webových stránkách. Podle ministra informatiky Vladimíra Mlynáře by mělo komerční digitální vysílání začít do konce roku. Současný analogový příjem však zatím vláda nebude omezovat. Firmy chtějí vysílání spustit během několika měsíců. Mezi hlavní výhody digitálního příjmu patří lepší kvalita zvuku a obrazu, větší počet programů a možnost doplňkových služeb v podobě interaktivního teletextu, připojení k internetu, možnosti nákupu filmů podle přání a dalších služeb. Nevýhodou je nutnost pořídit si přídavné zařízení, takzvaný set top box, nebo novou televizi. Telecom bude v první etapě přidělenými kmitočty pokrývat televizním digitálním signálem oblasti Prahy, Brna, Českých Budějovic, Plzně, Karlových Varů, Ústí nad Labem, Liberce, Hradce Králové, Pardubic a Olomouce. V mnoha případech signál přesáhne hranice uvedených lokalit. "Výstavbu sítě tak můžeme zahájit v nejbližších měsících a po uzavření dohod s dodavateli obsahu disponujících příslušnou licencí budeme již plně připraveni spustit komerční provoz," uvedl obchodní ředitel Roman Stupka.

Nova čelí žalobě kvůli své televizní hře, soud zve další znalce

Soudní spor mezi televizí Nova a účastníkem její soutěže Chcete být milionářem? o jméno římské vojenské jednotky v pátek u Obvodního soudu pro Prahu 1 neskončil. Soudce chce vyslechnout dalšího znalce. Karel Lupoměský trvá na tom, že na otázku odpověděl správně. Moderátor hry ji však neuznal, a muž tak přišel o 1,25 milionu korun. Na televizi podal žalobu a žádá po ní dvojnásobek peněz. Soutěžní otázka zněla, jak se ve starořímské armádě nazýval vojenský oddíl o 120 až 150 mužích. Lupoměský odpověděl, že centurie, počítač však za správnou odpověď označil manipul. Muž tak získal pouze 320.000 korun. Mimosoudní dohoda ztroskotala a případ skončil u soudu. V České republice je to poprvé, co se soutěžící kvůli televizní vzdělávací hře obrátil na soud. Soudce v pátek vyslechl odborníka na antické dějiny Václava Marka, kterého předtím oslovil žalobce. Historik upozornil na to, že otázka byla nejednoznačně položena, odpovědí je podle něj správných více. "Já bych takovou otázku nedal, neumožňuje jednoznačnou odpověď," prohlásil. Centurie je správná odpověď, jistou dobu zahrnovala i počet vojáků uvedený v otázce, vysvětlil. Připustil, že je však možné odpovědět i manipul.

Šéf jihomoravské ODS Venclík popírá Balákovo obvinění

Šéf jihomoravské organizace ODS a člen výkonné rady ODS Milan Venclík popírá obvinění ze zpronevěry a tvrdí, že se s brněnským podnikatelem Miroslavem Balákem viděl pouze jednou v životě. Balák obvinil Venclíka ze zpronevěry dvousettisícového daru určeného pro ODS. Venclík v pátek novinářům v Brně řekl, že na Baláka podal trestní oznámení pro pomluvu. Oblastní rada ODS za Venclíkem podle svého předsedy Richardy Svobody plně stojí. Balákovo stanovisko ČTK zjišťuje. Venclík měl Balákovi údajně také slíbit, že v jeho prospěch ovlivní veřejné zakázky na Brněnsku. "Všechna obvinění jsou vylhaná a nezakládají se na pravdě," uvedl Venclík. Dodal, že je připraven spolupracovat s policií. "Aby policie dostala všechny informace," řekl kandidát na jihomoravského hejtmana za ODS. Odstoupit z žádných funkcí Venclík nehodlá.

Do vedení PPF přichází spolumajitel TV Nova Jiří Šmejc

Do vedení finanční skupiny PPF přichází Jiří Šmejc (33 let), spolumajitel televize Nova, v níž PPF drží majoritu. Šmejc od 1. září převezme aktivity skupiny PPF v oblasti správy aktiv a financování aktivit skupiny. ČTK to v pátek řekl mluvčí PPF Ivan Lackovič. "Tato forma spolupráce je vyústěním dohod s Petrem Kellnerem, majitelem PPF," uvedl Šmejc. Na základě zkušeností z projektu TV Nova zkoumají obě strany možnosti kapitálové účasti v dalších projektech skupiny PPF, dodal Lackovič. Šmejc byl ještě před pár lety rivalem PPF. Po posledních úpravách vlastnictví drží v TV Nova podíl 34 procent a Kellnerova PPF má majoritu. Ve vedení PPF je to v krátké době druhá nová tvář, od července zde působí právník Tomáš Brzobohatý.

OECD: Polovina nezaměstnaných v ČR je bez práce dlouhodobě

Polovina nezaměstnaných v České republice je bez práce déle než rok. To je více než ve většině zemí Evropské unie, vyplývá z informací, které ČTK získala na internetových stránkách Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ve statistikách mírně převažují ženy. Ekonomové varují, že dlouhodobá nezaměstnanost může jednotlivým krajům i celé ekonomice způsobit vážné potíže. Podobné problémy jako ČR zažívají Itálie, Řecko, Německo nebo Polsko. Ještě horší je situace na sousedním Slovensku, kde je na úřadech práce déle než rok přes 60 procent nezaměstnaných. Průměr 19 sledovaných zemí EU dosahuje 45 procent, ve všech zemích OECD je to 30 procent. V USA nebo Kanadě s dlouhodobou nezaměstnaností bojuje pouze každý desátý. Pouze třem lidem z deseti se v ČR podaří najít práci do šesti měsíců. Na závažnost problému upozorňuje i Národní akční plán zaměstnanosti na příští dva roky, který tento týden schválila vláda. Počet dlouhodobě nezaměstnaných podle dokumentu loni vzrostl o 27.000 na téměř 220.000 osob. Ohroženi jsou zejména staří lidé, absolventi, ženy a příslušníci romských komunit. Kabinet chce v roce 2006 pětinu takto postižených lidí rekvalifikovat.

Beránka chtějí v čele Zelených vystřídat Štěpánek s Bursíkem

Strana zelených si v polovině září na mimořádném sjezdu zvolí nové předsednictvo a další stranické orgány. Proti současnému vedení v čele s Janem Beránkem bude kandidovat zastupitel Prahy 4 a koordinátor pražských občanských sdružení Petr Štěpánek v tandemu s exministrem životního prostředí Martinem Bursíkem. Bursík vstoupil do strany nedávno a usilovat bude o křeslo místopředsedy. Štěpánek by ho rád viděl v čele kandidátky do Poslanecké sněmovny. "Má na to, aby Zelené do sněmovny dostal," řekl Štěpánek ČTK. Vnitrostranická opozice usilovala o svolání předčasného sjezdu co nejdříve po volbách do Evropského parlamentu, neměla však oporu v základních organizacích. Předsednictvo nakonec rozhodlo o uspořádání sjezdu v termínu 11. a 12. září. Beránek chce svou pozici obhájit, stejně tak místopředsedkyně Zelených Jana Ulbrychová. "Zda budou o znovuzvolení usilovat i další členové stávajícího předsednictva, není jisté. Ovlivní to také podpora, která přijde z krajů," řekla Ulbrychová ČTK.

Sdružení na ochranu pacientů děkuje Rowlingové za rušení "klecí"

Občanské sdružení na ochranu pacientů v pátek poděkovalo autorce knih o Harrym Potterovi Joanne Rowlingové, která si českému prezidentovi a premiérovi stěžovala na klecová lůžka v ČR. Podle sdružení by se čeští politici situací v ústavech a léčebnách bez spisovatelčina přispění nezačali zabývat. ČTK o tom v pátek informovala předsedkyně sdružení Vladímíra Bošková. "Paní Rowlingová, děkuji vám za všechny pacienty a jejich rodiny, kteří v ČR potřebují větší právní záruky správné odborné péče... Bez vašeho apelu by se politici v ČR ještě dlouho tvářili, že není co napravovat," uvedla Bošková ve svém prohlášení, které poskytla ČTK. Den poté, co prezident a premiér obdrželi stížnost od britské spisovatelky Rowlingové, přikázal ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi klecová lůžka v léčebnách zrušit. Vysloužil si za to pokárání od prezidenta Václava Klause. Podle hlavy státu by ČR neměla svou péči o pacienty zpochybňovat a "nechat se peskovat" ze zahraničí. Ústavům dalo ministerstvo práce pokyn k užití klecových lůžek jen v ohrožení života či zdraví již v červnu.

Asociace vyzývá organizace ke spolupráci na reformě psychiatrie

Česká asociace pro psychické zdraví vyzývá ministerstvo zdravotnictví a organizace na pomoc psychicky nemocným, aby začaly spolupracovat na reformě psychiatrie. ČTK to v pátek sdělila výkonná ředitelka asociace Andrea Sudihradová. Ministerstvo a příslušné organizace by podle ní měly využít zájmu domácích i zahraničních médií o problematiku a pracovat na "co nejrychlejší a nejefektivnější transformaci". Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že duševními nemocemi a krizemi trpí více než deset procent populace. "V případě České republiky jde tedy o kvalitu péče a života přibližně milionu občanů," míní Sudihradová. I to je podle ní důvod ke změnám v psychiatrické péči. Po rozvíření informací o používání klecových lůžek v ČR se o řešení situace začal zajímat prezident republiky a další politici. Zájem o problém omezování českých pacientů rozvířila v Británii reportáž o umisťování dětí do klecových postelí.

Slovenská policie zatkla mezinárodně hledaného Čecha Kutala

Slovenští policisté zadrželi ve středu poblíž Bratislavy českého občana Vratislava Kutala, po kterém několik let pátrala česká policie a Interpol. ČTK o tom v pátek informovala slovenská policejní mluvčí Marta Bujňáková. Jednapadesátiletý muž se vyhýbal trestu vězení, k němuž byl v Česku odsouzen kvůli přípravě vraždy novináře, který psal o kauze lehkých topných olejů (LTO). Kutala zadržela zvláštní policejní jednotka v hotelu Kotva v obci Veľký Biel. Z policejní cely ho převzala krajská prokuratura, která už krajskému soudu navrhla, aby byl Kutal vzat do předběžné vazby. Podle mluvčí slovenské prokuratury Svetlany Husárové má soudce na rozhodnutí o vazbě 48 hodin, následně by se mohl dohodnout s českou justicí o předání zadrženého. Převoz Kutala do ČR tak přichází v úvahu nejspíš až příští týden. Podle místopředsedy pražského městského soudu Bohuslava Horkého byl v Česku na muže vydán příkaz k dodání do výkonu trestu. "Jakmile slovenská justice rozhodne o přípustnosti vydání do Česka, Kutal bude dodán a bude nadále vykonávat trest, který mu byl uložen," řekl v pátek soudce ČTK.

Stav zřejmě týrané Barborky se zlepšil, poprvé se napila čaje

Dvouletá, pravděpodobně týraná holčička z Čáslavi na Kutnohorsku, kterou minulý týden operovali lékaři pražské motolské nemocnice, byla v pátek přeložena z anesteziologicko-resuscitačního oddělení na jednotku intenzivní péče. Barborka, jež byla odkázána na umělou výživu, se v pátek poprvé napila čaje. Snaží se povídat si s okolím a dokonce se začala i usmívat, řekla ČTK mluvčí nemocnice Eva Jurinová. Malá pacientka by se měla postupně doléčit po vážných několikačetných zraněních a po operaci, aby organismus začal přirozeně fungovat, včetně přijímání potravy. Na jednotce intenzivní péče zůstane asi týden a pak bude přeložena na standardní oddělení. O dítě se starají nejen chirurgové, ale i psychiatři. Děvčátko přivezl minulý týden do čáslavské nemocnice její otčím s tím, že ji bolí břicho. Lékaři ale zjistili, že dítě je už delší dobu pravděpodobně týráno a převezli ho s vážným poraněním bříška a střev do motolské nemocnice, kde byla operována. Lékaři při vyšetření zjistili ještě další zranění staršího data.

ČSÚ: Loni žilo v ČR téměř 300 lidí, kterým bylo sto a více let

Na konci loňského roku žilo v České republice téměř 300 lidí, kteří se dožili sta a více let. Takto vysokého věku se v Česku dožívají především ženy. Mezi sto a víceletými jich bylo 85 procent. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Občanů, kterým do magické stovky zbývá pět a méně let, žilo na konci roku 2003 v Česku přes čtyři tisíce. Nejpočetnější věkovou skupinou byli lidé, kteří v loňském roce oslavili devětadvacáté narozeniny. Celkem jich bylo 188.000. O poklesu porodnosti přitom svědčí to, že počet dětí ve věku do jednoho roku byl poloviční. Porodnost je v České republice druhá nejnižší na světě. Podle studie, kterou na základě údajů za rok 2002 vypracovala Rada Evropy, připadá na jednu českou ženu zhruba jedno dítě.

Muž, který přepadl banku v H. Brodě, se na útěku odpálil granátem

V Havlíčkově Brodě v pátek přepadl ozbrojený lupič pobočku Československé obchodní banky v Horní ulici. Střelbou si vynutil vydání peněz, na útěku ho ale dostihli v nedalekém parku policisté. Muž po jejich vozu hodil granát, ale minul a výbuch nezpůsobil zranění ani škody. Druhý granát pak lupič použil proti sobě, řekla ČTK mluvčí havlíčkobrodské policie. Upřesnila tak původní informaci policie, podle níž první granát nevybuchl. Loupež spáchal podle policie jednatřicetiletý muž z Havlíčkova Brodu, který již byl v minulosti několikrát soudně trestán. Při přepadení byli v pobočce kromě zaměstnanců banky také tři klienti. Jeden z nich a pokladník byli podle mluvčí lehce zraněni, střela je však nezasáhla. Pokladník měl škrábnutí na ruce a svědek loupeže tržnou ránu na hlavě. Zranění si nevyžádala hospitalizaci, uvedla mluvčí.

Policisty přivolal muž, který pachatele viděl při vstupu do banky. "Vypadal divně, byl nalíčený jak ženská, na očích měl dětské brýle a na rukou gumové rukavice," popsal pachatele Josef Jeník. Muž podle něj vstoupil do banky, zavřel za sebou dveře a okamžitě vystřelil do vzduchu. "Ihned jsem volal policii, přijeli ve chvíli," uvedl Jeník. Policisté společně s jedním ze svědků pronásledovali pachatele Příčnou ulicí ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie, kde jej obklíčili. Během přestřelky proti nim lupič použil také granát. Policejní automobil má několik průstřelů. Druhý z granátů lupič údajně s výkřikem: "Nedostanete mě!" použil proti sobě. Reagoval tak na výzvu policistů, aby se vzdal.

Na sjezd Svědků Jehovových by mělo přijet deset tisíc lidí

Písní a společnou modlitbou v pátek začal oblastní sjezd náboženské společnosti Svědků Jehovových na stadionu Evžena Rošického v Praze. Na shromáždění organizátoři očekávají kolem deseti tisíc účastníků. Program s mottem Choďte s Bohem je rozvržen až do nedělního odpoledne a nebude v něm chybět ani tradiční společný křest a divadelní představení na biblické téma. "My tyto sjezdy vnímáme jako společnou bohoslužbu, kde se můžeme naučit mnoho zajímavého z bible, zároveň to je ale i příležitost potkat se se svými známými a přáteli, které jsme třeba rok neviděli," řekl ČTK mluvčí sjezdu Martin Adamy. Odkaz na poznávání něčeho nového je podle něj obsažen i v mottu sjezdu, které je letos společné pro podobná shromáždění na celém světě. "Chozením do školy se také myslí spíše proces učení, a ne chození do školní budovy a ze školní budovy," uvedl Adamy.

Soud zamítl žalobu kvůli závěti Foglara, pře o dědictví nekončí

Po čtyřech letech od podání žaloby související s dědictvím po spisovateli Jaroslavu Foglarovi v pátek Obvodní soud pro Prahu 3 rozhodl, že je neplatná a zamítl ji. Ve třetím kole sporu spisovatelova synovce Petra Foglara a Nadace Jaroslava Foglara, jíž autor pozůstalost odkázal v závěti, vynesl verdikt, který nikoho nepotěšil. Otázka dědictví zřejmě zůstane ještě několik dalších let nevyřešena a pře budou pokračovat. "Už se to táhne příliš dlouho na to, aby člověk věřil v nějaký kladný výsledek," řekl novinářům Petr Foglar, který závěť zpochybňuje s tím, že jeho strýc nevěděl, co podepisuje. Samosoudkyně Kateřina Sixtová mu v pátek řekla, že žaloba podaná v roce 2000 je špatná. Foglarovi přitom podání žaloby o určení neplatnosti závěti přikázal v roce 1999 dědický soud, který dědické řízení do definitivního rozhodnutí o závěti přerušil. Sixtová ale nyní dospěla k závěru, že určení neplatnosti závěti nelze žalovat. "Žaloba měla znít, že někdo je, či není dědicem," prohlásila. Odkázala přitom na judikát Nejvyššího soudu z loňského května, který podle ní teprve po letech rozdílných verdiktů vše sjednotil. "Bohužel, došlo k těmto zmatkům na úkor účastníků řízení," dodala. Konstatovala, že vina není na straně žalobce.

V září v Česku poprvé vystoupí soulový zpěvák James Brown

Jeden z nejslavnějších soulových zpěváků všech dob James Brown vystoupí 5. září poprvé v Česku. Koncert jednasedmdesátileté americké hudební legendy se uskuteční v hale na pražském Výstavišti, sdělila v pátek ČTK mluvčí pořadatelů Pavlína Fechterová. Brown se narodil v americkém státě Tennessee. První singl Please, please, please vydal s kapelou Famous Flames. Jeho singly se poté pravidelně umísťovaly v čele hitparády. Na mnoho dalších let ovlivnil tvář soulu Brownův hit Papa's Got a Brand New Bag z roku 1965. Jeho další slavné hity jsou Living in America a Sex Machine. Brown byl nejen úspěšným zpěvákem, své desky si také sám produkoval a vydával. Významný byl i Brownův přínos černošské kultuře. V roce 1968 dokázal zklidnit pouliční bitky prostřednictvím televizní show, která přilákala většinu bojovníků k obrazovkám. V roce 1980 se objevil ve filmu Blues Brothers Dana Aykroyda a Johna Belushiho. James Brown je od 80. let členem rock'n'rollové Síně slávy, v roce 1993 získal Grammy za celoživotní hudební přínos. ocenění za Celoživotní dílo na 34. ročníku cen Grammy. Podle organizátorů koncertu je nyní Brown i přes pokročilý věk ve skvělé kondici, kterou nepodlomil jeho bohémský styl života ani několik pobytů ve vězení.

Počasí

V sobotu bude polojasno a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 25 až 29 stupňů, na horách kolem 21. Slabý proměnlivý, postupně jihovýchodní vítr.