Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda se bude stěhovat

Vláda Spojených států bude financovat výstavbu nové budovy pro Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda v Praze. Rozhlasová stanice bude přemístěna z budovy bývalého Federálního shromáždění z centra hlavního města především z bezpečnostních důvodů, informoval o tom ministr zahraničí Cyril Svoboda, který o budoucnosti rozhlasové stanice jednal tento týden ve Washingtonu. Místo, kde bude nové sídlo stát, však ministr neupřesnil. Podle něhož se stanice RFE/RL přestěhuje nejpozději do konce roku 2007". Spojené státy jsou podle ministra také připraveny se zavázat, že zajistí organizaci a financování přestěhování. Odsouhlasen je i harmonogram postupných kroků.

Klaus položil květiny k bustám Beneše a Masaryka v Č. Krumlově

Prezident Václav Klaus v pátek na nádvoří českokrumlovského hotelu Růže položil květiny k bustám prvorepublikových prezidentů Edvarda Beneše a Tomáše Garrigua Masaryka. Právě Benešova busta a text pod ní se staly cílem kritiky sudetských Němců a některých hornorakouských politiků. Klaus stráví v hotelu dvě noci na pozvání jeho majitele. "Já si myslím, že je potřeba jednoznačně stát na straně těch, kteří něco v té druhé světové válce prožili a kteří, podle mého názoru, mají nárok na to, aby umístili bustu tohoto typu ve svém hotelu, na svém majetku. Toto já plně podporuji a tento názor já plně sdílím," odpověděl Klaus na otázku novinářů, proč se rozhodl k Benešově bustě položit květiny. Podle jeho názoru prý plastika vyvolala zbytečnou mezinárodní polemiku. Majitel hotelu Růže bojoval za druhé světové války jako tankista, ale až donedávna se vydával za pilota britského letectva. "Já jsem pana prezidenta pozval," řekl majitel hotelu. Busta, kterou v květnu na nádvoří hotelu odhalili veteráni druhé světové války u příležitosti 120. výročí Benešova narození, rozhořčila sudetské Němce a její umístění kritizovali i někteří hornorakouští politici. Krumlovský starosta František Mikeš již dříve doporučil lidem, kteří nemají Edvarda Beneše rádi, aby si ve městě našli jiné ubytování.

Zákon o postihu agresivních fanoušků posoudí vláda

Účinnější boj s násilnickými sportovními fanoušky by měl umožnit poslanecký návrh novely, který má ve středu projednat vláda. Za výtržnictví, např. vběhnutí na hrací plochu, by mohli být fanoušci potrestáni až dvouletým vězením, peněžitým trestem či zákazem návštěv utkání. V případě, že jsou členy organizované skupiny nebo při opakovaném výtržnictví, by je soud mohl poslat až na tři roky do vězení. Poslanci začali o této iniciativě uvažovat po loňském incidentu, kdy fanoušek pražských Bohemians přelezl při utkání plot a napadl asistenta rozhodčího.

Problémy s výtržníky vyvrcholily v jarní části letošního ročníku první fotbalové ligy, kdy především fanoušci Baníku Ostrava způsobili svým řáděním na stadionech ve Zlíně a v Opavě milionové škody a zranili několik lidí.

Občanská komise za lidská práva odmítá rušení klecových lůžek

Sdružení Občanská komise za lidská práva odmítá, aby rušená klecová lůžka nahradily větší dávky léků na uklidnění násilných pacientů. České ústavy mají přes 38.000 lůžek, z nich asi 650 takzvaných klecových se sítí či mříží na zamykání. V psychiatrických léčebnách a odděleních nemocnic je asi 11.400 lůžek, z toho stovka klecových. Ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi přikázal v úterý zdravotnickým zařízením okamžitě zrušit postele s mříží, do konce roku se sítí. V červnu dalo ústavům pokyn k užití klecových lůžek jen v ohrožení života či zdraví ministerstvo práce. Vedení ústavů a léčeben zdůrazňují, že nemají dostatek pracovníků, kteří by se mohli neklidným klientům věnovat a dohlížet na ně. Odborníci upozorňují na to, že pacienti budou tedy nejspíš muset být poutáni k lůžkům nebo budou muset dostávat silné léky.

V tržnici v Potůčkách zabaveny padělky za více než 1,5 milionu Kč

Více než 160.000 kusů cigaret v hodnotě 442.000 korun a 120 litrů lihovin, které nebyly oceněny, zabavili dnes celníci v největší české tržnici v Potůčkách na Karlovarsku. Ještě větší úlovek se podařil pracovníkům České obchodní inspekce (ČOI), kteří zadrželi padělky za 1,2 milionu korun. Šlo hlavně o napodobeniny textilu méně známých značek. Okamžitě po skončení zátahu celníci rozestavěli dvě pětičlenné hlídky na obou příjezdových komunikacích, a zásobování tržnice s téměř 1000 stánky tak zcela zastavili. Projíždějící auta budou nepřetržitě kontrolovat také v dalších dnech, řekl ředitel Celního úřadu v Karlových Varech Miloslav Jaša. " Zátah 30 celníků a pěti obchodních inspektorů ČOI trval šest hodin. Akce nebyla prozrazena, žádný stánek nebyl uzavřen. Tržnice byla obsazená německými turisty, kteří sem dojíždějí a docházejí z nedalekého třicetitisícového Johanngeorgenstadtu.

Vojenská předválečná pevnůstka otevřena pro turisty

Vojenskou předválečnou pevnůstku vzor 37, takzvaný řopík, mohou zájemci o historii navštívit ode dneška až do konce srpna ve Slupi na Znojemsku. Objekt pevnosti, vybudovaný před druhou světovou válkou československou armádou, zrekonstruoval s velkým citem pro detail do původní podoby Pavel Andrýsek. "Kdo řopík navštíví, ocitne se rázem v roce 1938," uvedl Martin Ráboň z Klubu historického vojenství Brno. Sedm mohutných betonových bunkrů na hranici s Rakouskem se táhne od jihočeských Slavonic až po Břeclav. Pevnosti, vybudované v letech 1936 až 1938, získávají díky klubům vojenské historie původní podobu.

Svědkové Jehovovi pokřtili v Praze své nové členy

Přes osm tisíc lidí všech věkových kategorií přihlíželo v sobotu po poledni na stadionu Evžena Rošického v Praze křtu nových členů náboženské společnosti Svědků Jehovových. Mladí i starší přicházeli ke dvěma bazénům určeným zvlášť pro muže a ženy. Přijetí víry stvrdili úplným ponořením do vody. Dohromady jich podle mluvčího sjezdu Martina Adamyho mohlo být téměř sto. K náboženské společnosti Svědkové Jehovovi se při posledním sčítání lidu v ČR přihlásilo 23.000 lidí. Stala se tak čtvrtou nejpočetnější církví. Na světě se k jehovistům hlásí 6,3 milionu lidí. Na stadionu Evžena Rošického se každoročně scházejí již od počátku devadesátých let.

Počasí

V noci budou zpočátku ojedinělé přeháňky nebo bouřky, pak by mělo být téměř jasno. Teploty 17 až 13 stupňů.