Zprávy

Špidla má post komisaře pro zaměstnanost a sociální záležitosti

Budoucímu českému členovi Evropské komise Vladimíru Špidlovi byla přidělena funkce komisaře pro zaměstnanost a sociální záležitosti. Na mimořádné tiskové konferenci v Bruselu to spolu s rozdělením ostatních míst oznámil jmenovaný předseda komise Portugalec José Manuel Barroso.

Evropský parlament bude novou pětadvacetičlennou komisi schvalovat na podzim. Nepředpokládá se, že proti některým navrhovaným členům komise budou mít europoslanci zásadní výhrady, které by zamezily jejich nástupu do funkce. Nová komise má mít pět místopředsedů, a to Němce Günthera Verheugena (má odpovídat za podnikání a průmysl), Estonce Siima Kallase (administrativa a boj proti korupci), Francouze Jacquesa Barrota (doprava), Itala Rocca Buttiglioniho (justice a bezpečnost) a jednu z osmi žen v EK Švédku Margot Wallströmovou (vztahy mezi institucemi a komunikace).

Další žena, Rakušanka Bonita Ferrerová-Waldnerová, obdržela významný post komisařky pro zahraniční vztahy a politiku sousedských vztahů. Slovenský komisař Ján Figeĺ má v bruselské exekutivě odpovídat za školství a kulturu, zatímco Polka Danuta Hübnerová za regionální politiku. Maďar Péter Balázs se má v EK starat o energetiku.

Policisté zadrželi gang převáděčů, kteří vozili Číňany do Itálie

Jihočeští policisté zadrželi gang sedmi převáděčů, kteří podle nich pomáhali přes hranice do Itálie čínským běžencům. Celkem se jim podařilo převézt osmadvacet lidí, při převozu dalších čtyř je v Dolních Rakousích zadrželi policisté. Za svoje služby inkasovali asi 250.000 korun. "Většinou je nabírali v Praze a potom je přes Rakousko převáděli až do Itálie, kde bylo cílové místo," popsal organizaci Josef Kreml z cizinecké a pohraniční policie v Českých Budějovicích. Podle něj si převáděči jako tradičně vybírali pro přechod česko-rakouské hranice Jindřichohradecko, a to v okolí hraničního přechodu Halámky - Neunagelberg, kde je hranice velmi schůdná.

Čtyři muži jsou již obviněni, u ostatních je to jen otázkou času. Za převáděčství jim hrozí tři roky vězení. Podle Kremla se nyní připravuje nová norma, která by trest za tento čin výrazně zvedla. Po vstupu ČR do Evropské unie počet nelegálních přechodů přes jihočeskou hranici s Rakouskem a Německem v porovnání s počátkem roku sice poklesl, ale v meziročním srovnání výrazně narostl. Od ledna do 22. července 2003 takových přechodů policisté zaznamenali 1814, za stejné období letošního roku to bylo již 3395. "Činnost převaděčů je ale konstantní," podotkl Kreml.

Urban je připraven diskutovat o prodeji 16 procent akcií ČEZ

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban je připraven diskutovat o prodeji 16 procent akcií energetické společnosti ČEZ. On sám je stále proti tomuto prodeji, ale debata se podle něj vyloučit nedá. Celá společnost by se podle něj měla privatizovat poté, až se stane silným energetickým celkem ve střední a východní Evropě. Ministr to řekl novinářům na tiskové konferenci věnované evropským fondům. Prodej části akcií, který by podle odhadů mohl vynést asi 16 až 20 miliard korun, dlouhodobě podporuje ministr financí Bohuslav Sobotka. Ekonomický expert vlády Jan Mládek ve středu v médiích označil pokrok v privatizaci za jednu z priorit nové vlády. Podle Sobotky by měl stát k prodeji přistoupit pouze tehdy, pokud to pro něj bude výhodné, což však odmítl specifikovat.

Snaha privatizovat 16 procent akcií ČEZ je podle Urbana vedená snahou získat privatizační výnos, tedy další prostředky do veřejných rozpočtů. "Já nejsem příliš velkým zastáncem tohoto kroku, ale jsem připraven o něm diskutovat," řekl. Na středeční schůzce ekonomických ministrů, které se Urban neúčastnil, se hovořilo pouze o privatizaci Severočeských dolů a Telecomu. Za ten by vláda mohla získat přes 50 miliard korun.

Podle Mládka by chtěl kabinet pokročit v plánované privatizaci a za své priority považuje kromě privatizace Českého Telecomu právě prodej části akcií ČEZ, a to nejlépe na veřejných trzích. Načasování prodeje ale bude záviset především na tom, zda bude ČEZ úspěšný na Slovensku, kde stát privatizuje Slovenské elektrárne. ČEZ je tam jedním z pěti zájemců.

Na prodej 16 procent akcií je vhodná doba, soudí hlavní analytik společnosti Atlantik FT Jan Schiesser. Zájem o akcie ČEZ je nadále velmi silný a jejich současná cena na burze se přibližuje skutečné hodnotě. Vláda podle něj ani nemusí čekat na výsledek privatizace energetiky na Slovensku. Argument, že stát prodejem části akcií ztratí část své kontroly, je podle něj lichý. "Je úplně jedno, jestli bude mít stát 51 nebo 67 procent akcií. Na efektivní kontrolu ve společnosti stačí obvykle i daleko méně," řekl. Formu prodeje prostřednictvím trhu označil za ideální. Stát tak může získat peníze za dva až tři měsíce, tato forma prodeje je navíc levná. Získané prostředky by podle Schiessera měly být v ideálním případě použité na reformu důchodového systému nebo investice. Reforma však neexistuje a kvůli současnému složení kabinetu je údajně pravděpodobné, že alespoň část peněz z privatizace padne na spotřebu.

Cílem ČEZ je prostřednictvím akvizicí v Rumunsku, Polsku a na Slovensku vybudovat velmi silný energetický celek ve střední a východní Evropě. Podle Urbana je tato strategie naprosto správná. "Teprve poté, až se ČEZ stane významným subjektem v této části Evropy, tak myslím, že je možné uvažovat o nějakém spojení, o nějakém sňatku," uvedl. V červenci ČEZ získal skupinu tří bulharských rozvodných závodů za téměř devět miliard korun. S bulharskou stranou aktuálně jedná o konečné podobě smlouvy.

Temelín kvůli netěsnosti na generátoru odstavuje první blok

Obsluha Jaderné elektrárny Temelín během čtvrtka začala postupně snižovat výkon reaktoru prvního bloku, aby ho mohla odpojit od rozvodné sítě. Důvodem je oprava netěsnosti na zařízení generátoru, které souvisí s chlazením jeho pevné části, řekl ČTK mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Závada je podle něj v sekundární, nejaderné části elektrárny. První blok Temelína již přitom ve středu ráno čtyři hodiny nedodával elektřinu do sítě; tehdy byl příčinou falešný signál jednoho z čidel. "Během odpoledne obsluha blok plánovaně odpojí od rozvodné sítě a výkon reaktoru sníží na minimum. Předpokládáme, že blok obnoví výrobu do dvou dnů," uvedl Nebesář.

Stav alpinisty zraněného v Kyrgyzstánu je stabilizovaný

Zdravotní stav českého horolezce Aleše Mrni, kterého minulý týden zranila lavina na kyrgyzské hoře Chan Tengri, je stabilizovaný. Muž byl ve středu večer převezen z Biškeku do Úrazové nemocnice v Brně. Hned po přijetí prodělal menší chirurgický zákrok, kterým mu lékaři zlepšili dýchaní, řekl novinářům primář Jiří Vrastyák. Po transportu z Kyrgyzstánu, odkud jej přepravil rakouský letecký speciál, je Mrňa velmi unavený a rozespalý. "Je to asi hlavně po strádání z cesty, protože jeho zranění je spíše středního až těžšího stupně, ale kontrolované. Potřebuje hlavně klid, aby zase nabyl sil," řekl Vrastyák.

Zranění nechtěl upřesnit s odkazem na zákon, pouze sdělil, že jde o zranění trupu. Podle dřívějších informací má Mrňa zlomených několik žeber, klíční kost a krční obratle. Vrastyák podotkl, že zahraniční lékaři o zraněného pečovali kvalitně. Lavina v pohoří Ťan-Šan minulý čtvrtek zavalila asi čtrnáctičlennou skupinu horolezců, pět Čechů a jeden Rus neštěstí nepřežili.

Ostatky dvou mrtvých horolezců byly ve středu letecky přepraveny do Prahy; do vlasti přijeli i tři členové české výpravy. Těla třech dalších horolezců jsou v Kyrgyzstánu. Dvě oběti zřejmě zůstanou na místě neštěstí nejméně do příštího roku, protože se zhoršilo počasí a záchranáři po nich nemohou pátrat. Třetí oběť, kterou se podařilo objevit, ale zatím neidentifikovali. Nyní se nachází v márnici ve městě Karakol, řekla ČTK česká konzulka v Kazachstánu Jana Rambousková- Cimbolincová. Podle ní kyrgyzské zdroje předpokládají, že tento muž je Čech. Očekávalo se, že jeho totožnost by mohla být potvrzena již dnes. Rambousková-Cimbolincová ovšem uvedla, že nyní se čeká, až do Karakolu sestoupí skupina českých horolezců, která zatím pokračovala v turistickém programu po Kyrgyzstánu. Ten má předplacený do 21. srpna. "Někdo z té skupiny by měl tělo identifikovat. Snad se to podaří v nejbližších dnech," řekla.

Konzulka míní, že kvůli špatnému počasí nebudou záchranné práce letos pokračovat. Vedoucí operativní správy kyrgyzského ministerstva pro mimořádné situace Sergej Stěpanov ale ČTK řekl, že stále není vyloučeno, že záchranáři pátrání nevzdají. Ačkoli větší část ruských specialistů, které do oblasti vyslalo ruské ministerstvo pro mimořádné situace, již z této oblasti odjela s ohledem na nebezpečí sesuvu dalších lavin, šest jich na základně stále zůstává. V pátrání prý budou pokračovat i kyrgyzští záchranáři, pokud to ovšem dovolí počasí. Podobna situace vznikla také ve středoasijském Tádžikistánu, kde před několika dny bylo vyproštěno tělo českého horolezce, který se loni v srpnu zřítil při výstupu v pohoří Pamíru.

Žena se pokusila o podvody za 3,2 miliony, policisté ji zadrželi

Policisté v pondělí zadrželi pracovnici pražské cestovní kanceláře, která se údajně pokusila svého zaměstnavatele připravit o více než 3,2 milionu korun. Žena z Prahy byla obviněna z podvodu a pokusu o podvod, hrozí jí až osm let vězení. ČTK o tom informovala mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Případ vyšetřoval policejní Útvar odhalování nelegálních výnosů a daňové kriminality, který vznikl k začátku července. Podezřelá pracovala v jedné z pražských cestovních kanceláří jako pomocná účetní a měla přístup k internetovému bankovnictví společnosti. Dne 2. srpna podle Kosinové stornovala elektronický příkaz k úhradě faktury ve výši téměř dvou milionů korun a nahradila číslo příjemce číslem svého účtu. Peníze cestovní kanceláře, které tak převedla na svůj účet, pak chtěla podle policie použít pro svou potřebu.

Finanční policie však zmíněnou částku na jejím bankovním účtu zajistila. Podezřelá žena pak byla v pondělí zadržena a ve středu ji soudce vzal do vazby. Policie podezírá ženu, že se stejným způsobem chtěla obohatit již dříve. Na faktuře cestovní kanceláře za více než 1,2 milionu korun nahradila číslo účtu příjemce číslem, které je shodné s jejím bankovním účtem. Odeslala však peníze do jiné banky, než u které je její účet veden, a tak se celá částka cestovní kanceláři vrátila zpět s tím, že účet příjemce neexistuje. Žena, která byla obviněna z trestného činu podvodu a pokusu o podvod, se podle policie obdobné trestné činnosti dopustila již v minulosti. Letos v červenci za ní byla dokonce odsouzena k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v trvání dvou let.

Za vyhrožování nakažením HIV dostal muž pět let vězení

K pěti letům vězení odsoudil pražský vrchní soud Václava Žáka, který podle žaloby posílal svému kolegovi výhrůžné textové zprávy. Psal v nich, že jeho dceru bodne jehlou nakaženou HIV, a žádal 120 milionů korun, jinak prý také způsobí ekologické škody firmě Čepro, kde předtím oba muži pracovali. Po výhrůžkách vozil vydíraný všude dceru autem a Čepro přistoupilo k větší ochraně svých zařízení. Vrchní soud tak o tři a půl roku zmírnil původní rozsudek Městského soudu v Praze. Přihlédl k nereálnosti požadované sumy a k tomu, že Žák "nepodnikl další kroky k uskutečnění svých hrozeb".

Jednatřicetiletý Žák podle soudu v květnu loňského roku poslal svému známému Luboši Měšťákovi zprávy, v nichž požadoval nejdříve 100 a později 120 milionů korun. "Bodne ji včelka s HIV," hrozil pachatel Měšťákově dceři. O ropovodech společnosti Čepro zase napsal: "Hezky je přestavují, ale neuhlídají je." Motivem Žákova činu byla pomsta Měšťákovi, který proti němu dříve svědčil v případu nezaplacení faktury společnosti Čepro. Hlavním důkazem žaloby byly odposlechy Měšťákova telefonu a kontrola pohybu přístroje, ze kterého výhrůžné zprávy přicházely.

Podle obhajoby Žák mobilní telefon koupil až po odeslání výhrůžných zpráv, které prý poslala jiná osoba. Vzhledem k tomu, že se Žák pětkrát nedostavil k předchozím líčením, vyslechl jej až dnes vrchní soud. "Jeho výpověď nic zásadního nezměnila," uvedl předseda senátu Jindřih Fastner. "Nejsem s tím samozřejmě spokojen," komentoval rozsudek státní zástupce. Proti verdiktu vrchního soudu se nelze odvolat. Možné je jen dovolání k Nejvyššímu soudu. Žákův obhájce ČTK potvrdil, že tuto možnost zvažuje. Podobný případ zaznamenali policisté v březnu letošního roku. Osmatřicetiletá žena, přistižená v brněnské drogerii při krádeži, vyhrožovala nakupujícím i prodavačkám injekční stříkačkou. Křičela, že má AIDS, a hrozila, že je popíchá.

Soud uložil za vraždu muže vyloveného z Vltavy 13 a 12 let vězení

Dvojice Ukrajinců má jít za vraždu dvaačtyřicetiletého běloruského dělníka Volodi na 13 a 12 let do věznice se zvýšenou ostrahou. V hlavním líčení o tom rozhodl pražský městský soud. Podle něj cizinci muže ubili a ukopali k smrti, zabalili do igelitového pytle, vložili do velké tašky a vhodili do Vltavy. Rozsudek a nejpřísnější trest si vyslechl pouze vazebně stíhaný dvaatřicetiletý Roman Cjurak, jeho komplic je na útěku. Stejně jako třetí obžalovaný, kterého soud místo vraždy uznal vinným z nepřekažení trestného činu a za to mu vyměřil tři roky ve věznici s ostrahou. Trojici postihl i trest vyhoštění z republiky. Tragická událost se odehrála v noci na 21. ledna v pronajatém bytě majitele stavební firmy Cjuraka v Litvínovské ulici v Praze 9. Případ je kuriózní tím, že policie měla poznatky o zločinu, místě spáchání a také jednoho z podezřelých dřív, než našla oběť. Případ bude mít ještě dohru u pražského vrchního soudu. Cjurak i obhájce uprchlého cizince se totiž na místě proti verdiktu odvolali.

Ve vesnici už vyvěsili českou vlajku, Klaus se tam málem nedostal

Česká mise se stala oficiálně součástí olympijské vesnice. Ve čtvrtek vpodvečer vystoupala na stožár v mezinárodní zóně vesnice za přítomnosti prezidenta republiky Václava Klause a za zvuků hymny česká vlajka. Před pátečním zahájením olympijských her bude dopoledne oficiálně otevřen také Český dům. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili téměř všichni přítomní čeští sportovci v Aténách. "Dostali to demokraticky nařízeno," uvedl s úsměvem šéf mise František Dvořák. Ze 78 reprezentantů, kteří dosud do Řecka přicestovali, chyběli pouze jachtaři a sportovní gymnastka Jana Komrsková. Ta v době slavnosti trénovala pódiové skladby za přítomnosti nebodujících sudích.

Prezident Klaus se po problémech se vstupem do vesnice krátce před ceremoniálem pozdravil se všemi sportovci a posadil se do první řady hned vedle ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Petry Buzkové. Hlava státu byla na olympijských hrách naposledy v Moskvě v roce 1980. Česká vlajka vystoupala na stožár hned po zástavách Gruzie, Grenady, Seychelských ostrovů a Surinamu.

"Bylo to přiměřené. Pro sportovce, nikoliv pro papaláše," ohodnotil slavnost prezident. Souhlasil by i s benevolentnějšími bezpečnostními kontrolami. "Jsou dost přísní, ale to asi musí být," připustil. "Jestli to zdržuje? Mě ani moc ne," usmíval se. Ale to se spletl, neboť při vstupu do olympijské vesnice ho voják nepustil a nedbal na to, že mluví s prezidentem. "Nemáte příslušnou akreditaci, je mi líto, nepustím vás," řekl strážce brány. To byla chvíle pro atašé výpravy Anabellu Stenguovou, jež zvedla telefon a povolení vyřídila. Prezident mohl "podmínečně", než akreditace dorazí, vstoupit na olympijskou půdu mezi sportovce. "K tomu není co dodat, je to naprosto správné," komentoval kuriózní situaci prezident. Mezi sportovce Klaus zavítal v šedém obleku, sako si po chvíli v horkém dnu hodil před rameno. Žádný sportovec se neopomněl s hlavou státu vyfotit, pro mnohé to bylo vůbec první setkání s prezidentem. "Prvně jsme se potkali před olympiádou na Hradě," řekl plavec Květoslav Svoboda, český vlajkonoš.

"Držím všem palce, je to ale jen sport a ten je vrtkavý," uvedl v rozhovoru s českými novináři prezident. Zatím se stihl pouze ubytovat a poobědvat s českým konzulem. Nyní ho čeká recepce na ambasádě a setkání s velvyslancem. V pátek zavítá do Českého domu a odpoledne půjde na slavnostní zahájení. Během víkendu se chystá na veslování, basketbal, cyklistiku a střelbu.

"Jako bývalý basketbalista tam nemohu chybět," glosoval sobotní večerní zápas českých žen proti Španělsku. "Na cyklistice též," připomněl, že nedávno v Praze předával cenu za vítězství při exhibici na Václavském náměstí Ondřeji Sosenkovi. "A na střelbě je prý šance na medaili," řekl zasvěceně. Přál si, aby se česká hymna v Aténách ještě hrála. "Aspoň párkrát," dodal.

Sportovci jej při různých setkáních od začátku roku přesvědčovali, aby se jako první prezident po 24 letech na olympijských hrách objevil. "Tak jsem jim to slíbil," prohlásil Klaus. Termín si ale vybírat moc nemohl. "Měl jsem na tento víkend pozvání také od řeckého prezidenta," vysvětlil. Jako premiér byl už na zimních hrách v Lillehammeru, kde zažil při běžeckých soutěžích mráz minus 25 stupňů Celsia. "A tady mě čeká kolem pětatřiceti. To jsou ale diametrální rozdíly. Asi nebudu dbát v dalších dnech na protokol a vezmu si kraťasy," prohlásil Klaus s úsměvem. Věří, že by se olympijské hry mohly v roce 2020 konat v Praze. "Sice byly problémy s dostavěním hokejové haly, ale stihlo se to v pořádku. A u Řeků to nebylo jiné," porovnal.

Tenistka Strýcová nechtěla věřit, že má na OH tak těžký los

Nic horšího tenistku Barboru Strýcovou potkat nemohlo. Při premiéře na olympiádě jí losování v Aténách přiřklo ve dvouhře i čtyřhře nasazené jedničky: v singlu první hráčku světa Belgičankou Justine Heninovou-Hardenneovou a v deblu, který bude hrát s Libuší Průšovou, Rusky Světlanu Kuzněcovovou a Jelenu Lichovcevovou. Bývalá juniorská mistryně světa tomu zprvu na tréninku ještě v Čechách nechtěla věřit. "Je to trošku kruté," řekla Strýcová ČTK, ale nezbývalo jí, než se s tím smířit. "Jednou jsem si to musela vybrat, takže se nedá nic dělat. Aspoň si zahraju na centrkurtu. Nemám co ztratit. Snad budu hrát dobře," řekla 65. hráčka žebříčku dvouhry WTA, svěřenkyně trenéra Jana Havla.

S Heninovou-Hardenneovou hrála jednou, letos jí v Indian Wells podlehla 2:6, 5:7. "Byl to docela vyrovnaný zápas. Ona má údery všechny přibližně stejné a tvrdé," řekla Strýcová. Její šance zvyšuje fakt, že Belgičanka kvůli zranění dlouho nehrála. "Předpokládá se, že prohraju, ale možná udělám nějaké překvapení, i když je to asi málo pravděpodobné," dodala. Rozlosování čtyřhry Strýcová své partnerce Průšové zavolala. "To není možné, kecáš!" myslela si Průšová, že si Strýcová dělá legraci. "Taky tomu chvíli nevěřila a pak řekla, že se nedá nic dělat," doplnila Strýcová, jak její partnerka reagovala na los. "Každý los je těžký, ale tenhle je nejhorší možný," řekla Strýcová.

počasí:

V pátek čekáme proměnlivou oblačnost, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Na severovýchodě bude zpočátku zamračeno s deštěm. Teploty 22 až 26.