Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Rozšířený klub ČSSD začal debatu o programovém prohlášení vlády

Za přítomnosti několika ministrů, ale i sociálně demokratických senátorů, projednával ve středu poslanecký klub nejsilnější vládní strany programové prohlášení koaliční vlády. Ve čtvrtek se na něm mají dohodnout špičky ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU, pak by ho měla schválit vláda. "Je to kompromis, nenacházím tam žádné body, které by byly nepřijatelné. Myslím si, že s tím programovým prohlášením už se dá vládnout," řekl novinářům odborářský předák a senátor ČSSD Milan Štěch. Nepovažuje za až tak zásadní, že se ve vládním programu neobjeví pojem "plošné přídavky na děti". Rodiny s nejnižšími příjmy by ale podle něj neměly být ochuzeny. Ke sporům o formulaci zahraniční politiky a lidovci prosazované smlouvě s Vatikánem Štěch poznamenal, že by byl rád, kdyby se vztahy s Vatikánem urovnaly tak, aby nebyly skvrnou na evropské politice. Na jednání přišli i ministr vnitra František Bublan a ministr bez portfeje zodpovědný za legislativu Jaroslav Bureš, oba nestraníci. Nepřítomna je naopak řada poslanců i senátorů nejsilnější vládní strany, jednací sál byl zaplněn zhruba z poloviny. Omluvil se například Jan Kavan, který měl v minulosti k plánům koaličních stran výhrady.

Analytici: Stát by měl místo půjček novomanželům uvolnit nájemné

Namísto podpory novomanželských půjček by měl stát spíš uvolnit nájemné, snížit daně a usnadnit mladým lidem přístup na trh práce. Shoduje se na tom většina analytiků oslovených ČTK. Tak by vláda mladým rodinám pomohla více než předvolebním rozdáváním peněz, tvrdí ekonomové. "Novomanželské půjčky jsou pohrobkem socialismu, který se opět vynořil. Jinde v Evropě bychom jej hledali marně," řekl hlavní ekonom Patria Online David Marek. Mladým lidem by podle něj daleko více prospělo, kdyby nemuseli platit vysoké tržní nájemné, které je důsledkem regulace nájemného. Vláda se však k uvolnění nájemného stále nemůže odhodlat. Přínosnější než novomanželské půjčky by podle ekonomů také bylo snížení daňového zatížení a uvolnění příliš svazující pracovně-právní legislativy.

Vláda USA o zrušení vízové povinnosti pro Čechy nejspíš neuvažuje

Americká vláda podle všeho o zrušení vízové povinnosti pro Čechy v dohledné době neuvažuje, a to především z důvodu nových bezpečnostních výzev po atentátech 13. září 2001. Vyplynulo to z úterní tiskové konference ve Washingtonu, na které se vládní představitelé USA vyjadřovali k cílům a vývoji vízové politiky. Vysoká představitelka amerického ministerstva zahraničí pro vízovou politiku Janice Jacobsová potvrdila, že v posledních málo měsících se na USA obrátila řada vlád, především nových členů Evropské unie, kteří se zajímají o zrušení víz nebo o proces jejich vydávání. USA podle ní o tom vedou bilaterální jednání s jednotlivými státy. Ve vztahu k ČR přitom zdůraznila nové bezpečnostní výzvy po atentátech v září 2001. Představitelka americké diplomacie stejně jako přítomný náměstek ministra pro vnitřní bezpečnost Asa Hutchinson zdůraznili, že ze strany některých zemí požadované členství v programu bezvízového styku (Visa Waiver Program) s USA se vše pečlivě posuzuje s ohledem na atentáty 11. září.

Rakouský prezident navštíví Prahu

Rakouský prezident Heinz Fischer navštíví příští středu svého českého kolegu Václava Klause. Do Prahy přijede na jednodenní pracovní návštěvu, na kterou ho pozvala právě hlava českého státu, sdělil ve středu ČTK Klausův mluvčí Petr Hájek. Fischer tak oplatí Klausovu loňskou návštěvu Vídně. Podle dostupných informací má Fischer v plánu rovněž setkání s premiérem Stanislavem Grossem a předsedy parlamentních komor - sněmovny Lubomírem Zaorálkem a Senátu Petrem Pithartem. Podle Hájka se bude Klaus s Fischerem věnovat česko-rakouským vztahům, které se po letech problematických otázek kolem Temelína a takzvaných Benešových dekretů o něco zklidnily. Dalším z témat má být dění v Evropské unii. Fischer již dal najevo, že si přeje především otevřený dialog s Prahou ve všech oblastech a další zlepšování vztahů. Podle nedávného rozhovoru s ČTK nehodlá na rozdíl od části vídeňské vládní koalice požadovat od Česka další ústupky na poli jaderné energie a v otázkách spojených s minulostí.

Pracovníci ministerstva vnitra hledají dokumenty o Přibylovi

Ministerstvo vnitra již od úterý pátrá v archivech a hledá informace k působení vedoucího Úřadu vlády Pavla Přibyla v pohotovostním pluku Veřejné bezpečnosti (VB). "Pracovníci archivní a spisové služby procházejí archivní fondy, které se týkají pohotovostního pluku, a hledají jakoukoliv zmínku o jméně Pavel Přibyl," řekla ČTK Marie Masaříková z tiskového odboru ministerstva vnitra. Prošetřit Přibylovu minulost přislíbil premiér Stanislav Gross po vlně kritiky ze strany politiků i kulturních osobností. Nelíbí se jim, že do vysoké funkce byl jmenován člověk, který v roce 1989 velel policistům při potlačování protikomunistických demonstrací. V úterý se před sídlem kabinetu konala demonstrace, kterou svolali autoři petice, požadující odvolání Přibyla z funkce. Ve středu se k výzvě připojilo také vedení plzeňské krajské organizace US-DEU. Gross v úterý iniciátorům výzvy přislíbil, že Přibyla odvolá, pokud se prokáže, že on osobně nebo jeho tehdejší podřízení někoho fyzicky napadli. Uvedl, že dal pokyn ministrovi vnitra Františku Bublanovi k otevření archivů, které by mohly osvětlit Přibylovo působení v pohotovostním pluku Sboru národní bezpečnosti (SNB). Přibyl své působení u pohotovostní roty (složka pohotovostního pluku), kde byl velitelem, nepopírá. Tvrdí ale, že ani on ani jeho podřízení se při nasazení během takzvaného Palachova týdne v lednu 1989 neúčastnili násilí proti demonstrantům.

ČR v regionu roste nejpomaleji, má nejvyšší deficity

Česká republika je dlouhodobě nejpomaleji rostoucí ekonomikou ve středoevropském regionu. Tuzemský ekonomický růst sice zrychluje, i tak ale Česko zůstane letos i v příštím roce na chvostu zemí střední Evropy, vyplývá ze studie ČSOB. Česko se také v regionu potýká s nejvyššími schodky veřejných financí v poměru k HDP. Zatímco česká ekonomika letos podle odhadu ČSOB vzroste o 3,3 procenta, sousední Polsko si letos polepší o šest procent. Slovenský HDP vzroste o 4,9 procenta, maďarský si připíše 3,6 procenta. V příštím roce by sice ekonomický růst v Česku měl zrychlit na 3,7 procenta, za Polskem a Slovenskem ale bude stále zaostávat. Se špatným stavem veřejných financí se potýkají s výjimkou Slovenska všechny země regionu, Česko má ale nejvyšší schodky v poměru k HDP. Předchozí vláda sice nastoupila cestu k ozdravění českých státních financí, podle ekonomů ale nedostatečně. Nový kabinet navíc zatím spíš vymýšlí, jak peníze utrácet, než šetřit.

Z Jordánska se vrátili policejní instruktoři, nahradili je další

Z Jordánska se nedávno vrátila první skupina českých policejních instruktorů. Deset policistů v hlavním městě Ammánu půl roku školilo irácké kadety, kteří patří k nově vznikající irácké policii. Instruktory nyní vystřídala dalších desítka jejich kolegů. S českými policisty se na výuce Iráčanů podílí 316 instruktorů z dalších čtrnácti zemí Evropy a Ameriky. "Čeští policisté působí v jordánském policejním středisku mimo jiné jako instruktoři sebeobrany a střelecké přípravy," uvedla tisková mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Podle ní instruktoři za půl roku vycvičili v osmitýdenních kurzech přes 4000 kadetů. Policisté, kteří se chtějí mise zúčastnit, musí absolvovat náročné odborné testy. "Řešili jsme dilema: měli jsme vyslat odborníky, ale taky byla podmínka, aby měli dobrou znalost angličtiny. Bylo těžké to skloubit," řekla ve středu novinářům Vendula Zíková z Odboru mezinárodní policejní spolupráce. Vybraní policisté tak podle ní patří mezi svými kolegy ke špičce, téměř všichni mají navíc zkušenosti z jiných krizových míst.

Podle německého právníka nemají žaloby vysídlenců prakticky šanci

Žaloby německých poválečných vysídlenců o odškodnění za ztracený majetek, ať už jsou podávány v Německu, Česku, Polsku nebo u mezinárodních soudů, mají mizivou šanci na úspěch. Agentuře DPA to řekl profesor práva z augsburské univerzity Hans-Peter Folz. Podle jeho slov mohou české nebo polské soudy takové žaloby odmítat s odůvodněním, že poválečná vyvlastnění získala z právního hlediska již dávno vnitrostátní účinnost, a jsou tak z dnešního hlediska nenapadnutelné. Před německými soudy mohou být požadavky vyhnanců odmítnuty na základě trvající platnosti dohody o vyrovnání dopadů války z let 1952 až 1954, kdy vysídlenci dostali určité odškodnění za ztracené majetky. Evropský soud pro lidská práva pro tyto kauzy není kompetentní, protože v době vysídlování ještě vůbec neexistoval ani on, ani evropská konvence o lidských právech, na jejímž základě posuzuje nynější případy. To vše dohromady znamená, že z ryze právního hlediska mají žaloby vysídlenců stěží šanci uspět.

Policie rozhodování o zakázce na D47 dále prověřuje

Policejní vyšetřování okolností při zadávání státní zakázky na výstavbu dálnice D47 pokračuje. "Vyšetřování ve věci D47 nebylo z procesního hlediska definitivně ukončeno," řekl ve středu ČTK bez bližších podrobností náměstek šéfa protikorupční policie Josef Bečvář. Vrchní státní zastupitelství začátkem srpna informovalo, že policie kauzu odložila s tím, že nebyl spáchán trestný čin. Policie však zřejmě odložila jen její část. Co přesně bylo odloženo a čím se policie nadále zabývá však Bečvář odmítl upřesnit. "O věcech, kde není sděleno obvinění, nesmím informovat," odkázal na nedávné rozhodnutí policejního prezidia.

Policista stíhaný v kauze Berka na svobodě

Severočeský kriminalista Vlastimil Paroulek stíhaný v kauze konkurzního soudce Jiřího Berky je na svobodě. Krajský soud v Plzni jej z vazby propustil první prázdninový den. "Neshledali jsem žádné vazební důvody," řekl ve středu ČTK soudce Pravoslav Polák. Paroulek je nyní zřejmě postaven mimo službu. Severočeská policie se nechtěla konkrétně k Paroulkovu jménu vyjádřit. "Pokud je policista podezřelý z trestného činu, může ho jeho nadřízený postavit mimo službu, není to automatické, ale ve většině případů se to takto řeší," řekla pouze Jana Matonohová z tiskového oddělení severočeské policie. Paroulek byl obviněn koncem května z účasti na zločinném spolčení a zneužití pravomoci veřejného činitele. Berka a šest dalších lidí je stíháno kvůli aranžování konkurzů několika podniků. Paroulek podle policie využil své pozice a přístupu k informačním systémům ve prospěch gangu.

Nemocnice nebude informovat o stavu lékaře, který srazil Lucinku

Vedení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze nebude poskytovat informace o zdravotním stavu lékaře Jana Karase. Ten v červnu srazil v opilosti autem dvouletou Lucii Šimrovou a vážně ji zranil. Sám pak v pátek 13. srpna spadl z kola a skončil na jednotce intenzivní péče chirurgického oddělení. "Budeme respektovat rozhodnutí pana doktora Karase, to znamená, že nebudeme jeho zdravotní stav žádným způsobem zveřejňovat," řekl ve středu ČTK náměstek léčebně preventivní péče nemocnice Petr Malý. V úterý ČTK řekl, že Karas má poměrně vážné zranění, které si vyžádá týdny až měsíce hospitalizace. "Co se týče srdíčka, plic, hlavy a myšlení, tak je jeho stav stabilizovaný. Na JIP je z jiných důvodů, které vám neprozradím, protože jsem to slíbil," uvedl. Ve středu k tomu dodal, že žádné dramatické změny v Karasově stavu nenastaly.

Unie Prahy 4 navrhne do Senátu exšéfa zpravodajství Novy Vávru

Bývalý šéfredaktor zpravodajství televize Nova Jan Vávra bude kandidovat do Senátu v Praze 4. Jako společného kandidáta si ho pro doplňovací volby vybraly KDU-ČSL, US-DEU a strana Evropští demokraté, řekla ČTK mluvčí unionistů Simona Cigánková. Padesátiletý Vávra nabídku ke kandidatuře dostal od Unie Prahy 4, což je klub lidovců, unionistů a ODA na zastupitelstvu čtvrté městské části hlavního města. Vávra by mohl být po bývalém řediteli Novy Vladimíru Železném druhým mužem, který by po odchodu z této nejsledovanější komerční televize usedl v horní komoře parlamentu. Oba muži se nemají rádi kvůli někdejším sporům okolo vlastnictví Novy, dokonce se i soudili - Vávra spor vyhrál. V Senátu ale jejich půtky nehrozí, neboť Železný byl v červnu zvolen do Evropského parlamentu.

Lékárníci by mohli začít VZP za pozdní platby penalizovat

Česká lékárnická komora chce vyzvat své členy, aby penalizovali Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) za pozdní platby v posledních čtyřech letech a aby nové pohledávky vůči VZP hromadně podstupovali distribučním firmám, které se postarají o jejich vymáhání. K tomuto kroku hodlá komora přistoupit, pokud VZP nezamezí dalšímu zadlužování lékáren a nedá lékárníkům naději na vyřešení současné situace. ČTK to ve středu řekl její prezident Lubomír Chudoba. Ke konci července dlužily lékárny distributorům léčiv 2,4 miliardy korun. Dluh nemocnic za léky činil 700 milionů. Zadlužení lékáren stouplo ve srovnání s minulým čtvrtletím o 11 procent. Ředitel asociace velkodistributorů léčiv Pavel Suchý vedení komory varoval, že dodavatelé zátěž 3,1 miliardy korun dlouho neunesou. Jejich situaci podle Suchého totiž ještě zhorší očekávané podzimní zvýšení úrokových sazeb. VZP podle Chudoby platí lékárníkům s třiceti- až pětatřicetidenním zpožděním. Pojišťovna tvrdí, že průměrné zpoždění je 24 dní.

Agentura Standard & Poor's zvýšila rating tří českých bank

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's Rating Services zvýšila hodnocení dlouhodobých závazků a depozitních certifikátů tří českých bank. Jde o ČSOB, Českou spořitelnu a Komerční banku. Ve všech případech agentura zvýšila rating na stupeň BBB plus z předchozí známky BBB. To je ve spodní části investičního pásma. Agentura také potvrdila rating krátkodobých závazků na stupni A-2 a výhled do budoucna stanovila u všech bank na stabilní. "Zvýšení ratingu odráží pokračující zlepšování důvěryhodnosti všech tří institucí, které těží z růstu české ekonomiky i z větší stability finančního profilu," zdůvodnil krok S&P její analytik John Gibling. Zvýšení ratingu znamená, že banky si budou moci v případě potřeby půjčit peníze za výhodnějších podmínek. Věřitelé se totiž vždy řídí ratingem a posuzují podle něj případná rizika plynoucí z nesplácení závazků. Obecně platí, že čím vyšší je rating, tím levněji si banky mohou peníze půjčovat.

Telecomu bude při privatizaci jeho akcií radit asi Deutsche Bank

Českému Telecomu bude při nadcházející privatizaci 51 procent akcií v držení státu zřejmě radit Deutsche Bank. Banku firma vybrala ze zhruba desítky oslovených finančních domů, ale dosud s ní neuzavřela smlouvu. ČTK informaci získala ze dvou důvěryhodných zdrojů. "S Deutsche Bank jednáme a tato jednání mohou vyústit v mandát poradce pro podporu privatizace," potvrdil mluvčí Telecomu Vladan Crha. Vedení Telecomu si vybralo vlastního poradce vedle konsorcia Credit Suisse First Boston a České spořitelny, které najal Fond národního majetku. Deutsche Bank by měla vedení Telecomu radit jak postupovat, aby při privatizaci nebyli poškozeni menšinoví akcionáři, kteří drží 49 procent akcií a většinou je tvoří zahraniční investoři. Právě jejich zájmy by mohly být při některých krocích majoritního vlastníka, kterým je FNM, ohroženy.

Lednicko-valtický areál má do roku 2008 dostávat 30 milionů ročně

Plán péče o Lednicko-valtický areál, který v úterý schválila vláda, má podle jihomoravského hejtmana Stanislava Juránka až do roku 2008 přinášet této kulturní a přírodní památce částku 30 milionů korun ročně. Plyne to podle něj z jednání, která úternímu rozhodnutí kabinetu předcházela. Hejtman věří, že dohoda ministrů přispěje k nalezení peněz ve státním rozpočtu už na příští rok. Třicet milionů korun je podle Juránka nutných proto, aby Lednicko-valtický areál, zapsaný do roku 1997 v seznamu světového dědictví UNESCO, mezi nejvýznamnějšími světovými památkami zůstal. Tyto peníze nejsou podle něj určeny na základní údržbu areálu, ale na následnou péči.

V Krnově unikal čpavek, hasiči evakuovali asi 60 lidí

Únik čpavku ve středu odpoledne likvidovali hasiči v areálu zimního stadionu v Krnově na Bruntálsku. "Do ovzduší se dostalo minimální množství této látky. Pro jistotu jsme ale nechali evakuovat přibližně šest desítek lidí. Nikomu se nic nestalo," řekl ČTK operační důstojník bruntálských hasičů. Hasiči se o úniku dozvěděli asi 20 minut po poledni a ještě okolo 16:30 na místě zasahovali. "Jednalo se ale naštěstí o minimální únik, takže vlastně jen zajistili odvětrání zasažených prostor," řekl operační důstojník. Dodal, že ve skupině evakuovaných byli především zaměstnanci stadionu a hosté tamní restaurace.

Ochránci přírody odchytili na Benešovsku zatoulanou lamu

Pracovníci Polabského ekocentra Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) odchytili před několika dny v Sedlišti u Sázavy na Benešovsku lamu. U místních se tradovalo, že vzácné zvíře uteklo z farmy zpěvákovi Danielu Hůlkovi. Ve volné přírodě se potulovalo dva roky, řekl ve středu ČTK Radko Samek z Polabského ekocentra. "Byl to sameček a začínal být agresivní k okolí. Hrozilo nebezpečí, že někoho zraní," dodal. Pracovníci ekocentra se nejprve snažili získat co nejvíce informacích o zvycích zvířete. Dověděli se, že pravidelně mezi 10:00 až 14:00 navštěvuje zdejší dětský tábor Duha, kde dostává "něco na zub". Lama ale napadla několik dětí, pracovníci tábora proto požádali o pomoc Národní síť stanic pro handicapované živočichy. "Lama měla poměrně pevně stanovený režim. Jeli jsme proto najisto," uvedl Samek. S pomocí veterináře zvíře uspali. Oříškem se ale ukázalo najít lamě nový domov. Zoologické zahrady o ni sice měly zájem, nemohly ji ale přijmout ihned. "Smilovala" se nakonec známá cirkusová rodina Berousků, která zvíře přijala do svého zookoutku v Bášti nedaleko Mělníka.

Dvě petice proti zásahu na CzechTeku podepsaly asi 2000 lidí

Asi 2000 lidí dosud podpořily dvě různé petice odsuzující policejní zákrok proti účastníkům nepovolené technoparty CzechTek, jež se konala na přelomu července a srpna na louce u Boněnova na Tachovsku. První petici organizuje aktivista Stanislav Penc, který ve středu ČTK řekl, že je pod ní asi tisícovka podpisů. Další petice je i s údajem o aktuálním počtu podepsaných na internetové adrese http://petice.techno.cz/index.php. "Zásadně nesouhlasím s policejní perzekucí účastníků akce a chováním policie, které neodpovídá nulové společenské nebezpečnosti festivalu," tvrdí už asi tisícovka účastníků technoparty v petici, která je na internetu od 13. srpna. Tachovská policie naopak hodnotí zákrok, který technoparty ukončil v pátý den jejího trvání, za velmi úspěšný a zdařilý.

Do slovenských kin přichází česká rodinná komedie Pánská jízda

Do slovenských kin přichází ve čtvrtek česká situační komedie Pánská jízda. Rodinný film o tom, "jak si správní chlapi poradí sami", představil ve středu večer na slavnostní premiéře v Bratislavě režisér Martin Kotík, kameraman Miroslav Čvorsjuk a herci Světlana Nálepková s Martinem Dejdarem. "Doufám, že slovenští diváci film přijmou stejně pozitivně jako naši. Samozřejmě, návštěvnost bude adekvátní tomu, že přece jen dneska už je Slovensko cizina, takže nemůžeme očekávat, že by odezva byla tak pozitivní jako v Čechách. Ale věřím, že film bude přijat dobře," řekl ČTK režisér, producent a spoluscenárista Kotík. Snímek je jeho celovečerním debutem.

Třebíčské historické památky vyhledává stále více turistů

Příliv turistů do Třebíče stále roste. Největší zájem je o památky zapsané loni na seznam UNESCO. Jenom v červenci navštívilo hlavní informační centrum v Malovaném domě na Karlově náměstí přes 2600 turistů, což je o 300 více než loni ve stejné době, řekla ve středu novinářům ředitelka Kulturního, vzdělávacího a informačního zařízení (KVIZ) Jaromíra Hanáčková. Velký zájem mají návštěvníci o baziliku sv. Prokopa. Od 10. července, kdy místní informační centrum začalo provozovat KVIZ, do ní zavítalo přes 2700 lidí, z toho téměř 660 ze zahraničí. Enormní nárůst hlavně zahraničních turistů zaznamenali v Zadní synagoze v židovské čtvrti, kam přišlo přes 2000 turistů, z toho téměř 300 ze zahraničí. Nejvíce zahraničních návštěvníků přijelo z Nizozemska, další v pořadí jsou Němci a Rakušané a na třetím místě jsou letos překvapivě Francouzi, uvedla Hanáčková.

Hyková získala olympijské stříbro ve střelbě ze sportovní pistole

I druhá česká medaile na olympijských hrách se zrodila na střelnici Markopulo a postarala se o ni opět reprezentantka nastupující střelecké generace. Po dvacetileté Kateřině Kůrkové, která v sobotu získala bronz ve vzduchové pušce, zazářila její spolubydlící z olympijské vesnice, ještě o rok mladší Lenka Hyková. Ve střelbě ze sportovní pistole vybojovala stříbro. Absolventka střední textilní školy z Aše se perfektní poslední ranou vyhoupla na druhé místo a postarala se tak o velké překvapení. Porazila ji jen bulharská obhájkyně titulu Maria Grozděvová o pouhé čtyři desetiny bodu. "Já jsem to nečekala, vůbec jsem s tím nepočítala," jásala Hyková. "A mít medaili? To ani náhodou. Dneska jsem ale střílela absolutně dobře," řekla. Hyková se přitom v této disciplíně kvalifikovala na hry až dodatečně. Na loňském mistrovství Evropy v Plzni skončila totiž až devátá, jedno místo od postupu, ale dvě albánské střelkyně byly o několik měsíců později diskvalifikovány pro doping. Že si start mezi elitou zaslouží, potvrdila Hyková druhým místem při Světovém poháru v Sydney.

Klaus litoval, že nebyl u dalšího střeleckého úspěchu

Sportovní střelkyni Lence Hykové pogratuloval k překvapivému zisku stříbrné olympijské medaile ve sportovní pistoli na dálku i prezident republiky Václav Klaus. Litoval přitom, že nemohl úspěšné vystoupení devatenáctileté reprezentantky sledovat přímo na aténské střelnici Markopulo, kde v sobotu osobně blahopřál k bronzu Kateřině Kůrkové. "Strašlivě mě mrzí, že jsem nemohl být přítomen Vašemu skvělému výkonu, udílení stříbrné medaile a ani oslavy v Českém olympijském domě," napsal Klaus Hykové v dopise, jehož text ČTK poskytl ředitel tiskového odboru Hradu Petr Hájek.

Jachtařka Šmídová po protestu soupeřky klesla na sedmé místo

Diskvalifikace z šesté rozjížďky, a tím pádem propad ve výsledkové listině ze třetího na sedmé místo, rozladily dnes jachtařku Lenku Šmídovou. V olympijské třídě Evropa nejdříve vyhrála pátou jízdu a v té následující dojela šestá. Na souši ovšem prohrála protest, který proti ní podala za údajnou ránu ráhnem do hlavy favorizovaná Norka Siren Sundbyová. Loňská jachtařka roku Sundbyová po dvou závodních dnech vedla, ale dnes dojela devatenáctá a čtvrtá a klesla na druhou příčku. Po skončení programu si stěžovala, že od Šmídové dostala ráhnem do hlavy. Neměla ale žádný šrám ani svědkyni incidentu. Češka si ke komisi přivedla Dánku Signe Livbjergovou, které ji podpořila, i když se po její diskvalifikaci posunula na třetí místo. Přesto Šmídová "soud" prohrála a z šestého místa byla vyškrtnuta. Komise případ řešila padesát minut. "Je to divné, přišlo úplně nepochopitelné rozuzlení," řekl ČTK trenér Šmídové David Křížek. Česká naděje podle jeho slov soupeřce uhýbala, protože Norka měla právo plavby. "Sundybová změnila směr, a tím mohlo dojít k přiblížení, ale určitě ne ke středu," byl si jist Křížek.

Myšková na 100 metrů volný způsob do semifinále neprošla

Česká plavkyně Jana Myšková se na olympijských hrách v Aténách nedostala do semifinále závodu na 100 metrů volný způsob. Šestadvacetiletá kraulařka obsadila v dnešních rozplavbách časem 56,59 sekundy třiadvacáté místo a za postupovou šestnáctou pozicí, kterou zaujala Finka Hanna-Maria Seppäläová, zaostala o 58 setin. Myšková obsadila v sedmé rozplavbě sedmou pozici. Slovenka Martina Moravcová v ní skončila s časem 55,17 čtvrtá a z celkově osmého místa se do večerního boje o finále kvalifikovala. "Ani v nejhorším snu by mě nenapadlo, že bych plavala tak děsivě pomalu," kroutila Myšková hlavou. "Bohužel dopadlo to tak, jak to dopadlo, život jde dál, teď už to nezměním," dodala. Nejrychlejší byla v rozplavbě obhájkyně prvenství z minulé olympiády v Sydney Inge de Bruijnová.

Cyklistka Kozlíková se vydala ze všech sil a byla pátá

V pátém čase proletěla Lada Kozlíková olympijskou časovku. Od bronzové medaile českou cyklistku dělilo ve Vuliagmeni dvacet vteřin. V tváři čtyřiadvacetileté vyškovské závodnice se v cíli zračila únava. Od začátku šlapala do pedálů plnou parou a dlouho napínala fanoušky, jelikož atakovala stupně vítězů. V polovině trati byla po obrátce čtvrtá, čtyři a půl vteřiny od bronzu. "Jsem spokojená, bylo to těžké," vydechla vyčerpaně, když vyšla z depa, kde si odpočinula. "Nechala jsem tam naprosto všechno, na víc jsem prostě neměla," řekla Kozlíková. V lednu na budoucí olympijské trati deset dnů trénovala, takže věděla, co ji v parném létě čeká. "Byla to rychlá a dynamická časovka," popsala závod. Sjela z rampy na startu a uháněla kupředu, čas na taktizování čtyřiadvacet kilometrů nenabídlo. "Nebylo o čem přemýšlet," dodala. Výsledku si Kozlíková vážila a mezi silničními závody jej samozřejmě zařadila na první místo, ale celkově bere nejvýše titul mistryně světa z dráhy v Kodani 2002. "Toho si cením nejvíc," řekla.

Pavelková si konec kariéry představuje jinak a bude jezdit dál

Už po olympiádě v Sydney chtěla česká kajakářka Irena Pavelková končit. Zklamalo ji páté místo, neboť do Austrálie si přijela pro medaili. Rozhodla se však, že ještě čtyři roky vydrží, ale reparát v středečním olympijském slalomářském závodu v Aténách se nepodařil. Neprojetá osmnáctá branka v semifinále znamenala penalizaci padesát sekund a poslední patnácté místo. "Takhle nehodlám končit, to tedy ne," prohlásila rozhodně třicetiletá Pavelková, svěřenkyně Milana Bílého z USK Praha. Celý život jezdila ve stínu Štěpánky Hilgertové a na kanálu ve čtvrti Helliniko z něho chtěla vystoupit a sáhnout na medaili. Sezonu měla dobrou. Byla třetí na mistrovství Evropy, na stupně vítězů vystupovala i při závodech Světového poháru.

Judistka Pažoutová skončila na OH devátá, moc spokojená není

Deváté místo obsadila v kategorii do 70 kg jediná česká judistka v olympijských soutěžích Andrea Pažoutová. Pětadvacetiletá královéhradecká závodnice si připsala jedno vítězství a dvě porážky; tu druhou v opravách, po níž pro ni soutěž skončila. Před čtyřmi roky v Sydney vyšla po dvou prohrách bez umístění, ani s letošním výsledkem příliš spokojena není. "Docela mě mrzí, že to takhle dopadlo. Určitě jsme mysleli výš, v koutku duše i na některou z medailí," přiznala v rozhovoru pro ČTK. "Jenomže, kdo chce tady v té ohromné konkurenci uspět, ten nesmí udělat chybu. A to se mně nepovedlo," zpytovala svědomí.

Jednadvacítka v generálce před kvalifikací remizovala s Řeckem

Česká fotbalová reprezentace do jednadvaceti let uhrála v generálce před startem evropské kvalifikace bezbrankovou remízu s Řeckem. Svěřenci trenéra Ladislava Škorpila tak v Mladé Boleslavi zakončili přípravné období s celkovou bilancí jedné výhry, tří remíz a dvou porážek. První zápas v kvalifikaci o evropský šampionát sehrají "lvíčata" 7. září v Nizozemsku.

Počasí v noci na čtvrtek a ve čtvrtek přes den

Noc bude jasná nebo polojasná, zpočátku s možností přeháněk a bouřek. Teploty klesnou na 19 až 15 stupňů. Ve čtvrtek zpočátku slunečno, odpoledne a večer se v Čechách začne od jihozápadu zatahovat a přijdou přeháňky a bouřky, ojediněle i krupobití. Odpolední teploty 29 až 33, na západě kolem 27ti stupňů. Jižní vítr se v Čechách změní na západní a v bouřkách zesílí.