Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Vláda schválila nasazení armády při možných krizových situacích

V případě mimořádných situací, které vyžadují spolupráci policie, armády a dalších složek záchranného systému, může být nasazeno až 10.260 vojáků a stovky armádních vozidel. Vláda ve středu schválila šest scénářů možných krizových situací, které zahrnují teroristický útok, rozsáhlé povodně či lesní požáry, závažné průmyslové nehody včetně havárie jaderné elektrárny, velké migrační vlny a epidemie. Dokument společně vypracovala ministerstva vnitra a obrany ve spolupráci s experty z resortů zdravotnictví a zemědělství. Kabinet se materiálem zabýval shodou okolností pár dní po teroristickém útoku v severoosetském Beslanu a krátce před třetím výročím útoků teroristů na americká města z 11. září 2001. V rámci krizových scénářů se předpokládá pomoc armády při hlídkování, ostraze státních hranic, evakuaci obyvatelstva, zřizování nouzových komunikací a stavbě mostů, poskytování ubytovacích zařízení, likvidaci následků či zásobování obyvatelstva.

Sněmovní výbor odložil jednání o pokladnách, chce fiskální paměť

Sněmovní rozpočtový výbor ve středu odložil projednávání vládního návrhu zákona o registračních pokladnách. Věnovat by se mu měl ve chvíli, kdy ministerstvo financí připraví pozměňovací návrh k této předloze, který bude obsahovat zavedení pokladen s takzvanou fiskální pamětí. Předseda sněmovního rozpočtového výboru a KDU-ČSL Miroslav Kalousek nicméně věří, že zákon bude do konce roku přijat. "Očekávám, že se naplní programové prohlášení, které mluví o registračních pokladnách s fiskální pamětí. Tady leží na stole návrh zákona o registračních pokladnách, kde se fiskální paměť nevyžaduje," řekl ve středu novinářům Kalousek. Ministerstvo financí nyní podle něj usilovně pracuje na patřičném pozměňovacím návrhu. "Až ho bude mít hotový, tak ho budeme projednávat. Požádáme sněmovnu, aby to (zákon o registračních pokladnách) vyřadila z programu schůze a zařadila až na příští schůzi. Já si myslím, že do konce roku ten zákon bude schválen," podotkl Kalousek. Resort financí tvrdí, že již má pozměňovací návrh v podstatě hotový. "Dolaďujeme pouze detaily a návrh předložíme na příštím zasedání výboru," řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. Výbor by tak mohl o registračních pokladnách jednat na přelomu září a října.

Vláda vytvořila expertní komisi na přípravu důchodové reformy

Vláda se dohodla na vytvoření expertní komise, která bude mít na starosti přípravu jednotlivých variant důchodové reformy. Do jejího čela kabinet jmenoval Vladimíra Bezděka z České národní banky. Varianty připraví do konce roku a poté je předloží na projednání koalici a vládě, řekl ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Komise bude působit při úřadu vlády. Jejími členy budou podle ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) zástupci jednotlivých politických stran včetně opozice a zástupci ministerstva financí a ministerstva práce a sociálních věcí. Ministr práce Zdeněk Škromach (ČSSD) by měl do konce roku předložit kabinetu informaci, jak práce ve skupině pokračují. Poté, co návrhy posoudí šéfové koaličních stran, bude vláda hledat cesty, jak v Poslanecké sněmovně přijmout koncepci penzijní reformy s co největší podporou poslanců. "To vše by se mělo pravděpodobně stát během příštího roku," řekl Sobotka.

Poslanci patrně odloží rozhodování o přímé volbě prezidenta

Poslanci asi odloží na neurčito rozhodování o tom, zda by prezidenta republiky měli volit přímo občané. Sněmovní ústavně-právní výbor ve středu totiž doporučil dolní komoře přijmout novelu Ústavy, která má omezit imunitu poslanců a senátorů a zavést další změny, ale přímou volbu hlavy státu nemá obsahovat. Poslední slovo sice bude mít sněmovna jako celek, ale nečeká se, že by návrh výboru změnila. Navíc sněmovní komise pro reformu základního zákona státu již v úterý zamítla novelu Ústavy, již před téměř dvěma lety navrhla skupina zákonodárců v čele s tehdejší poslankyní US-DEU Hanou Marvanovou. Jediným bodem novely bylo právě zavedení přímé volby hlavy státu. I tento krok sněmovní komise musí posvětit dolní komora, ale ani v tomto případě se nečeká, že půjde proti komisi. Její členové sice budou myšlenku přímé volby dále posuzovat, ale není jasné dokdy.

Vláda schválila výdaje na první část rekonstrukce nemocnice Motol

Vláda ve středu s konečnou platností schválila výdaje na první etapu rekonstrukce Fakultní nemocnice Motol, jejíž zchátralé objekty hrozí nečekanými haváriemi. Ze státního rozpočtu vynaloží 1,069 miliardy korun a 250 milionů uvolní ze všeobecné pokladní správy. Nemocnice poskytne 201 milionů investičních prostředků. Na tiskové konferenci po zasedání kabinetu to řekla ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD). Nyní už podle ní nic nebrání tomu, aby se rozběhlo výběrové řízení. Odhadla, že by na rekonstrukci mohl ještě letos kabinet uvolnit asi 250 milionů korun. Zbylé peníze budou použity v následujících třech letech, dodala. První etapa představuje rekonstrukci dětské části nemocnice, takzvaného malého Motola, to znamená podle Emmerové "vybudování nového energocentra a odstranění havarijního stavu". Rekonstrukcí projde například obvodový plášť budov, budou vyměněna okna a nevyhovující rozvodné sítě za modernější a úspornější, uvedla.

Vláda omezila šestimiliardovou emisi desetiletých dluhopisů

Ministerstvo financí ve středu omezilo svou šestimiliardovou emisi desetiletých státních dluhopisů. Ministerstvo prodalo cenné papíry pouze za 4,08 miliardy korun, ačkoli investoři podali nabídky v celkové hodnotě 19,15 miliardy korun. To vedlo k poklesu výnosů u dluhopisů na sekundárním trhu. "Je to překvapení, pravdou však je, že po emisi eurobondů nepotřebují hotovost," prohlásil obchodník Ota Otepka ze společnosti Citibank. Česká republika v červnu vydala dluhopisy za 1,5 miliardy eur (47,6 miliardy Kč), připomíná agentura Reuters. Přední mezinárodní ratingová agentura Standard and Poor's v pátek snížila hodnocení dlouhodobých korunových závazků České republiky o jeden stupeň na hodnotu A z dosavadního A+. Za důvod označila zhoršující se stav veřejných financí a špatné vyhlídky na to, že by nynější vláda udělala v rozpočtové oblasti nápravu.

Svoboda hovořil s iráckým ministrem kultury o české pomoci Iráku

Na projekty rozvojové spolupráce při vzdělávání Iráčanů vyčlenila Česká republika letos 12 milionů korun, řekl ve středu ministr zahraničí Cyril Svoboda. Především česká pomoc Iráku byla tématem jeho středečního rozhovoru s iráckým ministrem kultury Mufídem Džazajrím. Letos se sešli už podruhé. Džazajrí zdůraznil, že Irák potřebuje pomoc materiální, protože v mnoha oblastech začíná téměř od nuly, ale potřebná je i pomoc při rekonstrukci "lidských duší". "Jestliže chceme budovat demokratický systém v naší zemi, tak to můžeme jedině se zdravými, kulturními lidmi, kteří mají vědomosti na úrovni," vysvětlil. Od ledna prošlo pět iráckých diplomatů čtyřtýdenním kurzem na diplomatické akademii ministerstva zahraničí. Iráčané mohou snadněji studovat například na univerzitě v Hradci Králové. Loni v říjnu se začali školit právníci, na přelomu srpna a září začíná dvoutýdenní kurz pro padesátku iráckých soudců. Česko také pomáhá se školením lékařů, pracovníků civilních letištních správ a podobně. Čeští vojenští policisté budou do konce roku školit iráckou policii nedaleko jihoirácké Basry, o jejich případném dalším nasazení se podle Svobody ještě bude jednat. Ministr také zdůraznil velké obchodní projekty, mezi nejvýznačnější patří například obnova rafinerie u Basry. "Česká republika je ze zemí v Evropě, které byly na straně koalice v úspěšnosti na prvním místě. Podařilo se nám podepsat kontrakty za řadu milionů dolarů," poznamenal Svoboda. Kromě rafinerie připomněl dodávku neprůstřelných vest nebo nákladních aut z Tatry Kopřivnice.

Jařab: Dění v Iráku by nemělo být prezentováno jako černá kronika

Stabilizaci situace v Iráku by prospěla větší informovanost o krocích prozatímní vlády a Iráckého národního kongresu. Média celý konflikt v Iráku prezentují spíše jako černou kroniku, řekl ve středu ČTK předseda senátního zahraničního výboru Josef Jařab. Uvedl to po setkání s ministrem kultury v irácké prozatímní vládě Mufídem Džazajrím. "Oni (vláda a kongres) tu pozornost potřebují, aby byli silnější v očích vlastních lidí, kteří by tím získávali více sebedůvěry," podotkl Jařab. Podle něj by mělo být více sledováno například předávání moci nad Irákem nebo příprava voleb v Iráku, které se mají uskutečnit na jaře příštího roku. "Je to boj dvou kultur: kultura, která chce řešit problémy politicky, a kultura, která chce řešit všechno násilím," prohlásil Jařab.

Klaus převzal v Almaty během oslav univerzity čestný doktorát

Prezident Václav Klaus se ve středu spolu se svým kazašským protějškem Nursultanem Nazarbajevem zúčastnil oslav 70. výročí založení národní univerzity Al-Farabiho v kazašském městě Almaty. Při této příležitosti převzal Klaus čestný doktorát. Uvedl, že podobných ocenění se mu už v životě dostalo mnoho, nikdy však v Asii. Na oba prezidenty čekal v areálu školy nekonečně dlouhý špalír skandujících studentů s mávátky. Poté hlavy států položily základní kámen univerzitní knihovny. Klaus a Nazarbajev zhlédli části několika vystoupení tanečníků v pestrobarevných kostýmech. Téměř každý detail oslav neodbytně připomínal sovětskou minulost Kazachstánu. Klaus, který ve středu zahájil oficiální návštěvu Střední Asie, oceňuje na Kazachstánu to, že je navzdory problematičnosti regionu stabilní zemí. Návštěva by podle něj měla být impulzem k prohloubení vzájemných vztahů v mnoha oblastech. "Dělí nás sice tisíce kilometrů, ale přesto je nám Kazachstán v mnoha věcech velmi blízký," uvedl. Kazaši připravili českému prezidentovi velkolepé přijetí. Dlouhou cestu z letiště do hotelu lemovalo množství vlajek zdravících českou delegaci, kolem silnice stáli vojáci a policisté v pozoru. Obrovský aplaus během předávání doktorátu a po Klausově následném projevu byl jen pokračováním vzdání holdu hlavě českého státu. Podobně vřele a ve velkém stylu byl český prezident přijat na jaře v Číně. Klausův předchůdce Václav Havel Kazachstán v roli hlavy státu nikdy nenavštívil. Cesty evropských prezidentů do této oblasti jsou spíše ojedinělé.

Jednání o kazašském dluhu vůči ČR se vrátilo na úplný začátek

Jednání o splacení kazašského dluhu vůči České republice ve výši několika miliard korun se po třech letech vrátilo na úplný začátek. Vyplynulo to ze středečního jednání prezidenta Václava Klause s jeho protějškem Nursultanem Nazarbajevem ve městě Almaty. Nazarbajev řekl, že dluh vznikl mezi bývalým Sovětským svazem a bývalým Československem, mezi Kazachstánem a ČR proto neexistuje. Oba státníci se nicméně dohodli, že je třeba hledat řešení této situace. "Shodli jsme se na tom, že problém rozdělíme na dvě části," řekl Nazarbajev novinářům. Zatímco se bude řešit právní aspekt, měli by podle něj o dluhu jednat ministři financí obou zemí a také zástupci ekonomických subjektů. Měli by se pokusit najít kompromisní řešení, soudí. Prezident Klaus, který ve středu v Kazachstánu zahájil týdenní návštěvu Střední Asie, uvedl, že již ve středu a ve čtvrtek budou obě strany o dluhu mluvit. Je podle něj těžké řešit otázku, která vznikla ze smluvních závazků mezi jinými, již neexistujícími státy.

Havel nebude jediným českým kandidátem na Sacharovovu cenu

Bývalý prezident Václav Havel nebude jediným kandidátem českých europoslanců na Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Levicoví europoslanci za Česko chtějí nominovat spisovatele Arnošta Lustiga, další chtějí nominovat běloruské studenty za jejich odpor proti autoritářskému režimu Alexandra Lukašenka. I proto Jana Bobošíková (za hnutí Nezávislí) získala pro Havlovu nominaci podpisy jen dalších pěti z 24 českých členů Evropského parlamentu. Jan Zahradil z ODS se ve středu podpisem připojil k návrhu britských europoslanců, aby Sacharovovu cenu dostal umírněný islámský politik Ibrahim Husajn Zaki. Bývalý maledivský ministr a diplomat je vězněn současným autoritářským režimem v tomto ostrovním státě a je na seznamu organizace Amnesty International, informoval ČTK mluvčí ODS Petr Husák.

Kožený u štrasburského soudu zažaloval "vládu ČSSD"

Bývalý šéf Harvardských fondů Viktor Kožený, který je v Česku a Spojených státech stíhán za rozsáhlé podvody, zažaloval v úterý u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku "vládu ČSSD". "Po desetiletí bolševici ČSSD očerňovali a hanobili mou osobu a přišel čas zúčtování," napsal ve středu Kožený v prohlášení ČTK. Sociální demokracie podle Koženého při svém vládnutí porušila úmluvu o lidských právech a svobodách, kterou Česká republika podepsala. Žaloba je podle Koženého podána v zájmu všech občanů ČR, zejména podnikatelů. "Předáci této strany (ČSSD) se chovají posledních 12 let jako bolševická diktatura," uvedl Kožený. Žalobou chce českým občanům dokázat, že privatizace se uskutečnila v souladu se zákonem a že on sám zná právo lépe než sociální demokraté. Zástupci vlády považují za zbytečné Koženého žalobu komentovat. "Je otázka svobodné vůle pana Koženého, ke kterému soudu se obrátí. A pak je otázka nezávislosti tohoto soudu, aby celou věc posoudil," řekla novinářům mluvčí kabinetu Věra Dušková. "Není žádný důvod, proč by členové vlády měli komentovat jednání pana Koženého, který má několikeré státní občanství," dodal ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Kožený je v České republice stíhán jako uprchlý pro rozsáhlé podvody. Žije na Bahamských ostrovech, které nemají s Českem diplomatické styky ani smlouvu o právní pomoci. Soud v Nassau předloni dokonce nevyhověl české žádosti, aby bahamské úřady doručily Koženému obvinění. Policie jej proto začala stíhat jako uprchlého a soud na něj vydal mezinárodní zatykač.

Bobošíková: Nikdy nebudu podporovat Nezávislé Vladimíra Železného

Europoslankyně Jana Bobošíková nebude podporovat v podzimních volbách politické hnutí Nezávislí, které ji nominovalo do Evropského parlamentu. Důvodem jsou podle ní postoje lídra evropské kandidátky Nezávislých Vladimíra Železného a jeho pozice v tomto hnutí. Oba kandidovali jako nestraníci, Železný se ale v létě stal členem hnutí a jeho volebním poradcem. "Budu podporovat nezávislé, ale nikdy Nezávislé Vladimíra Železného," uvedla Bobošíková při středečním otevření své pražské europoslanecké kanceláře. Nezávislí jsou podle ní už i veřejností vnímáni jako Železného seskupení. "Rozešli jsme se ve stylu i obsahu politiky," uvedla Bobošíková. Víc k tomu nechtěla říci. Železný označil vyjádření Bobošíkové za "neloajální chování". "Naše postoje a politický styl se rozešly ve chvíli, kdy Jana Bobošíková zaměstnala svého manžela, podnikatele (Pavla) Bobošíka, jako asistenta. Tím poškodila prestiž hnutí Nezávislí," uvedl Železný v prohlášení zaslaném ČTK.

Většina lidí nevěří, že EU bude rozhodovat ve shodě se zájmy ČR

Asi 62 procent Čechů si myslí, že se rozhodnutí Evropské unie nebudou shodovat se zájmy České republiky. V jejich shodu věří 30 procent dotázaných. Celkem 14 procent lidí uvedlo, že v takový soulad nevěří vůbec. Vyplynulo to z červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Ještě méně věří lidé tomu, že EU bude rozhodovat v jejich vlastním zájmu. Jen 27 procent si myslí, že ano, 64 procent lidí se vyjádřilo skepticky. V tomto případě tomu vůbec nevěří dokonce každý čtvrtý. Názory respondentů se lišily podle toho, jak hlasovali v referendu o vstupu České republiky do EU. Ale i mezi stoupenci vstupu převažovali ti, kteří nevěří tomu, že EU bude rozhodovat v souladu s jejich vlastními zájmy. Podle CVVM vidí situaci optimističtěji lidé, kteří považují svoji životní úroveň za dobrou, absolventi vysokých škol a příznivci ODS nebo KDU-ČSL. Silnou skepsí se vyznačují zvláště lidé se špatnou životní úrovní, respondenti bez maturitního vzdělání a voliči KSČM.

Kodex zákonodárce se má odvíjet od zákona o střetu zájmů

Chystaný etický kodex zákonodárce, který by stanovil taková pravidla chování poslanců a senátorů, jež by bránila například pokusům o jejich korupci, by se měl odvíjet od konečné podoby připravovaného zákona o střetu zájmů. V rozhovoru pro ČTK to uvedl předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, který kodex připravuje. Zatím ale není jasné, zda, kdy a v jaké podobě začne nový zákon o střetu zájmů platit. "Etický kodex by se měl snažit pokrývat to, co nebude pokrývat zákon o střetu zájmů. Na definitivní podobu etického kodexu pravděpodobně bude mít vliv schválená podoba zákona o střetu zájmů," řekl Zaorálek.

Emmerová chce od občanů slyšet pravdu o českém zdravotnictví

Zcela neobvyklý způsob spolupráce s veřejností zvolila nová ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Udělala to, co žádný z jejích předchůdců neučinil - vyzvala ve středu občany, aby jí napsali, co se jim na zdravotnictví nelíbí. Až do 15. října jí mají sdělovat "oprávněné stížnosti" na mailovou adresu mzcr@mzcr.cz, oddíl Připomínky, nebo napsat přímo na ministerstvo zdravotnictví, Palackého náměstí 4, 128 01 Praha 2. "Cílem takového dialogu mezi Vámi a mnou je změnit daný stav, odstraňovat nedostatky," vysvětluje v dopise spoluobčanům, který ČTK poskytl šéf oddělení pro kontakt s veřejností Václav Šebor. Stížnosti mohou psát pacienti, lékaři i zdravotní sestry. "Budu se těšit na Vaše podněty a ráda jich využiji v pojetí předkládané koncepce českého zdravotnictví," slibuje Emmerová. Jako lékařka si Emmerová podle svých slov uvědomuje, jak důležitá je spokojenost pacientů nejen s léčebnou péčí, ale i chováním lékařů a sester, kvalitou prostředí zdravotnických zařízení či úrovní stravování v nemocnicích.

Summit: Ke zlepšení zdravotnictví vede konkurence a komunikace

Konkurence mezi zdravotními pojišťovnami a lepší komunikace s občany o jejich právech a možnostech zlepšit vlastní zdraví je nejlepší cestou, jak zlepšit výkonnost veřejných systémů zdravotní péče. Shodlo se na tom 120 zástupců zdravotnických systémů z 25 zemí na sympoziu, které v Praze uspořádala organizace Mezinárodní zdravotní summit. Prezident její anglo-americké skupiny James Rice ve středu novinářům řekl, že cesty, jak zlepšit systém zdravotní péče a prospěch občanů, hledají všechny země. Většina spoléhá na vládu, která shromažďuje a rozděluje finance na péči.

Hejtmani: S novými úkoly by kraje měly dostávat i více peněz

Kraje by s novými povinnostmi od státu podle hejtmanů měly dostávat i více peněz. Vyzývají proto premiéra Stanislava Grosse k jednání o návrhu novely zákona o rozpočtovém určení daní. Na středeční tiskové konferenci po jednání rady Asociace krajů České republiky (AKČR) to novinářům řekl její předseda Evžen Tošenovský. Vláda by podle AKČR měla vytvořit předpis, který by zaručoval, že při vzniku nových povinností obcí a krajů přidělí stát na jejich výkon i odpovídající finanční prostředky. Vyjádření kabinetu ČTK zjišťuje. "Není pravda, že kraje chtějí více peněz. Voláme jen po tom, aby příjem krajů byl zákonem rozumně definován ve vztahu k míře jejich odpovědnosti," uvedl Tošenovský. Podle hejtmanů objemu agendy, kterou stát na kraje převedl, neodpovídá ani nynější množství peněz určených pro regiony.

Spotřebitelé elektřiny: Zdražení by mělo kopírovat inflaci

Sdružení velkých spotřebitelů energií má výhrady vůči tomu, že státní společnost ČEZ příští rok zdraží elektřinu o 11 procent. Podle něj takový růst cen může vést k útlumu některých odvětví. Za přijatelné považuje zdražení kopírující vývoj cen průmyslových výrobců, které v červenci vzrostly meziročně o 7,3 procenta. S tímto požadavkem chtějí prostřednictvím Svazu průmyslu a dopravy oslovit vládu. ČTK to řekl předseda představenstva sdružení Karel Šimeček. Zdražení elektřiny bude podle Šimečka znamenat pokles ziskových marží podniku a jejich přesun k výrobcům elektrické energie. "Tím se odčerpávají prostředky na rozvoj, může to vést až k tomu, že některá odvětví přestanou být perspektivní," uvedl. Podle něj by zdražení velkoobchodní ceny o 11 procent mohlo konečné ceny elektrické energie pro podniky zvednout o sedm procent.

Lidé šetří na energiích a začínají více topit palivovým dřívím

Lidé zejména z menších obcí na západě Čech shánějí stále častěji kvůli říjnovému zdražení plynu a zvýšení cen elektřiny od příštího roku palivové dříví. Toho začíná být místy nedostatek a některé dřevařské provozy už na jeho prodej vypisují pořadníky. Vyplývá to z ankety ČTK. "Poptávka je o sto procent vyšší než loni, palivového dříví máme nedostatek a do týdne vypíšeme pořadníky," řekl ČTK Bohuslav Tomášek z dřevařského provozu Stříbro na Tachovsku. Podle Tomáška to jednoznačně souvisí s připravovaným zdražením plynu a elektřiny. Výrazně vyšší zájem o palivové dříví potvrzuje Václav Soukup z pily v Kaznějově. "Daleko větší poptávku očekáváme za měsíc dva," dodal. Také lesníci potvrzují zhruba o desetinu vyšší zájem o kácení suchých stromů v lesích. Zejména jde o oblasti s větší hustotou obyvatel, jako jsou rekreační lokality a lesy podél větších obcí na Klatovsku a Domažlicku. "Například u Hracholuské přehrady máme vyčištěný les, ale na Tachovsku s řídkým osídlením je zájem malý," uvedl oblastní inspektor Lesů ČR Karel Luňák.

Klaus zastavil stíhání trojice šiček ze Severní Koreje

Prezident Václav Klaus zastavil trestní stíhání trojice šiček ze Severní Koreje, které začátkem dubna napadly ve Skutči na Chrudimsku štáb České televize. Ženy ve věku 21 až 23 let se násilím zmocnily kazety s reportáží, čímž podle státního zástupce způsobily asi dvacetitisícovou škodu. Před soudem se měly zodpovídat z loupeže. "Prezident republiky svou milostí zastavuje trestní stíhání, protože hrozí, že újma, která by vznikla korejským dělnicím, by mohla být zcela nepřiměřená škodě, kterou způsobily a kterou jsou připraveny nahradit," zdůvodnil Hrad prezidentskou milost. Klaus dále zmírnil nebo prominul trest pěti odsouzeným. Zájem o zahraniční dělnice ve Skutči vyvolaly informace, podle nichž šičky odváděly část svého výdělku komunistickému režimu v Severní Koreji. Velvyslanectví KLDR proti obžalobě protestovalo, podle severokorejských diplomatů byly skutečnými poškozenými šičky, protože k natáčení nedaly svolení.

Prezident ve středu v Kazachstánu, kde zahájil týdenní návštěvu Střední Asie, uvedl, že tento případ považuje za skutečně mimořádný. "Mám opravdu hrůzu, vzhledem ke specifičnosti situace v Severní Koreji, dopustit se takové věci jako vyhodnocovat nemilý střet skupiny korejských šiček se štábem naší televize," řekl Klaus novinářům. Dodal, že u udělené milosti jde o humanitární důvody, stejně jako jindy "v případě těžké nemoci nebo dramaticky neuvěřitelné rodinné situace". "Česká televize rozhodnutí pana prezidenta respektuje a nepřísluší nám je nějak komentovat," řekl ve středu ČTK její mluvčí Martin Krafl. Připomněl, že iniciativa k vyšetřování vzešla ze strany policie, nikoli ČT. Televize trestní oznámení nepodávala.

Muž se pokusil převézt čtyři Číňany do Německa v kufru auta

Čtyři Číňany zadržela v úterý policie na hraničním přechodu v Pomezí nad Ohří na Chebsku, když se v kufru osobního auta pokusili nelegálně přejet do Německa. ČTK o tom ve středu informovala mluvčí plzeňské cizinecké a pohraniční policie. Policistovi, který muže na hranicích kontroloval, bylo podezřelé, že vůz audi má přetížený kufr auta, přestože řidič tvrdil, že nic nepřeváží. "Když požádal řidiče, aby otevřel zavazadlový prostor, objevil policista uvnitř schované čtyři osoby asijského původu, dvě ženy a dva muže. Cizinci neměli u sebe žádné doklady totožnosti ani víza," uvedla mluvčí. Cizinci vypověděli, že do Česka přicestovali nezávisle na sobě a autostopem se postupně dostali až k hranicím. Své doklady údajně ztratili. V blízkosti hranic pak společně nastoupili do zavazadlového prostoru vozidla, které na ně po dohodě s neznámou osobou čekalo. Řidič je měl dopravit za 9000 Kč z Teplic do Německa.

Novela pobytového zákona zlepší podmínky v záchytných centrech

Podmínky běženců umístěných v pěti záchytných centrech v Česku se výrazně zlepší po přijetí připravované novely zákona o pobytu cizinců. "Novela začne platit patrně od května 2005 a přispěje k humanizaci záchytných zařízení," řekl ve středu ČTK Viktor Kučera z kanceláře veřejného ochránce práv. Norma by měla obsahovat četné připomínky kanceláře ombudsmana k těmto centrům. "Novela přiblíží režim v centrech podmínkám v azylových zařízeních. Zůstane jeden hlavní rozdíl, běžencům samozřejmě nebude umožněno záchytná centra opustit," uvedl Kučera. Záchytná centra jsou policejní zařízení, v nichž jsou obvykle umístěni cizinci, se kterými vedou úřady správní řízení o vyhoštění, nebo běženci, kteří byli předáni české policii. Ve střediscích mohou uprchlíci prožít až půl roku.

Za zločiny na podnikatelích stíháno 19 lidí, i elitních policistů

Celkem 19 lidí, z toho jeden bývalý a jeden současný důstojník Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), si již vyslechlo obvinění za zločiny na bohatých podnikatelích. Organizovaný gang má podle policie na svědomí dvě vraždy, řadu loupeží, porušování domovní svobody, nedovolené ozbrojování a jiné trestné činy z let 1996 až 2002. Podle policie se na kriminální dráze obohatili o nejméně 46 milionů korun. Při prokázání viny soudem by některým hrozil výjimečný trest vězení. "Asi čtyři pachatelé ještě nejsou dopadeni," řekl ve středu ČTK náměstek krajského státního zástupce Petr Šnajdr. Zatýkací akci rozjela policie v úterý po půlročním sledování podezřelých, státní zástupce postupně podává návrhy na vazbu. Soud zatím dostal na stůl 11 návrhů, v osmi případech již rozhodl. "Osm osob bylo vzato do vazby," řekl ČTK odpoledne předseda soudu, který si s ohledem na bezpečnost nepřál zveřejnit název soudu. Další návrhy se stále posuzují. "Členové organizované skupiny jednali s oběťmi s neobvyklou brutalitou, vybírali je z řad movitých podnikatelů, starožitníků, směnárníků a osob převážejících tržby dobře prosperujících firem," sdělila ČTK mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Jako falešní policisté přepadali kamiony převážející elektroniku, cigarety či alkohol. Využívali při tom informací od obviněných detektivů i znalostí policejní taktiky, používali její výstroj, výzbroj či padělané doklady. "V úmyslu získat větší majetkový prospěch v některých případech neváhali své oběti mučit," dodala.

Kinský se chce zúčastnit soudního jednání o paláci Kinských

František Oldřich Kinský se chce zúčastnit jednání soudu o paláci Kinských na pražském Staroměstském náměstí. U Obvodního soudu pro Prahu 1 již spor prohrál, odvolací jednání si však nechce nechat ujít. Požádal proto městský soud, aby přesunul již nařízený termín stání. "Původní termín byl na 29. září, pan Kinský ale oznámil, že bude v České republice až od 4. října, tak jsme mu vyšli vstříc," řekla ve středu ČTK soudkyně Eva Ištvánková. Termín přesunula na 20. října. Kinský, který nyní žije v Argentině, již dříve řekl, že by se v případě výhry přestěhoval do Prahy a žil v paláci. V historické budově nyní sídlí Národní galerie.

Spolchemie zaplatila pokutu za květnový únik oxidu sírového

Za květnový únik oxidu sírového zaplatila ústecká Spolchemie pokutu 200.000 korun. Dostala ji od ústeckého inspektorátu České inspekce životního prostředí. "Zjistili jsme, že chemička neučinila všechna opatření, kterými by mohla havárii předejít," řekl ve středu ČTK Ivan Hrabal z inspekce. Se Spolchemií zahájili pracovníci inspekce správní řízení i kvůli dubnovému úniku zhruba deseti kilogramů chloru. Vzhledem k tomu, že se tímto případem zabývá policie, bylo správní řízení přerušeno. "Počkáme s naším rozhodnutím po skončení policejního vyšetřování," uvedl Hrabal. Mluvčí Spolchemie Zdeněk Rytíř ve středu ČTK řekl, že chemička se proti pokutě neodvolala a již ji zaplatila. Příčinou obou havárií byla podle něj technická závada. Chemička proto podle Rytíře kromě jiného zavádí častější revize zařízení.

Podnikatel Kellovský se před zadržením ukrýval i v cizině

Podnikatel Petr Kellovský stíhaný v souvislosti s přípravou stamilionových podvodů se před nedělním zadržením v chatě v Dolních Domaslavicích na Frýdecko-Místecku ukrýval také v cizině. Po Kellovském policisté pátrali už od počátku května. V té době byl ve Spojených státech. Ještě před odletem se však dozvěděl, že policie kvůli opatřování a prodeji padělaných šeků stíhá další osoby a zpět do Česka se už nevrátil. ČTK to ve středu sdělila severomoravská policejní mluvčí. "Po získání těchto informací údajně odcestoval z USA do Amsterodamu a následně se měl přesunout na území Polské republiky," uvedla mluvčí. Dodala, že poté Kellovský pobýval na dalších dosud nezjištěných místech a byl na něj vydán mezinárodní zatykač. Při rozsáhlém pátrání policisté nakonec získali informace o tom, že se Kellovský zdržuje v České republice. Ve své chatě v Dolních Domaslavicích ho nejméně od 21. července ukrýval sedmačtyřicetiletý bývalý policista Jiří Vidmoch. Zásahová jednotka oba muže zadržela v neděli. Obvinění již skončili ve vazbě.

Na čáslavském náměstí ležely pod zemí stovky kilogramů munice

Stovky kilogramů munice odvážejí od pondělí pyrotechnici z areálu generála Eliáše v Čáslavi na Kutnohorsku. Náboje našli dělníci při výkopových pracích. Kvůli likvidaci munice bylo dočasně evakuováno několik obyvatel nedalekého domu s pečovatelskou službou, řekla ve středu ČTK středočeská policejní mluvčí. Pyrotechnici dosud našli zhruba tunu nábojů, granátů a min pocházejících z druhé světové války, a to jak německé, tak sovětské výroby. "Je to nebezpečné jako každá jiná munice," tlumočila pyrotechnikova slova kutnohorská policejní mluvčí. Munice se našla v areálu bývalých Žižkových kasáren, které město přestavělo na komplex obytných budov a kanceláří. Dělníci na ni narazili při výkopových pracích na povrchové kanalizaci, která je součástí výstavby vozovky, řekl ČTK čáslavský místostarosta Jaromír Strnad.

Účastníci CzechTeku prý skončili s úklidem louky po technoparty

Účastníci technoparty CzechTek ukončili úklid luk a přilehlých prostranství u Boněnova na Tachovsku, kde se nepovolená party na přelomu července a srpna konala. Na vyčištění asi 45 hektarů pozemků, kde se zhruba na pět dní usadily tisíce lidí, vynaložili účastníci akce ze svých prostředků asi 120.000 korun. Informují o tom na internetové stránce www.freetekno.cz. "Kromě louky, kde se festival odehrával, byl vyčištěn i přilehlý les a dvě louky sousední, bylo odvezeno zbývajících 15 tun odpadu, a úklid je tak definitivně dokončen," uvádí se ve zprávě účastníků party na internetu. Během pěti úklidových víkendů prý dobrovolníci uklidili 50 tun odpadu a prostranství, kde se technoparty konala, je uvedeno zpět do původního stavu.

Slavný britský soubor Cheek by Jowl uvede v Brně Othella

Slavný britský soubor Cheek by Jowl uvede příští víkend v Brně Shakespearovu tragédii Othello. "Tato nejnovější inscenace souboru vzbudila ve světě velký ohlas. Jezdí s ní po celém světě, nyní jsou například v Austrálii," řekla ve středu novinářům Milada Nováková ze spolupořádajícího British Council. Britové hru uvedou 18. a 19. září v Mahenově divadle, vždy v 19:00. Hru, která měla premiéru v dubnu v Lille, bude českým divákům simultánně tlumočit z angličtiny zřejmě nejznámější česká překladatelka Dana Hábová. Othella soubor uvede v nastudování režiséra Declana Donnellana. Právě ten je spolu s autorem výpravy a kostýmů Nickem Ormerodem kmenovým tvůrcem souboru. Ormerod byl v roce 1992 nominován na Cenu Lawrence Oliviera pro Scénografa roku. Soubor nemá stálé působiště, novou hru vždy nazkouší a objíždí s ní divadelní scény po celém světě. Soubor hostoval v Česku dosud pouze dvakrát. V roce 1994 uvedl na mezinárodním festivalu Divadlo v Plzni hru Jak se vám líbí, o dva roky později pak v pražské Arše hru Vévodkyně z Amalfi.

Zpěvák Karel Kryl bude mít v Olomouci pamětní desku

Zpěvák Karel Kryl bude mít v Olomouci pamětní desku. Vedení radnice ji chce umístit na dům, ve kterém Kryl vystupoval v době svého pobytu v hanácké metropoli, řekl ve středu novinářům olomoucký primátor Martin Tesařík. Slavnostní akt odhalení pamětní desky radnice hodlá spojit s oslavami 15. výročí sametové revoluce. "Jejich součástí bude vzpomínkový večer, který chceme uspořádat v Divadle hudby," řekl primátor.

Retrospektivu Švankmajerových na Hradě zhlédlo 10.000 lidí

Už 10.000 návštěvníků zhlédlo retrospektivní výstavu prací Evy a Jana Švankmajerových, která je pod názvem Jídlo otevřena v Jízdárně Pražského hradu. Ještě do 19. září nabízí možnost seznámit se s dílem těchto předních českých představitelů surrealistického hnutí druhé poloviny 20. století. Pro velký zájem byla prodloužena otevírací doba do 20:00 o víkendech 11. a 12. září a 18. a 19. září, informovala ČTK Správa Pražského hradu. Oba výtvarníci na výstavě soustředili přes 600 exponátů a expozici koncipovali jako manýristickou kunstkameru. "Obrazy, objekty, kresby, sny, koláže keramiku, loutky, lásky, básně, fotografie, fetiše, grafiku, rébusy či dokumenty představujeme v deseti prostorech. Nejsou uspořádány chronologicky, ale tematicky se prolínají," uvedl Švankmajer začátkem června před vernisáží.

Na kostele sv. Vojtěcha je pamětní deska Antonínu Dvořákovi

Společnost Antonína Dvořáka ve středu odhalila na pražském kostele svatého Vojtěcha nedaleko Národního divadla pamětní desku tomuto českému skladateli. Text připomíná Dvořákovo tříleté varhanické působení na kůru tohoto katolického chrámu v 70. letech 19. století. Od narození Antonína Dvořáka, který zemřel v květnu 1904, uplynulo právě ve středu 163 let. V Praze se v té souvislosti od středy do 11. září koná mezinárodní muzikologická konference. Tématy vědeckých příspěvků jsou kompoziční aspekty jeho díla, vývoj přijímání Dvořákovy hudby i ediční problematika. Dvořák patří ve světě k nejhranějším skladatelům. Na trh se také dostal nosič DVD s dokumentárním filmem o Dvořákovi nazvaným Deo Gratias (Díky Bohu). Snímek režiséra Martina Suchánka je vybavený vedle české třemi dalšími jazykovými verzemi a je určený k propagaci české hudby v zahraničí.

Rektor Filmové akademie: Uplatní se hlavně kameramani a střihači

Především kameramani, střihači a personál filmové a televizní postprodukce mají dnes v českém filmovém světě otevřené dveře. Uplatní se i producenti či režiséři, musí ale být velmi průbojní. Mnohdy platí pravidlo, že ten nejúspěšnější nemusí být nejtalentovanější, řekl ve středu ČTK u příležitosti otevření soukromá Filmové akademie v Písku její rektor David Jan Novotný. Akademie je druhou vysokou školou filmového řemesla v ČR. "S uplatněním je to různé, musíte být velmi průbojný, aby jste v tomto byznysu byli vidět," řekl Novotný. Podle něj jsou ve filmové branži lidé, kteří když si usmyslí, že natočí film, tak si peníze doslova vydupají ze země. Na druhou stranu je mnoho talentovaných absolventů filmových škol, kteří na úspěch nedosáhnou, protože průbojní nejsou. Jako příklad uvedl scénáristy, kterých se podle průzkumu uplatní jen asi pětina. "Nedávno jsem jednoho takového potkal, jak prodával květiny u vstupu do metra. Byl to pěkný florista," povzdechl si Novotný. Nová filmová akademie se podle něj rozhodně nebude snažit konkurovat pražské FAMU ani jiným školám, které s tématem filmu a televizní tvorby pracují. "Chceme být jen alternativa, abychom doplnili trh," upozornil rektor.

Zdeněk Vítek se stal mistrem světa v letním biatlonu

Zdeněk Vítek se po roce ztraceném vinou zdravotních potíží vrátil k závodění ve vynikající formě a ve středu se v Osrblie na Slovensku stal mistrem světa v letním biatlonu. Suverénním způsobem vyhrál sprint na čtyři kilometry, jako jediný neminul ani jeden terč a zvítězil s náskokem 22 sekund před dvojicí estonských soupeřů. "To víte, že mám radost," říkal spolupracovníkovi ČTK ležérně, jak je jeho zvykem. Hned vzápětí dvojnásobný český šampion z předminulého týdne potvrdil, že zůstává oběma nohama na zemi. "Prioritou pro mě zůstává zima," řekl bronzový medailista z MS v Chanty-Mansijsku 2003. "Teď jsem se pouze ujistil, že příprava běží správným směrem," dodal. Vítek trénuje naplno teprve od června letošního roku. Do té doby se jen 'udržoval'. Záhadné onemocnění v krajině břišní mu více neumožnilo. Lékaři nestanovili stoprocentní diagnózu. S největší pravděpodobností, se však jednalo o svalovou záležitost.

Poborský začal individuálně trénovat, ale v sobotu hrát nebude

Kapitán fotbalové Sparty Karel Poborský začal po téměř dvoutýdenní pauze s lehkým tréninkem. Opora fotbalové reprezentace, která kvůli poraněným zádům zmeškala středeční zahajovací utkání světové kvalifikace v Nizozemsku, ve středu na Spartě individuálně potrénovala. Ale Poborský v sobotním ligovém zápase s Českými Budějovicemi s největší pravděpodobností hrát ještě nebude. Sparťané totiž hodlají svého klíčového hráče šetřit na příští středu, kdy na půdě Fenerbahce Istanbul zahájí tažení letošním ročníkem Ligy mistrů. "Trenér Straka si přeje, aby byl Karel připraven na středeční utkání na Fenerbahce, v sobotu je jeho start vyloučen," uvedla na internetových stránkách klubu tisková mluvčí Lenka Raková. "Karel trénuje individuálně, cílem je postupně zvyšovat zátěž a zjistit, co mu jeho záda v tuto chvíli dovolí," poznamenala Raková.

Ministr Svoboda přijal české paralympioniky před odletem do Atén

Zástupce českých handicapovaných sportovců před jejich odletem do Atén na XII. letní paralympijské hry přijal ve středu v Černínském paláci ministr zahraničí Cyril Svoboda. Popřál jim úspěchy přinejmenším stejné jako při minulých hrách, z nichž dovezli 43 medailí a obsadili jedenácté místo v pořadí států. "V tom jste natrhli ty zdravé, dobře placené, naprosto nevídaným způsobem," řekl ministr a pozval handicapované sportovce na setkání po návratu. Pro štěstí předal výpravě plyšového českého lva, za všechny ho převzal mistr světa a dvojnásobný paralympijský vítěz, cyklista Jiří Ježek. Slíbil, že čeští sportovci ponesou lva hodně vysoko. Na oplátku dostal Svoboda od paralympioniků symbol české výpravy - kuře Emila. Svoboda připomněl, že při své nedávné havárii si uvědomil, jak křehká je hranice mezi životem a smrtí a mezi životem bez omezení a s omezením. Postižené sportovce ocenil, že se nevzdávají.

Počasí ve čtvrtek

Ve čtvrtek bude slunečno nebo polojasno, teploty 16 a 20 stupňů, na horách kolem 11. Severovýchodní vítr bude mít rychlost do 20 kilometrů za hodinu.