Zprávy

Vyšetřování nehody britského vrtulníku potrvá nejméně měsíc

Nejméně měsíc budou potřebovat čeští a britští vojenští experti na to, aby určili přesnou příčinu čtvrteční havárie britského vrtulníku Lynx nedaleko Náměšti nad Oslavou. ČTK to řekl náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Stroj, v němž uhořelo šest britských vojáků, podle něj zřejmě narazil do drátů vysokého napětí při letu v nízké výšce. "Zatím na to vše ukazuje. Ale mohla to být třeba technická závada, po které už pilot nemohl střetu s dráty zabránit," vysvětlil Štefka, proč vyšetřování nehody nějakou dobu potrvá. Jedná se o jednu z nejtragičtějších havárií vrtulníku v České republice. Událost na místě vyšetřuje komise ministerstva obrany ustanovená k řešení leteckých nehod společně s britskými vojenskými experty, kteří v pátek za tímto účelem do České republiky přicestovali, uvedl Jan Pejšek z tiskové služby ministerstva obrany.

Nezletilý chlapec se přiznal k vraždě dívky z Kmetiněvsi

Z lednové vraždy třináctileté Barbory Němečkové z Kmetiněvsi na Kladensku je podezřelý nezletilý hoch. Chlapec, na nějž ukázaly výsledky testů DNA, se policii přiznal, řekl ČTK šéf republikových kriminalistů Petr Želásko. Podle muže, jenž je s případem seznámen, jde o dívčina spolužáka ze základní školy. "Žádné osobní údaje o pachateli neposkytneme, protože je nezletilý," řekl Želásko. Podle policisty, jenž si nepřál být jmenován, pochází hoch z Kmetiněvsi. Starosta obce Jiří Beránek ale na základě neoficiálních zpráv soudí, že podezřelý hoch přímo ze vsi není. Na jedné straně uvítal dopadení pravděpodobného pachatele, na druhé straně se obává, že vlastní drama teprve začíná. "Domnívám se, že teď se znovu rozjitřily rány té rodiny a že to možná bude strašně těžké pro ni to ustát," řekl Beránek ČTK. Život v obci se podle něho již v poslední době vracel k normálu, především děti si již lednovou tragédii příliš nepřipouštěly a hrály si i po večerech bez obav venku.

Odborníci: Růst české ekonomiky je zdravý, za celý rok může být čtyři procenta

Růst české ekonomiky ve druhém čtvrtletí výrazně zrychlil a proti loňsku získal i zdravější základy; těžiště se letos posunulo od spotřeby k investicím. Česko v růstu předstihlo Maďarsko, a po dlouhé době tak opustilo pozici nejpomalejšího hospodářství ve střední Evropě. Ani v dalších čtvrtletích by ekonomice neměl dojít dech, a za celý rok si tak podle analytiků může polepšit až o čtyři procenta. Domácí ekonomika ve druhém čtvrtletí zrychlila tempo růstu na 4,1 z revidovaných 3,5 procenta v 1. čtvrtletí. Jde o nejvyšší růst za posledních tři a půl roku. "Po dlouhých letech nízkého růstu se česká ekonomika zařadila do slušné společnosti ostatních rychle rostoucích ekonomik ve střední Evropě," řekl Jan Vejmělek z Komerční banky.

Policie zadržela na hranicích u Lanžhotu početnou skupinu běženců

Skupinu 59 běženců z Číny odhalili v noci na středu slovenští policisté při nelegálním přechodu česko-slovenské hranice u Lanžhotu na Břeclavsku. Po dvoudenním dramatickém pronásledování uprchlíků zadržela česká policie 21 cizinců. Ještě předtím dopadli slovenští policisté také přibližně dvě desítky uprchlíků. Po zbytku běženců se pátrá, řekl ČTK mluvčí jihomoravské cizinecké a pohraniční policie. Pátrací akce byla mimořádná svým rozsahem. Česká policie do ní nasadila 60 mužů, dva psovody, speciální vůz s termovizí a také vrtulník. Skupina běženců zajištěná na českém území byla předána slovenským úřadům.

Hygienici: Sedmiletého chlapce z Rychnova zabil meningokok

Výsledky testů potvrdily, že sedmiletý chlapec z Rychnova nad Kněžnou zemřel v noci na čtvrtek v hradecké fakultní nemocnici na následky meningokokové nákazy. Podrobnější rozbory, které mají určit takzvanou sérologickou skupinu, budou dále pokračovat v Národní referenční laboratoři pro meningokoky, řekl ČTK vedoucí odboru epidemiologie Krajské hygienické stanice Jozef Dlhý. "Výsledky zatím sérologickou skupinu neurčily zcela jasně. Budou provedena další šetření," řekl epidemiolog. Hygienici prostřednictvím školy rodiče dětí, kteří se s chlapcem setkali, upozornili na nebezpečí a možnou prevenci meningokokové nákazy. "Pravděpodobnost dalšího nakažení je ale velice nízká, nepamatuji si, že bych se s tím setkal," řekl Dlhý.

Hokejisté před bitvou s Kanaďany předem zbraně neskládají

Soubojem biblického Davida s Goliášem se zdá být sobotní semifinále Světového poháru, v němž čeští hokejisté nastoupí v Torontu proti domácímu celku Kanady. Úspěchy z olympijských her i světových šampionátů ověnčenou 'kolébku hokeje', v níž je více než půl milionu registrovaných hráčů a přes dva a půl tisíce hokejových hal, vyzve výběr z malé země v centru Evropy se zhruba stovkou krytých stadionů. "Určitě po nás od začátku půjdou. Slováci drželi ve čtvrtfinále krok jen jednu třetinu, já ale věřím, že se s nimi dá hrát. Bude to zážitek, pro nás hráče i pro diváky, a doufám, že to nebude můj poslední zápas v reprezentaci. Snad předposlední," naznačil s úsměvem Jágr, že ambice mužstva míří výš, do úterního vyvrcholení turnaje.

Vlajkonošem českých paralympiků bude atlet Roman Musil

Atlet Roman Musil bude vlajkonošem české výpravy při slavnostním zahájení paralympijských her, které se v Aténách uskuteční od 17. do 28. září. Nejúspěšnější český závodník poslední paralympiády v Sydney bude letos startovat v hodu diskem a vrhu koulí a je velkou medailovou nadějí historicky největší české výpravy. V dějišti her již pět dní pobývá sportovní manažerka českého paralympijského týmu Radka Kučírková, jež se zatím setkala spíše s organizačními zmatky. "Po olympiádě, která organizačně vyšla, Řekové upadli do letargie a poněkud zvolnili. Teprve v posledních dnech to začalo aspoň trochu fungovat," shrnul její zkušenosti vedoucí výpravy Jan Nevrkla.