Zprávy

Neštěstí vojenského vrtulníku nezavinily mapy

Účastníci česko-britského cvičení Flying Rhino (Létající nosorožec) měli k dispozici mapy, v nichž bylo zakresleno i vedení vysokého napětí. ČTK to v sobotu řekl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. V sobotních novinách se objevily informace, že čtvrteční havárie britského vrtulníku, při které zahynulo šest britských vojáků, se stala právě kvůli nepřesným mapám. Na mapách bylo podle Čírtka zakresleno i elektrické vedení, nalezené zpřetrhané blízko místa havárie. Nejpravděpodobnějším důvodem zřícení stroje je to, že při letu v nízké výšce nedaleko Náměště nad Oslavou zavadil o dráty vysokého napětí. Nehodu vyšetřují čeští i britští experti. Informace o neúplných mapách přinesly sobotní Lidové noviny (LN) a Mladá fronta Dnes (MfD). Nejmenovaný český pilot MfD sdělil, že ve speciálních leteckých mapách některé dráty elektrického vedení či silnice nejsou vůbec zakresleny. Zdroj zároveň deník upozornil na to, že v roce 2002 zavinily pád vrtulníku právě nepřesné mapy. Lidové noviny se zase odvolávají na nejmenovaného experta, který tvrdí, že britští piloti měli k dispozici málo podrobné mapy určené pro letadla. Možnost, že piloti měli nedostatečné mapy, nevyloučila v tisku ani mluvčí českých vzdušných sil Sabina Introvičová.

KDU-ČSL chce vyšší podporou zastavit zaostávání venkova

Pro rozvoj venkova, který stále více zaostává kvalitou života za městy, nestačí jen podporovat zemědělství. Podle KDU-ČSL bude nutné zaměřit podporu i na nepotravinářské využití zemědělských ploch, dobudování technické infrastruktury a nezemědělské podnikání na venkově. Shodli se na tom účastníci sobotní programové konference KDU-ČSL. Program Zelená pro venkov, který připravila KDU-ČSL a jejíž cíle chce promítnout i do vládního návrhu národního plánu rozvoje venkova, si klade za cíl zejména vytváření nových pracovních příležitostí. K tomu by měla přispět větší rozmanitost zemědělské výroby. "Prosazujeme například zákon o obnovitelných druzích energie a využití biomasy nebo o míchání bioetylalkoholu z řepkového oleje do pohonných hmot," uvedl předseda strany Miroslav Kalousek. Silnější by podle KDU-ČSL měla být i podpora nezemědělského podnikání, například nových služeb pro obyvatelstvo a hospodářství venkova, rozvoje řemesel, venkovské turistiky a agroturistiky. Nezbytné je ale podle křesťanských demokratů zajištění bydlení a školství na vesnicích.

MfD: Ministerstvo financí viní osm lidí z financování terorismu

Ministerstvo financí podalo trestní oznámení na osm podnikatelů převážně arabského původu kvůli podezřelým transakcím. Je možné, že obchodníci finančně podporovali mezinárodní teroristické organizace. Osm podnikatelů figuruje v sedmi kauzách. Tři případy sice policie pro nedostatek důkazů odložila, ve zbylých čtyřech však vede rozsáhlá vyšetřování. Informuje o tom sobotní Mladá fronta Dnes (MfD). "Na základě prověřování finančních transakcí podezřelých z možné podpory terorismu jsme skutečně v sedmi případech podali trestní oznámení," potvrdil listu analytik ministerstva financí Karel Korynta. Podle analýzy ministerstva se lidé, kteří jsou podezřelí z kontaktů s teroristy, snaží přes Česko "vyprat" špinavé peníze. Také zvláštní útvar finanční policie podle svého šéfa Vladimíra Zimmela prošetřuje jeden případ pohybu peněz spojených údajně s terorismem.

Možný zadavatel atentátu u kasina v Praze byl zatčen

Nizozemská policie zadržela muže, který si pravděpodobně objednal srpnový pumový atentát u kasina v centru Prahy. Uvedl to internetový server Novinky.cz s odvoláním na páteční vydání listu The Jerusalem Post. Zatčeným je podle něj jeden z nejvlivnějších bossů izraelského podsvětí Icik Abergil. Pumový útok, při němž bylo zraněno 18 lidí, směřoval proti majiteli herny Assafu Abutbulovi, jenž ale vyvázl nezraněn. Oba jsou podle izraelského tisku členy znesvářených klanů. Abergila a sedm členů jeho ochranky zadržela policie v Amsterodamu oficiálně pouze kvůli podezření z pašování narkotik z Belgie do Nizozemska, a to ve chvíli, kdy chtěli nastoupit do letadla mířícího do Izraele, uvedl server. Zadržení předcházela podle listu dvouměsíční rozsáhlá operace, na níž se podílely policie Nizozemska a Izraele a také Interpol.

Zelení si volí nové předsednictvo, doufají v konec sporů

Čeští zelení si v sobotu na stranickém sjezdu v olomouckém Národním domě volí nové vedení. Volební sjezd by měl udělat tečku za dlouhodobými vnitrostranickými spory, které se odrazily i v neúspěchu zelených v letních volbách do Evropského parlamentu. Předsednickou funkci obhajuje Jan Beránek, proti němu kandiduje pražský zastupitel a koordinátor občanských sdružení Petr Štěpánek. Devětatřicetiletý Štěpánek chce stranu víc otevřít spolupráci s ostatními stranami a občanskými sdruženími. Chce zavést také přesná pravidla pro pořádání primárek, aby zamezil sporům, jaké provázely kandidaturu lídra Jakuba Patočky. Štěpánkovým cílem je dostat zelené v roce 2006 do Poslanecké sněmovny. Přál by si, aby kandidátku vedl exministr životního prostředí Martin Bursík. Také Beránek chce obhájením své pozice stranu před volbami posílit.

Štětina by v Senátu chtěl vytvořit tým operativní diplomacie

Novinář Jaromír Štětina by chtěl vytvořit operativní tým českých zákonodárců pro pomoc v ohniscích válečných konfliktů, pokud se mu v podzimních volbách podaří vstoupit do Senátu. Publicista, známý svým působením na Kavkazu, bude kandidovat za Stranu zelených v Praze 10. Jako senátor by se chtěl věnovat bezpečnostní politice a diplomacii. Svůj volební program v sobotu jednašedesátiletý Štětina představil delegátům sjezdu Strany zelených v Olomouci. Moderní strana podle něj musí lidem nabídnout to, co nejvíce potřebují. Tím je po nedávném teroristickém útoku na školu v severoosetském Beslanu stát, který poskytuje svým občanům ochranu. "Situace není růžová, stín konfliktu na nás začíná sahat," řekl Štětina. V posledních deseti dnech se prý začal skutečně bát. Současně nechce, aby "se proti násilí postupovalo násilím", protože to se nemůže stát součástí společnosti.

Členové meditačního hnutí požadují propouštění z čínských vězení

Propuštění tisíců stoupenců meditačního hnutí Fa-lun-kung z čínských vězení bylo cílem sobotní protestní akce, kterou v Praze uspořádali čeští příznivci organizace. "Máme 40 až 50 umučených lidí měsíčně. Jsme tady, protože chceme zachránit lidské životy," řekl ČTK jeden z pořadatelů Zek Halu. Jeho kolegové se v centru metropole na pár hodin proměnili v mučedníky schoulené v klecích nebo v oběti polomrtvé zásahy elektrickým obuškem. "Tohle se odehrává v Číně právě teď," hlásal červenočerný transparent nad jejich hlavami. Akce vzbuzovala zájem kolemjdoucích. Mnozí se zastavovali, pročítali na cedulích umístěné tiskoviny a prohlíželi si fotografie údajných obětí. Někteří pak zamířili ke stolu s peticí, která je určena pro českou vládu. "Podobnou akci jsme už dělali v Brně a na severní Moravě, dosud jsme sebrali asi 2500 petičních podpisů," sdělil Halu.

Třebenicemi na Litoměřicku otřásla vražda místního faráře

Třebenicemi na Litoměřicku v sobotu otřásla vražda osmasedmdesátiletého faráře. Pachatel ho v noci přímo na faře pravděpodobně udeřil do hlavy a ještě kolem něho zapálil věci, aby zahladil stopy. Na místě zasahovali hasiči, dorazil také speciální vyšetřovací tým kriminalistů. Farář zřejmě překvapil zloděje při vloupání, řekl ČTK policista obeznámený s výsledky předběžného vyšetřování. Mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová uvedla, že ráno kolem 05:00 byl při hašení požáru na faře nalezen těžce zraněný místní farář, který svým zraněním později podlehl. "Jeho zranění napovídají, že zemřel násilnou smrtí. Také požár fary byl zřejmě založen úmyslně," uvedla. Přesnou příčinu smrti podle ní určí pitva. Další informace poskytne policie podle Hrubešové nejdříve v pondělí. Třebenický místostarosta Jaroslav Houdek uvedl, že zloděj pronikl na faru zezadu z odlehlejších míst. Po rozbití okna se dostal do prvního patra. Tam ho farář pravděpodobně překvapil, zločinec na něj zaútočil a něčím ho udeřil do hlavy. Potom na faře zapálil noviny nebo hadry a uprchl. "Dým probudil ženu v přízemí, která přivolala pomoc. U faráře byla na návštěvě. Když starého pána záchranáři snášeli z patra dolů, byl už bohužel v komatu," dodal Houdek.

K vraždě dívky z Kmetiněvsi se přiznal třináctiletý chlapec

Kriminalisté v pátek odhalili podezřelého z lednové vraždy třináctileté Barbory Němečkové z Kmetiněvsi na Kladensku. Výsledky testů DNA ukázaly na stejně starého chlapce. Mladík se policii přiznal. Údajně jde o dívčina spolužáka ze základní školy. Podle televize Prima a České televize pochází ze sousední obce Hospozína. Policie osobní údaje o pachateli neposkytne, protože je nezletilý. Na svoji oběť zaútočil první den letošního roku mezi obcemi Kmetiněves a Hospozín nedaleko Velvar. Dívku pobodal a poté ji na poli údajně znásilnil. Vyšetřování skončí vzhledem k věku pachatele odložením. O tom, zda ho čeká ústavní péče, nápravné zařízení nebo psychiatrická léčebna, musejí rozhodnout znalci. Zákon jako nejpřísnější trest pro osoby mladší 15 let zná pouze nařízení ochranné výchovy v zařízení pro děti. Policisté při pátrání po pachateli využívali analýzu vzorků DNA. Úspěch se dostavil až poté, co okruh podezřelých rozšířili i na chlapce mladší 15 let. Pozitivní výsledek zjistili až při 632. zkoumaném vzorku. Metoda plošného odevzdávání vzorků byla použita vůbec poprvé v historii české kriminalistiky. Starosta Kmetiněvsi Jiří Beránek na jedné straně uvítal dopadení pravděpodobného pachatele, na druhé straně se obává, že vlastní drama teprve začíná. "Domnívám se, že teď se znovu rozjitřily rány té rodiny a že to možná bude strašně těžké pro ni to ustát," řekl Beránek ČTK.

Policie žádá pravomoc kontrolovat svědky

Policie požaduje více pravomocí pro kontrolu svědků, kterým poskytuje zvláštní ochranu. Nynější zákon sice stanoví podmínky, které tyto osoby musí dodržovat, nedává ale již policii možnost je kontrolovat. Policie by ráda chráněné svědky například sledovala nebo odposlouchávala. Návrh novely zákona ve středu projedná vláda. Dosavadní zákon o ochraně svědků je z roku 2001. Podle ministerstva vnitra nejméně v 90 procentech případů chránění svědci porušili povinnosti, které jim policie uložila. V některých případech také zneužívali ochranu k osobním účelům. Policie chce proto při kontrole těchto lidí využívat zpravodajskou techniku, a zabránit tak situacím, které ohrožují nejen svědky, ale i policisty. Účelem zákona je chránit nejen svědky, ale například také tlumočníky, znalce a obhájce, kteří vystupují v případech závažné kriminality nebo organizovaného zločinu. Umožňuje jim poskytnout nadstandardní ochranu. Policie může například zajistit přestěhování svědka s celou rodinou. Pomáhá mu zařadit se do nového prostředí a tajit jeho skutečnou totožnost. Může chráněné osobě také poskytnout peníze. Řadu pravomocí mají také policisté, kteří svědka chrání. Mohou používat krycí doklady a vydávat se za někoho jiného. Využívají zpravodajskou techniku nebo zvláštní finanční prostředky. Vše ale jen pro svou práci při ochraně ohroženého člověka, ne pro kontrolu, zda dodržuje stanovené podmínky.

Člen ruské neonacistické kapely Kolovrat stane před soudem

Člen ruské neonacistické hudební skupiny Kolovrat Denis Gerasimov, který je obžalován z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka, stane v úterý před českým soudem. Skupina Kolovrat koncertovala v lednu na srazu hnutí skinheads v Chroustovicích na Chrudimsku. Gerasimova policisté zadrželi o několik dní později, když chtěl odletět z ČR. Zbytek kapely již byl za hranicemi. "Tento muž přijel několik dní před koncertem a v republice se zdržel ještě týden po něm," uvedl již dříve šéf pražské protiextremistické policie Jiří Kopečný. Policie tak podle něj měla dost času pohyb a činnost muže monitorovat a shromáždit proti němu důkazy. V jeho zavazadlech policisté našli větší množství propagačních materiálů se vztahem k neonacistickému hnutí. Při výslechu Gerasimov podle Kopečného popřel, že by měl s neonacismem něco společného. "Říká, že je básník," uvedl policista.

Paroubek: Horská služba by měla dostat od roku 2006 více peněz

Horská služba by měla od roku 2006 dostávat od státu na svou činnost více peněz než dosud. ČTK to v sobotu řekl ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek (ČSSD). Neměla by se tak již opakovat letošní kritická situace, kterou stát hasil na poslední chvíli. Horská služba by potom měla mít prostředky na rozšíření počtu vozidel, opravy objektů a nákup pomůcek, uvedl ministr. V letošním roce je podle Paroubka činnost služby již v plném rozsahu zajištěna. Na výdaje má po přidání 35 milionů korun, které vláda uvolnila začátkem září, celkem 86 milionů. "V příštím roce počítám nejméně s touto částkou," prohlásil. "Právě z této částky jsme získali jistotu, že v tomto roce budeme fungovat," řekl ČTK k přidaným milionům náčelník Horské služby ve Špindlerově Mlýně Adolf Klepš. Pracovníci Horské služby na peníze již netrpělivě čekali, neboť se blíží zahájení zimní sezony, čímž se zvýší počet úrazů na horách. Ročně musejí ošetřit 5000 až 6000 zraněných lidí.

Vláda projedná pravidla pro obchodování s emisními povolenkami

Vláda ve středu projedná návrh zákona, který stanoví pravidla obchodování s emisemi skleníkových plynů, jež bude v Evropské unii spuštěno 1. ledna příštího roku. Elektronické povolenky na vypouštění emisí má dostat zdarma 450 českých firem znečišťujících ovzduší počátkem každého roku. Obchodovat s nimi budou moci podle svého uvážení, na konci roku však budou muset vrátit tolik povolenek, kolik emisí vypustí. Ekonomický nástroj snižování znečištění, jakými jsou povolenky, v Čechách nemá zatím obdoby. Zkušenosti s obchodováním s emisemi mají například Američané. Evropa si od povolenek slibuje snížení emisí skleníkových plynů a snížení nákladů na omezení znečištění u jednotlivých firem. Kolik povolenek stát mezi firmy rozdá, stanoví národní alokační plán. Ministerstvo životního prostředí navrhuje dát do oběhu v příštích třech letech povolení na 100 milionů tun ročně, ministerstvo průmyslu žádá zhruba o 17 milionů víc.

Tomáš Baťa převzal v Torontu dar Cyrila Svobody k 90. narozeninám

Tomáš Baťa, syn zakladatele obuvnické firmy Baťa, převzalv pátek v Torontu ke svým nadcházejícím 90. narozeninám dar ministra zahraničí Cyrila Svobody. Rytina z českého křišťálu, která představuje strom života vyrůstající z podstavce ve tvaru České republiky, má symbolizovat Baťův český původ. Dar vyrobený karlovarskou firmou Moser předal oslavenci v jeho domě v Torontu český velvyslanec v Kanadě Pavel Vošalík. Baťa při té příležitosti řekl, že lituje, že nemohl odevzdat své původní vlasti stejně mnoho, jako dal ve svém nejproduktivnějším věku Kanadě. Hlavní náplní svých aktivit nyní, kdy předal vedení společnosti mladším, vidí podporu rozvoje vzdělávání, řekl ČTK velvyslanec Vošalík. Baťa, který už 65 let žije v Kanadě, často navštěvuje svoji původní vlast a zejména Zlín, kde jeho otec založil před 110 lety první ševcovskou manufakturu v českých zemích. Dnes je Tomáš Baťa mimo jiné i předsedou Kanadsko-české hospodářské komory. Narozeniny oslaví 17. září ve Španělském sále Pražského hradu. Záštitu nad večerem převzal prezident Václav Klaus, večeře se zúčastní i stovky dalších hostů. Pozván byl i bývalý prezident Václav Havel.

Na Vltavě se v pátek srazily lodě s turisty, nikdo nebyl zraněn

Poblíž Čechova mostu v Praze se v pátek večer na Vltavě srazily dvě lodě s turisty. Při srážce nikdo nebyl zraněn, hmotná škoda na obou plavidlech ale bude zřejmě značná. ČTK o tom informovala mluvčí pražské policie. Nehoda se podle ní stala krátce po 20:00 a pravděpodobně ji způsobil chybným manévrem kapitán jednoho z plavidel, která jela za sebou. Míra zavinění je předmětem vyšetřování. Počet střetů velkých českých lodí s jinými plavidly je ojedinělý. Už téměř pozapomenutý je případ nákladní lodi Labe, která se téměř přesně před deseti lety po srážce s německým tankerem potopila v Rotterdamu na řece Maase. Nizozemský kapitán tankeru, plujícího pod kyperskou vlajkou, nedal Labi přednost.

Do Rajnochovic na Kroměřížsku přijelo přes sto Rajnochů

Více než sto lidí s příjmením Rajnoch či Rajnochová v sobotu zavítalo do Rajnochovic na Kroměřížsku. Konal se zde totiž první ročník setkání Rajnochů, z nichž někteří právě z této obce pocházejí. ČTK to řekl pořadatel Jindřich Rajnoch. První Rajnoch se na Kroměřížsko přistěhoval ze severní Moravy v roce 1721 a založil zde osadu. O sto let později v ní žila již stovka obyvatel. Název obce je historicky doložen od roku 1830. Obec je nyní vyhlášenou rekreační oblastí. Z více než pěti stovek současných obyvatel má možná i proto příjmení Rajnoch pouze jeden jediný. "Všichni ostatní již zemřeli nebo se tak jako já odstěhovali za prací či studiem," uvedl pořadatel Rajnoch, který nyní žije v Praze. "Rajnochovice a okolí mám ale stále velmi rád, tak mě napadlo, že bychom zde mohli uspořádat sraz Rajnochů. A to nejen těch, kteří pocházejí přímo odtud, ale z celé republiky," uvedl.

V Žatci zaplálo na obřím dortu k miléniu města 1000 svíček

Na počest milénia, které Žatec na Lounsku letos slaví, zaplálo v sobotu na obřím dortu v centru města tisíc svíček. Zažehli je místní občané, příznivci Žatce i rodáci, kteří se do svého rodiště sjeli nejen z celého Česka, ale i ze zahraničí. Zapalování svíček trvalo skoro 20 minut. Výkonný ředitel Sdružení rodáků a přátel města Žatce Petr Šimáček ČTK řekl, že pozvali na 300 lidí, ale nakonec jich přijelo 400. "Jsme tomu velmi rádi," uvedl. Do Žatce přijeli o tomto víkendu podle něj rodáci a přátelé z USA, Kanady, Itálie, Belgie, Rakouska, Slovenska, Německa a Polska. Mezi nimi byl i scenárista a herec Zdeněk Svěrák, který se zpravodajce ČTK svěřil, že v 60. letech dostal umístěnku jako učitel na Žatecko. Potom jako profesor místního gymnázia vodil žáky na žatecké náměstí na oslavy bolševické revoluce v Rusku. "Jsem rád, že nyní již vládnou na žateckém náměstí jiné ideje," poznamenal. Kolem Svěráka byl stále hlouček místních občanů, kteří mu podávali ruku a připomínali mu, že učil právě někoho z jejich rodiny. Z Los Angeles přijel na oslavy žateckého milénia i Jaroslav Hošťálek. Ve městě žil od roku 1945 do roku 1968, kdy emigroval. Do Žatce stále jezdí. "Snažím se zde být každý rok a pokaždé vidím, jak se zejména domy na žateckém náměstí pěkně opravují," řekl ČTK.

Makedonský Kočani Orkestar roztancoval pražský Palác Akropolis

Jen málokoho v pražském Paláci Akropolis v pátek nechala v klidu makedonská dechová kapela Kočani Orkestar. Desítka hudebníků spolehlivě roztancovala několik stovek návštěvníků zcela zaplněného žižkovského klubu. Koncert zahájil podzimní cyklus koncertů etnické hudby a world music Respect Plus. Dva hráči na trubku, jeden na saxofon a čtyři na tubu společně s klarinetistou, bubeníkem a zpěvákem se s návštěvníky přivítali dlouhou instrumentální skladbou. Po celý koncert pak kapela střídala skladby, na nichž se podíleli pouze hudebníci, se zpívanými písněmi. Ve všech skladbách hudebníci i zpěvák dokazovali svou technickou vyspělost a mnohá sóla jednotlivých muzikantů diváci odměňovali bouřlivým potleskem. Jeden z hráčů na trubku si pak získal přízeň nejen svým sólem na hudební nástroj, ale i tím, že dokázal zvuk trubky - velice přesvědčivě - vyrobit jen za pomoci úst a svých dlaní.

Pražské Divadlo Komedie zahájí 13. září projektem Ostrostřelci

Projektem nazvaným Ostrostřelci, letos úzce spojeným s novým českým filmem Vaterland: Lovecký deník, vstoupí 13. září do nové sezony Pražské komorní divadlo. David Jařab, režisér a autor scénáře k filmu, je totiž zároveň autorem a jedním z režisérů projektu Ostrostřelci. Petr Haas, jeden ze spoluautorů hudby k filmu, složil i hudbu, z níž inscenace vychází. "Jde o jednu hudební skladbu, tři texty a tři režiséry," charakterizovala představení, jehož derniéra bude 16. září, produkční Lenka Studenková. Na scénáři jednotlivých částí se vedle Jařaba podíleli Miloš Štědroň junior, Petr Štědroň a Egon L. Tobiáš, dalšími režiséry byli Jan Nebeský a Tomáš Svoboda. Podle Studenkové existují Ostrostřelci od roku 1999. První realizace se uskutečnily v Divadle Na zábradlí, v Arše a ve studiu Disk. Od roku 2002 tvoří tradiční zahájení sezony v Divadle Komedie.

Tomáš Enge ve Velké ceně Itálie druhý

Český závodník Tomáš Enge obsadil druhé místo ve Velké ceně Itálie formule 3000. V závěrečném závodu seriálu světového šampionátu na okruhu v Monze nestačil jen na domácího Vitantonia Liuzziho, který si již dříve zajistil titul mistra světa. Díky druhému místu si český pilot stáje Ma-Con Engineering, jenž startoval až ze třetí řady, k oslavě sobotních osmadvacátých narozenin daroval i čtvrtou příčku v celkovém hodnocení seriálu. Jeho největší konkurent v boji o pozici těsně pod stupni vítězů Patrick Friesacher z Rakouska totiž v Monze nebodoval. Již posedmé z deseti mistrovských závodů formule 3000 vyhrál jezdec stáje Arden Luizzi, který do cíle přijel o více než devět vteřin dříve než Enge. Třetí příčku pak v Monze obsadil další zástupce Ardenu Robert Doornbos z Monaka, jemuž stejná pozice patří i v celkovém pořadí. Druhý muž mistrovství světa Ital Enrico Toccacelo v sobotu na domácí trati nebodoval. Mistrovství světa formule 3000 se v této podobě jelo zřejmě naposledy, od příští sezony by ho měl nahradit seriál GP2.

Triatlon v Karlových Varech vyhráli Belgičan Croes a Berková

Česká olympionička Renata Berková a Peter Croes z Belgie zvítězili v závodě Evropského poháru triatlonistů v Karlových Varech. Croes proběhl cílem první, ale spolu s Janem Řehulou byl nejprve v depu diskvalifikován kvůli pozdnímu sesednutí z kola. Později jury jejich prostest zamítla, ale přesto jejich pořadí uznala. Nejrychleji absolvoval jedenáctý ročník Carlsbad triatlonu na tratích 1500 m plavání, 40 km cyklistiky a 10 km běhu Croes. Přestože se závod uskutečnil jako podnik druhé kategorie Světového poháru, na startu se před blížícím koncem sezony sešlo jen 28 mužů a pouhá pětice žen. Plaveckou část na koupališti Rolava zvládla nejlépe desetičlenná skupina závodníků a mezi nimi byla i dvojice českých reprezentantů Řehula a Filip Ospalý. Na těžké cyklistické trati se postupně vedoucí skupina zeštíhlovala a odpadl z ní i Jihoafričan Hendrik de Villiers. Do posledního okruhu vjel s malým náskokem Řehula s teprve devatenáctiletým Croesem, který má doma ve své sbírce tři zlaté medaile z juniorských světových šampionátů. S malým odstupem je stíhali Ospalý s Němcem Christianem Prochnowem.

Výškař Bába vyhrál mítink v Banské Bystrici výkonem 229 cm

Výškař Jaroslav Bába zvítězil výkonem 229 centimetrů na mezinárodním mítinku Atletický most 2004 v Banské Bystrici. Bronzový medailista z olympijských her v Aténách skočil o tři centimetry více než druhý Američan Jamie Nieto a po zdolání vítězné výšky dále v soutěži nepokračoval. K nejhodnotnějším výkonům patřil rovněž hod lotyšského oštěpaře Vadima Vasilevskise, stříbrného medailisty z Atén, který zvítězil v národním rekordu 83,56 metru. Soutěž koulařů vyhrál výkonem 20,58 metru jihoafrický atlet Janus Robberts, mezi trojskokankami dolétla nejdále Šárka Kašpárková na značku 14,07 metru.

Konečného vítězná série skončila, prohrál se Španělem Varónem

Vítězná série profesionálního českého boxera Lukáše Konečného skončila. Šestadvacetiletý dosud neporažený rohovník prohrál v Madridu na body s domácím borcem Rubénem Varónem Fernándezem. Španěl se tak díky rozhodnutí sudích, kteří se přiklonili na jeho stranu v poměru 2:1, stal držitelem pásu pro mistra Evropské unie v superwelterové váhové kategorii do 69,8 kg. "Do šestého kola jsem měl zápas ve svých rukou a jasně vyhraný. Pak jsem ale začal fyzicky odcházet a poslední dvě kola prohrál," řekl Konečný v rozhovoru pro ČTK. Za poklesem jeho aktivity stály zejména podmínky - v madridské hale bylo totiž nezvykle vedro a hlavně zakouřeno. O výhru však bývalého dvojnásobného bronzového medailistu z amatérského mistrovství světa připravilo napomínání ringového rozhodčího za box se sklopenou hlavou v posledním desátém kole. "Musel to udělat, jinak bych musel vyhrát," krčil rameny Konečný.

České florbalistky podlehly v přípravě Finsku vysoko 1:8

České florbalistky podlehly v přípravném utkání v Jičíně favorizovaným Finkám 1:8. Bronzové medailistky z loňského mistrovství světa měly zápas plně v moci a český tým se prosadil až v 50. minutě za stavu 0:6, kdy se trefila Kamila Bočanová. V neděli čeká české reprezentantky ještě od 11:00 další duel se Švýcarskem a od 17:00 odveta s Finskem.

Počasí

V neděli bude na Moravě a ve Slezsku zpočátku polojasno, jinak od západu oblačno až zataženo, na většině území s přeháňkami, ojediněle se objeví bouřky. Tteploty v Čechách 18 až 22, na Moravě a ve Slezsku až 26 stupňů.