Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Češi vybrali čtvrt miliardy korun na pomoc jihovýchodní Asii

Na účtech humanitárních organizací stále přibývají peníze na pomoc jihovýchodní Asii, postižené prosincovým zemětřesením a následnými přílivovými vlnami. Češi už mezi sebou vybrali čtvrt miliardy korun. Jenom během víkendu se částka zvýšila o téměř 10,5 milionu korun. Podle posledních informací si katastrofa vyžádala 170 000 životů. Česká republika oficiálně potvrdila jednu oběť, deset Čechů je pohřešováno. Stále panují obavy, že sedm z nich pravděpodobně zahynulo. Česká vláda ve středu možná ještě zvýší částku určenou na pomoc Asii. Pokud by se to stalo, dala by celkem 240 milionů, tedy téměř čtvrt miliardy korun. Na základě požadavku OSN Praha slíbila zvýšení humanitární pomoci o 12,5 milionu korun, podle informací ČTK se však uvažuje o tom, že by to mohlo být až dvakrát tolik, tedy 25 milionů. Dosud český stát vyčlenil 15 milionů korun na okamžitou pomoc, dalších 200 milionů má jít na obnovu regionů postižených ničivou vlnou. Zhruba čtvrt miliardy korun Češi také zatím vybrali mezi sebou v různých veřejných sbírkách pro Asii. Do jihovýchodní Asie by tak z ČR mohlo jít celkem až půl miliardy korun.

Na Srí Lanku odletěl zbytek dětské mobilní nemocnice

V pondělí z Prahy do srílanského Kolomba odletěl zbytek dětské mobilní nemocnice, která na jihu země nahradí zdravotnické zařízení zničené vlnou cunami. První část humanitární mise odletěla na počátku minulého týdne, většina personálu se měla připojit minulý pátek. Kvůli rozšíření nákladu však výprava čekala na speciálně vypravený let. "Srí Lanka nás požádala, abychom pomoc rozšířili o porodnici a gynekologii, která v zemi zoufale chybí. Povezeme proto přes 20 tun materiálu a do běžného letu bychom se nevešli," řekl ČTK vedoucí mise Jaromír Dolanský. Srí Lanka také dobrovolníky z pořádající organizace Hand for help požádala, zda by mohli na místě setrvat nikoli původně plánované tři měsíce, ale půl roku. Mise tak zřejmě vyjde na mnohem více peněz než předpokládaných šest milionů korun. Na financování dětské mobilní nemocnice na Srí Lance se podílí mimo jiné český Senát, který minulý týden shromáždil kolem půldruhého milionu korun.

Součková obviněna za smlouvu s právníkem kvůli Diag Human

Bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková čelí od čtvrtka obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Usnesení o zahájení trestního stíhání bylo doručeno 13. ledna, řekl ČTK obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha. Policie viní Součkovou z trestné činnosti kvůli smlouvě mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem o poskytování právní pomoci ve sporu s firmou Diag Human. Smlouva se totiž podle zdroje ČTK údajně ukázala být pro stát nevýhodná. Součková pověřila Nováčka zastupováním státu ve sporu s tímto obchodníkem s krevní plazmou bez výběrového řízení. V pátek někdejší ministryně Součková vystoupila z ČSSD. V souvislosti s trestním stíháním jí hrozí dva roky až osm let vězení. Podle příslušného ustanovení trestního zákona je podezřelá z toho, že svým jednáním způsobila státu škodu velkého rozsahu.

Začínají zápisy do prvních tříd a talentové zkoušky

V pondělí začínají zápisy dětí do prvních tříd základních škol a také talentové zkoušky na umělecké obory středních škol a konzervatoře. Zápisy potrvají do 15. února, talentové zkoušky do konce ledna. Termíny zkoušek stanovují ředitelé škol. K zápisům by mělo přijít opět méně dětí než předchozí rok. Do prvních tříd by jich podle odhadů mělo v září nastoupit kolem 90 000, zhruba o 200 méně než loni. Rodiče mohou pro své dítě vybrat jakoukoli školu - obecní, soukromou, církevní, v místě bydliště i mimo ně. Na umělecké obory se každý rok hlásí několik tisíc zájemců, jen o konzervatoře má zájem více než 2000 dětí. Při talentových zkouškách musí uchazeč prokázat, že má všechny potřebné dovednosti pro zvolený obor. Školy neověřují jen talent, ale také znalosti ze základní školy.

Jiří Šitler se stane velvyslancem v Rakousku

Novým velvyslancem České republiky v Rakousku bude Jiří Šitler, který nyní působí ve stejné funkci v Thajsku. Informaci přineslo pondělní vydání týdeníku Euro. Šitler ve Vídni vystřídá bývalého náměstka ministra zahraniční Rudolfa Jindráka, který se má stát velvyslancem v Německu. Šitler se v minulosti významně podílel na vyjednávání o odškodnění českých obětí nacismu se zástupci Německa a Rakouska. "Šitler je považován za názorově blízkého Janu Kavanovi a dalšímu poslanci ČSSD Vladimíru Laštůvkovi," napsalo Euro. Velvyslance jmenuje prezident na návrh vlády. Poté ho musí schválit příslušná hostitelská země, od níž diplomat obdrží listinu zvanou agrément.

Česká televize: Stát musí Greyhoundu zaplatit 52,5 milionu Kč za úsek dálnice

Stát musí zaplatit 52,5 milionu korun firmě Greyhound, se kterou se pět let soudil o její nárok na uhrazení výstavby úseku dálnice z Prahy do Brna. Teprve až stát firmě zaplatí, exekutoři uvolní jeho zablokovaný majetek a Ředitelství silnic a dálnic bude moci bez problémů zapisovat do katastru nemovitostí pozemky, které vykupuje pro výstavbu nových komunikací. Uvedla to Česká televize. Kromě 52 milionů bude muset stát zaplatit další statisíce za prohraný soud. Firma Greyhound totiž v tomto sporu podala kvůli úrokům z prodlení ještě jednu žalobu a chce dalších sedm milionů korun. Stát v roce 1995 povolil firmě postavit u brněnské dálnice dvě čerpací stanice s podmínkou, že v obou směrech vybuduje kilometr dlouhý třetí jízdní pruh. Firma si vzala úvěry a oba úseky postavila. Stát, kterému patří pozemky pod dálnicí, pak ale chtěl úseky převzít, aniž by zaplatil. Firma podala v~roce 1999 žalobu a soud rozhodl, že Ředitelství silnic a dálnic musí firmě zaplatit i s úroky. Stát ale zaplatil jen 39,5 milionu korun a o zbývajících 13 milionů vznikl další spor. Firma proto požádala o exekuci majetku ředitelství, soud ji nařídil a stát se odvolal. Koncem loňského roku ale pražský městský soud potvrdil, že nárok firmy je oprávněný, a že státní organizace nesmí nakládat se svým majetkem, dokud firmě nezaplatí. "Tato suma bude uhrazena a exekutorský úřad obešle všechny katastrální úřady, kdy budou diskutované nemovitosti uvolněny," řekl televizi mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Hoření. Ministerstvo dopravy zatím nemá rozhodnutí soudu v rukou a vyčká do uzavření celé kauzy. "Podle našich informací bude podávat Ředitelství silnic a dálnic ještě dovolání k Nejvyššímu soudu," řekla České televizi mluvčí ministerstva Marcela Švejnohová.

Vyšetřování nehody vojáků v Prostějově má skončit do konce ledna

Zřejmě do konce ledna skončí vyšetřování nehody na železničním přejezdu na předměstí Prostějova, kde počátkem prosince zahynulo pět vojáků elitní speciální jednotky z Prostějova a další utrpěli vážná zranění. Vyšetřovatelé čekají na poslední dva důležité posudky znalců. Již nyní je ale zřejmé, že řidič vojenské tatry neměl v době nehody zdravotní potíže, ani neřídil pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek. ČTK to řekl mluvčí vojenských tajných služeb Ladislav Šticha. "Čekáme na odborný posudek, který vyloučí závadu na signalizačním zařízení na přejezdu. České dráhy sice již dříve potvrdily, že signalizace byla v pořádku, ale je nutné i vyjádření nezávislého znalce," uvedl Šticha. Další znalec má posoudit výhledové podmínky řidiče. Vyšetřovatelé již mají zprávu o zdravotním stavu řidiče v době nehody. "Jeho zdravotní stav byl v pořádku," uvedl Šticha. Příbuzní zemřelých vojáků mohou podle Štichy i nadále využívat služeb vojenského psychologa, k dispozici jim je i velitel jednotky. "Jednotka je v plném výcviku. Věc ní otřásla, ale nemůže eliminovat její činnost na delší dobu. Pro vojáky je zřejmě nejlepším lékem zapojit se co nejrychleji do práce," uvedl Šticha. Při dopravní nehodě, kdy se vojenská tatra s 11 muži srazila s projíždějícím rychlíkem na železničním přejezdu ve Vrahovicích, zemřelo pět vojáků a šest bylo zraněno. Zranění utrpěl i strojvedoucí a jedna z cestujících.

ČSÚ: Průměrné mzdy v Praze jsou nejvyšší, ale rostou nejpomaleji

Větší firmy se sídlem v Praze jsou ke svým zaměstnancům nadále nejštědřejší. Za tři čtvrtletí loňského roku jim měsíčně dávaly mzdy v průměru 22 362 korun, což bylo o 4 417 korun více než celostátní průměr. Pražští zaměstnanci se ale museli smířit s tím, že jejich platy rostly meziročně nejpomaleji. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Lidé pracující v Praze si za leden až září polepšili o 6,1 procenta a spolu s karlovarskými zaměstnanci na tom byli s růstem mezd nejhůře. V tomto měřítku statistice vévodí Olomoucký kraj s růstem o 8,2 procenta. Celorepublikový průměr růstu mezd činí za devět měsíců 6,6 procenta. Vlivem inflace, která za celý loňský rok činila 2,8 procenta, ale o část zvýšení přijdou.

Statistika uvádí, že v Praze za leden až září pracovalo celkem 878 537 lidí. V hlavním městě přitom žije téměř 1,2 milionu lidí, z nichž zhruba 700 000 osob je ve věku mezi 19 a 59 lety. Nejvíce lidí v Praze živí veřejná správa (179 180), doprava a spoje (172 241) a průmysl (102 666). Metropole je na trhu práce v České republice světlou výjimkou. Má nejnižší míru nezaměstnanosti, která za devět měsíců loňského roku dosáhla 3,77 procenta. Zároveň dává největší šanci na získání místa, neboť o volné pracovní místo se zajímají dva až tři lidé.

Odborníci: Autem roku 2005 se v ČR stala nová Škoda Octavia

Autem roku 2005 se v České republice podle hlasování odborných motoristických novinářů stala nová Škoda Octavia. Na dalších místech skončily vozy Citroen C4 a BMW řady 1. ČTK to sdělil předseda pořádajícího Klubu motoristických novinářů Zbyšek Pechr. V jedenáctileté historii soutěže vyhrála tuzemská automobilka Škoda již potřetí. V prvním ročníku v letech 1994/95 uspěla s modelem Škoda Felicia a v roce 2001 s vozem Škoda Fabia Combi. Nová Škoda Octavia, kterou automobilka začala prodávat loni v červnu, získala i ocenění Auto roku 2004 v Srbsku a Černé Hoře a auto roku 2005 ve Finsku. V Německu vyhrála anketu Zlatý volant a v Miláně získala ocenění Nejkrásnější auto roku 2004. O výsledku české soutěže rozhodla odborná porota složená z 28 vybraných členů Klubu motoristických novinářů.

Návštěvnost internetu loni stoupla o třetinu na 4,85 milionu lidí

Návštěvnost tuzemských internetových serverů loni stoupla o třetinu. Zatímco v prosinci český internet navštívilo 4,85 milionu uživatelů, o rok dříve to bylo 3,58 milionu lidí. Vyplývá to ze statistiky iAudit. Zatím rekordní návštěvnost byla loni v listopadu, kdy iAudit zaznamenal 4,93 milionu uživatelů internetu. Počet uživatelů z tuzemska rostl pomaleji. Minulý měsíc se pohyboval těsně pod hranicí tří milionů lidí, což je o pětinu více než před rokem. Proti listopadu zájem o internet mezi tuzemskými uživateli téměř o pět procent klesl. Celková doba, kterou uživatelé v průměru měsíčně na internetu strávili, se protáhla zhruba o 25 minut na tři hodiny a 27 minut. Návštěvníci internetu si v průměru v prosinci prohlédli 216 stránek, což představuje meziroční nárůst o 39 stránek. Lidé se na internet připojovali sedmnáctkrát měsíčně, před rokem to bylo průměrně patnáctkrát. Na špičce žebříčku nejnavštěvovanějších serverů se stále drží portál Seznam.cz. Ten během loňského roku zvýšil návštěvnost téměř o 700 000 uživatelů na 3,03 milionu v prosinci. Zpravodajský server Seznamu a deníku Právo Novinky.cz, kterému v prosinci patřilo druhé místo, si za rok polepšil o více než půl milionu na 1,49 milionu uživatelů. Třetí portál Centrum.cz zvýšil návštěvnost téměř o 400 000 lidí na 1,45 milionu.

Původní verze Řeckých pašijí od Martinů měla českou premiéru

V neděli měla v Brně českou premiéru původní "londýnská" verze opery Řecké pašije od Bohuslava Martinů. Koprodukční britsko-české představení ve vyprodaném Janáčkově divadle bylo slavnostní tečkou za celoročním programem Česká hudba 2004 - nedílná součást evropské kultury. Státem podpořený projekt během uplynulých měsíců připomněl řadu hudebních výročí a prezentoval prostřednictvím hudby Českou republiku v roce jejího vstupu do EU. Ohlas večera byl u publika mimořádný, opera skončila ovacemi vstoje. Vyprodaná byla i sobotní veřejná generální zkouška, věnovaná ve prospěch pomoci jihovýchodní Asii. Podle ředitele divadla Zdeňka Prokeše se vybralo více než 90 000 korun. Na nastudování Řeckých pašijí se s brněnskými hudebními tělesy podíleli zahraniční pěvci, kteří v roce 2000 účinkovali v inscenaci Královské opery Covent Garden v Londýně. Současné uvedení využívá podobu díla, jak ji připravili scénograf Stefanos Lazaridis a režisér David Pountney již o rok dříve pro světovou premiéru na letním festivalu v Bregenzu v Rakousku.

Operu Řecké pašije rekonstruoval před sedmi lety mladý muzikolog Aleš Březina. V českých divadlech se dosud hrála v takzvané curyšské verzi, totálně skladatelem přepracované těsně před smrtí na konci 50. let. Plánované uvedení v Londýně se totiž neuskutečnilo a Martinů dílo znovu promyslel. Včlenil přitom do nové partitury jen asi třetinu původních rukopisných notových stran. Podle Březiny se však naštěstí žádný z nepoužitých listů neztratil. Obě verze se však odlišují v hudební i dramatické struktuře. Březina původní podobu považuje za mnohem dramatičtější a pozdější revizi pro uvedení v Curychu za konvenčnější. I v Brně se Řecké pašije pod taktovkou Christiana von Gehren nyní hrají v anglickém originále.

Nevysvětlitelný úhyn tučňáků v jihlavské zoo pokračuje

Jeden ze tří tučňáků Humboldtových, které získala jihlavská zoologická zahrada loni v polovině prosince z liberecké zoo, v minulých dnech uhynul. "Zatím není známa příčina úhynu, ještě nemáme k dispozici výsledky pitvy," řekla ČTK mluvčí zoo Eliška Kubíková. Na stejném místě už před lety z nevysvětlitelných příčin uhynulo celé hejno těchto nelétavých mořských ptáků. "Tučňáci jsou problém, který mě připravuje o spánek," řekl ředitel zoo Vladislav Jiroušek. Přišli ve výborném zdravotním stavu, po necelém měsíci pobytu ve vlastním pavilonu však začali chřadnout. Ze dne na den začali málo žrát a špatně koordinovali pohyby. Jsou apatičtí, ryby jim padají ze zobáků, popsal problémy Jiroušek. Pracovníci zoo se radili o dalším postupu také s odborníky z jiných evropských zoo. Tučňáky přemístili do jiného bazénu, jejich stav se však nelepšil. Tučňáky se zoo v Jihlavě pokoušela chovat už před několika lety. Ptáci ale z nevysvětlitelných příčin uhynuli, k objasnění nepomohly ani rozbory vody a potravy. Jiroušek připustil, že nevysvětlitelný problém ho vedl i k úvahám o působení patogenních zón. Pavilon tučňáků v jihlavské zoo podle Jirouška označil evropský koordinátor jejich chovu za jeden z nejlepších v Evropě. Letos měla zoo získat velkou skupinu možná až 30 tučňáků ze Švédska. Absolutní záhada však může podle Jirouška vést k tomu, že chov tučňáků v Jihlavě skončí.

Počasí

Noc bude téměř jasná, místy ale s mrznoucím deštěm. Teploty -4 až -8 stupňů. V úterý čekáme zataženo s občasným deštěm, místy mrznoucím, od vyšších poloh sněžení. Teploty 1 až 4, na Moravě -1 stupeň.