Zprávy
Česko vypovědělo běloruskou diplomatku v reakci na krok Minsku
Ministerstvo zahraničí v pátek vypovědělo z Česka běloruskou diplomatku. Reagovalo na to, že běloruské úřady vypověděly ze země českého diplomata Pavla Křivohlavého. ČTK to řekl mluvčí Černínského paláce. Šéf českého zastupitelského úřadu v Minsku byl navíc povolán do Prahy ke konzultacím. Podle Minsku byl český diplomat vyhoštěn proto, že porušil běloruské zákony. Křivohlavého podle webu běloruského ministerstva vnitra zadržela ve středu policie. V jedné z minských kaváren údajně konzumoval alkohol se sedmnáctiletým studentem střední školy.
České ministerstvo zahraničí soudí, že běloruské úřady jednaly v rozporu s mezinárodním právem a nerespektovaly diplomatickou imunitu. Ministerstvo zahraničí se navíc nedomnívá, že se diplomat dopustil trestného činu. "Z popisu věci je patrné, že se nic nedělo," uvedl mluvčí Vít Kolář. Podle informací ČTK nebyl Křivohlavý přímo zatčen; policisté jej však navzdory jeho diplomatickému pasu předvedli na vyšetřovnu, aby zjistili jeho totožnost. Po několika hodinách byl diplomat propuštěn. Běloruské ministerstvo zahraničí na svém webu informovalo, že v pátek pozvalo na úřad Vladimíra Lukaštíka z české mise. Byla mu předána nóta, v níž byl Křivohlavý prohlášen za osobu v Bělorusku nežádoucí. Český diplomat musí do 24 hodin opustit zemi. Lukaštík nechtěl k případu sdělit jakékoliv informace.
Zrychlené zmrazení platů ústavních činitelů neprošlo
Zrychlené projednání zákona, který měl platy ústavních činitelů vrátit na úroveň před listopadovým zvýšením a pak zmrazit, v pátek ve sněmovně neprošlo. Poslanci tak budou předlohu projednávat jako obvykle ve třech čteních, v pátek prošla čtením prvním. Schválit by ji mohli v březnu. Zvýšené mzdy tedy politikům zatím zůstanou. Vláda chtěla novelu, která měla zastavit zvyšování platů do roku 2007, rovnou schválit. Opoziční ODS to však vetovala. Platy chce na rozdíl od vlády zmrazit pouze do konce volebního období, tedy do roku 2006. Tento ani jiný pozměňovací návrh však nelze v takzvaném zrychleném projednávání předložit. Novela počítá i se zmrazením platů soudců a státních zástupců. Na rozdíl od ústavních činitelů by ale platy soudců a státních zástupců "zamrzly" na výši vyplácené po zvýšení počátkem letošního roku. Platy všech uvedených skupin by neměly růst až do roku 2007. Soudci a státní zástupci proti návrhu protestují. Například Soudcovská unie chce, pokud bude novela přijata, domoci se svých mezd právní cestou.
Sněmovna je proti převodům nemocnic na obchodní společnosti
Sněmovna si nepřeje, aby kraje měnily nemocnice na obchodní společnosti. Hlasy levicových poslanců v pátek dolní komora přehlasovala Senát a znovu schválila zákon, který to zakazuje. Hejtmani a ODS považují takové omezení za protiústavní, občanští demokraté již dříve uvedli, že zváží stížnost k Ústavnímu soudu. Předlohu ale nyní posoudí ještě prezident. "Jsem ráda, protože se stopne skutečně převod (nemocnic na obchodní společnosti)," řekla novinářům po hlasování ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD). Zatímco v Senátu má navrch pravice, která zákaz převodů odmítá, a navrhla ho proto ze zákona vypustit, ve sněmovně mají většinu poslanci ČSSD a KSČM. Levice obhajuje zákaz obavami, že by zisky nemocnic mohly po jejich přeměně na obchodní společnosti plynout do jiných oblastí než zdravotnictví a že by se nemocnice mohly soustředit jen na lukrativní obory, čímž by byla ohrožena dostupnost péče.
Nový zákon podle Bendla krajům v transformaci nemocnic nezabrání
Zákon zakazující měnit nemocnice na obchodní společnosti, který v pátek schválili poslanci, nemůže podle středočeského hejtmana Petra Bendla (ODS) nijak ohrozit plány krajů nemocnice transformovat. Norma totiž nemění nic na tom, že kraje mohou organizace zřizovat a rušit. "Schválený paragraf nic neřeší," prohlásil Bendl. Krajům totiž pouze zakazuje měnit nemocnice na obchodní společnosti, ale právo organizace zřizovat a rušit jim ponechává. "Zřídíme si obchodní společnost a zrušíme příspěvkovou organizaci," shrnul hejtman cestu, jakou bude i jeho kraj postupovat v plánované transformaci nemocnic. Předseda zdravotního výboru sněmovny Jaroslav Krákora z ČSSD ČTK řekl, že sněmovna vyjádřila zákonem svou většinovou vůli a kraje by to měly respektovat. Připustil ale, že regiony asi mohou zákon obejít. "Většina zákonů se dá obejít," dodal.
Česká pošta nebude mít monopol na doručování adresné reklamy
Česká pošta nezíská kvůli hrozbě sankcí od Evropské unie jednoznačněji vymezený monopol na doručování adresných reklamních nebo propagačních zásilek, takzvaných direct-mailů. V pátek o tom rozhodla Poslanecká sněmovna, když přehodnotila svůj původní postoj a novelu zákona o poštovních službách schválila v senátním znění. Česká pošta se podle svého vyjádření pro ČTK bude řídit platnými zákony. Ministr informatiky Vladimír Mlynář (US-DEU) poslancům řekl, že směrnice Evropské komise nařizuje "nesnižovat již dosažený stupeň liberalizace na poštovním trhu". Pokud by poslanci svěřili doručování direct-mailů jen České poště, státu by hrozil závažný postih od generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž. "Pravděpodobně by předvolal Českou republiku před Evropský soudní dvůr," varoval poslance Mlynář.
Sněmovna pro úlevy hotelům a nemocnicím od autorských poplatků
Sněmovna v pátek schválila novelu, podle níž majitelé hotelů nebudou muset platit autorské poplatky za televizní a rozhlasové přijímače v jednotlivých pokojích. Nemocnice nemají platit poplatky za přijímače, které sledují pacienti. Předlohu nyní posoudí ještě prezident. Ochranný svaz autorský, desítky umělců i někteří zákonodárci ji ostře kritizují. Domnívají se, že krátí autory v jejich právech. Navíc podle nich kvůli novele hrozí ČR sankce. S tím však nesouhlasí hoteliéři, kteří rozhodnutí sněmovny uvítali. Podle prezidenta Národní federace hotelů a restaurací Pavla Hlinky se situace v ČR pouze uvedla do normálu. Hotelový pokoj totiž v žádném případě není veřejným prostorem, řekl. Hoteliéři podle něho také na televizích v pokojích na úkor umělců nevydělávají. "Je absurdní domnívat se, že do hotelů hosté přicházejí proto, aby se zde dívali na české pořady," vysvětlil. Televizi v naprosté většině případů používají jako monitor k počítači nebo pro sledování placených zahraničních kanálů.
V průzkumu dosáhla ODS dosud nejlepších preferencí
ODS dosáhla na žebříčku preferencí dosud nejlepšího výsledku. Nejsilnější opoziční stranu nyní podporuje 35,9 procenta lidí. Na druhém místě skončili komunisté se 17 procenty a třetí pozice patří vládním sociálním demokratům, kteří mohou spoléhat na podporu 13,9 procenta lidí. Vyplývá to z lednového průzkumu agentury STEM. Zatímco ODS a KSČM si proti minulému šetření mírně polepšily, sociální demokraté naopak mírně ztratili. Mírný nárůst preferencí analytici zaznamenali také u lidovců, které nyní podporuje devět procent respondentů. Pokud by takový výsledek odpovídal skutečnému rozložení sil po volbách, získali by občanští a křesťanští demokraté dohromady 44,9 procenta, což by jim zřejmě stačilo k vytvoření většiny ve sněmovně.
Při akci "Y" policisté zkontrolovali skoro 19.000 vozidel
Policie při čtvrteční dopravně- bezpečnostní akci s názvem "Y" zkontrolovala téměř 19.000 vozidel a zjistila 3469 přestupků. Řidiči se nejčastěji provinili tím, že překračovali povolenou rychlost, jezdili auty v nevyhovujícím technickém stavu a nepoužívali bezpečnostní pásy. ČTK to v pátek sdělil Zdeněk Zelenka z policejního prezidia. Překročení rychlosti zjistili policisté v 719 případech, špatný stav vozidla v 664 případech a bezpečnostním pásem nebylo připoutáno 527 řidičů. Policisté také při akci zjistili 70 řidičů, kteří před jízdou pili alkohol. Bez řidičského oprávnění, tedy bez absolvování autoškoly, jezdilo po silnicích 49 lidí, řidičský průkaz pak u sebe nemělo 85 řidičů. Dálniční známku nemělo na svém voze 44 řidičů. Policisté se však neomezili jen na motorová vozidla; při přestupku přistihli 24 chodců a 17 cyklistů. Podle vyjádření Davida Kubaláka budou podobné kontroly častější, letos jich policie chystá zhruba dvacet.
Bushovo znovuzvolení hlavou USA se líbí 17 procentům Čechů
Se znovuzvolením George Bushe prezidentem USA je spokojeno 17 procent Čechů. Naopak 23 procentům se volba nelíbí. Lhostejných je k této události 43 procent lidí a 17 procent zase neví, zda má být spokojeno, či nikoli. Vyplynulo to z výsledků prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které v pátek obdržela ČTK. Nadpoloviční většina Čechů soudí, že Bushovo vítězství se podepíše negativně na situaci v Iráku (58 procent) a na vztazích Spojených států s islámským světem (57 procent). "Názor, že by zvolení staronového prezidenta USA mělo na tyto oblasti pozitivní vliv, se objevoval jen sporadicky," uvedli autoři průzkumu. Třetina lidí (31 procent) si také myslí, že ani boj s terorismem se díky zvolení Bushe nezlepší, o něco méně obyvatel, 27 procent, očekává opak. Špatný vliv na mír ve světě bude mít Bush podle 27 procent občanů, dobrá volba pro světový mír je to pro 18 procent lidí.
Stát chce zpoplatnit známkou všechny kamiony na hranicích
Stát zvažuje, že při přejezdu hranic zpoplatní dálniční známkou všechny kamiony, ať již jedou po dálnicích nebo silnicích první třídy. Na pátečním jednání se na tomto návrhu shodli náměstci ministrů dopravy, vnitra, financí a legislativní rady vlády. Nyní musí mít dálniční známku jen vozidla, která jedou po 712 km zpoplatněných dálnic. Nově by platily všechny kamiony hned na vjezdu do republiky, ať již mají v plánu na dálniční síť někde ve vnitrozemí najet či nikoli. O návrhu budou zástupci ministerstev jednat ještě příští týden, řekl na tiskové konferenci náměstek ministra dopravy Jiří Kubínek. Kdy by mohlo opatření začít platit, zatím nelze říct. Stát má podle Kubínka zájem, aby kamiony začaly více platit za využívání české silniční sítě co nejdřív. Podle mluvčího sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martina Felixe by se toto opatření domácích dopravců příliš nedotklo, protože většinou již mají celoroční známky.
Greenpeace: V ČR lze pěstovat upravenou kukuřici, chybí pravidla
V Česku lze od letošního roku pěstovat geneticky upravenou kukuřici, aniž by existovala závazná a zveřejněná pravidla pro společnou existenci konvenčního i ekologického zemědělství a pěstování modifikovaných plodin. V Pátek to uvedla organizace Greenpeace. Podle ministerstva zemědělství je vládní nařízení obsahující základní podmínky této tzv. koexistence v připomínkovém řízení a účinnosti by mělo nabýt nejpozději do poloviny března. Podle Greenpeace by bylo žádoucí zakázat v ČR pěstování upravené kukuřice aspoň do doby, než budou pravidla přijata a stanoví se odpovědnost za možné škody způsobené pěstováním geneticky modifikovaných (GM) plodin. "Doufáme však, že česká vláda zcela přehodnotí svůj postoj a odvolá již vydané povolení k pěstování této odrůdy GM kukuřice na našem území. Když mohla národní zákaz vyhlásit taková zemědělská velmoc, jakou je Maďarsko, můžeme tak učinit také," uvedla koordinátorka genetické kampaně Greenpeace ČR Magdalena Klimovičová.
Čeští vojáci v Bosně pojedou za svými krajany do Banja Luky
Čeští vojáci v misi EUFOR v Bosně a Hercegovině chtějí navázat kontakt se svými krajany, kteří žijí v okolí Banja Luky. Vojáci k nim na počátku února vyšlou delegaci, řekl v pátek v rozhovoru pro ČTK velitel českého kontingentu v zemi Radim Řehulka. Podle něj chtějí vojáci poznat, jak se žije místním Čechům, jejichž předci se do Bosny odstěhovali již za Rakouska-Uherska. "Mluvili jsme o tom s naším velvyslancem, pojedeme tam na počátku února," upřesnil. Návštěvou u krajanů se chtějí příslušníci kontingentu mimo jiné odreagovat od stereotypní práce na základně Eagle Base u Tuzly, kde působí od konce prosince. V rámci strážní jednotky pod rakouským velením mají na starosti bezpečnost základny, kterou zajišťují v osmihodinových směnách u jednotlivých bran. Čeští vojáci navíc patrolují kolem základny v terénních landroverech a hlídají kolem skladů techniky a zbraní.
Horní Rakousy a jižní Čechy podpoří oslavy spisovatele Stiftera
Rakouská spolková země Horní Rakousy a Jihočeský kraj finančně podpoří nadcházející oslavy 200. výročí narození německy píšícího spisovatele Adalberta Stiftera (1805-1868). Kulturní program, který přiblíží také Stifterovo dílo, se uskuteční ve spolupráci obou regionů. Novinářům to v pátek v Linci řekl hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer a jeho jihočeský protějšek Jan Zahradník (ODS). Jihočeský kraj na oslavy přispěje částkou 80.000 eur (2,4 milionu Kč), dalších 2,5 milionu eur (76 milionů korun) včetně zdrojů z Evropské unie poskytnou Horní Rakousy. Z těchto prostředků bude financována například úprava stálé výstavy v rodném domě umělce v Horní Plané, dále obnova místního Stifterova parku a překlady spisovatelovy tvorby do češtiny, napsala agentura APA. Série oslav připomene Štiftera nejen jako umělce, ale také jako pedagoga a sběratele uměleckých předmětů. "K již existujícím Stifterovým pomníkům by neměl přibýt další, ale lidé by měli být přivedeni ke Stifterovi," řekl Pühringer.
Skupina Queen se během svého turné poprvé zastaví také v Praze
Jedna z nejslavnějších britských kapel Queen uspořádá na jaře šestitýdenní turné, během něhož odehraje 26 koncertů v Anglii a řadě evropských měst. Jednou ze zastávek legendární skupiny bude poprvé také Praha, v Sazka Areně vystoupí 16. dubna. Místo zesnulého frontmana Freddieho Mercuryho bude jako zpěvák hostovat Paul Rodgers, sdělil v pátek ČTK Libor Lisý z vydavatelství EMI. Rodgers v 70. letech slavil úspěchy s kapelou Free, potom vystupoval s Bad Company. "Vždycky jsem byl proti tomu pokoušet se někým nahradit Freddieho, pak jsem ale potkal Paula. Nijak se nesnaží Freddieho napodobit a zaujmout jeho místo, dělá to po svém," uvedl kytarista Queen Brian May.
Policie požádala žalobkyni o další měsíc na vyšetřování Sparty
Protikorupční policie požádala státní zástupkyni o další měsíc na vyšetřování ve fotbalové Spartě. ČTK to řekla obvodní státní zástupkyně pro Prahu 7 Eva Zářecká. Už jednou prodloužená lhůta vypršela ve čtvrtek. Ředitel protikorupční služby Jiří Pálka před týdnem odhadl, že spis bude doručen na zastupitelství ve lhůtě, tedy do 20. ledna. Vyšetřovatel jej podle Pálky hodlal předložit bez návrhu na konečné řešení a rozhodnutí chtěl ponechat na státní zástupkyni. Ta však návrh policie očekávala. "Bude třeba provést ještě další úkony, které jsou nezbytné pro rozhodnutí o dalším postupu," řekl v pátek ČTK bez bližších podrobností Pálkův náměstek Milan Šiška. Média již delší čas spekulují, že se policie chystá obvinit ředitele Sparty Miroslava Peltu a rozhodčího s delegátem, kteří jsou již obviněni v jiné kauze korupční aféry. Tisk citoval nejmenovaný zdroj, podle nějž má policie proti Spartě dostatek důkazů. Podle informací ČTK tomu tak ale není: policie chce údajně případ buď odložit, nebo postoupit podklady disciplinární komisi fotbalového svazu.
Blšany odešly od arbitráže v roli věřitele i dlužníka
Vedení fotbalového klubu Chmel Blšany si po ekonomických potíží posledních týdnů může aspoň trochu oddechnout. Od pátečního jednání arbitrážní komise svazu totiž odešlo nejen v roli dlužníka, ale také věřitele. Podle rozhodnutí komise mají totiž Blšanští nárok, aby jim Marila Příbram zaplatila 3,75 milionu korun za někdejší přestup útočníka Jana Žemlíka. Vyplývá to z prohlášení, které ČTK zaslalo tiskové oddělení fotbalového svazu. Arbitrážní komise v pátek projednávala deset sporů. Ve třech z nich figuroval blšanský klub, který má v současné době zastaveny přestupy do klubu kvůli nevyřešeným závazkům vůči svému někdejšímu hráči Karlu Tichotovi. V pátek Severočechům sice přibyla další splátka (760.000 korun), kterou budou muset uhradit Plzni jako participaci na přestupu Jana Velkoborského do Ostravy, ale chmelaři mají také významnou pohledávku v Příbrami. Na základě pátečního rozhodnutí musí středočeský klub zaplatit téměř čtyři miliony korun za Žemlíka. Další blšanský případ - spor s Pardubicemi, které žádají doplatit 310 tisíc za Radka Šourka - komise odročila.
Počasí
Sobota se bude vyznačovat proměnlivou oblačností se sněhovými přeháňkami, na horách i trvalejším sněžením. Teploty -1 až +3, na horách kolem -5 stupňů. Čerstvý severozápadní vítr s rychlostí v nárazech až 70 km/hod.