Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Kalousek vyzval Grosse k demisi

Koaliční krize se po sobotním jednání představitelů ČSSD a KDU-ČSL vyostřila. Lidovci požadují, aby Stanislav Gross odešel z funkce premiéra. Gross je naopak vyzval k tomu, aby vládu opustili, nemají-li k němu důvěru. Pokud tak neučiní, navrhne prezidentovi odvolání lidoveckých ministrů z kabinetu, řekl po schůzce Gross. Šéf lidovců Miroslav Kalousek prohlásil, že lidovečtí ministři z vlády neodejdou.

Gross chce dát své straně, která ho vzápětí po jednání s lidovci znovu podpořila, čas na případnou změnu stanoviska. Totéž podle něj platí i pro KDU-ČSL. Proto premiér odjede na několikadenní dovolenou a ČSSD dočasně povede místopředseda Zdeněk Škromach. Ve středu po zasedání kabinetu se sejde koaliční devítka a bude jednat o tom, zda se stanoviska vládních stran sblížila, či nikoliv, uvedl premiér. ČSSD už deklarovala, že svůj postoj nezmění.

Pokud by premiér podal demisi, znamenalo by to konec celé vlády, vyplývá z Ústavy. Prezident nejprve jmenuje předsedu vlády a až na jeho návrh jednotlivé ministry. Premiér pak podává demisi opět prezidentovi, zatímco členové kabinetu ji hlavě státu podávají prostřednictvím předsedy vlády. Prezident může ministra odvolat také na premiérův návrh. Členství ve vládě je závislé na tom, zda mají její členové důvěru premiéra.

"My máme odpovědnost za správu této země a já nehodlám dopustit to, aby byla Česká republika permanentně v nadcházejících týdnech zmítána přetrvávající krizí," řekl Gross. Krize by podle něj mohla vyústit v ústavní a vést k pádu vlády. Krize ve vztazích mezi ČSSD a KDU-ČSL trvá již několik dní, příčinou jsou nejasné majetkové poměry Grossovy rodiny. Kalousek v sobotu zdůraznil, že lidovci vyzvali premiéra k demisi až tento den. KDU-ČSL je podle něho pevně odhodlána setrvat v koalici, její věrohodnost je však Grossovými aférami ohrožena. Navrhnout nového premiéra má právo ČSSD, pokud to udělá, lidovci budou spolupracovat tak, aby to neznamenalo ústavní krizi, uvedl Kalousek.

Šéfovi lidovců nevadí aféra nejasného financování bytu Grossových, ale podnikání premiérovy manželky. Sobotní Mladé frontě Dnes řekl, že právě tyto aktivity by mohly být posuzovány jako ohrožení vlády. Firma Šárky Grossové koupila dům v Praze 9 na úvěr, za který ručí nyní trestně stíhaná Libuše Barková. Objevily se spekulace, že by se v projektu mohly prát špinavé peníze. Premiér už oznámil, že firmu bude dočasně spravovat právní kancelář, podle Kalouska by však premiérova žena neměla podnikat vůbec.

Podle Kalouska si lidovci uvědomují, že ČSSD výměnu premiéra nechce. Přesto nedoporučuje svým ministrům podat demisi, protože potom by podle něj vládl Grossův kabinet s podporou KSČM. Případný návrh menšinové vlády by patrně narazil u prezidenta Klause. Klaus ve středu zopakoval, že by nesouhlasil s jakýmkoli menšinovým kabinetem, který by měl ve sněmovně neurčitou podporu.

Předseda opoziční ODS Mirek Topolánek pokládá chování sociálních demokratů a lidovců za ostudné. "Mě v této souvislosti zajímá pouze termín voleb do Poslanecké sněmovny, stejně tak i naše voliče," řekl ČTK šéf nejsilnější opoziční strany. Odkázal tak na postoj ODS, která žádá předčasné volby.

ČSSD požadavky lidovců odmítla; její vedení se znovu nesejde

Představitelé ČSSD v sobotu rozhodně odmítli požadavek lidovců, aby Stanislava Grosse nahradil ve funkci premiéra někdo jiný. Místopředseda sociální demokracie Zdeněk Škromach, který bude Grosse do středy zastupovat, ČTK řekl, že je to konečný postoj politického grémia, které v sobotu jednalo s lidovci. Škromach nevidí důvod znovu svolávat stranické vedení.

Také lidovci trvají na svém. Jejich šéf Miroslav Kalousek nevěří, že socialisté budou chtít kvůli majetkovým aférám svého předsedy opřít výkonnou moc o komunisty. "My jsme uzavřeli koaliční dohody s ČSSD a Unií svobody, neuzavřeli jsme ji s rodinou Grossovou a apelujeme na politickou odpovědnost sociální demokracie," řekl ČTK. Zůstane-li Gross premiérem a navrhne-li odvolání lidoveckých ministrů, budou to lidovci považovat za vypovězení koaliční smlouvy, prohlásil. Kalousek je však přesvědčen o tom, že Gross odvolání lidoveckých ministrů nenavrhne, pokud nepropadne "malichernému pocitu pomsty". Když to udělá, pak jedině tehdy, bude-li mít zajištěnou jinou podporu. "Když se bude chtít opřít o komunisty, je to jeho rozhodnutí," řekl.

Politické grémium ČSSD opírá svůj postoj o jednomyslné stanovisko předsednictva ČSSD, poslaneckého a senátorského klubu. "Kalousek na jednání eskaloval požadavky, které původně vyhlásil v době premiérovy nepřítomnosti. Přistoupení na tento požadavek by znamenalo demisi vlády, vládní krizi a nestabilitu země. Očekáváme buď změnu stanoviska KDU-ČSL, nebo odchod jejich ministrů z vlády," uvádí se v prohlášení grémia ČSSD.

Kalousek řekl, že pouze tlumočil jednomyslné stanovisko KDU- ČSL. Lidovci podle něj nemohou přijmout výklad ČSSD, že jde o spor stran nebo osobností. Kdyby šlo o spor idejí, bylo by možné najít kompromis. "Je to obrovský problém předsedy vlády, který už není možno vysvětlovat, ale je ho potřeba aktivně řešit v zájmu společného koaličního projektu. Máme zájem na úspěchu koalice, kterému brání problémy předsedy vlády," řekl k nejasnostem kolem majetku Grossovy rodiny a podnikání jeho ženy. Výměna premiéra není v této koalici podle Kalouska ničím novým. Připomněl, že když se ČSSD rozhodla loni v červnu vyměnit premiéra Vladimíra Špidlu, chovala se KDU-ČSL jako seriozní koaliční partner v zájmu společného koaličního projektu, který po výměně premiéra pokračoval. "Máme s tím dobrou zkušenost, že to jde, když je vůle koaličních partnerů," řekl. Škromach si naopak myslí, že by to nebylo tak jednoduché, protože takové to nebylo ani po Špidlově demisi.

Klaus: Spor v koalici přesahuje obvyklé politické rozmíšky

Vyostřený spor ve vládní koalici přesahuje podle prezidenta Václava Klause běžné politické rozmíšky. Situací je znepokojen. "Není možné dopustit, aby tento stav přetrvával," řekl v sobotu prezident během návštěvy v Saúdské Arábii. Prezident očekává, že jej představitelé koalice budou v nejbližší době o situaci informovat. "Stejně jako česká veřejnost beru výroky politiků vážně," řekl. Ještě ve středu Klaus prohlásil, že aféru kolem premiérova majetku zatím považuje za věc politických stran.

Palas: Většinu obchodních smluv by Lesy ČR měly změnit letos

Státní podnik Lesy České republiky by měl většinu smluv, které má uzavřeny s těžebními společnostmi, ukončit v letošním roce. Na základě nových smluv, jež vzejdou z výběrových řízení, budou moci Lesy ČR samy obchodovat se dřívím. Ročně by tím měly získat nejméně 700 milionů korun. ČTK a České televizi to na mezinárodní konferenci o správě lesů řekl ministr zemědělství Jaroslav Palas.

Potřebu nové obchodní politiky Lesů ČR zdůvodňuje Palas tím, že za předchozího systému státní podnik chudl, zatímco těžební firmy bohatly. Nejvyšší kontrolní úřad konstatoval, že asi tři čtvrtiny smluv byly podepsány bez výběrového řízení a většinu dřeva podnik prodával tzv. nastojato, což není finančně výhodné. Výpověď některých smluv však začátkem roku pozastavil antimonopolní úřad s tím, aby Lesy ČR neomezovaly činnost svých smluvních partnerů.

Snaha o změnu smluvních vztahů vyvolala nevoli lesnických firem, které vedení státního podniku obvinily z vytváření chaosu a destabilizace lesního hospodářství. Podnikatelé kritizovali také nevýhodnost nově nabízených podmínek a začali poukazovat na ohrožení tisíců pracovních míst. Ke konci ledna demonstrovaly před ministerstvem zemědělství asi dva tisíce zaměstnanců lesnických společností. Podle Palase se však lidé o práci bát nemusejí.

V Kladerubech nad Oslavou explodovalo auto, jedna osoba zahynula

Osobní auto v sobotu časně ráno explodovalo na volném prostranství v Kladerubech nad Oslavou na Třebíčsku. Po uhašení požáru našli záchranáři ve zcela zdemolovaném autě mrtvou osobu. "Zda to byl majitel vozu, ani další okolnosti ještě nemůžeme říci," řekl ČTK operační důstojník třebíčské policie. Událost podle něj nyní vyšetřuje krajská policejní jednotka z Brna.

Podle nepotvrzených informací byl obětí pětatřicetiletý muž, který údajně pro soukromou agenturu vymáhal dluhy. Auto zřejmě explodovalo, když do něj nasedl a otočil klíčkem startéru. Podle místních obyvatel se neštěstí stalo v osadě Sedlecký Dvůr spadající pod Popůvky, kde je kromě hájenky jen několik obytných domů. Obětí je údajně syn jednoho z obyvatel, který přijel na návštěvu. Auto zaparkoval vedle domu svého otce. Mladý muž, který není zdejší, prý byl jeho potomkem z prvního manželství.

Skokan Janda získal na MS na středním můstku stříbrnou medaili

Skokan na lyžích Jakub Janda získal na mistrovství světa stříbrnou medaili. Svou životní sezonu korunoval na šampionátu v Oberstdorfu druhým místem v závodu na středním můstku. Překvapivým mistrem světa se stal osmnáctiletý Slovinec Rok Benkovič. Třetí skončil Fin Janne Ahonen, vedoucí muž průběžného pořadí Světového poháru, kterého Janda porazil o půl bodu.

Před osmnácti lety získal v Oberstdorfu světový titul na středním můstku Jiří Parma, ale průběh sobotního závodu dlouho nenapovídal tomu, že by ho Janda mohl napodobit. V prvním kole předvedl pokus dlouhý 96 metrů a usadil se na sedmém místě se ztrátou deseti bodů na senzaci závodu Benkoviče, který jako jediný o metr přeskočil stometrovou hranici. Od medaile dělilo Jandu v polovině závodu 3,5 bodu.

Do druhého kola postoupili i další dva čeští reprezentanti. Jan Matura byl třiadvacátý a Jan Mazoch skončil pět míst za ním. Česká republika se díky stříbru skokana Jakuba Jandy posunula do čela pořadí národů. S bilancí jedné zlaté, o niž se postarala Kateřina Neumannová, a jedné stříbrné medaile se česká výprava dělí po pěti závodech o vedení s Itálií, domácím Německem a Ruskem. Na páté místo se zásluhou nečekaného triumfu skokana Roka Benkoviče vyhouplo Slovinsko. Norové, kteří zatím marně čekají na zlato, už mají čtyři cenné kovy a patří jim šesté místo.

Kateřina Neumannová po pádu doběhla na MS ve skiatlonu sedmá

Pád hned v úvodu kombinačního závodu zkomplikoval Kateřině Neumannové boj o druhou medaili z mistrovství světa v německém Oberstdorfu. Česká lyžařka nakonec doběhla do cíle zcela vyčerpaná na sedmém místě. Titul v sobotním skiatlonu složeném z běhu na 7,5 kilometru klasickou technikou a stejně dlouhé bruslařské části vybojovala suverénně Ruska Julia Čepalovová. Za ní doběhly s velkou ztrátou Norky Marit Björgenová a Kristin Steiraová.

Neumannová po vítězství v úvodním závodu šampionátu na 10 kilometrů volnou technikou startovala s číslem jedna, které jí však štěstí nepřineslo. Pár set metrů po startu při výběhu na terénní vlnu upadla a největší soupeřky jí utekly. "Předem chci říci, že to ten závod úplně nerozhodlo, ale bylo to nepříjemné," řekla Neumannová. "Někdo mi tam píchl hůl mezi lyže a najednou jsem ležela, pak přede mnou upadla Němka," líčila běžkyně.

"Na tom můstku to byla tragédie," komentoval pád své svěřenkyně trenér Stanislav Frühauf. Stahování náskoku pak stálo vítězku čtvrteční volné desítky určitou porci sil. "Musela jsem to dojíždět, ale kdybych na to měla, tak bych asi tohle přežila," uvedla Neumannová. Klasickou část dokončila jako osmá se ztrátou necelých dvaceti sekund na Björgenovou.

Lyžařka Sudová skončila třetí v závodu Světového poháru

Třetí místo vybojovala lyžařka Nikola Sudová v pátečním závodu v jízdě v boulích v italském středisku Sauze D'Oulx a počtvrté v sezoně se prosadila ve Světovém poháru na stupně vítězů. Česká závodnice nestačila v budoucím olympijském areálu pouze na norskou hvězdu Kari Traaovou a Kanaďanku Stephanii St. Pierreovou. V průběžném pořadí seriálu je Sudová čtvrtá a ztrácí jen dva body na třetí Rakušanku Margaritu Marblerovou.

Plavkyně Hlaváčková porazila v Brazílii světovou rekordmanku

Ilona Hlaváčková vyhrála počtvrté v letošním Světovém poháru v krátkém bazénu závod na 50 metrů znak. V brazilském Belo Horizonte v posledním podniku Světového poháru v sezoně navíc získala nejlepší česká plavkyně cenné skalpy své velké soupeřky z evropských šampionátů Němky Antje Buchschulteové a především světové rekordmanky Nathalie Coughlinové. Americkou hvězdu porazila Hlaváčková poprvé v kariéře.

Česká znakařka byla nejrychlejší už v rozplavbě. Ve finále pak předstihla o sedm setin sekundy Buchschulteovou a Coughlinovou zdolala o 19 setin. "Je pravda, že Američanka se trochu unavila na stovce motýlek, ale to mi nijak nevadí. Mám velkou radost, že jsem ji poprvé v životě porazila. Byl to těžký závod," uvedla pro ČTK Hlaváčková.

Biatlonistky mají evropský bronz a účast v olympijské štafetě

České biatlonistky získaly na mistrovství Evropy bronzovou medaili ve štafetě na 4x6 kilometrů a zároveň si tak zajistily účast ve štafetovém závodu na olympijských hrách v Turíně. Hlavní cíl, s nímž české reprezentantky do ruského Novosibirsku odjely, zvládly i bez absentující domácí jedničky Kateřiny Holubcové.

Všechny štafety na evropském šampionátu na Sibiři ovládli Rusové. V ženském závodu vyhrály domácí biatlonistky suverénně s téměř dvouminutovým náskokem před Ukrajinou. České biatlonistky zkompletovaly naši medailovou sbírku v Novosibirsku. V minulých dnech vybojoval junior Ondřej Moravec stříbro ve sprintu a obhájil titul ve stíhacím závodu. V sobotu byl členem čtvrté štafety. V neděli zakončí šampionát vytrvalostní závody.

Basketbalisty Mlékárny Kunín čeká v play off Poháru FIBA Rostov

S Lokomotivem Rostov svedou basketbalisté Mlékárny Kunín boj ve čtvrtfinále Poháru FIBA. Po překvapivém vítězství v závěrečném turnaji Centrální a Západní konference přidělil českým vicemistrům los za příštího soupeře ruský klub, který skončil druhý v Severní konferenci. Ve finále podlehl o pět bodů Dynamu Moskva.

Čtvrtfinále Poháru FIBA se bude hrát na dva zápasy. První utkání sehraje moravský tým v Rostově ve čtvrtek 3. března, odveta v Novém Jičíně je naplánována o týden později. Vítězové čtvrtfinálových duelů se střetnou v celoevropském Final Four, které se uskuteční 9. a 10. dubna.

Počasí

Převážně zataženo, místy se slabým sněžením. Teploty -3 až +1, na horách 4 pod nulou.