Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Kalousek naznačil, že Grossova omluva je vynucený krok

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek hodnotí rezervovaně veřejnou omluvu, kterou premiér Stanislav Gross zřejmě chystá v souvislosti s vládní krizí vzniklou kvůli majetkovým poměrům své rodiny. Naznačil, že jde o vynucený krok ve chvíli, kdy Gross už vyčerpal všechny "mocenské prostředky". Před jednáním předsedů tří vládních stran zopakoval, že postoj lidové strany se nemění. "V každé civilizované zemi by jakýkoli člen vlády už dávno rezignoval. Já se budu snažit přesvědčit své koaliční partnery, že Česká republika civilizovanou zemí je," řekl Kalousek novinářům. Premiér v úterý naznačil, že chystá veřejné vystoupení, podle některých sociálních demokratů je připraven se občanům omluvit. "Asi by to chtělo, aby se k tomu chlapsky postavil. Když člověk udělá chybu, tak se za ni má omluvit," řekl Škromach novinářům. Lidovci už minulý týden v takzvané Postní dohodě požadovali vysvětlení některých Grossových kontroverzních výroků, které řekl během aféry, nebo omluvu. "Postní dohodu, ať si lidovci strčí za klobouk," reagoval s úsměvem Škromach na požadavky lidovců.

Před sídlem vlády demonstrovalo 200 Grossových kritiků

Zhruba 200 lidí před sídlem vlády požadovalo demisi premiéra Stanislava Grosse. Přišlo jich zhruba stejně jako minulou středu, kdy se na tomtéž místě demonstrace konala poprvé. Vadí jim především premiérovo mlžení ohledně koupě bytu a podnikání jeho ženy. Akce je soukromou iniciativou pražského aktivisty Erika Matouše. Podle něj budou akce pokračovat každou středu, dokud Gross neodstoupí. Prostor před Strakovou akademií střežilo několik policistů, akce se však obešla bez problémů. Demonstranti rozvinuli transparenty s nápisy "Gross pryč", "demisi", či "korytáři všech stran vypadněte". Matoušův projev přehlušovalo jejich pískání a troubení projíždějících aut. Podle průzkumu agentury STEM, uveřejněném v Právu, by si současnou vládu bez Grosse přálo 42 procent Čechů. O dvě procenta méně se jich pak vyjádřily pro vypsání předčasných voleb.

Majitelé domů možná zažalují stát až o 50 miliard Kč

Soukromí majitelé domů by mohli český stát kvůli regulaci nájemného žalovat minimálně o 30 až 50 miliard korun. Jde o odhad škody, která majitelům vznikla od roku 2002. Řekl to místopředseda Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Robert Axamit. Sdružení chce zhruba do měsíce podat žalobu kvůli omezování vlastnických práv majitelů k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. V případě příznivého rozsudku by majitelé mohli začít podávat žaloby na úhradu škod. Částka se může zvýšit, připojí-li se obce. "Pokud jim (majitelům domů) jde o něco jiného než gesto, tak by bylo dobré, aby celou věc ještě jednou zvážili, protože soud se k tomu dostane za určitou dobu," řekl ČTK ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek s tím, že by se zvyšování nájemného mělo v republice vyřešit do půl roku. Soud ve Štrasburku minulý týden rozhodl, že Polsko má půl roku na změnu regulace tak, aby na ní majitelé domů neprodělávali. Paroubek upozornil, že tento soudní proces trval přes deset let. Žaloby do Štrasburku chystají také členové Hnutí na obranu majitelů realit, řekl ČTK Girolamo Giormani. Výši, kterou budou požadovat, zveřejní hnutí příští týden. Obce zatím nevědí, zda by se k žalobám připojily. Majitelé domů uvádějí, že současné regulované nájemné jim neumožňuje pokrýt ani náklady na údržbu nemovitosti. Nájmy by se podle nich měly okamžitě zvýšit na úroveň ekonomického nájemného.

Rozhodnutí o novém sídle RFE/RL má padnout do června

Konečné rozhodnutí o novém sídle Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) by mělo padnout nejpozději koncem června, řekla ČTK mluvčí rádia Anna Rausová. Výběr lokality pro americkou rozhlasovou stanici, která sídlí v Praze, se zpozdil. Washingtonská pobočka RFE/RL v prosinci uvedla, že návrhy na přesídlení posoudí vedení rádia do konce února. To se však nestalo. Mluvčí Rausová uvedla, že vedení rádia hodnotí návrhy několika firem. Jedna z nich by měla zbrusu novou budovu postavit. "Jednáme s více než jednou developerskou firmou," podotkla. Objekt by měl být připraven k nastěhování v roce 2008. RFE/RL sídlí v bývalém Federálním shromáždění u Václavského náměstí v centru Prahy. Nájemní smlouvu od státu má prodlouženou až do konce roku 2007. Úvahy o přestěhování začaly být aktuální po teroristických útocích na USA v roce 2001. Důvodem je bezpečnost zaměstnanců i Pražanů. Podle dostupných informací se nyní zvažují dvě až čtyři místa, kam by se RFE/RL mohlo přestěhovat. Z neoficiálních vyjádření vyplývá, že se rozhoduje hlavně mezi lokalitou u zastávky metra Želivského a Smíchovem. RFE/RL financují Spojené státy ve snaze šířit svobodu slova v rozličných jazycích do různých koutů světa. Finanční otázky spojené se stěhováním zatím nejsou jasné; rozhodnout o tom musí americký Kongres, který financování rádia schvaluje. Za současný nájem platí Američané symbolickou korunu ročně. Ovšem ročně vynakládají navíc kolem 50 milionů na údržbu a úpravy budovy Federálního shromáždění.

Bývalý prezident Václav Havel odpočívá na Hrádečku, za měsíc odletí do USA

Bývalý prezident Václav Havel se o víkendu přesunul z Prahy na svoji chalupu na Hrádečku u Trutnova. Zimy si zde chce užívat dva až tři týdny. "Odpočívá, ale zůstává také ve styku s kanceláří a vyřizuje běžnou agendu," uvedl exprezidentův tajemník Jakub Hladík. Počátkem února uplynuly dva roky od Havlova odchodu z Pražského hradu. Havel se během nich angažoval v boji za lidská práva a demokracii, například na Kubě či Ukrajině. Nedávno obnovil také tradici pravidelných neformálních setkání českých intelektuálů a politiků. V době, kdy byl prezidentem, pořádal debaty na různá témata ve vile Amálie v lánském polesí na Rakovnicku. Nyní se pozvaní hosté scházejí jednou za měsíc v restauraci architekta a designéra Bořka Šípka v centru Prahy. Za měsíc by měl Havel odletět na několik měsíců do Spojených států. Stipendijní pobyt ve Washingtonu mu nabídla kongresová knihovna. Havel ho chce využít ke studiu i soustředěnému psaní, k němuž se prý jako exprezident zatím nedostal. Americký prezident George Bush označil Havla při své návštěvě Bratislavy minulý týden za symbol svobody a demokracie. Pozdravovat českého exprezidenta nechal Bush po bývalém českém velvyslanci v USA Alexandru Vondrovi a spisovateli Ivanu Klímovi, kteří se s ním setkali.

Státní zástupce chce rozhodnout v případu Hlinka do konce týdne

Státní zástupce Pavel Dvořák chce mít do pátku jasno, jestli vznese obžalobu v případu tragické dopravní nehody hokejového trenéra Ivana Hlinky. "Pokud se nestane nic nepředvídaného, měl bych do pátku rozhodnout," řekl ČTK Dvořák. Kouč zahynul loni v létě poté, co do jeho automobilu u Karlových Varů narazila nákladní avie. Její řidič František Veleta je obviněn z ublížení na zdraví s následkem smrti. Policie uzavřela vyšetřování dopravní nehody teprve po pěti měsících a 31. ledna odeslala spis státnímu zastupitelství. Spis však státní zástupce nemohl hned prostudovat, protože byl pověřen řadou dalších úkolů. "Rozhodnu pouze v případě, že budou veškeré podklady od policie dostatečné a nebudu požadovat doplnění," uvedl Dvořák. Státní zástupce může rozhodnout o obžalobě řidiče, zastavit trestní stíhání, či překvalifikovat trestný čin na přestupek. Původní lhůtu na uzavření případu prodloužil Dvořák policii třikrát. Poslední termín na odevzdání spisu jí stanovil do 15. února. Policie nemohla vyšetřování dříve uzavřít, protože neměla k dispozici znalecké posudky. "Všechny žádosti policie byly řádně podloženy. Nebyl důvod, abych lhůtu neprodlužoval. V odůvodněných případech lze lhůtu pro uzavření vyšetřování prodlužovat opakovaně," uvedl Dvořák. Z vyšetřování například vyplynulo, že Hlinka jel v okamžiku tragické nehody maximální průměrnou rychlostí asi 105 kilometrů v hodině. Vozidla byla technicky v pořádku a Hlinka by patrně ve svém automobilu zahynul, i kdyby byl připoután. Podle zástupce okresního policejního ředitele Josefa Peroutky nebyla délka vyšetřování Hlinkovy nehody mimořádná a odpovídala složitosti případu.

U Vyškova se cvičí vojenští policisté, kteří odjedou do Iráku

Ve výcvikovém prostoru Dědice u Vyškova vrcholí v těchto dnech náročný měsíční výcvik českých vojenských policistů, kteří budou od dubna do července působit v Iráku. Vojenská policie do něj vyšle již šestý kontingent. Tvořit jej bude sto vojáků, z nichž polovina pracuje u vojenské policie. Jejich posláním bude školení budoucích iráckých policistů, kteří mají v zemi, zmítané teroristickými útoky, udržovat pořádek. Kontingent bude působit u jihoirácké Basry. Tým naváže na práci svých předchůdců. Část vojáků bude mít na starosti výcvik nováčků v policejní akademii v Az Zubajru. V ní česká vojenská policie pořádá výcvik ve střelbách a policejních zákrocích. Druhá část skupiny bude působit na základně Šaíba. Na ní povede kurzy věnované dopravní policii, kriminalistickým technikám, vyšetřování trestné činnosti a školení instruktorů. "Právě to je jedním z hlavních těžišť naší práce. Iráčtí instruktoři se totiž budou později sami podílet na výcviku budoucích policistů," uvedl mluvčí vojenské policie Jan Čermák.

Hospodářský výbor doporučil zamítnout návrh na omezení prodeje

Hospodářský výbor sněmovny poslancům doporučil zamítnout návrh zákona, který počítá se zákazem nočního prodeje v supermarketech a prodeje o státních svátcích, s výjimkou Štědrého dne. Sporná poslanecká předloha již prošla prvním čtením a dolní komora by o ní měla během několika měsíců rozhodnout. Návrh zákona předložila skupina komunistických a sociálnědemokratických poslanců. Obchody s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních by podle nich mohly mít otevřeno jen od 06:00 do 22:00, a to včetně sobot a nedělí. O státních svátcích by ale směly otevřít jen na Štědrý den do 14:00. Předloha při prvním čtení v polovině února odolala návrhům na zamítnutí hlavně díky ČSSD a KSČM, jednotně pro zamítnutí byli tehdy občanští demokraté. Unionisté a lidovci hlasovali nejednotně. Proti poslaneckému návrhu se již dříve postavil i Svaz obchodu a cestovního ruchu. Jeho prezidentka Helena Písková uvedla, že návrh nepatřičně a neodůvodněně zasahuje do liberálního podnikatelského prostředí. Diskriminuje podle ní jednu skupinu podnikatelů a zaměstnavatelů. Autoři předlohy ale tvrdí, že tak pomohou malým podnikatelům. Omezení otevírací doby ve větších supermarketech hájí i tím, že lidé budou mít víc volného času, aby se mohli věnovat rodině a koníčkům. Na podporu své iniciativy autoři také uvedli, že z 15 "starých" zemí EU je prodejní doba zcela neomezená jen ve Švédsku, jinde ji tak či onak regulují.

Sníh láká na české hory více domácích turistů než loni

Dobré sněhové podmínky letošní zimy lákají do českých hor více domácích turistů, než bylo v předchozích letech obvyklé. Podle odhadu analytické firmy Mag Consulting by mohlo dovolenou strávit lyžováním na českých sjezdovkách asi tři čtvrtě milionu Čechů, což je o 100.000 více, než se očekávalo před začátkem sezony, a o pětinu více než loni. Množství sněhu, kterého je pravděpodobně nejvíce za posledních 40 let, vylákalo totiž české turisty také do níže položených horských oblastí, kde v tuto dobu běžně bílá pokrývka nebývá. Navíc teď není v Česku podle ředitele Mag Consultingu Jaromíra Beránka jediná sjezdovka, která by byla mimo provoz. Počasí se projevilo na obsazenosti horských ubytovacích zařízení. Plno mají každoročně hojně vytěžované hotely a ubytovací zařízení vyšší kategorie přímo v horských střediscích, nouze o hosty ale není ani v horských chatách, menších penzionech a ubytovacích zařízeních v podhůří. Řada českých domácností vyrazila také na vlastní, celoročně využitelné chaty a chalupy.

Katapult v Liberci zahájili turné k svému 30. výročí

Rocková skupina Katapult zahajuje koncertem v Liberci turné k 30. výročí svého založení. Série vyvrcholí v listopadu velkým koncertem v Praze. V květnu Katapultu vyjde nové album. Kapela se na turné vydá ve "staronové" sestavě; kapelníka, zpěváka a kytaristu Oldřicha Říhu a baskytaristu Jiřího "Dědka" Šindeláře doplní někdejší bubeník z nejpopulárnější sestavy kapely Anatoli Kohout. Katapult vznikl v roce 1975. Na kontě má přes 7000 odehraných koncertů, dvě vítězství v někdejší anketě Zlatý slavík a řadu zlatých desek za prodej svých alb.

Počasí

V noci má být skoro jasno až polojasno. Teploty -9 až -13, v horských údolích až -20 stupňů. Ve čtvrtek čekáme polojasno až oblačno, na horách ojediněle slabé sněžení. Teploty 0 až +4