Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Václav Klaus se v Bílém domě sešel s prezidentem Bushem

Prezidenti České republiky a Spojených států Václav Klaus a George Bush v úterý ve Washingtonu při svém prvním dvoustranném jednání diskutovali o politických tématech, neprobírali však otázku amerických vstupních víz pro české občany cestující do USA. Klaus novinářům řekl, že jednání se zaměřilo na základní problémy světové politiky. Mezi hlavní témata patřil Blízký a Střední východ, dále byla diskutována situace v Libanonu a v Evropě a oba prezidenti se dotkli i poměrů v České republice včetně nedávné vládní krize. Po jednání Klaus dále řekl, že Bush se zajímal, zda Česká republika udrží svoji pozici v Iráku. S odvoláním na americké diplomatické zdroje deník Mladá fronta Dnes napsal, že Bush ocenil Klausův slib, že Česko své vojáky nestáhne. Klaus nastoupil na Pražský hrad v roce 2003, ale od té doby se sešel v Bílém domě jen s viceprezidentem Richardem Cheneym. Včera se Klaus s Bushem dohodli na setkání během oslav konce druhé světové války letos 9. května v Moskvě. Bush přivítal Klause v Oválné pracovně Bílého domu krátce před polednem místního času (k večeru SEČ). Setkání trvalo přes půl hodiny a Klaus ho označil za velmi přátelské. "Vztahy mezi Českou republikou a Spojenými státy jsou velmi pozitivní a dnešní setkání to jen potvrdilo," řekl Klaus novinářům před zasněženým Bílým domem. Návštěva Bílého domu byla oznámena s jednodenním předstihem během Klausovy cesty po USA, kde český prezident představuje svou knihu o vývoji České republiky od pádu komunismu v roce 1989. Publikaci také svému hostiteli daroval. Pro americkou stranu to byla podle Klause normální pracovní návštěva. "Moje cesta s vydáním knihy, s desítkami rozhovorů pro všechna média a s desítkami akcí v Texasu a ve Washingtonu není něco, co bych nazýval soukromou cestou," řekl Klaus.

Vláda posílá návrh o obecném referendu do parlamentu

Vláda schválila návrh ústavního zákona, který má umožnit lidem vyslovit se v referendu k zásadním otázkách vnitřní či zahraniční politiky státu. Občané by mohli podle této předlohy rozhodovat i o ratifikaci evropské ústavní smlouvy. Ministři současně přijali také zákon, který stanoví podmínky všelidového hlasování. Další osud obecného referenda je ale velmi nejistý. Pro schválení ústavního zákona je totiž třeba souhlasu nejméně 120 z 200 poslanců a tří pětin přítomných senátorů. ODS, která má dominantní postavení v horní komoře parlamentu, však univerzální plebiscit odmítá. Nejsilnější opoziční strana už předložila zákon o konání jednorázového referenda k euroústavě s tím, aby se konalo ještě letos.

Vláda se připravuje na povodně, riziko stoupá s každým dnem zimy

Vláda doporučila před táním sněhu maximálně vyprázdnit vodní nádrže, aby zadržely očekávaný příval vody. Ministr zemědělství Jaroslav Palas po zasedání kabinetu novinářům řekl, že na odtávání extrémního množství sněhu se vodohospodáři chystají stejně jako lidé zodpovědní za bezpečnost. O riziku vzniku povodní už byly informovány kraje a radnice velkých měst. Při rychlém oteplení podle ministra hrozí katastrofální povodně, riziko se zvyšuje každým dnem zimy. Největší problém bude se zvládnutím Vltavy a Moravy. "V povodí Vltavy leží 1,6 miliardy kubických metrů sněhu, kaskáda je přitom schopna zachytit čtvrtinu," řekl Palas novinářům. V povodí Moravy je podle něj nádrží málo; pomohou Nové mlýny. Riziko přívalu velké vody roste podle něj s prodlužováním zimy. Na horách nyní leží průměrně metr a půl až dva metry sněhu. Na Labské boudě překročila dnes sněhová pokrývka tři metry. V nejbližších dnech meteorologové výrazné oteplení a tedy i větší tání ale neočekávají.

Ministr Svoboda zahajuje návštěvu asijských zemí stižených cunami

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda zahajuje návštěvu asijských zemí, které byly ľoni v prosinci postiženy zemětřesením a ničivými vlnami cunami. V rámci cesty předá českou humanitární pomoc, setká se s místními vládními představiteli i zástupci humanitárních organizací a bude se také zajímat o osud zatím nezvěstných Čechů. Do Prahy by se měl vrátit 14. března. První zastávkou bude indonéská metropole Jakarta, kde se Svoboda sejde se šéfem indonéské diplomacie Hasanem Wirayudou. V Jakartě se ministr rovněž zúčastní ministerské schůzky Evropské unie a Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). Šéf české diplomacie pak bude pokračovat na sever indonéského ostrova Sumatra, který utrpěl katastrofou ze všech oblastí nejvíce a odkud pochází většina z celkových téměř 300.000 obětí a pohřešovaných. Svoboda v rámci humanitární pomoci předá rýži a úpravnu vody a setká se s představiteli nadace ADRA, koordinující podporu z Česka. Z Indonésie se Svoboda přesune do thajského Pchúketu, kde mimo jiné navštíví centrum pro identifikaci obětí cunami. Praha má na místě již řadu týdnů své odborníky, kteří pátrají po několika zmizelých českých turistech. Je už velmi málo pravděpodobné, že přírodní katastrofu přežili, potvrzenou oběť má však Česko zatím jednu. Poslední zastávkou má být srílanské Kolombo, kde letoun vyloží další humanitární pomoc. Pomoc o hmotnosti 1660 kilogramů a v hodnotě 660.000 korun posílá při příležitosti ministrovy mise do regionu také Český červený kříž. Pro Srí Lanku připravil antiseptické sety pro osobní dezinfekci a tablety na dezinfekci vody, pro Indonésii potom 900 litrů čistícího a dezinfekčního prostředku, dezinfekční tablety a 200 souprav hygienických potřeb pro kojence.

ČR je připravena dát za zlomek Dalimilovy kroniky až 10 milionů

Česká republika se bude ucházet o koupi části latinského překladu Dalimilovy kroniky, který se bude 17. března dražit v aukční síni Drouot Richelieu v Paříži. "Bylo rozhodnuto o maximální nabídce deseti milionů korun - to je strop," řekla ČTK po jednání vlády její mluvčí Věra Dušková. Národní knihovna (NK) chce v případě úspěchu na aukci získaný unikátní zlomek středověkého rukopisu vystavit na několik dní v Praze. Knihovna se o skutečnosti, že se zlomek překladu Kroniky tak řečeného Dalimila objevil v katalogu aukce, dozvěděla před několika týdny. Francouzský badatel nejprve informoval Společnost přátel Národní galerie v Praze (NG), pracovníci galerie se poté obrátili na NK, která se prostřednictvím ministerstva kultury snaží vzácné bohemikum získat. Knihovna jednala s aukčním domem o možnosti vyřadit exemplář z dražby, pořadatelé aukce ale tomuto požadavku nevyhověli. Katalogová cena rukopisu je 120.000 až 150.000 eur (3,6 až 4,5 milionu korun). Experti si však myslí, že by cena mohla dosáhnout až milionu eur (30 milionů korun). Historikové označují nález za objev století či největší objev od dob Františka Palackého. Dalimilova kronika je nejstarší česky psaná veršovaná kronika a jedno ze základních děl českého dějepisectví. Český text byl často přepisován a dochovalo se osm úplných rukopisů a pět zlomků - NK vlastní tři úplná díla a dva zlomky psané česky. Známé jsou německé překlady, ale o latinském se nevědělo. Nalezený rukopis je přeložený z češtiny, odborníci ho datují do doby kolem roku 1340.

Zpráva o rodině: V neúplné rodině žilo v ČR každé páté dítě

Jen neúplnou rodinu mělo v Česku v 90. letech každé páté dítě žijící v rodinách. Přibývá totiž množství rozvodů i počet lidí, kteří odkládají svatbu na později. Na diskriminaci žen na trhu práce přitom nejvíce doplácejí právě matky s malými dětmi. Možná i to ovlivňuje fakt, že nižší porodnost než ČR má už jen Ukrajina. Vyplývá to z národní zprávy o rodině, kterou zpracovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Sčítání obyvatelstva v roce 2001 zaznamenalo o 90.000 neúplných rodin více než o deset let dříve. V 90. letech tedy přišlo rozvodem o jednoho rodiče více než 340.000 dětí, uvádí zpráva. Konstatuje také, že v roce 2003 bylo uzavřeno nejméně sňatků od konce první světové války a že počet rozvodů se již blíží hranici 50 procent, kdy se bude rozvádět každé druhé manželství.

Před sídlem vlády opět demonstrovali Grossovi odpůrci

Přes nepřízeň počasí před sídlem vlády opět demonstrovali odpůrci premiéra Stanislava Grosse. Sešlo se jich přes 200, tedy o něco více než při stejných akcích, které se na tomtéž místě konaly i poslední dvě středy. Demonstrantům vadí premiérovo mlžení ohledně koupě bytu, podnikání jeho ženy a činnost policejních týmů, které Gross zřídil ještě jako ministr vnitra. Akce je soukromou iniciativou pražského aktivisty Erika Matouše, poprvé na ní vystoupil i bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín. "My jsme schopni prokázat, že tohle (aféra kolem Grossova bytu) je jen špička ledovce zločinného spolčení, které s pomocí policejního aparátu a zpravodajských služeb v této zemi provádí nezákonnosti," prohlásil bývalý zpravodajec před jásajícím davem převážně starších lidí. Sociální demokracie podle něj odposlouchává občany a tuto činnost prý kryje ministr vnitra František Bublan. Hučín byl nedávno definitivně zproštěn obžaloby z nedovoleného ozbrojování. Demonstranti nepřijali Grossovu omluvu za jeho výroky kolem majetkových poměrů jeho rodiny, s níž v sobotu předstoupil nejprve před širším vedením ČSSD a pak prostřednictvím televize před veřejnost. "Byly to výhrůžky - ať už politickým oponentům, nebo nám občanům. Řekl, že vláda má úkoly a potřebuje klid na práci - to už jsme ale jednou slyšeli," prohlásil Matouš. Grossova omluva, ve které mimo jiné zopakoval, že jeho žena Šárka končí se svými podnikatelskými aktivitami, není dostatečná ani podle vládní KDU-ČSL, opoziční ODS i politologů. Premiérovi kritici nyní vyčkávají, zda bude na konci března znovu zvolen předsedou sociálních demokratů. Pokud ano, tak lidovci budou zřejmě znovu požadovat jeho demisi a ODS se pokusí vyvolat hlasování o důvěře vládě.

Koruna opět lámala rekordy k euru i dolaru, končí o něco slabší

Česká měna dnes lámala rekordy vůči oběma světovým měnám. Proti dolaru posunula historické maximum až na 21,90 Kč/USD, k euru vylepšila 2,5leté maximum na 29,29 Kč/EUR. Závěr obchodování však korunu zastihl na slabších úrovních, a to na 21,96 Kč/USD a 29,35 Kč/EUR, vyplývá z informací dealingu Komerční banky. Před rokem se kurz koruny k dolaru pohyboval na úrovni 26,74 Kč/USD. "Ten, kdo držel na svém devizovém účtu dolary, tak za poslední rok na každém dolaru prodělal skoro pět korun. Naopak výhodné bylo v dolarech si půjčit," řekl analytik Volksbank Vladimír Pikora. Nynější posilování koruny je podle expertů i přes dobré výkony tuzemské ekonomiky až příliš rychlé. Silná koruna škodí českým vývozcům, kteří za své zboží dostávají v přepočtu méně peněz. Naopak zlevňuje zboží dovážené ze zahraničí. Zpevnění k dolaru snižuje ceny zejména ropy, oblečení a elektroniky.

Zmrazení platů ústavních činitelů je zřejmě v nedohlednu

Opětovné zmrazení platů ústavních činitelů, tedy i poslaneckých a senátorských mezd, je zřejmě v nedohlednu. Debatu o vládním návrhu, který to měl zajistit, již minulý týden přerušil rozpočtový výbor sněmovny a totéž dnes udělal i výbor sociální. Chce počkat, až kabinet předloží i novely, které upraví například také platy státních zaměstnanců. Mzdy politiků, soudců a státních zástupců parlament zmrazil po povodních v roce 2002. Koncem loňského roku však sněmovna schválila senátní návrh, který o rok odložil zvýšení mezd příslušníků bezpečnostních složek, zároveň ale od 1. ledna zvýšil platy politiků, soudců a státních zástupců. Vláda pak v prosinci přijala novelu, která má mzdy politiků vrátit na úroveň před listopadovým zvýšením a zmrazit je. Původně se předpokládalo, že poslanci to stihnou ještě do konce roku, nakonec se ale ukázalo, že řada z nich s tím tak nespěchá. Sněmovna se tedy předlohou zabývala až v lednu, kabinet navrhl její zrychlené projednání. Opoziční ODS to však vetovala. Nyní je velmi nejisté, zda se dolní komora k novele dostane na březnové schůzi.

Čeští průzkumníci dorazili Afghánistánu

Čtyřicítka českých vojenských průzkumníků dorazila do severního Afghánistánu. Prostějovští specialisté budou následujících šest měsíců v provincii Badachšán pomáhat s ochranou mezinárodních jednotek alianční mise ISAF. Společně s Dány jsou zařazeni do jednotky pod vedením německé armády, informoval tiskový odbor ministerstva obrany. Kontingent se do Afghánistánu přepravil několika stroji. Velitel Miroslav Vybíhal s pěti členy štábu odletěl už v pondělí, následující den opustila ČR velkokapacitní letadla Il-76 s technikou a logistickým materiálem. Vojáci se přepravili menším strojem An-72. Letouny přistávaly na letišti ve městě Mazáre Šaríf nedaleko místa základny. Posílení české účasti v Afghánistánu pro letošní rok schválil v prosinci parlament. Dosud v zemi pracovala pouze patnáctičlenná skupina pyrotechnických a meteorologických specialistů na základně v Kábulu. Příslušníci mise se budou střídat po šesti měsících.

ČD loni klesla ztráta na 674 mil. Kč, snížila se přeprava nákladu

České dráhy loni podle předběžných výsledků vykázaly ztrátu 674 milionů korun, tedy o 250 milionů nižší než v předchozím roce. Podobný výsledek očekávají i letos, řekl to generální ředitel Petr Kousal. Po vstupu do EU a otevření hranic klesla společnosti přeprava nákladu o 5,5 procenta. Cestujících naopak dráhy přepravily o čtyři procenta více než před rokem. Předloni, kdy ČD hospodařily prvním rokem jako akciová společnost, vykázaly ztrátu 926 milionů korun. V roce 2002 ještě před oddlužením jako státní podnik měly téměř pětimiliardový prodělek. Přeprava nákladu klesla o 5,5 procenta na 79,9 milionu tun. Podle Kousala je to dáno přesunem části nákladu na silnici po vstupu ČR do EU a po otevření hranic, ale také silnější konkurencí železničních dopravců. Cestujících v osobní dopravě ČD loni přepravily 179 milionů, což je o čtyři procenta víc než před rokem.

Manželé Stodolovi u Nejvyššího soudu neuspěli

Nejvyšší soud zamítl dovolání manželů Stodolových, pravomocně odsouzených na doživotí za jednu z největších sérií vražd v historii české kriminalistiky. Soud potvrdil všechny argumenty Vrchního soudu v Praze, který řekl, že oba manželé jsou prakticky nenapravitelní, chladní, agresivní a lhostejní k okolí. "Nebyly zjištěny žádné pozitivní faktory, které by ukazovaly, že se to může zlepšit," uvedl předseda senátu Robert Fremr. Advokáti manželů chtěli například překvalifikovat některé z prokázaných pokusů vražd jen na pokus loupeže. Upozorňovali i na možnost nápravy Stodolových. Soud ale nepřesvědčili. Stodolovi ztratili i šanci na podmínečné propuštění o deset let dříve. Zrušit desetiletý odklad pro začátek počítání lhůty pro podmínečné propuštění navrhlo jako možnost Nejvyšší státní zastupitelství. Státní zástupce Roman Hájek ale verdikt soudu uvítal. "Velmi precizně vysvětlil všechny důvody proč dovolání zamítl," řekl novinářům krátce po vyhlášení verdiktu Hájek. Advokát Stodolové možnost podání ústavní stížnosti odmítl, zástupce Stodoly se o tom údajně poradí s klientem. Na projednávání případu do Brna přijela jen Stodolová, Stodola se omluvil.

Sport

Český skokan na lyžích Jakub Janda skončil v závodu Světového poháru ve finském Kuopiu na třetím místě, o které se podělil s Polákem Adamem Malyszem. Vyhrál Fin Matti Hautamäki před Roarem Ljökelsöyem z Norska.

Počasí

V noci bude oblačno, na většině území sněhové přeháňky. Postupně budou srážky i oblačnost ubývat. Teploty klesnou na -7 až -11, při vyjasnění kolem -15st. Ve čtvrtek bude polojasno, na horách místy sněhové přeháňky. Teploty -4 st až nula.