Zprávy

Zeman i Zaorálek jsou pro zachování celistvosti Ukrajiny

Český prezident Miloš Zeman i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek kladou důraz na zabránění rozpadu Ukrajiny a vytvoření nové vlády v Kyjevě. Zachování územní celistvosti země je podle nich důležité. Rozpad státu by byl velkou chybou, řekl Zaorálek v diskuzním pořadu televize Prima. Pokud by se Ukrajina rozpadla na proevropsky orientovanou část a území, jehož obyvatelé tíhnou k Rusku, znamenalo by to vytvoření dělící čáry mezi jednotlivými sférami vlivu. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček sdělil, že nadále platí obecné pozvání nejvyššího představitele Ukrajiny do Prahy. Podle Zaorálka však dosavadní prezident Viktor Janukovyč již ztratil svou legitimitu.

Lidé v Praze podpořili Ukrajinu koncertem i mší

Stovky lidí v Praze přišly podpořit Ukrajinu zmítanou nepokoji. Na náměstí Republiky se konal charitativní koncert s řadou vystupujících. Vystoupila třeba kapela Dva, Sunflower Caravan, Circus Ponorka, Zrní nebopísničkářka Karolina Kamberská. Koncert byl zdarma, lidé ale mohli posílat dárcovské SMS na konto pro Ukrajinu společnosti Člověk v tísni. Ukrajinci kvůli situaci ve své vlasti demonstrovali na Václavském náměstí. Ukrajinci už v Praze protestovali několikrát. Za oběti konfliktu se už ráno konala mše ve svatovítské katedrále. Více než stovka lidí se modlila také za poklidné vyřešení bouřlivé situace. Češi mohou přispět finančně na pomoc obětem nepokojů díky vyhlášeným veřejným sbírkám. Jednu z nich vypsala Charita ČR. Finanční dary lze posílat na účet 55660022/0800, variabilní symbol 104. V pátek se přidala i organizace Člověk v tísni. Lidé mohou posílat peníze na číslo účtu 93209320/0300 nebo DMS SOSUKRAJINA na číslo 87777.

Ministr Chovanec měl po operaci vnitřní krvácení

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) po plastické operaci břicha začal vnitřně krvácet, lékaři ho museli znovu operovat. Už je mimo jakékoli ohrožení, řekl mluvčí ministerstva Pavel Novák. Nemocnice se k operaci vyjadřovat nechtěla. Na Chovancovy komplikace upozornil server Blesk.cz. Chovanec tento týden v plzeňské fakultní nemocnici podstoupil dlouho plánovaný zákrok, při kterém mu lékaři odstranili část kůže. Třiačtyřicetiletý ministr totiž již dříve zhubl o několik desítek kilogramů. Chovanec podle Blesku plánoval, že v neděli půjde z nemocnice domů. Jenže v pátek brzy ráno zkolaboval. Lékaři poté zjistili, že krvácí do břicha. Musel být podruhé operován.

Na Berounsku zemřela žena, možnou příčinou je metanol

V Zadní Třebáni na Berounsku zemřela v neděli dopoledne jednašedesátiletá žena. Policisté nevylučují, že příčinou smrti byla otrava metanolem. Mohlo se ale jednat i o cévní příhodu. Co smrt způsobilo, ukáže pitva. Sdělila to mluvčí středočeské policie Štěpánka Zatloukalová. Žena zemřela v penzionu v Zadní Třebáni, kde v sobotu večer pila vodku. Láhev policisté zajistili a poslali na expertizu. V České republice od září 2012 metanol zabil 51 lidí, další desítky skončily v nemocnici. Policie stíhá v souvislosti s touto kauzou přes tři desítky lidí.

V Jemenu unesli českou lékařku, po pár hodinách ji propustili

Česká lékařka se v sobotu stala obětí únosu v jemenské metropoli Saná. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenované bezpečnostní zdroje. České ministerstvo zahraničí incident potvrdilo, únosci podle něj ženu ale po několika hodinách propustili. Češka šla podle Reuters do práce v soukromé nemocnici, když jí ozbrojení útočníci zablokovali cestu autem a zajali ji. Po asi pěti nebo šesti hodinách ji ale pustili na svobodu a žena už je zpátky doma v bezpečí. Česká lékařka byla podle Reuters už třetím cizincem uneseným v Jemenu tento měsíc. V předchozích případech podle agentury neznámí ozbrojenci unesli britského pracovníka těžařské firmy a členové jednoho z jemenských kmenů zase odvlekli Němce, aby si pomocí něj vymohli propuštění vězněných příbuzných.

45. výročí sebeupálení Jana Zajíce připomíná putovní výstava

Pětačtyřicáté výročí tragického činu i osobnost studenta Jana Zajíce, který se upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy a takzvané normalizaci, připomene putovní výstava. Nazývá se Příběh Jana Zajíce a vytvořili ji studenti Gymnázia Šumperk. Vernisáž se uskuteční v pondělí 24. února v rámci mezinárodního festivalu Mene Tekel v Galerii Karolina Univerzity Karlovy, příští čtvrtek 27. února se přesune do Vlastivědného muzea Šumperk. Informoval o tom jeho předseda Občanského sdružení PANT Petr Pánek. Devatenáctiletý student Jan Zajíc se upálil 25. února 1969 v Praze, protestoval proti pasivitě občanů a počínajícímu procesu takzvané normalizace, která následovala po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Tehdy studoval poslední ročník Střední průmyslové školy dopravní v Šumperku a hluboce jej otřásl čin Jana Palacha, který se upálil před pražským Národním muzeem 16. ledna 1969. Když Zajíc viděl, že tato oběť nijak nezastavila letargii a lhostejnost veřejnosti k nastupující "normalizaci", rozhodl se být pochodní číslo dva.

Na 200 poutníků si v Číhošti připomnělo výročí smrti kněze Toufara

V Číhošti na Havlíčkobrodsku se sešlo kolem 200 poutníků, aby si připomněli nadcházející výročí smrti tamního kněze Josefa Toufara. Kněz byl státní bezpečností obviněn ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku a 25. února 1950 zemřel na následky mučení. Tradice poutí k tomuto datu začala loni z podnětu sdružení Mladí lidovci a nadačního fondu číhošťského kostela. Podle předsedkyně nadačního fondu Věry Kovandové je zájem o Číhošť značný i jindy v roce. Katolická církev totiž zahájila proces, na jehož konci by mohl být Toufar blahořečen a později i svatořečen. V prosinci 1949 se v číhošťském kostele při mši údajně několikrát pohnul kříž na oltáři. Dodnes neobjasněná událost se prý později opakovala. Vládnoucí komunistický režim toho využil k útoku na katolickou církev. Toufar byl zatčen a zemřel po krutém mučení v Praze, bylo mu 47 let.

Hořící keř Agnieszky Hollandové získal 11 Českých lvů

Film polské režisérky Agnieszky Hollandové věnovaný Janu Palachovi Hořící keř získal jedenáct Českých lvů včetně cen za nejlepší film, režii a scénář. Nejlepším dokumentem jsou Šmejdi Sylvie Dymákové. Drama Zdeňka Tyce Jako nikdy dostalo dvě a Klauni Viktora Tauše jednu sošku. Držitelem ceny za mimořádný přínos české kinematografii se stal spisovatel a scenárista Vladimír Körner. Slavnostní večer předávání výročních ocenění České filmové a televizní akademie se konal v pražském Rudolfinu. Za herecké výkony v hlavní roli byli Českými lvy oceněni Petra Špalková a Jiří Schmitzer - oba zazářili v psychologickém dramatu Jako nikdy. České lvy za výkony ve vedlejších rolích získali Jaroslava Pokorná (Hořící keř) a Jiří Lábus (Klauni). Ceny ČFTA se tak v podstatě kryly s Cenami české filmové kritiky vyhlášenými už koncem ledna. Poprvé ve dvacetileté historii Českých lvů převzala režii udílení cen akademie. Večer v přímém přenosu České televize staral moderátor Marek Eben. Předávání v sobotu večer na ČT1 sledovalo 693.000 diváků starších 15 let.

Zlínským krajem projdou masopustní průvody s maskami

Řadou obcí a měst ve Zlínském kraji projdou v nejbližších dnech masopustní průvody s maskami. V některých místech mají velkou tradici a lákají spoustu návštěvníků. Známý je například Festival masopustních tradic ve Strání na Uherskohradišťsku. V obci na moravsko-slovenském pomezí se bude konat již 27. ročník. Fašank ve Strání je oproti ostatním vesnicím odlišný tím, že tam nemají tradici masky, je založený na čistém folkloru a tanci Pod šable. Tanečníci se při něm proplétají spojují se držením šablí - dřevěných náhražek někdejších ostrých šavlí. Na mnoha místech v kraji se fašanky odehrají v sobotu 1. března. Tradiční obchůzku masek dědinou, hudbu, tanec a zpěv chystají v Kunovicích u Uherského Hradiště. Obchůzky se budou konat i v nedaleké Ostrožské Nové Vsi či v Kroměříži, kde bude na Hanáckém náměstí řemeslný jarmark. K hojně navštěvovaným patří také masopust v rožnovském skanzenu, který se konal již v sobotu.

Nádraží v Havířově se má přeci jen zbourat

Dozorčí dráha Českých drah (ČD) změnila ve čtvrtek svůj prosincový verdikt a rozhodla, že postaví nový dopravní terminál v Havířově na Karvinsku. Potvrdil to mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Kvůli terminálu má být zbourána nynější nádražní budova postavená v bruselském stylu, proti čemuž protestuje skupina architektů. O změně rozhodnutí ČD informovala Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD). Nový terminál má spojit vlakovou, autobusovou a osobní dopravu, na vlakové nádraží má navazovat prostor pro autobusové zastávky a velké parkoviště. Podle původního plánů měla stavba terminálu začít v roce 2013 a hotova měla být letos.

Nová lanovka poprvé vyvezla turisty až na Sněžku

Na nové lanovce na nejvyšší českou horu Sněžku byl v sobotu poprvé spuštěn i druhý úsek, turisti se tak znovu můžou vyvézt až na vrchol. Lanovka získala v pátek potřebné povolení k provozu z Růžové hory až na vrchol. Dodavatelská firma dokončila lanovku s čtyřměsíčním předstihem. Poprvé se lidé v nových kabinách svezli před vánočními svátky, ale pouze na Růžovou horu. Nová lanovka za více než 300 milionů korun má čtyřmístné kabiny místo otevřených dvousedaček. Doba jízdy na vrchol se zkracuje z 25 minut na 16 minut. Za hodinu lanovka přepraví stejně jako u starého zařízení maximálně 250 lidí, což byla podmínka ochránců přírody. Jízdné je na nové lanovce asi o deset procent dražší. Jízdenka na vrchol je za 210 korun, zpáteční stojí 390 korun.

OH v Soči

Česká výprava na zimních olympijských hrách v Soči obsadila díky rekordní bilanci dvou zlatých, čtyř stříbrných a dvou bronzových medailí 15. místo v hodnocení zemí. Rychlobruslařka Martina Sáblíková obhájila zlato na pětikilometrové trati a na trojce vybojovala stříbro. Eva Samková ve snowboardcrossu vyhrála zlato a biatlonisté, kteří až dosud na olympijskou medaili čekali, jich v Krasné Poljaně získali hned pět.

O zlato se v Soči postaraly dvojnásobná šampionka z Vancouveru Martina Sáblíková na rychlobruslařském oválu a debutantka Eva Samková ve snowboardcrossu. Sáblíková přidala ještě stříbro a o zbylých pět medailí se postarali biatlonisté, kteří přitom dosud na hrách vycházeli naprázdno. Nejúspěšnější z nich Ondřej Moravec v závodech jednotlivců získal stříbro a bronz a další stříbro společně s Jaroslavem Soukupem, Gabrielou Soukalovou a Veronikou Vítkovou ve smíšené štafetě. Soukup navíc vybojoval bronz a Soukalová stříbro v individuálních závodech.

Rekordní medailová bilance na zimních olympijských hrách v Soči potěšila i předsedu Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala. Ocenil skvělou bilanci biatlonistů, kteří se postarali o pět z osmi cenných kovů, ale i další sportovce, kteří skončili těsně pod stupni vítězů. "Samozřejmě z toho máme velkou radost. A ani nelze říct, že bychom měli nějaké extrémní štěstí, protože spousta našich sportovců skončila na čtvrtém nebo pátém místě," bilancoval Kejval.

Závěrečný běžecký závod na olympijských hrách v Soči se proměnil v ruský triumf. Maraton na 50 km volnou technikou vyhrál Alexandr Legkov, za kterým ve finiši skončili Maxim Vylegžanin a Ilja Černousov. Ruští sportovci díky tomu mají jisté prvenství v medailovém pořadí zemí. Čeští lyžaři na nejlepší nestačili, Petr Novák obsadil 29. místo a Lukáš Bauer doběhl jednatřicátý.

Dále ze sportu:

Čeští fotbalisté se v kvalifikaci o mistrovství Evropy 2016 utkají ve skupině A s Nizozemskem, Tureckem, Islandem, Lotyšskem a Kazachstánem. Rozhodl o tom los v Nice. Na šampionát postoupí první dva týmy z každé z devíti skupin a nejlepší tým z třetích míst. Zbylých osm týmů na třetích místech se utká o postup v baráži.

Fotbalisté Slavie Praha vstoupili do jarní části první ligy debaklem 1:5 v Olomouci a dál mají jen bodový náskok na sestupové pásmo. Na posledním místě tabulky zůstane i po 17. kole nováček Bohemians Praha 1905, který v záchranářském souboji prohrál v Příbrami 0:1. Stejným výsledkem doma Slovácko porazilo Jablonec, Znojmo v brněnském azylu uhrálo bezbrankovou remízu s Jihlavou.

Tenistka Klára Zakopalová si zahraje v Riu de Janeiro druhé letošní finále na okruhu WTA. Nejvýše nasazená Češka v semifinále porazila Brazilku Telianu Pereiraovou suverénně 6:2, 6:1 a dnes může ukončit devítileté čekání na titul. Ve finále ji čeká Japonka Kurumi Naraová.

Basketbalistky mistrovského ZVVZ USK Praha získaly Český pohár. Ve finále turnaje v Trutnově porazily 73:67 IMOS Brno, který obhajoval prvenství. Pražanky získaly trofej počtvrté za posledních pět let. Třetí místo vybojoval Hradec Králové, který ve východočeském derby porazil domácí Trutnov 87:80 po prodloužení.

Hokejisté Havlíčkova Brodu jako jediní v úvodních čtvrtfinálových zápasech play off první ligy nevyužili výhodu domácího prostředí a s Třebíčí prohráli 2:3 po samostatných nájezdech. Další favorité Mladá Boleslav i Olomouc zvítězili o tři góly, Jihlava porazila Havířov 2:0. Hraje se na čtyři vítězné zápasy.

Počasí:

polojasno, teplota 6 až 10 stupňů.

Teploty budou i v dalších čtyřech týdnech nadprůměrné a mají pozvolna stoupat. Pršet má naopak málo, uvedl ČHMÚ ve výhledu do 23. března.