Zprávy

ANO schválilo Teličku jako svého lídra do eurovoleb

Hnutí ANO schválilo bývalého eurokomisaře Pavla Teličku jako lídra kandidátky do evropských voleb. Dalšími kandidáty hnutí jsou diplomat Petr Ježek, manažerka Dita Charanzová, podnikatelka Martina Dlabajová a diplomat Ivan Jančárek. Hnutí vedené miliardářem Andrejem Babišem chce kompletní kandidátku oficiálně představit v pondělí. Vystudovaný právník Telička dlouhá léta působí v diplomacii. Věnuje se zejména evropské problematice. Byl hlavním vyjednávačem členství v Evropské unii, státním tajemníkem pro evropské záležitosti a po vstupu do unie byl prvním českým eurokomisařem.

Komunistickou kandidátku do eurovoleb vede poslankyně Konečná

Kandidátku KSČM pro volby do Evropského parlamentu povede poslankyně Kateřina Konečná. Na druhém a třetím místě kandidují Jiří Maštálka a Jaromír Kohlíček. Rozhodl o tom Ústřední výbor KSČM. Maštálka a Kohlíček už jsou členy europarlamentu, své mandáty tedy budou obhajovat. Konečná je v současnosti místopředsedkyní zahraničního výboru Poslanecké sněmovny a rovněž výboru pro životní prostředí. V EP je ještě Vladimír Remek, kterého ale poté, co se stal velvyslancem ČR v Moskvě, nahradila do květnových voleb bývalá europoslankyně Věra Flasarová (KSČM). Dlouholetým europoslancem za KSČM je rovněž Miloslav Ransdorf, který bude svou nynější pozici v EP obhajovat ze čtvrtého místa kandidátky. Prezident Miloš Zeman vyhlásil evropské volby na 23. a 24. května.

Zemanovce ve Zlínském kraji vede nadále prezidentův kancléř Mynář

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář obhájil na krajské konferenci Strany Práv Občanů - zemanovci (SPOZ) post předsedy krajské organizace ve Zlínském kraji. Informoval o tom místopředseda strany Vladimír Kruliš. Strana se také rozhodla postavit své kandidátky do komunálních voleb. Zlínský kraj je považován za jednu z bašt zemanovců. V krajském zastupitelstvu mají čtyři zastupitele a dva radní, hejtmanovým náměstkem je Lubomír Nečas, František Čuba je radním zodpovědným za oblast zemědělství. Miloš Zeman coby kandidát SPOZ při prezidentské volbě získal v kraji nejvíce hlasů, v prvním kole to bylo 26,3 procenta, ve druhém kole 58,5 procenta.

V Praze vznikla strana Republika, vedou ji bývalí poslanci VV

V Praze vznikla nová strana Republika. Chce být pravicová, zúčastnit se letošních komunálních i senátních voleb i voleb do Evropského parlamentu. Má zatím 110 členů a z pozice předsedy, respektive prvního místopředsedy ji vedou bývalí poslanci Věcí veřejných (VV) Otto Chaloupka a Michal Babák. Delegáti zvolili i další tři řadové místopředsedy, a to Antonína Cekotu ze Zlínského kraje, Františka Frolu z Královéhradeckého kraje a Radku Sitarovou z Jihomoravského kraje. Věci veřejné už nejsou po loňských předčasných volbách parlamentní stranou. Samostatně ani nekandidovaly. Někteří členové VV šli do voleb společně s hnutím Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

Na 160 cestující se kvůli poškození letadla zdrželo na Azorech

Letadlu společnosti Travel Service se při mezipřistání na Azorech poškodil kvůli poryvu větru podvozek. Všech 160 cestující je v pořádku a čekají na náhradní letadlo. Zpoždění by mělo činit zhruba sedm hodin, sdělila mluvčí Travel Service Vladimíra Dufková. Spoj míří přes Jamajku do mexického Cancúnu. Na počátku února uvízlo na Kubě kvůli poruše letadla Travel Service přes 150 turistů. Důvodem byla porucha na Pitotově trubici letadla. Jde o měřicí přístroj, který měří rychlost letu pomocí rozdílu tlaku.

Nepomuk si připomněl 70 let od sestřelení amerického bombardéru

V Nepomuku na Plzeňsku si zhruba dvě stovky lidí připomněly 70. výročí sestřelení amerického bombardéru B-24 Liberator. V jeho troskách zachvácených plameny zahynulo 22. února 1944 na nedalekém vrchu Dubeč deset členů posádky. Téměř jako zázrakem přežil pád jen zadní střelec Raymond Noury, který Nepomuk v minulosti dvakrát navštívil. Měl přijet i letos, v prosinci ale v Americe ve věku 90 let zemřel, řekl při pietním aktu nepomucký starosta Václav Kovář. Liberator, který se na Nepomucku zřídil, byl jedním z prvních amerických letadel sestřelených za války nad českým územím. Jako připomínku na událost místní muzeum otevřelo novou expozici. Představuje části letadla i některé osobní věci členů posádky, které na začátku 90. let vykopali na Dubči místní nadšenci.

V Plzni se otevře rozšířené science centrum Techmania

V Plzni se na Den učitelů 28. března oficiálně otevře v nové podobě hlavní hala science centra Techmania zaměřeného na popularizaci vědy a techniky. Veřejnosti se zpřístupní o den později. Po sedmiměsíčním uzavření a rekonstrukci bude "nová" Techmania třikrát větší než ta dosavadní, provozovaná v historické škodovácké hale. Hala nyní prošla kolaudací, příštích pět týdnů se do ní budou stěhovat expozice, sdělil mluvčí Techmanie Tomáš Moravec. Centrum nabídne nové interaktivní expozice, školy budou moci využívat vybavené laboratoře zaměřené na biologii, chemii a fyziku. K dispozici budou klubovny, dílny a velké zázemí pro občerstvení a odpočinek.

V Rudolfinu se budou dnes udělovat Čeští lvi

Dnes budou ve Dvořákově síni pražského Rudolfina vyhlášeni držitelé výročních cen Český lev. Moderátorem večera, který je poprvé plně v režii České filmové a televizní akademie, bude v přímém přenosu České televize Marek Eben. Ceny se budou udělovat v 16 kategoriích. Se 14 nominacemi vstupuje do finále film polské režisérky Agnieszky Hollandové Hořící keř. Dvanáct jich má snímek Zdeňka Tyce Jako nikdy. Naději mají například i jedenáctkrát nominované filmy Revival Alice Nellis a Rozkoš Jitky Rudolfové, osm nominací dostali Klauni. Akademici letos vybírali z 29 celovečerních hraných a animovaných filmů, z nichž se 15 do nominací dostalo, a 17 celovečerních dokumentů uvedených vloni do distribuce.

V Praze začal masopust, městem prošel karnevalový průvod

V Praze začal masopust, centrem prošel karnevalový rej. Maškary pak na Staroměstském náměstí symbolicky převzaly od starostů vládu nad městem až do takzvaného tučného úterý 4. března. Obnovená tradice masopustního veselí Carnevale Praha se koná osmým rokem, nabídne koncerty, kostýmní bály či hostiny.Na karneval přijelo 13 souborů, mezi nimi například jihočeský Doudleban, maškary z pražského Břevnova, ale i masopustní masky z Hlinecka, které jsou zapsané na seznam světového nehmotného dědictví UNESCO. Tisíce lidí přihlížely defilé kejklířů, husarů, staročeských selek, ale i benátských masek zdobených barevným peřím. V příštích dnes láká karneval na maškarní ples pro děti, masopustní zápolení, hudebně taneční představení, banket či ples masek. Většina akcí se bude konat v Clam-Gallasově paláci. Karnevalový stánek bude otevřen i na Staroměstském náměstí.

Galerie v Litomyšli chystá výstavy Váchala a Matičky

Městská galerie Litomyšl chystá na letošní rok reprezentativní výstavy Josefa Matičky a Josefa Váchala, výtvarníků úzce spjatých s městem. Zvláště Matičkova výstava bude pro galerii nejvýznamnější událostí roku, řekla ředitelka galerie Dana Schlaichertová. Výstava bude otevřena v Městské obrazárně na zámku 14. června. Vystavena bude i sbírka děl významných českých umělců, například Emila Filly, Josefa Čapka, Václava Špály či Jana Zrzavého, kterou věnoval městu. Výstava Josef Váchal - Mystik neukázněný začne v domě U Rytířů 8. června a potrvá do konce prázdnin. Díla zapůjčí například Galerie moderního umění v Hradci Králové, Památník národního písemnictví v Praze a soukromí sběratelé. I další výstavy jsou nějakým způsobem spojené s Litomyšlí. Galerie naplánovala výběr z tvorby Veroniky Šrek Bromové, tato fotografka žijící v blízké Stříteži se také věnuje kresbě, malbě a prostorovým instalacím. Uskuteční se rovněž výstava architektonického ateliéru Josefa Pleskota.

V Nejvyšším purkrabství na Hradě se zboří někdejší Dům dětí

Areál Nejvyššího purkrabství na Pražském hradě se změní. Správa Pražského hradu se totiž rozhodla, že nechá odstranit objekt ze 60. let minulého století, bývalý Dům čs. dětí. Objekt dnes chátrá, je v něm jen kavárna a prodejna suvenýrů. Ještě před několika lety se přitom plánovala jeho rekonstrukce. Informaci o plánovaném bourání objektu přinesl v pátek server ihned.cz. Na uvolněném místě žádná nová stavba nevznikne, uprostřed ale zůstane kašna, která je dnes v atriu budovy. Po zbourání budovy se opraví i fasády okolních domů, které obklopují vestavbu. Ta vznikla na místě renesančních domů, které byly odstraněny.

Nová lanovka poprvé vyvezla turisty až na Sněžku

Na nové lanovce na nejvyšší českou horu Sněžku byl v sobotu poprvé spuštěn i druhý úsek, turisti se tak znovu můžou vyvézt až na vrchol. Lanovka získala v pátek potřebné povolení k provozu z Růžové hory až na vrchol. Dodavatelská firma dokončila lanovku s čtyřměsíčním předstihem. Poprvé se lidé v nových kabinách svezli před vánočními svátky, ale pouze na Růžovou horu. Nová lanovka za více než 300 milionů korun má čtyřmístné kabiny místo otevřených dvousedaček. Doba jízdy na vrchol se zkracuje z 25 minut na 16 minut. Za hodinu lanovka přepraví stejně jako u starého zařízení maximálně 250 lidí, což byla podmínka ochránců přírody. Jízdné je na nové lanovce asi o deset procent dražší. Jízdenka na vrchol je za 210 korun, zpáteční stojí 390 korun.

Záchranáři z Česka, Rakouska a Polska cvičili na lipenském ledu

Mizející ledovou pokrývku lipenského jezera využili záchranáři z Česka, Horních Rakous a Polska k nácviku záchrany lidí probořených do ledu. Do Dolní Vltavice se sjelo kolem 140 záchranářů. Vyzkoušeli si i záchranu s pomocí vycvičených psů. Ostrých zásahů bylo v této zimě na Lipně několik, řekl Milan Bukáček, šéf českokrumlovských vodních záchranářů. Mezinárodní seminář s praktickými ukázkami záchrany osob se koná každoročně. Kromě vodních záchranářů se ho účastí hasiči, zdravotníci, policisté i kynologové. Na jezeře se pohybovali po odtávající vrstvě ledu silné do pěti centimetrů. V této mírné zimě ale hladina zamrzala nerovnoměrně, což zvyšovalo riziko proboření lidí. Do konce ledna se jich podle dostupných údajů propadlo devět, všichni se zachránili.

OH v Soči

České biatlonové kvarteto ve složení Michal Krčmář, Jaroslav Soukup, Tomáš Krupčík a Ondřej Moravec obsadilo ve štafetě na olympijských hrách jedenácté místo. Naději na lepší umístění ztratili reprezentanti na třetím úseku, na němž Krupčík běžecky nestačil. Zlato v závěrečném biatlonovém závodě her vybojovali domácí Rusové, kteří triumfovali poprvé od olympiády v roce 1988.

Lyžařka Eva Vrabcová-Nývltová doběhla na olympijských hrách v závěrečném závodu na 30 km volnou technikou pátá a dosáhla nejlepšího výsledku v kariéře.

Snowboardistka Ester Ledecká obsadila na olympijských hrách v paralelním slalomu šesté místo. Limitovaná problémy se zády prohrála ve čtvrtfinále s Němkou Anke Karstensovou. Osmnáctiletá česká reprezentantka o jednu příčku vylepšila své umístění z obřího slalomu.

Lyžařka Šárka Strachová skončila desátá ve slalomu na hrách v Soči. Nejmladší olympijskou vítězkou v této disciplíně se stala osmnáctiletá Američanka Mikaela Shiffrinová. Stříbro vybojovala Rakušanka Marlies Schildová před krajankou Kathrin Zettelovou. Další Češka Martina Dubovská skončila dvaadvacátá, Kateřina Pauláthová nedokončila 1. kolo.

Biatlonisté, kteří se postarali o pět z osmi českých medailí, zakončí svůj program štafetou mužů. Na svůj poslední olympijský závod se chystá také lyžař Ondřej Bank ve slalomu.

Dále ze sportu:

Česká tenistka Klára Zakopalová porazila ve čtvrtfinále turnaje v Riu de Janeiro Polku Katarzynu Piterovou 6:4 a 6:0. Podruhé v sezoně si zahraje v semifinále, ve kterém ji tentokrát čeká domácí Teliana Pereiraová.

Basketbalista Jan Veselý má za sebou premiéru v barvách Denveru, kam byl ve čtvrtek vyměněn z Washingtonu. Jeho nový tým v pátečním utkání NBA prohrál na palubovce Chicaga 89:117. Jediný český hráč v zámořské soutěže strávil na hřišti ve světle modrém dresu Nuggets necelých 16 minut, zaznamenal pět bodů a pět doskoků.

Počasí:

polojasno, teplota 6 až 10 stupňů.

Teploty budou i v dalších čtyřech týdnech nadprůměrné a mají pozvolna stoupat. Pršet má naopak málo, uvedl ČHMÚ ve výhledu do 23. března.