Zprávy

0:00
/
0:00

Sobotka: ČR může přijmout stovky ukrajinských uprchlíků

Česká republika může v případě potřeby přijmout stovky uprchlíků z Ukrajiny, bude-li to potřeba. ČR ale v současnosti neeviduje zvýšení počtu žadatelů z Ukrajiny o azyl.. ČR by případně mohla pomoci i s léčbou lidí, kteří byli při protestech zraněni. Při návštěvě Poděbrad to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Česká vláda podle něj vítá poslední informace o uzavření dohody mezi ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem a opozičními předáky. Pokud by se situace na Ukrajině nezklidnila, či dále vyhrocovala, je Sobotka připraven svolat Bezpečnostní radu státu. Zatím k tomu ale nevidí důvod.

Ministři zahraničí V4 budou v pondělí jednat o Ukrajině

Ministři zahraničí visegrádské čtyřky budou v pondělí v Budapešti jednat mimo jiné o aktuálním dění na Ukrajině. Schůzky se zúčastní také ministři zahraničí Bulharska, Rumunska a Řecka, s nimiž chce V4 diskutovat o spolupráci v oblasti energetiky a klimatické politiky. Informovalo o tom české ministerstvo zahraničních věcí. Země V4 aktuální dění v této zemi bedlivě sledují. Podle některých analytiků může krize na Ukrajině eskalovat v občanskou válku, která by vedla k destabilizaci regionu a přílivu migrantů do okolních států. Český ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ve středu nevyloučil, že Česko přijme větší množství Ukrajinců, pokud se ve východoevropské zemi zhorší humanitární situace. Vízový styk pro ukrajinské občany přijíždějící do Česka by se ale podle něj zatím neměl "rozmělňovat". Cílem je, aby nenastal masivní příliv Ukrajinců do ČR.

Klausův institut varuje před rozbitím Ukrajiny

Postavit Ukrajinu před volbu východní nebo západní orientace znamená její rozbití, míní Institut Václava Klause. Poukazuje na to, že Ukrajina je do značné míry umělým celkem, který zůstal v mnohých ohledech závislý na Rusku. Krizi na Ukrajině pomohl rozběhnout Západ; ve skutečnosti si ji ale nepřeje a její důsledky není ochoten nést, uvádí se ve stanovisku, které sepsali bývalý prezident Klaus a ředitel institutu Jiří Weigl. I vzhledem k historickému vývoji své země mají podle nich obyvatelé Ukrajiny rozdílné představy o její budoucnosti. Klaus a Weigl také upozorňují na to, že pro Rusko je Ukrajina více než nejbližší zahraničí, jde o "kolébku jeho státnosti a kultury, domov desítek milionů Rusů". Prezident Viktor Janukovyč dnes potvrdil dohodu s opozičními vůdci s tím, že vypíše předčasné prezidentské volby a bude souhlasit s návratem ke znění ústavy z roku 2004, tedy s omezením prezidentských pravomocí. Oznámil rovněž, že hodlá vytvořit koaliční vládu národního porozumění. Demonstranti se smlouvou dohodnutou pomoci evropských prostředníků souhlasí a pověřili vůdce opozice, aby s Janukovyčem vyjednávali.

Praha pozve předáka ukrajinské opozice

Vedení Prahy se rozhodlo pozvat na návštěvu předáka ukrajinské opozice a poskytnout materiální a technickou pomoc občanům Ukrajiny. Zároveň umožní zraněným léčit se v pražských nemocnicích. Pražští radní uložili magistrátnímu odboru pro zdravotnictví a sociální péči, aby projednal s ředitelem pražské záchranky Zdeňkem Schwarzem možnosti materiální a technické pomoci občanům Ukrajiny. Pomoc by se měla uskutečnit v koordinaci s organizací Člověk v tísni. Rozhodla o tom rada hlavního města. Konkrétní jméno a kroky město teprve upřesní. Již na začátku února radní Prahy schválili finanční pomoc zraněným 500.000 korun. Vedení Prahy se naopak již na začátku února rozhodlo, že se nebude podílet na pořádání státní návštěvy ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Janukovyč má přijet do Prahy na dubnový summit Východního partnerství, o zrušení návštěvy už ale začal uvažovat prezident Miloš Zeman.

Univerzita Karlova umožní studentům z Ukrajiny dostudovat v Praze

Univerzita Karlova nabídne zhruba dvěma desítkám ukrajinských studentů možnost dokončit svá studia v Praze. Umožní jim to prostřednictvím univerzitního Stipendia Václava Havla. Nabídka se týká pouze těch studentů, kteří byli postiženi přímou perzekucí na Ukrajině. Podobnou pomoc přislíbila ukrajinským studentům ve čtvrtek i Univerzita Palackého v Olomouci. Univerzita Karlova zároveň odsoudila násilí, při němž v posledních dnech zemřely desítky osob. "Použité praktiky jsou naprosto neslučitelné se základními hodnotami evropské civilizace. Apelujeme proto na politické řešení současné krize," uvedla v prohlášení.

Kandidátku TOP 09 do eurovoleb povede Niedermayer

Kandidátku TOP 09 do Evropského parlamentu podle očekávání povede bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. O složení kandidátky rozhodl výkonný výbor strany. Dvojkou bude někdejší člen ODS, bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, na třetím místě poslanec za TOP 09/STAN Stanislav Polčák. Kandidáty postavila TOP 09 společně s hnutím Starostové a nezávislí (STAN), které s konzervativní stranou dlouhodobě úzce spolupracuje. "Nechtěli jsme nominovat omšelé funkcionáře," řekl předseda strany Karel Schwarzenberg k tomu, že první tři kandidáti nejsou členy TOP 09. Hlavním tématem volebního programu bude podle místopředsedy Miroslava Kalouska společný a bezpečný finanční trh, jednoduchá a přehledná legislativa, ochrana krajiny a životního prostředí a ochrana lidských práv. Kdy začne kampaň, vedení strany neuvedlo.

Předsedou České konference rektorů je rektor UK Tomáš Zima

Rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima je předsedou České konference rektorů, která reprezentuje všechny vysoké školy akreditované v České republice. Do čela si ho zvolili jeho kolegové na výročním zasedání ve Stříteži na Jihlavsku. Volba měla více kol, Zima byl v konečném hlasování zvolen těsnou většinou hlasů. ČTK to řekl místopředseda konference Karel Melzoch. "V nominaci bylo 16 kandidátů, většina z nich se postupně nominace zřekla. Nejžhavějším protikandidátem Zimy byl rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek," řekl Melzoch. Zima vystřídal ve vedení konference rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla, kterému v lednu v čele největší české vysoké školy skončil mandát. Hampl vedl konferenci od roku 2009.

Novým šéfem Českých drah představenstvo zvolilo Kurucze

Novým šéfem Českých drah (ČD) se stal dosavadní náměstek ředitele ČD pro ekonomiku a techniku Daniel Kurucz. Na prvním zasedání ho zvolilo nové představenstvo firmy, které ustavila dozorčí rada drah ve čtvrtek. Jmenování Kurucze se očekávalo. Krátkodobou prioritou ČD je podle nového šéfa příprava prodeje železničních stanic a nádraží Správě železniční a dopravní cesty (SŽDC). K tomu je potřeba souhlas ministerstva dopravy, který ještě dráhy nezískaly. Kurucz chce také dořešit arbitráže a právní spory s konkurencí i některými dodavateli. Pětačtyřicetiletý Kurucz se stal členem představenstva loni v červenci. Do Českých drah nastoupil jako výkonný ředitel pro provoz a techniku loni v květnu. Předtím pracoval dva roky jako šéf pardubické firmy Synthesia, která je součástí koncernu Agrofert nynějšího ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Právě hnutí ANO nominovalo do vlády nynějšího ministra dopravy Antonína Prachaře.

Úřady evidují přes 5000 žádostí církví o vydání nemovitostí

Církve podle zatím sečtených údajů podaly v rámci restitucí 5075 výzev k vydání 111.058 pozemků a 1832 staveb. Údaje aktuální k 20. únoru s odkazem na Státní pozemkový úřad (SPÚ) zveřejnilo na své stránce ministerstvo kultury. Největší část žádostí připadá na SPÚ a Lesy České republiky. Vzhledem k výraznému nárůstu v posledních týdnech loňského roku se bude počet výzev aktualizovat minimálně do konce února, řekla mluvčí fondu Monika Machtová. K institucím, kterým církve podávaly žádosti, patří kromě Lesů ČR a Státního pozemkového fondu například Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, Povodí Vltavy, ministerstva zemědělství a obrany. Z památek církevní společnosti požádaly třeba o vydání kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, hrad Bouzov, klášter Porta Coeli v Předklášteří, Sázavský klášter, zámky Týniště, ve Žďáru nad Sázavou či v Kroměříži.

Žalobce rozhoduje o obžalobě v kauze Jany Nečasové

Spis v kauze Jany Nečasové, dříve Nagyové, týkající se údajného zneužití Vojenského zpravodajství, má 3000 listů. Obsahuje přepisy odposlechů a mimo jiné posudky a odborná vyjádření. Advokáti jej přečetli a žalobce nyní rozhoduje, zda v případu podá návrh na obžalobu. Termín rozhodnutí nelze odhadnout, řekl šéf Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvan. Žalobce může případ poslat k soudu, může ale také zastavit trestní stíhání nebo vyšetřování znovu otevřít. Manželka expremiéra Petra Nečase (ODS) je obviněná ze zneužití tajné služby ke sledování někdejší manželky Nečase Radky. Kromě ní viní žalobci v kauze bývalé šéfy Vojenského zpravodajství Milana Kovandu a Ondreje Páleníka a také zpravodajce Jana Pohůnka.

ODS v Praze 13 potvrdila vyloučení Nečasové

Smírčí výbor ODS v Praze 13 potvrdil vyloučení Jany Nečasové (dříve Nagyové) ze strany. Nečasová se může do 30 dnů odvolat k celostátnímu smírčímu výboru. Z ODS byla vyloučena už loni kvůli porušení stanov. Povinnosti člena strany prý porušila tím, že s ODS nekomunikovala a nesdělila své aktuální osobní údaje, tedy třeba své nové jméno. Bývalý předseda ODS Petr Nečas se své ženy už dříve zastal. Jeho manželka se podle něj chovala ke straně vždy loajálně a ničím ji nepoškodila. Nečasová čelí obvinění kvůli údajnému podplacení trojice bývalých poslanců ODS a zneužití Vojenského zpravodajství. Z podplácení v kauze takzvaných trafik pro exposlance je stíhán i Nečasové současný manžel, expremiér Nečas. Tři bývalí poslanci už stíhání nejsou, protože Nejvyšší soud je z pravomoci orgánů činných v trestním řízení vyňal. Podle médií policie prošetřuje také to, jak Nečasová přišla k cennostem, které u ní byly nalezeny. Policie se podle Mladé fronty Dnes domnívá, že Nagyová žádala drahé dárky za zařízení schůzky s Nečasem.

Policie našla v Březinově budově ve Zlíně zbraně a výbušniny

Policie našla ve čtvrtek v 45. budově průmyslového areálu v centru Zlína, která patří otci údajného šéfa lihové mafie Radka Březiny, blíže nespecifikované množství zbraní a výbušnin. Budou podrobeny expertizám a bližšímu zkoumání, řekl zlínský státní zástupce Jan Zubek. Policie věc vyšetřuje pro podezření z nedovoleného ozbrojování. V budově zasahovali příslušníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který se zabývá také rozsáhlými daňovými úniky při nelegálních obchodech s nezdaněným lihem. Podle neoficiálních informací získali tip na zbraně v centru Zlína právě při objasňování této trestné činnosti. Podle informací ČTK je podezřelým v kauze zbraní Radek Březina, který byl již v lihové kauze obžalován. Média spekulují, že by na základě čtvrtečního objevu mohl zůstat ve vazbě, ze které se díky lednovému rozhodnutí olomouckého krajského soudu může zanedlouho dostat. Zubek však tyto informace nepotvrdil. Státní zástupce Radka Březinu i s bratrem Tomášem a dalším mužem obžaloval kvůli skrytým zásobám nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Daňový únik byl vyčíslen na půl miliardy korun.

Za míchání otráveného alkoholu dostal muž pět let

Soud ve Frýdku-Místku poslal na pět let do vězení sedmapadesátiletého Stanislava Bažanowského, kterého viní ze smrti mladé ženy z Komorní Lhotky na Frýdecko-Místecku a oslepnutí jejího otce. Podle rozsudku namíchal z nelegálně získaného lihu rum obsahující smrtící množství metanolu. Ostatní čtyři muži obžalovaní v této části metanolové kauzy by měli jít do vězení až na tři roky. Bažanowského manželka dostala podmíněný trest. Bažanowski byl obžalován z ohrožení zdraví závadnými potravinami a jinými předměty a zkrácení daně. Alkohol vyráběl ve svém domě, ochucoval, stáčel a lepil na lahve etikety. V tom mu pomáhala i manželka. Polehčujícími okolnostmi pro Bažanowského bylo, že hned od počátku s policií spolupracoval. Soudce řekl, že nebýt toho, je možné, že by zemřelo více lidí a ani by nebyli odhaleni další distributoři nelegálního alkoholu.

Galerista žádá prošetření postupu policie při zabavení komiksu

Galerista Jiří Rybář, který plánoval ve své aukční síni dražit originál komiksu Káji Saudka Muriel a Andělé, zaslal Generální inspekci bezpečnostních sborů podnět k prošetření postupu policie při zásahu v jeho galerii. V den, kdy měla začít předaukční výstava, přišla ráno policie do galerie komiks zabavit na základě trestního oznámení, k němuž se později přihlásila Saudkova rodina. Rybář také vyzval policii, aby mu zabavený soubor vrátila. Policie podle jeho právníka nepředložila při zabavování souboru potřebná potvrzení, jež by ji k takovému kroku opravňovala. Soubor měl být v aukci nabízen za 5,9 milionu korun, zájem o něj údajně mělo nejméně pět sběratelů, ceny by tedy pravděpodobně ještě vzrostla. Tím, že se dražba neuskutečnila, mohl by galerista požadovat náhradu ušlého zisku. Saudkova manželka Johana a dcera Berenika tvrdí, že komiks byl 40 let nezvěstný a původnímu majiteli, tedy Saudkovi, byl ukraden. Autor komiksu je podle nich dosud jeho jediným vlastníkem. Sám Saudek je již osm let v komatu. Kriminalisté uvedli, že chtějí vyhledat všechny případné majitele souboru kreseb, aby se vyjasnil jejich pohyb v uplynulých letech.

Výroba energie z větru loni vzrostla o 15 procent

Výroba energie z větrných elektráren v Česku loni vzrostla o 15 procent na 478 gigawatthodin. Z celkové tuzemské hrubé výroby elektřiny to představuje 0,55 procenta a odpovídá pokrytí spotřeby zhruba 136.000 domácností. Vyplývá to z informací České společnosti pro větrnou energii (ČSVE), která sdružuje výrobce elektřiny z větrných zdrojů. Podle předsedy ČSVE Michala Janečka je nejlevnější tuzemský obnovitelný zdroj v silném útlumu. Loni v ČR ve větrné energetice přibyly čtyři nové projekty. V souhrnu bylo do konce loňského roku instalováno 268 MW výkonu větrných elektráren.

Ředitel ND Jan Burian předal ministru kultury koncepci první scény

Ředitel Národního divadla v Praze (ND) Jan Burian předal ministru kultury Danielu Hermanovi (KDU-ČSL) novou koncepci české první scény. Její součástí je i návrh zákona o veřejnoprávní instituci v kultuře. Burian připravil materiál se členy garanční rady ND, kteří zprostředkovávají komunikaci mezi divadlem a ministerstvem do doby, než bude zvolena řádná správní rada. Cílem nové koncepce ND je autonomie uměleckých souborů, tedy vznik právně, ekonomicky i umělecky samostatných celků pod společnou značkou. Opera, balet a činohra by pak jako právnické osoby využívaly služeb společné servisní organizace na základě obchodních vztahů. Burian ocenil, že začala diskuse o systémových změnách, které prospějí správě a financování české kultury. Náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová (ČSSD) již dříve uvedla, že jednou z priorit ministerstva kultury bude právě zákon o veřejnoprávní instituci v kultuře. Burian předpokládá, že v optimálním případě by mohl být zákon do dvou let ve Sněmovně.

V Praze probíhá konference Evropské dialogy Václava Havla

Občan, moc a demokracie v evropské krizi je název první konference v rámci projektu Evropské dialogy Václava Havla, která v pátek začala v Praze. Projekt chce vést diskusi o tématech, která určují směřování současné Evropy s přihlédnutím k Havlovu evropskému odkazu. Mezi témata dvoudenní konference patří Evropa a krize demokratického kapitalismu, Hledání evropského projektu, americký a evropský přístup k federalismu nebo Evropa a meze občanské společnosti. Konference se účastní někdejší disident a polistopadový český premiér a předseda Senátu Petr Pithart, politolog Jacques Rupnik, sociologové Claus Offe a Jiří Přibáň či politický filozof Larry Siedentop. Hlavním inspiračním zdrojem projektu byl Havlův esej Moc bezmocných. Konferenci organizuje Knihovna Václava Havla. Další konference z tohoto projektu se mají konat v Berlíně a v belgických Bruggách.

Činoherní divadlo v Ústí zřejmě končí, nepodalo žádost o grant

Činoherní divadlo nepodalo žádost o grant, který na financování činohry vypsalo město Ústí nad Labem. "Na 99 procent to znamená konec divadla," řekl umělecký šéf Filip Nuckolls. Termín pro podání žádosti o osmimilionový grant skončil ve čtvrtek. Zavedená scéna působí v Ústí nad Labem 42 let. Divadelníci krok zdůvodňují údajně špatně vyhlášeným grantem. Rada města na konci ledna rozhodla, že peníze na činohru rozdělí ve dvou grantech. Osmimilionový je určen pro studiovou formu činohry, další čtyři miliony na činohru v budově Severočeského divadla opery a baletu. Dosud město financovalo Činoherní divadlo dotací. Vloni od města dostala scéna na své fungování 9,5 milionu korun. Divadelníkům vadí, že město změnilo financování uprostřed divadelní sezony. Divadlo má čtyři desítky zaměstnanců. Herci podle Nuckollse uplatnění najdou. Ústeckému divadlu přichází už tři týdny podpora z celé republiky. Petici na jeho podporu zatím podepsalo téměř 12.000 lidí. Činoherní divadlo, známější pod názvem Činoherní studio, přerušilo kvůli nejasnostem ve financování provoz 31. ledna.

Zemřela Josefina Napravilová, která pátrala po lidických dětech

V noci na čtvrtek ve svých sto letech zemřela právnička Josefina Napravilová, jež po válce neúnavně hledala lidické děti po celé Evropě. Obec, která byla v roce 1942 vypálena nacisty, pravidelně navštěvovala. Lidice naposledy navštívila minulý rok při zahájení výstavy Sofiina volba. Uvedl to ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl. Poslední rozloučení se uskuteční 27.února v Táboře. Josefa Napravilová, pozdější manželka předválečného ředitele Union banky Karla Napravila, se narodila v Plzni. Kvůli studiu práv se později přestěhovala do Prahy, kde prožila celou druhou světovou válku. Při květnového povstání pomáhala ošetřovat raněné a posléze pečovala o osvobozené vězně z Terezína. Jako pracovnice Červeného kříže provázela konvoj s pomocí Čechům, kteří se za války dostali do Švédska. Po válce našla po celé Evropě na čtyři desítky zavlečených českých dětí. V roce 1948 odešla do exilu, nejprve do Rakouska a později do Kanady, kde prožila desítky let. Byla držitelkou Masarykova řádu.

V Beskydech se chystá mapování velkých šelem

Stopy rysů, vlků a medvědů budou příští týden hledat v Beskydech pracovníci správ chráněných krajinných oblastí a národních parků i další zájemci o tuto akci. Ve čtvrtek začne tradiční mapování velkých šelem, které se koná už třicátým rokem. Uvedla to Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Poslední odhady ukazují, že se v Beskydech včetně přilehlé pohraniční oblasti Slovenska vyskytuje kolem osmi až deseti rysů. Vzácně tu žijí vlci a medvědi. Beskydy jsou podle odborníků jediným místem, kde v Česku tyto tři šelmy žijí. Při akci se kromě velkých šelem zaznamenává i výskyt ostatních druhů zvířat. Výsledky sčítání vyhodnocuje Správa Chráněné krajinné oblasti Beskydy a známy budou zhruba za měsíc.

OH v Soči

České biatlonistky skončily ve štafetovém závodě na olympiádě v Soči na čtvrtém místě a dosáhly na nejlepší výsledek v historii her. Čtveřice Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková o dvě místa překonala umístění kvarteta v Naganu z roku 1998. Češky musely hned čtrnáctkrát dobíjet, ale předvedly skvělý běh, nejrychlejší ze všech. K bronzu jim scházelo 46 sekund. Ze zlata se poprvé v historii radují Ukrajinky. Druhé skončily obhájkyně triumfu Rusky před Norskem.

Lyžařka Šárka Strachová skončila desátá ve slalomu na hrách v Soči, olympijskou šampionkou se stala osmnáctiletá Američanka Mikaela Shiffrinová.

Na zimních olympijských hrách se bude o víkendu rozdělovat posledních deset sad medailí a na cenný kov pomýšlí i česká snowboardistka Ester Ledecká v sobotním paralelním slalomu. Biatlonisté zakončí program sobotní štafetou mužů, na své poslední olympijské závody se chystají sjezdař Ondřej Bank a běžec na lyžích Lukáš Bauer.

Dále ze sportu:

Fotbalisté Plzně v úvodním kole play off Evropské ligy doma remizovali 1:1 se Šachtarem Doněck. V soutěžní premiéře nového trenéra Dušana Uhrina mladšího vedli po brance Stanislava Tecla, ukrajinský mistr však rychle srovnal zásluhou Luize Adriana. V odvetě, která se hraje příští týden v Doněcku, tak musí Plzeň zvítězit či uhrát remízu se vstřeleným gólem.

Fotbalisté Liberce prohráli v úvodním utkání 2. kola Evropské ligy na domácím hřišti s Alkmaarem 0:1. Severočeši, kteří se v jarní části pohárové soutěže představili po dlouhých dvanácti letech, drželi se soupeřem krok až do předposlední minuty, kdy jejich obranu překonal Nick Viergever. Odveta se hraje v Nizozemsku za týden.

Vítězný vítkovický gól Petra Strapáče v poslední sekundě prodloužení zápasu se Slavií vyvolal emoce a protesty. Hokejisté pražského celku se zlobili, že časomíra se těsně před gólovou situací na okamžik zastavila a branka už tudíž padla po čase. Vítkovice se díky tomuto gólu radovaly z výhry 3:2.

Basketbalista Jan Veselý mění poprvé během své kariéry v NBA působiště. Washington vyměnil jediného českého hráče v zámořské soutěži podle stanice CBS do Denveru za zkušeného rozehrávače Andreho Millera. Veselý se ani ve třetí sezoně v NBA neprosazoval tak, jak by si zástupci Wizards představovali. Už v listopadu vedení Washingtonu oznámilo, že nevyužije opci na prodloužení smlouvy, takže by se šestka draftu z roku 2011 měla stát po sezoně volným hráčem.

Motocyklový závodník Jakub Kornfeil zajel během třídenních oficiálních testů účastníků mistrovství světa třídy Moto3 v Jerezu druhý nejrychlejší čas. Český jezdec překonal výkonem 1:46,256 minuty rekord okruhu, ale následně ho při společných jízdách s kategorií Moto2 předčil Australan Jack Miller.

Obránce Liberce Jan Rajnoch po domácí porážce 0:1 od Alkmaaru ve 2. kole Evropské ligy neskládá zbraně. Zimní posila Slovanu věří, že se svým týmem může otočit nepříznivý vývoj dvojzápasu a postoupit do dalšího kola. To se mu podařilo už v roce 2007 v dresu Mladé Boleslavi proti Palermu.

Jarní část fotbalové ligy dnes ve 20:15 zahájí předehrávka 17. kola mezi Duklou a Teplicemi. Pro oba celky jde o ostrý start, protože v přímém duelu se utkají rivalové v boji o třetí příčku, jež jako poslední zaručuje účast v evropských pohárech. Ta po povedeném podzimu patří Severočechům, kteří na Julisku přijedou s jednobodovým náskokem před čtvrtou Duklou.

Počasí:

polojasno, teplota 6 až 10 stupňů.